Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.07.2010, 21:45   #61
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Poniżej przedstawiam wyniki pomiarów regularora ORYGINALNEGO-ZWARCIOWEGO oraz nowego regulatora roboczo nazwanego REGULATOR RAFWRO. Pomiary były dokonane w AT RD07 z 1994r. Pełny tekst znajdziecie w załączniku PDF. Zatem krótko - Celem pomiaru było porównanie wartości prądu (A) zmiennego na wejściu (zółte przewody) przy różnych obciążeniach i różnych prędkościach obrotowych. Wynik pomiarów pokazuje jasno, że Regler oryginalny-zwarciowy i REGLER RAFWRO w następującyh warunkach: 5000 obr/min i
minimalnym zapotrzebowaniu motocykla na prąd, dają jednakowe napięcie ładowania- około 14,5V. Różnica jest taka, że REGLER ORYGINALNY-ZWARCIOWY dla zapewnienia takiego ładowania (V) przy takim zapotrzebowaniu motocykla, pobiera aż 17A/1 fazę a REGLER RAFWRO dla zapewnienia takiego samego ładowania i funkcjonowania tylu samych odbiorników pobiera około 5A/1 fazę....Zatem REGLER RAFWRO pobiera tyle ile aktualnie potrzebują odbiorniki i on sam. W przeciwieństwi do regulatora ORYGINALNEGO-ZWARCIOWEGO, który pobiera z prądnicy wszystko i metodą zwarciową wytraca nadwyżkę. REGLER RAFWRO działa na innej zasadzie niż mostek GREATZA o czym świadczą pomiary prądu pobranego z prądnicy w chwili minimalnego zapotrzebowania odbiorników motocykla na prąd. Jest to dodatkowo odczuwalne w postaci temperatury - Przy 5000 obr/min i minimum odbiorników (tylko aku, cewka, pompa) regulator ORYGINALNY-ZWARCIOWY natychmiast osiąga
temperaturę, która nie pozwala dotknąć go dłonią (około 73 st.c.) - dużo prąd musi byś zwierany w regulatorze aby, aby to osiągnąć.
POMIAR I_20.07.jpg

POMIAR II_20.07.jpg

POMIAR III_20.07 (2).jpg

A oto pełna wersja opisu pomiarów:
WYNIKI POMIARÓW_REGULATOR RAFWRO i ORYGINALNY.pdf

Ostatnio edytowane przez wieczny : 22.07.2010 o 22:42
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2010, 22:11   #62
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

RAFWRO/TENKU - pochylam z szacunkiem głowę.
...już za to, że chce wam się tłumaczyć niewiernym tomaszom, za to, że jedyną hipotezą adwersarzy, jak rozumiem obaloną, jest mosteg Graetza, ale przede wszystkim za przeprowadzenie (mam nadzieje rzetelnych) testów i podzielenie sie wynikami.
jak rozumiem, nikomu dotąd wasz regler się nie zepsul/spalil, nie zniszczyl instalacji.
oryginalny, z tego co czytam, każdemu. Tak, wiem, że próbka nieporównywalna, że przebiegi jeszcze nie te.

życzę sukcesów. moim zdaniem fakty zostały wyświetlone, komisja sejmowa może przyjąć raport lub nie, ale ja się na ten regler chyba zapiszę. Choćby po to, żeby wozić go na zapas.

...a teraz oczekuję propozycji konkretnego rabaciku na













....żartowałem.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.07.2010, 21:51   #63
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 14 min 24 s
Domyślnie

Szacunek za to, że są pomiary!!! - myślałem, że sprawa zostanie "zmieciona pod dywan" Oczywiście będzie z mojej strony podsumowanie tematu, ale trochę czasu potrzebuję, żeby się zebrać.........
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.07.2010, 23:05   #64
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 14 min 5 s
Domyślnie

Takie pomiary robić miernikiem za niecałe 50PLN ?

To tak jak nasikać do silnika i powiedzieć że tam jest olej.

Miernik ten wykonuje jak to piszą 2-3 pomiary na sekundę ( sami sprzedawcy nie wiedzą dokładnie ile ) , wiec przynajmniej powinieneś napisać " w wielkim przybliżeniu " wartość prądu wynosiła X , lub wartość prądu może wynosiła X.

