Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09.04.2024, 10:50   #861
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,371
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 50 min 38 s
Domyślnie

Chińczycy tłuką rocznie 4.5 mln aut EV, zakupili już kilka i zamówili kilkanaście kolejnych kontenerowców (samochodowców) morskich do przewozu samochodów. Cieszę się na tą konkurencję w Europie. Są dwa rozwiązania:
- unia pójdzie drogą karnych ceł i to kij obustronny bo np. Mercedes na tym straci nie skorzysta (te same obostrzenia na drugim końcu kija - w Chinach, drastycznie zmniejszą sprzedaż tej marki, całokształt będzie na minusie)
- unia pójdzie po rozum do głowy, wycofa się z przymusowej elektryfikacji, bo to z Chinami przegrała z kretesem, zostawi spalinówki z euro 7, 8, 9, 10 i tutaj Chińczycy technologicznie będą się bić niekoniecznie z sukcesami coraz wyższej poprzeczki, a EV będą żyć swoim życiem, kto chce kupi, kto nie chce, nie kupi. Tak podejrzewam to się zakończy. Pierwszy scenariusz to pętla na szyję.



Na marginesie SU7 Xiaomi pozamiatało Teslę
Ronin78 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.04.2024, 14:52   #862
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mhv Zobacz post
Mówisz o powrocie do pojazdów spalinowych..może da się znaleźć ile % jest w tej chwili zarejestrowanych pojazdów w UK/pod względem źródła zasilania (rodzaju paliwa)?
Cytat:
Napisał Mhv Zobacz post

..także z tym "powrotem" to na spokojnie..
Michał,
Wyraziłem się zapewne niejasno (albo zostałem źle zrozumiany). Powinienem więc napisać:

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Nie zanosi się więc u nas w domu na powrót do ICE...
A propos proporcji EV / ICE to jakoś na początku roku ilość EV w UK przekroczyła 1 milion. Wciąż mały procent, ale mnie zasadniczo nie interesuje czym inni jeżdżą... Ważne, że mnie się to spina.

A w PL, chyba po staremu w tej dziedzinie. Jak trzy lata temu nie było w moim rodzinnym mieście (drugie co do wielkości w województwie) żadnej ładowarki, tak 3 lata później jest tak samo (najbliższa ładowarka AC - 18km, najbliższa szybka DC - blisko 30km). Więc jestem skory uwierzyć, że niektórzy z Was stukają się w głowę na moje 'wypociny' w tym temacie

Trochę aktualności co do PL:



Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
BTW czemu Marek jest "banned"?
Pytałem o to 2 razy w ciągu ostatnich chyba 2 tygodni i cisza
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.04.2024, 23:25   #863
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Co prawda nie 3 lata, ale koszt po 4 latach i 60k mil i tylko Teslą, ale przynajmniej kraj się zgadza

https://www.youtube.com/watch?v=1w0o3jJGVgs

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2024, 11:34   #864
Luti


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Reszel
Posty: 594
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Luti jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 6 dni 2 godz 39 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Chińczycy tłuką rocznie 4.5 mln aut ...
Ja tam ostatnio nie za bardzo siedzę w temacie.

Przeszło rok temu jednak rozmawiałem z człowiekiem robiącym w elektromobilności, który mi na tamten ówczas (2 lata temu) mówił, że Chiny jeszcze nie mają interesujących produktów klasy premium zwłaszcza tożsamych z autami Tesli, ale przynajmniej patrząc katalogowo ogarniają bardzo ciekawe produkty w klasie budget.

Twierdził, że EU na razie trzyma te tematy certyfikatami bezpieczeństwa.
Czyt. autka te nie przechodzą niby testów zderzeniowych, ale ciśnienie z Chin jest mocne, żeby to przeskoczyć.
Temat w Jego ocenie był bardzo ciekawy w kontekście zejścia elektromobiliności pod strzechy w sensie koszt zakupu/efekt osiągi.

No i niedawno zaczeły w sieci krążyć wrzutki o dobijających do EU statkach z produktami firmy BYD.

Ostatnio ''takie cuś'' wpadło mi w sieci. Uwaga długo i lekko zachaczająca o politykę wrzutka.

Cytat:
Wyścig o chińskie fabryki w UE ?

Garść refleksji po rozmowach w Paryżu - istotnych również dla Polski, projektu Izera, fabryki w Tychach

Główny wniosek: obok głośnej walki z chińskimi elektrykami toczy się równoległa gra - o lokalizację chińskiej produkcji w Europie


Przypomnijmy: Komisja Europejska prowadzi obecnie głośne postępowanie na cła antysubsydyjne, które mają zahamować import z Chin. Wyniki poznamy do jesieni, ale sprawa już rozgrzewa całą UE.

