Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.08.2011, 09:59   #1
Faraon
 
Faraon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 40
Motocykl: RD07a
Faraon jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 5 godz 45 min 2 s
Domyślnie pali bezpiecznik zapłonu (afra 2001)

Witajcie Czarniludzie! potrzebuję ratunku, bo po 2 dniach walki z instalacja el. skończyły mi się pomysły.
Słowo wstępu celem podkreślenia dramaturgii – w piątek 12.08. miałem wyruszyć w kierunku Albanii na dawno zasłużony urlop. W czwartek afra w czasie jazdy spaliła bezpiecznik w obwodzie zapłonu (10A w puszce bezpieczników, START.FUEL.IGN.). Tyle szczęścia, że nie zrobiła tego na środku skrzyżowania… O tyle dziwne, że wystarczyło włożyć nowy bezpiecznik i grzecznie odpaliła, dojechałem do domu. Ponieważ zrobiła taki numer drugi raz w ciągu ostatnich dni, dało mi to do myślenia i postanowiłem przesunąć wyprawę bo strach jechać z czymś takim.
Dobrałem się do elektryki i ze schematem w ręku przejrzałem przebieg kabli na obwodzie zapłonu, czyszcząc i zabezpieczając sprejami do elektryki wszystkie elementy po drodze tj. sterownik pompy (kostka koło modułu zapł. po lewej stronie), wyłącznik awaryjny na prawej manecie, podłaczenie pompy paliwa. Przy okazji odświeżyłem wszystkie styki jakie wpadły mi w oczy + podłaczenie kabla masowego + wymiana wszystkich żarówek + wymiana kabli do zapalniczek, woltomierzy i innych gadżetów jakie poprzedni właściciel dołożył + polutowanie na nowo połączeń. W zapasowej pompie paliwa wymieniłem styki. Zajęło mi to dzień, na koniec włączam zapłon… i pali bezpiecznik po naciśnięciu startera. Wkładam nowy, to samo od razu, czyli jest gorzej niż było. Pomyślałem – pompa. Odłączyłem ją, motong odpalił. Wnioskuję, że winna pompa. Wymieniłem na tę zregenerowaną, też bezpiecznik spaliło. Podłaczyłem obie pompy do aku w aucie, na próbę przez bezpiecznik 5A (a więc mniejszy niż w afri), obie pompy działają, iskra na przerywaczu zasuwa, nic złego się nie dzieje. No to jeszcze raz podłączam do motonga, najpierw starą, potem regenerowaną i … afra odpala, raz, drugi, trzeci…wszystko gra.. W tym momencie zgłupiałem – dlaczego raz działa, raz nie działa?! Na tym obwodzie poza pompą, sterownikiem i wyłącznikiem na kierze ,nic innego nie wisi co mogłoby nawalić. Kabelki przejrzałem na tyle na ile się da (nie odwijałem grubych wiązek kabli idących wzdłuż ramy ale obejrzałem czy nie ma tam przetarć) i nigdzie nie wykryłem uszkodzeń. Styki czyste, pompy obie niby działają a bezpiecznik raz zwala raz nie. Regler niedawno wymieniony na ten od RAWRO+ styki porobione, napięcia w porządku w całym zakresie obrotów i obciążeń. Więc co jest do q..vy nędzy?!
Jak tego nie ogarnę do czwartku 18.08 to albo nigdzie nie pojadę albo pojadę z grawitacją stresując się cały czas, kiedy skończy się paliwo.
Przejrzałem forum, znalazłem podobny wątek Cyngla z kwietnia tego roku ale brak info jak sobie poradził
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek i może pomóc?
sorry za długi opis ale chciałem od razu wyeliminować oczywiste podstawowe pomysły...
Faraon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2011, 10:59   #2
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

"Na tym obwodzie poza pompą, sterownikiem i wyłącznikiem na kierze ,nic innego nie wisi co mogłoby nawalić"

Na pewno
Bezpiecznik "D" 10A Starter, fuel, ignition

Po włączeniu wyłącznika na kierze prąd "idzie" na przycisk rozrusznika. Szukałbym usterki w tym zespolonym przełączniku. Może on dostał syfu i wprowadza zwarcia. Jeśli się da można uruchomić motora potem wypiąć kostkę tego zespolonego i pojeździć. Jeśli dalej będą usterki to pozostaje pompa, albo instalacja elektr. np przypalone sklejone przewody w wiązce?

Ps.
Miałem kiedyś ksywę Faraon w klubie Scorpion. Pionierskie to były czasy...........

Ostatnio edytowane przez Kazmir : 15.08.2011 o 11:02
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2011, 12:45   #3
Faraon
 
Faraon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 40
Motocykl: RD07a
Faraon jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 5 godz 45 min 2 s
Domyślnie

Ten wyłacznik zespolony na kierze rozebrałem i wymyłem sprejami już w ramach śledztwa więc kto wie. Nie zawadzi pojezdzic z wypietym jak mówisz. Czy jest mozliwe ze pompa daje przeciazenie (ponad 10A, hmm...) ze wzgledu na te zajebiste styki rzucające pioruny? Czy podlaczenie przekaznika dla zmniejszenia pradu na przerywaczu (instrukcja kolegi MaRPa) jest właściwym kierunkiem działań czy to raczej wprowadzanie niepotrzebnej opcji w śledztwie?