Silnik przy 5000 rpm. wykonuje 83.33333 obrotu na sekundę wiec wyobraź sobie co mierzy twój miernik.
Nie wnikam ile razy zmienią się bieguny magnesów na fazę.

Reasumując : takim miernikiem to można sobie .... wiesz co

Dalej mi się nie chce pisać , szkoda że nie miałem sond prądowych do oscyloskopu i wiecej czasu jak miałem ten regler to bym zrobił konkretne pomiary.

Papier przyjmie pomiary i dane techniczne miernika

Dalej nie wiem czy regler jest zrobiony na regulatorze liniowym , impulsowym , kwarkowym czy protonowym .

Absolutnie nie neguję twojej pracy ani włożonego wysiłku chwała ci za to , wyciągnąłem tylko zimne wnioski.

A teraz idę wypić kolejne zimne
__________________
END of TRANSMISSION

Ostatnio edytowane przez R2D2 : 23.07.2010 o 23:22
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.07.2010, 00:08   #65
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

[QUOTE=R2D2;124863]Takie pomiary robić miernikiem za niecałe 50PLN ?

To tak jak nasikać do silnika i powiedzieć że tam jest olej.

Napisałem w odpowiedzi stronę całą, ale przypominam sobie, że kiedyś Podnos napisał coś w stylu: napisz, przeczytaj, prześpij się i przeczytaj jeszcz raz zanim coś wkleisz na forum...

Poczekam na Wasze zdanie, moje jest najmniej obiektywne.
DELETE.....

....jak rozumiem, nikomu dotąd wasz regler się nie zepsul/spalil, nie zniszczyl instalacji.
oryginalny, z tego co czytam, każdemu. Tak, wiem, że próbka nieporównywalna, że przebiegi jeszcze nie te...


- trochę "te" i trochę "nie te" - bywa, że zakupiony nowy oryginalny regler pada po ...kilku tysiakach. REGLERY RARWRO zrobiły już więcej km. W samych afrykach ponad 10000. (jeden z pierwszch klientów) W moje około 5000.
R

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 13.02.2013 o 18:49
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.07.2010, 01:03   #66
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 14 min 5 s
Domyślnie

Drogi Rafwro ,

To są tylko moje dywagacje.
Przecież nic złego nie pisze na temat awaryjności , sprawności , super wyglądu i mocowania waszego reglera
Reglery działają dobrze , nie psują się itd ,itp nie podważam tego .

Podos ma rację i nie ma się co grzać , napisałem krotko i na temat ( mam nadzieję ) Domniemam tez że mam rację iż takim miernikiem to sobie można ..... mierzyć.

Od jakiegoś czau zadaje jedno pytanie na które nie mogę dostać odpowiedzi , jak ją dostanę zamknę się na stałe w kwestii waszego reglera , choćbyście pisali ze ma 99,9% sprawności.
__________________
END of TRANSMISSION

Ostatnio edytowane przez R2D2 : 24.07.2010 o 01:08
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.07.2010, 09:45   #67
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

[QUOTE=R2D2;124863]Takie pomiary robić miernikiem za niecałe 50PLN ?

To tak jak nasikać do silnika i powiedzieć że tam jest olej.
Reasumując : takim miernikiem to można sobie .... wiesz co ….Dalej mi się nie chce pisać

R2D2 – skrytykowałeś moją pracę, zasugerowałeś, że wpisując pomiary okłamałem wszystkich („papier wszystko przyjmie”)a teraz piszesz, że nie ma co się „grzać”.

- pomiary robiłem z dużą starannością, miernik z zakresem do 20A, kupiłem specjalnie po to aby dokonać tego pomiaru. Nie chodziło mi o to aby badać co jest 1000 miejsc po przecinku, ale PORÓWNAĆ. Skoro na moim "badziewnym" mierniku wyszło, że STARY REGLER pobiera 17A/Fazę i ten sam "badziewny" miernik pokazuje, że NOWY REGLER pobiera około 5A/fazę, to co jeszcze będzie widać na mierniku za 5000zł.