Chińczycy mają technologię, skalę produkcji i szerokie rządowe wsparcie (najnowsze rewelacje: tylko BYD miało otrzymać ponad 3 mld € w ostatnich latach). Rynek wewnętrzny Chin hamuje, eksport eksploduje - w tym do EU. Place składowe europejskich portów już pęcznieją.

Z Francją powiązane są dwa ważne europejskie koncerny: Renault oraz Stellantis (gdzie jest również włoski Fiat). Tajemnicą poliszynela jest, że to z ich inicjatywy Macron zwrócił się do Urszuli von der Leyen o wystartowanie z postępowaniem celnym. Dla Francji - słychać to tu wszędzie - sektor automotive ma żywotne znaczenie, to miliony miejsc pracy, kluczowe koncerny. Duże przekonanie - jak i w wielu miejscach UE - że walkę o elektryki należy stoczyć.

Ale francuskie pomysły zderzyły się z interesami D. Niemieckie firmy czują się pewniej, bo produkują samochody premium, (na razie) poza chińskim zasięgiem. I boja się chińskiego odwetu.

W Paryżu słychać, że bez wsparcia Niemiec francuskie koncerny nie czują się pewnie, czy celną walkę o EV uda się stoczyć. A być może od początku prowadziły cyniczną grę.

Stąd pomysł: nie odcinać się w pełni od Chin, a zlokalizować ich produkcję w Europie. Słychać pomysły o tym, by nałożyć wysokie cła na import gotowych samochodów z Chin, a jednocześnie zmusić chińskie firmy do produkcji w europejskich fabrykach - np. zakładach Stellantis czy Renault. Pomysłuly idą dalej: zmusić Chiny do włączenia europejskich poddostawcow i... transferu chinskich technologii. Zupełnie tak, jak w Chinach 30 lat temu, gdzie biletem wstępu na chiński rynek były joint-venture z lokalnymi firmami.

Proces nie jest teoretyczny: w dawnej fabryce Fiata w Tychach ruszyć ma produkcja miejskich elektryków Leapmotor. A może lepiej powiedzieć - montaż. Ale, jak mówiłem, apetyt Francji na lokalizację wartości dodanej jest większy.

W wyścigu o chińskie fabryki Francja nie jest sama. Wczoraj gruchnela wieść o lokalizacji produkcji chińskich Chery w hiszpańskiej Barcelonie (w dawnej fabryce Nissana). Wokół tematu chodzą też Wlosi.

Najbardziej francuzi obawiają się jednak Węgier - że zaczną grać nieczysto i gdy inni będą twardo negocjować z Chińczykami... Madziarzy podadzą im na tacy tereny inwestycyjne, zadowalając się montowniami, bez transferu technologii. I to również się dzieje - BYD ogłosil w tym roku w Szegedzie budowę takiej właśnie, dużej skali montowni. A plotki z Budapesztu mówią, że zaoferowali Chinom 'korzystniejsze' regulacje dot. ochrony środowiska i pracowników.

Co z tego dla PL?

Po pierwsze, jak wskazuje przykład Tychów, produkcja chinskich elektryków może pojawić się w Polsce decyzją nie naszą, a koncernow z Europy Zachodniej (a w joint venture z Chinami wchodzą też intensywnie Niemcy - ale to trochę inna historia). Tychy wskazują, że zagrożeniem jest zredukowanie to bycia 'czystą' montownią, choć dającą miejsca pracy.

Po drugie, całe te wydarzenia to istotny kontekst dla naszych własnych inicjatyw - jak Izera, negocjująca z chińską Geeely zakup technologii, czy potencjalnych - i niewykluczonych - rozmów z innymi chińskimi inwestorami, którzy przyjdą do Europy szukać terenów na inwestycje.

Powtórzymy: chińskie elektryki to rewolucja dla branży motoryzacyjnej EU, wielkie przetasowanie i masa zagrożeń. Jak widać między zalewem importu chinskich samochodów, a pełnym odgrodzeniem europejskiego rynku przez protekcjonizm, istnieją formy pośrednie - lokalizacji chińskich produkcji. A jeśli tak będzie, pytanie tylko na jakich warunkach, i czyimi rękami.
https://twitter.com/J_Jakobowski/sta...12524108005589

Ostatnio edytowane przez Luti : 11.04.2024 o 11:57 Powód: znaczki
Luti jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2024, 12:14   #865
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Mam wrażenie, że nie doceniamy przeciwnika (choć żadnym przeciwnikiem jako kraj dla Chin nie jesteśmy), bo pisanie, że nie robią marek premium jest ignorancją. OK ale rozumiem, że to wypowiedź sprzed 2 lat. Dużo tu na FAT pisaliśmy, że Chińczycy robią i szajs i rzeczy na wysokim poziomie - wszystko zależy co i za ile mają zrobić.

