Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.03.2008, 21:33   #1
James
 
James's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 7
Motocykl: DRZ 400 E
James jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 4 godz 59 min 25 s
Domyślnie Puszka niespodziewanie wyjeżdża z podporządkowanej?PRZECIWSKRĘT!Podstawy techniki jazdy.

Przeciwskręt jest jedną z umiejętności którą każdy prawdziwy motocyklista powinien posiadać - ratuje dupsko w wielu sytuacjach a także pozwala na pewniejsze,płynniejsze i szybsze śmiganie po winklach

Ok no to zaczynamy:

Powyżej prędkości parkingowych motocykl musi być przechylony w stronę zakrętu bo w innym przypadku siła odśrodkowa wywróciłaby go na zewnątrz. Czyli żeby nie polecieć na winklu w krzoki musimy nasz motocykl pochylić! Pochylić motocykl można na kilka sposobów:
-najlepszym sposobem czyli przeciwskrętem
-balansem ciała(im cięższy motocykl tym trudniej)
-"wciskając" go w zakręt np. kolanami(im cięższy motocykl tym trudniej)
Najlepsze rezultaty przynosi połączenie pierwszej metody i drugiej, z tym że na początku nauki(tak nauki nie przesłyszeliście się!samo przeczytanie tych wypocin nic wam nie da jeśli potem nie będzie tego praktykować!)należy się całkowicie skupić na przeciwskręcie do momentu kiedy stanie się on odruchem-dopiero potem można zacząć pracować ciałem na zakręcie.

No dobra ale na czym właściwie polega ten przeciwskręt?
-Przeciwskręt jest to popychanie,przyciąganie lub to i to na raz(najskuteczniejszy sposób)rączek kierownicy.Podczas zakrętu w lewo popychamy(odpychamy od siebie)lewą rączkę kierownicy i jednocześnie przyciągamy prawą.Analogicznie postępujemy w przypadku zakrętu w prawo-popychamy prawą rączkę kierownicy a przyciągamy lewą. Może wydawać się to nieco dziwne ale tak naprawdę każdy z nas stosuje lub stosował przeciwskręt nieświadomie, już podczas jazdy na rowerze.Jednakże dopiero świadome użycie przeciwskrętu gwarantuje nam pełną kontrolę nad motocyklem. Należy pamiętać że przeciwskręt służy jedynie do zapoczątkowania skrętu - po uzyskaniu satysfakcjonującego pochylenia kierownice odruchowo prostujemy a nawet skręcamy minimalnie w kierunku wewnętrznej strony zakrętu. Przeciwskręt może posłużyć także do wyprostowania motocykla - po prostu stosujemy przeciwskręt tylko że w "drugą stronę".

kilka przydatnych rad:

- kierownicę trzymamy luźno, pod żadnym pozorem nie trzymamy się jej!Aby odciążyć ręce należy zaprzeć się o podnózki lub ścisnąć kolanami bak. Negatywne konsekwencje trzymania się kierownicy widoczne są podczas hamowania kiedy to mając cały ciężar ciała na rękach utrudnione jest operowanie gazem,klamką sprzęgła czy hamulca a także skręcanie(czyli używanie przeciwskrętu).
-Motocykl musi być techniczne sprawny bez jakichkolwiek usterek, luzy na główce ramy są niedopuszczalne(ale to już nie tylko do przeciwskrętu).
-bardzo ważna jest praktyka czyli jedziemy sobie na winkle(krakusom polecam w tym miejscu wypad do skały)i świadomie pochylamy motocykl przy pomocy przeciwskrętu.
-oczywiście wszelkie zabawy na winklach uskuteczniamy z nagrzanymi laczkami, warto pamiętać że im lepsza(miększa) opona tym większe bezpieczeństwo i możliwy stopień przechyłu.



A byłbym zapomniał: te wszystkie wypociny napisałem mając na uwadze jazdę po szosie, nie jestem w stanie powiedzieć jak przekłada się to na jazdę w tereniepowodzenia w zdobywaniu nowych umiejętności

PS:krótki filmik obrazujący zjawisko


Ostatnio edytowane przez James : 27.03.2008 o 21:39
James jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 00:53   #2
Reinchardt
RENIA
 
Reinchardt's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Lubartów
Posty: 406
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
Reinchardt jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 22 godz 11 min 59 s
Domyślnie

Powiem szczerze że na starym forum brakowało czegoś takiego jak technika jazdy a wydaje mi się ze nikt nawet z wielolenim stażem nie uwaza sie za kierowce idealnego. Co do przeciwskrętu - polecam każdemu ksiązkę którą dostałem od kobietki "motocyklista doskonały" autor fajnie zwraca uwagę na rzeczy o których sie zapomina a okazują sie bardzo istotnymi
__________________
Rain chaser
Reinchardt jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 09:06   #3
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 10 godz 35 min 13 s
Domyślnie

Tu jest bardzo fajny filmik z Tomkiem Kuligiem w roli głównej

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 09:40   #4
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 27 min 58 s
Domyślnie

A tu film dla anglojezycznych...
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 09:52   #5
Marcin SF
 
Marcin SF's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 687
Motocykl: RD07a
Marcin SF jest na dystyngowanej drodze
Online: 12 godz 42 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Reinchardt Zobacz post
Powiem szczerze że na starym forum brakowało czegoś takiego jak technika jazdy a wydaje mi się ze nikt nawet z wielolenim stażem nie uwaza sie za kierowce idealnego. Co do przeciwskrętu - polecam każdemu ksiązkę którą dostałem od kobietki "motocyklista doskonały" autor fajnie zwraca uwagę na rzeczy o których sie zapomina a okazują sie bardzo istotnymi
Motocyklista doskonały to bardzo dobra książka uważam, każdy powinien ją przeczytać, natomiast osoby które ją przeczytają i stwierdzą, że wszystko wiedzą polecam polecam twist of the wrist 1 i 2
Marcin SF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 10:29   #6
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 10 godz 35 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin SF Zobacz post
Motocyklista doskonały to bardzo dobra książka uważam, każdy powinien ją przeczytać, natomiast osoby które ją przeczytają i stwierdzą, że wszystko wiedzą polecam polecam twist of the wrist 1 i 2
Próbowałem czytać Twist of the wrist w oryginale i muszę powiedzieć że z moim angielskim nie szło mi to zbyt dobrze, ale podobno ma się pojawić przekład na j. polski ...
hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 11:31   #7
Nowy011
Nie świeży tylko Nowy
 
Nowy011's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 544
Motocykl: RD04
Nowy011 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 18 godz 40 min 25 s
Domyślnie

MOże pogadam z Tomkiem i jego ,,wypociny " żywcem wklepie na temat przeciwskrętu tu ma forum....?
__________________
Nowy011 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 11:41   #8
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Kulikiem...
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 13:04   #9
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 10 godz 35 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
Kulikiem...
ups sorry za pomyłkę
hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 13:53   #10
Marcin SF
 
Marcin SF's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 687
Motocykl: RD07a
Marcin SF jest na dystyngowanej drodze
Online: 12 godz 42 min 27 s
Domyślnie

Twist of The Wrist - jedna z książek jest dostępna w polskim przekładzie, druga jest w trakcie tłumaczenia i w tym roku powinna trafić do księgarmi
Marcin SF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Podstawy mechaniki silników motocyklowych Gawrys Inne - dyskusja ogólna 10 06.03.2013 16:23


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.