PS ksywkę nadał mi kumpel stwierdzając kiedyś, że chyba grałem w Faronie Kawalerowicza z niejaką Basią Brylską ale to wymagałoby zakrzywienia czasoprzestrzeni :-) prawda jest taka, że z Basią męczył się Zelnik :-)
Faraon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2011, 18:27   #4
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

50W podzielić przez 12V lub 14,5V to wychodzi 4,16A lub 3,44A to sporo jak na styki. Ja mam od początku zamontowany przekaźnik według tego opisu zmodyfikowanego o ręczny bardzo przydatny przycisk ręcznego dopompowywania paliwa i kontrolkę (led) pracy pompy. Każdy ruch membrany mam sygnalizowany.
Działa i polecam takie rozwiązanie, bo kupić taki przekaźnik można w każdym kraju i na każdym zadupiu
Załączone Pliki
Typ pliku: pdf pompaXRV.pdf (601.3 KB, 62 wyświetleń)
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2011, 21:01   #5
Faraon
 
Faraon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 40
Motocykl: RD07a
Faraon jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 5 godz 45 min 2 s
Domyślnie

Kazmir,dzięki bardzo. Rozebrałem, przemyłem, zabezpieczyłem dosłownie wszystko, łacznie z tymi kostkami pod airboxem (jedna z nich zasuwa do rzeczonego wyłacznika zespolonego na kierze). Kable przepatrzyłem jeszcze raz. Złożyłem wszystko do kupy i krowa (będzie musiała zaakceptować tę nieuprzejmość) zagadała. Przez godzinę na wolnych obrotach nie wycięła żadnego numeru. Od jutra testy w ruchu. Ten przekaźnik docelowo zamontuję bo to logiczne usprawnienie, jeśli tylko zdążę przed wyjazdem...
Faraon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.08.2011, 21:51   #6
majo
 
majo's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: 816
Posty: 4,372
Motocykl: XRV 650:)
majo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 3 dni 29 min 43 s
Domyślnie

Miałem kiedyś taki przypał w Macedonii...styki na pompie domagały się wymiany. Obecnie mam pompe podciśnieniową i zero podobnych problemów
__________________
RD 03 TO NAJSTARSZA AFRYKA... MOTOR MARKA

XRV 650 THE LAST TRUE DUAL SPORT BIKE ON EARTH

http://www.youtube.com/watch?v=fnEHAjt_XPw
majo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.08.2011, 20:37   #7
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,160
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 16 min 3 s
Domyślnie

ja mam inny problem. Przeczyściłem wszystkie kostki kontaktem. Przy kostce tej okrągłej która idzie do regulatora napięcia zachciało mi się śrubokrętem pogrzebać . Zrobiłem spięcie. Obleciałem resztę kostek i dzisiaj dopiero jak miałem trochę czasu dokończyłem resztę . Wkładam kluczyk w stacyjkę , przekręcam i zero prądu . Bezpieczniki wszystkie ok . Czy mógł jakiś przekaźnik przez te zwarcie się spalić ? bo jakiegoś innego powodu prócz zwarcia nie widzę no chyba , że powodem może być złe podłączenie drugiej kostki regulatora która się nadtopiła i ją na hermetyczną wymieniłem . Co może być powodem braku zasilania w stacyjce ? Dodam ,że prąd w aku jest
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.08.2011, 21:00   #8
raf
 
raf's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Za zielonymi górami, za lasami
Posty: 1,130
Motocykl: czarny, pomarańczowe ladaco
raf jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 6 dni 8 godz 32 min 53 s
Domyślnie

A główny bezpiecznik 30A jest na pewno dobry?
raf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.08.2011, 22:31   #9
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,160
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 16 min 3 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał raf Zobacz post
A główny bezpiecznik 30A jest na pewno dobry?
a gdzie on bo w skrzynce z prawej największy jest chyba 15A
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.08.2011, 22:44   #10
raf
 
raf's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Za zielonymi górami, za lasami
Posty: 1,130
Motocykl: czarny, pomarańczowe ladaco
raf jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 6 dni 8 godz 32 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sebol Zobacz post
a gdzie on bo w skrzynce z prawej największy jest chyba 15A
Pomiedzy tymi dwoma czerwonymi

raf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Odcięcie zapłonu mitny Uklad paliwowy i wydechowy 23 01.08.2013 09:53
pali mi bezpiecznik wentylatora...jak sprawdzić uszkodzony czujnik? majo Układ chlodzenia 5 19.04.2013 21:58
Pali bezpiecznik cyngiel Układ elektryczny i zapłonowy 11 01.05.2011 12:24


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.