Tu muszę powiedzieć, że Twoja odpowiedź na moje pomiary mnie zaskoczyła. Wiele osób liczy się z Twoim zdaniem i z pewnością spodziewają się czegoś więcej np:
" Z pomiarów RAF,a wyszło, że ....oznacza to, że to i to...warto jednak zbadać to miernikiem o większej częstotliwości pomiaru bo to i to..."
A tu czytam "merytoryczą" odpowiedź:
Reasumując : takim miernikiem to można sobie .... wiesz co
Wiem, że części zainteresowaych wystarczyło już, że regler działa. Kolejna grupa dostaje pomiary takie jakie udało mi się zrobić i które mogą zrobić dla potwierdzenia sami. Jak już wiem, to tą kolejną grupę to też zadawala. Aby zaspokoić potrzeby tych którzy chcą jeszcze więcej proszę abyś R2D2 (lub ktoś kto ma czas, umiejętnośći i drogie mierniki) dokonał pomiarów na tych drogich i wyszukanych sprzętach.


Silnik przy 5000 rpm. wykonuje 83.33333 obrotu na sekundę wiec wyobraź sobie co mierzy twój miernik.

-chciałem pokazać średnie i przybliżone wartości - ale w sumie osobiście chętnie zobaczę kosmiczne wykresy.


Dalej mi się nie chce pisać ,

..... tu nie wiem co powiedzieć...

szkoda że nie miałem sond prądowych do oscyloskopu i wiecej czasu jak miałem ten regler to bym zrobił konkretne pomiary.

- prośba o pomiary wisi tu od miesiąca - nikt się nie zgłosił dlatego zrobiłem je samodzielnie kupując taki miernik na jaki mogę sobie pozwolić. Następnym razem kupię miernik z NASA, może w końcu wyjdzie jakimś miernikiem, że mój regler jest do dupy, i część osób dopiero będzie takim wynikiem zachwycona, bo może nikomu nie zagram na ambicji. Mogę na kolejny miesiąc wysłać regler do Ciebie z prośbą o rzetelny pomiar. Jak wiesz od tego zacząłem dawno przed postem Kaźmira. Tu jeszcze raz dziękuję za to, że chciałeś.

Papier przyjmie pomiary i dane techniczne miernika


- pomiary są takie jak odczytałem z "badziewnego" miernika, Twoją sugestię odczytuję, że wpisałem cyfry z kosmosu...i że Was okłamałem

Dalej nie wiem czy regler jest zrobiony na regulatorze liniowym, impulsowym , kwarkowym
czy protonowym .

i z całym szacunkiem nie chodziło o to abyś się tego dowiedział, nie chcemy pisać co jest w środku.

- R2D2 - jestem zaskoczony tym co piszesz, daleko mi do Twojej wiedzy o elektrotechnice, ale może warto dopuścić myśl, że mogło się coś komuś udać i jest możliwe zrobienie czegoś dobrego.

Dodam, że źle mi się to pisało, ale....

Biorę krytykę GURU do siebie i idę się zapisać na polibudę, wydział elektrooniki - może za dwa lata będę godzien zrobić pomiary które usatysfakcjonują.
Rafał
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.07.2010, 11:32   #68
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 14 min 5 s
Domyślnie

RAFWRO ,

Przyjmuję na klatę twój tok myślowy choć jest inny od mojego
oraz zaprzestaję pisać w tym oraz podobnych do tego typu wątkach.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.07.2010, 15:15   #69
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

R2D2: nie rób nam tego.
Weź ten regler i go pomierz, po swojemu.
Albo weźcie chłopaki, umowcie się na piwko, jesteście z tego samego miasta (?).
Pogadajcie, Raf opowie, jak to działa, R2D2 powie co na ten temat sądzi. Szkoda pianę bić. Ostatecznie chodzi o to, żeby zaleczyć syfa, nie?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.07.2010, 23:35   #70
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 14 min 24 s
Domyślnie

Jako, że to temat wywołany prze ze mnie czas na podsumowanie.