Problemem jest też, że Europa zaspała (i ciągle śpi) w dziedzinie EV z czego skwapliwie korzystają Chińczycy. Europa ze 100 letnimi tradycjami w ICE i ciągle zyskami z tej technologii nie kwapi się do zrobienia dobrych, sensownych i tanich EV. Chińczycy za to kiepscy są raczej w ICE, ale w EV zaczynają dorównywać Tesli, bo europejskie tradycyjne marki już dawno w tej dziedzinie prześcignęli.

Zwracam też uwagę, że z 3 największych producentów baterii do EV, dwie (CATL i BYD) to firmy chińskie, a CATL dzierży prawie 40% tego tortu. Chińskie baterie są w wielu nie-chińskich EV (włącznie z Teslą) więc można sobie wprowadzać restrykcje na chińskie samochody, ale oczywiście takie same restrykcje Chińczycy moga nam zafundować jeśli chodzi o ich baterie. A to nie tylko EV, ale magazyny energii, UPSy, baterie do elektroniki użytkowej (laptopy, telefony, aparaty foto itp).

Europa też sama jest sobie (częściowo przynajmniej) winna bo przekazała swoją produkcje i know-how w imię CCC do Chin.

A co do chińskich marek, to one już dawno sprzedają swoje EV na Zachodzie, więc statki z samochodami BYD mogą być tylko newsem w Polsce.

A co do newsów, to taki poniżej i znowu z Chin:

https://carnewschina.com/2024/04/09/...-at-31800-usd/
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2024, 11:22   #866
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Dostałem właśnie miesięczny rachunek za prąd (i gaz). W zeszłym miesiącu Home Assistant działał tylko przez pół miesiąca, a wiec ten rachunek pokazuje cały miesiąc gdzie to Home Assistant 'dbał' o moje elektryczne wydatki w sposób kompletnie automatyczny, bez mojej ingerencji.

Prąd zużyty (w domu wszystko na prąd oprócz CO i CWU, ładowane dwa EV, prysznic elektryczny 10kW itp). Rachunek w 2 częściach bo, cenę za kWh w szczycie obniżyli od 1 kwietnia. Zużyte 1053, 2 kWh w tym tylko 51,9kWh w drogiej taryfie (ten prysznic ) w sumie za 106,39 funta. Tylko 4,9% zużycia z tego ponad megawata w drogiej taryfie



Ale mamy też i eksport energii z w sumie niewielkich (jak na Wasze polskie realia ) paneli FV o mocy 4,8kWp (i to jeszcze we wczesno wiosennym okresie gdy słońca nie za wiele):



106,39 - 64,96 daje nam 41,43 funta (czyli jakieś 205 zł) za miesiąc używania prądu w domu i jazdę dwoma samochodami elektrycznymi. Jeśli ktoś chce mnie przekonać, że w takiej sytuacji EV to błąd i czas wracać do ICE, to musi użyć dość przekonywujących argumentów

Ciekawe czy w lecie wyjdę kiedyś na zero z prądem?
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2024, 19:42   #867
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,371
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 50 min 38 s
Domyślnie

E tam GB, ja w PL wychodzę na zero od dwóch lat, cudze chwalicie swojego nie znacie, rocznie 300 z hakiem opłat stałych i tyle.
Ronin78 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2024, 20:31   #868
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
E tam GB, ja w PL wychodzę na zero od dwóch lat, cudze chwalicie swojego nie znacie, rocznie 300 z hakiem opłat stałych i tyle.
A takie to PV miało być do doopy, nieprawdaż i EV co za darmo na prąd jeździ (no ok. za cząstkę z tych 300 zł opłat stałych ) to też mżonka

Jak to mawiają; każdy orze jak może...
U mnie nie ma jakichś tam prosumentów, dach mam mały to i PV małe (3 razy mniejsze niż Twoje chyba?) i mam o jeden EV więcej od Ciebie do ładowania (i chyba większe przebiegi tymi EV ) więc cieszę się z tego co mam
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2024, 08:15   #869
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,226
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 9 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Pięknie to wygląda- może do nas kiedyś też dotrze takie podejście operatora elektrycznego.
Co się działo z HA ?

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2024, 12:44   #870
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 13 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Co się działo z HA ?
Nic, działa cay czas... od 24 lutego. Powinienem napisać jaśniej (dodane pogrubienia):

Cytat:
W zeszłym miesiącu rozliczeniowym (od 10 lutego do 10 marca) Home Assistant działał tylko przez pół miesiąca (bo był zainstalowany 24.02), a wiec ten rachunek pokazuje cały miesiąc gdzie to Home Assistant 'dbał' o moje elektryczne wydatki w sposób kompletnie automatyczny, bez mojej ingerencji.
A apropos operatora to nie ma co narzekać. Dzisiaj za zużycie prądu dopłacają

https://x.com/Earth2075/status/1778802558896595114

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.