Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.08.2022, 08:38   #111
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

To ja dołożę swoje pięć groszy.
W domu, w Polsce mam taki oto system, który sprawdza sie od lat minimum dziesięciu, bezproblemowo.
Piec kaflowy/kominek opalany drewnem i z płaszczem wodnym.
Piec gazowy LPG podłączony do tego samego obiegu co piec kaflowy/kominek.
Dom jest dość duży i wyraźnie podzielony na dwie części rozdzielone salonem.
Jest część dzieciaków i jest część rodziców - po środku salon.
W związku z tym w domu są dwa czujniki temperatury, w każdej z części.
W sezonie jesień-wiosna palimy sobie wieczorami w kominku, czujnik temp w płaszczu uruchamia pompę cyrkulacyjną i blokuje piec gazowy. W ten sposób ogrzewamy cały dom z kominka. Wystarczy codzienne wieczorne palenie, aby w domu było ciepło cały dzień, do następnego wieczora.
Czasami przepalamy kominek nawet latem, jak kilka dni pada, albo trzeba po prostu ruszyć powietrzem w domu.
Natomiast przy ostrych zimach i jak nas nie ma w domu kilka dni, wtedy gdy temp spadnie powyżej ustawionej na czujnikach, startuje piec gazowy.
Przy starcie pieca gazowego uruchamia się pompa i dalej jak z kominkiem, tylko ciepło daje piec. Gdyby ktoś w czasie pracy pieca rozpalił w kominku, czujnik temp w płaszczu wylącza piec gazowy i ciepło idzie z płaszcza, z kominka.
Piszę piec kaflowy/kominek, ponieważ kominek jest po środku salonu, wygląda jak piec kaflowy, tylko ma drzwi duże z szybą aby było widać jak się drewno pali.
Zawodowo buduję kotłownie i elektrociepłownie przemysłowe, wszystko sobie tak wymyśliłem, że nie ma żadnych zaworów regulacyjnych, zwrotnych, przełączników itp... Wszystko działa samo bez elementów ruchomych w instalacji ( pomijając pompę cyrkulacyjną ).
Woda ciepła jest z przepływowego ogrzewacza ze zbiornikiem 50 litrów jeśli dobrze pamiętam. Zasobnik gwarantuje, że woda ciepła leci z kranów od razu po odkręceniu kurka i podgrzewacz nie klika non stop on-off jak trzeba wody na 10 sekund do umycia rąk.
Jeszcze informacyjnie, dom ponad stu letni, 100% z drewna, nie jakieś tam szkielety czy coś tylko lite drewno, ściany 40cm.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 12:40   #112
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 756
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 8 godz 20 min 51 s
Domyślnie

Fajnie pomyślane
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 13:00   #113
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał qbaRD07 Zobacz post
Macie Państwo szanowni jakąś wiedzę na temat wkładu Defro Home Intra ME?
U mnie koncepcje zmieniają się jak w kalejdoskopie, miał być kominek ceramiczny https://www.romotop.pl/ceramiczne-pi...inkowe/siena-n
Ale stwierdziłem że zrobię klasyka i poprowadzę kanały ciepłownicze na kuchnie i salon.
Z założenia ma być to bardziej wydajne, choć kominek ceramiczny bardziej mi sie podoba.
Wkład z płaszczem mam i juz nie chcę, za dużo paliwa na znikomy efekt cieplny.
.Szukałbym czegoś z dodatkowym bocznym załadunkiem.
Ładowanie z przodu to porażka ,otwieranie z przodu to do czyszczenia dobre. Szuflada do popiołu fajnie jak by była niezależna ,łatwe opróżnianie w trakcie palenia.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 13:18   #114
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Tak w ogóle się zastanawiam, czy zimową porą z nudów, nie wyspawam sobie czegoś w rodzaju wymiennika spalin, do komina. Chodzi o coś w stylu rura w rurze a dookoła woda na długości około metra, żeby ze spalin jeszcze trochę ciepła odzyskać i zagrzać ciepłą wodę użytkową na przykład, zanim wyleci do komina.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 13:19   #115
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Dokładnie. Boczny załadunek jest łatwiejszy i wchodzą dłuższe polana poza tym nie wysypuje się popiół. Ruszt i szuflada to podstawa. Wyrzucam popiół bez wygaszania. Dzięki rusztowi szybciej też się rozpala.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 14:34   #116
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Widmo80 Zobacz post
Tak w ogóle się zastanawiam, czy zimową porą z nudów, nie wyspawam sobie czegoś w rodzaju wymiennika spalin, do komina. Chodzi o coś w stylu rura w rurze a dookoła woda na długości około metra, żeby ze spalin jeszcze trochę ciepła odzyskać i zagrzać ciepłą wodę użytkową na przykład, zanim wyleci do komina.
mam wymiennik 12kW od 10 lat. MEGA rozwiązanie ale pamiętaj o konieczności zastosowania zaworu schładzającego lub UPS na pompie bo inaczej może być chujowo .
oczywiście tylko system otwarty z naczyniem wzbiorczym jak najbliżej paleniska.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 16:06   #117
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Widmo80 Zobacz post
Tak w ogóle się zastanawiam, czy zimową porą z nudów, nie wyspawam sobie czegoś w rodzaju wymiennika spalin, do komina. Chodzi o coś w stylu rura w rurze a dookoła woda na długości około metra, żeby ze spalin jeszcze trochę ciepła odzyskać i zagrzać ciepłą wodę użytkową na przykład, zanim wyleci do komina.
Najpierw zmierz jaka jest teraz temperatura na wylocie z komina.
Zastosowanie zbyt dużego wymiennika przed kominam spowoduje, że zejdziesz poniżej punktu kondensacji wody ( w drewnie nawet do 50% to woda, która odparowuje w czasie spalania ). Efekt będzie taki, że woda zacznie płynąć po ściankach komina a do tego wszystko zacznie rdzewieć.
Pomysł twój jest jak najbardziej słuszny, tylko trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć. Staraj sie nie schodzić poniżej 80C na wylocie z komina do atmosfery i to jest niezbędne minimum.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 16:16   #118
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

mazurek dobrze mówi - ja założyłem wymiennik bo komin był na piętrze fest gorący więc pomyślałem, ze nie ma co grzać powietrza na wsi. komin dalej jest ciepły ale mniej i nie było nigdy żadnych akcji ze skroplinami itd.

do 50% w drewnie opałowym to woda?
poniosło Cię trochę
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 17:06   #119
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
... do 50% w drewnie opałowym to woda?
poniosło Cię trochę
jak rozpalam kominek, to biorę drewno wysuszone i sezonowane, tak pewnie ma z 10-15%.
Ale jak już kominek leci pełną mocą i wygrzany jest, to wkładam pniaki prosto z dworu, z pod śniegu, leży bez dachu, świeże drewno tylko co zwiezione. Takie drewko ma z 40-50% lekko.
Chwila moment i syczy aż miło, temperatura robi swoje.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2022, 17:45   #120
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 46 min 30 s
Domyślnie

Tylko, że ze spalania takiego mokrego drewna dużą część energii tracisz na odparowanie wody co nie jest zbyt efektywne energetycznie.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
piec gazowy c.o. Melon Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 41 09.08.2023 06:52
Koza z piekarnikiem przemo77390 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 2 11.08.2021 12:26
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 22:11
garaż wolnostojący - jaki, z czego Ludwik Perney Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 17 11.09.2018 16:44
Potrzebna porada fachowca od kotłów centralnego ogrzewania. piotreklodz Inne tematy 7 29.07.2013 21:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.