Słuchajcie miałem wczoraj taki sen.
Śniło mi się, że dwóch gości wymyśliło sobie produkcję reglera dla naszej królowej. Wzięli jakiś chiński regulator uniwersalny, zalali to żywicą pancerną co by nikt prawdy nie odkrył. Obudowali to w ładny radiator, odpowiednie dodatki i postanowili zarobić trochę kasy, bo ortodoksi z africatwin kupią taki regler, tym bardziej w technologii reilly.

Całe szczęście noc minęła. To był tylko zły sen.
Żeby zrozumieć o co walka, pogubionym w tym temacie opiszę zakup monitora do mojego kompa. Do tej pory korzystałem z tradycyjnej banki 21”, która jest wielka i ciężka (30kg) i żre na dodatek mocno drogi prąd. Po wielu analizach (a jest w czym wybierać) postanowiłem kupić monitor 24” podświetlany LED’ami, a nie CCFL, bo jak napisał producent w danych technicznych monitor ten pobiera tylko 27W. Podobnie jak w przypadku opisu regulatora postanowiłem sprawdzić, czy to prawda. Czy producent nie robi mnie w h…ja?. Tym samym miernikiem sprawdziłem jaki prąd pobierają oba monitory.
Bańka na białym pobierała 90W, a nowy nabytek ok. 19W i to raczej bez znaczenia koloru planszy.

Opis produktu jest prawdziwy jeśli chodzi o zużycie prądu. Opis regulatora i pomiary niestety nie dają takiej odpowiedzi, ale po kolei.

Pomiar został przeprowadzony trochę „cyfrowo” tzn 0, albo 1. Brakuje tu wartości pośrednich np. 3000 0br/min, lub dokładnie przy jakich obrotach regler z ok. 9A „skacze” do ok. 15A. Z moich pomiarów o ile pamiętam przy 3000obr/min już taki stan miał miejsce. Czy to kolejne celowe rozmydlające działanie ? Kolejny śmieć w podobnym stylu cyt:

„REGLER RAFWRO działa na innej zasadzie niż mostek GREATZA o czym świadczą pomiary prądu pobranego z prądnicy w chwili minimalnego zapotrzebowania odbiorników motocykla na prąd”.

Mostek GREATZA to układ 4 diod połączonych szeregowo w odpowiedni sposób, gdzie w dwóch punktach przykłada się zmienne napięcie, a w dwóch punktach mamy (powiedzmy) stałe napięcie -/+. Alternator w AT jest trójfazowy pomijając podłączenie. To co u diabła ma to wspólnego z tematem?

Sto razy już powtarzam. Nie interesuje mnie mostek, temperatura, grzanie żółtych kabli, kolor radiatora. Interesuje mnie dlaczego z 8A przy tym samym obciążeniu robi się nagle 15A. Jak widać z twoich i moich pomiarów, które są zresztą podobne nadwyżka jest jednak zwierana do masy. Wypada też odnieść się do tego fragmentu cyt:

„obalamy mit, że niepobrany prąd "wisi" na uzwojeniach prądnicy”

Ja pisałem o napięciu które wisi. Prąd nie wisi bo jak sam powiedziałeś skoro obwód jest otwarty i nie ma obciążenia to nic się nie dzieje. Kiedyś w samochodzie doświadczyłem takiego zjawiska. Spadła klema z akumulatora podczas jazdy nocą w mieście. Żarówki od postojowych i nie tylko (5W) błysnęły jak flesz w aparacie fotograficznym!!! Jak myślisz jakie wisiało napięcie na uzwojeniach alternatora żeby spalić w ten sposób żarówki?,a może to tylko reakcja wynikająca z nagłego odłączenia obciążenia - nie wiem tak do końca?

Cyt: „Dziękuję KAŹMIROWI, za podniesienie tematu, (chodź tu chciałbym aby poszukał innej metody
pomiaru, która jednoznacznie zweryfikuje czy regler RAFWRO zwiera do masy czy nie, ponieważ
zaproponowany pomiar w pierwszym poście KAŹMIRA i jego wynik są dalekie do wysuwania takiego wniosku, a w tej formie szkodzą dyskusji na faktach i konkretach do której namawia)”

Przy obciążeniu ok. 112W / 9A / 12,5V (św. długie, grzane Man) 1000obr/min to przy 5000obr/min napięcie przy tym stałym obciążeniu powinno wynosić 7,5V. Niestety przy tych obrotach mądry regler trzyma się na poziomie 14,5V. Ja nie chcę być straszony po nocach przez człowieka, który odkrył tą prawidłowość w 1827 roku, a był to niemiecki fizyk, profesor politechniki w Norymberdze i uniwersytetu w Monachium Georg Simon Ohm. Szanuję jego odkrycie (pewnie nie raz go „popieścił” prąd) i nie moją powinnością jest szukanie innych metod pomiaru. Nie ja jestem autorem tego cudownego regulatora. To sprzedający powinien przedstawić konkrety nie podlegające dyskusji!

Myślę, że pora na zakończenie tego tematu.
Moim zdaniem całe te zamieszanie to niefortunny opis tegoż reglera.
Opis powinien brzmieć tak:

Czarnuchy chcemy przedstawić wam jako alternatywę regulator, który działa na podobnej zasadzie co oryginał, lecz generuje mniejsze obciążenie dla alternatora od wolnych obr. do 3000obr/min przez co mniej się nagrzewają przewody fazowe. Ponadto posiada wzmocnione elementy wykonawcze ……..itd

RAFWRO jeśli masz jaja to moja propozycja jest jedna: przyjąć na klatę ten fakt, że trochę was poniosło z tym opisem i tyle. Zastosuj słuszną metodę Podosa – prześpij się z tematem, jak emocje opadną to rozwiązanie które proponuję jest dobre no chyba, że rozwikłasz zagadkę skoku z 9A do 15A jakimś zmierzonym i zrozumiałym sposobem (bez mostka GREATZA najlepiej)

Na R2D2 nie obrażaj się. Znam kilku rasowych elektroników którzy na punkcie sprzętu mają hopla. Ja sam choć żaden ze mnie elektronik gdybym trochę lepiej zarabiał to kupiłbym sobie oscyloskop, zasilacz i inne gadżety nawet gdbym je miał używać raz w roku.

Jeśli chcecie nadal to sprzedawać (nawet poza rynkiem krajowym) to powinna być karta produktu, gdzie powinien być opis i parametry takie jak:
Zakres napięć, obciążenie po stronie fazowej, po stronie aku, temperatury pracy, zakres zastosowań itp. Konkretne wartości, które są w każdej chwili do sprawdzenia. To parametry mają bronić waszego produktu, a nie opisy tego typu, bo mniej się grzeją przewody i inne sranie w banie. Przewody się będą grzały bo nawet laik z tabeli którą przedstawiłeś odczyta, że jak to zwarciowy 16A daje, a RAFWRO 15A toż to tylko JEDEN AMPER różnicy?!

Na koniec chciałbym zdecydowanie obalić mit, że w AT pali się instalacja za sprawą regulatora.

Nie i jeszcze raz nie!!! To że pada regulator jest winą tylko niedbalstwa o instalację elektryczną.
To zaśniedziała kostka do której nikt nie raczył zajrzeć jest powodem uszkodzenia regulatora co w następstwie prowadzi do upalenia innych elementów takich jak moduł czy tripmaster. Wielu już tego doświadczyło na własnej skórze. Są też osoby którym pokazałem stan kostek (nie tylko reg) i co by było gdybym tam nie zajrzał. Co najciekawsze - żadna z tych osób mnie o to nie prosiła.

W mojej AT regler ma 21 lat i ma się dobrze póki co. To info dla tych co próbują coś powiedzieć o żywotności nowego regulatora. Czy za 20 lat ktoś jeszcze będzie miał królową?

Więcej głosu tu nie zabieram jeśli znowu będzie tu mowa o grzaniu przewodów i mostkach GREATZA i jeszcze jedno – Sneer przykro mi, że pominąłeś mnie w spotkaniu przy piwie.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Chłodzenie regulatora Franz Inne tematy 2 08.03.2010 11:02
Przerobienie regulatora motomik79 Układ elektryczny i zapłonowy 14 04.05.2009 11:12


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.