Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.01.2018, 09:11   #1
chemik
 
chemik's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,425
Motocykl: Husqvarna 701 Enduro
chemik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 25 s
Domyślnie Kaukaz przez Turcję.

Kolejne pytania rozpoznawcze, jako, że Szynszyla mnie ciągnie w tamtym kierunku. Założenie jest takie, że by było dużo ciekawych, nieturystycznych miejsc, omijanie głównych dróg i jak najwięcej lajtowego off'a:
1. Czy pierwsza połowa maja to nie za wcześnie jak na Kaukaz? Byłem kiedyś w Gruzji w grudniu (piechotą, jak zwierzę) i tragedii nie było, lecz poruszałem się tylko głównymi drogami. Teraz chcielibyśmy na bardziej "dzikich" regionach się skupić, choć ich jeszcze nie sprecyzowaliśmy. Tak jak wspomniałem, nie interesuje nas asfalt, a raczej lokalne szutrówki. Czy będą przejezdne, czy jeszcze zasypane? Tak pi razy drzwi, bo wiem, że wszystko zależy od roku i nikt gwarancji na pogodę nie da. Pytam nie tylko o Gruzję, ale też Azerbejdżan i Armenię.
2. Czy Turcja tranzytem musi być nudna? Niestety tak mi się ten kraj kojarzy. Czytałem kilka relacji i szału nie ma. Duże odległości pokonywane asfaltami, turyści i komercja. Może moje wyobrażenie jest błędne? Może da się tam coś zwiedzić, zobaczyć, przeżyć by nie traktować Turcji jako tranzyt?
3. Jak w pierwszej połowie maja do tej Turcji dojechać? Może przez Grecję? Może przez Bułgarie? Znów - ciekawe miejsca, dostępność szutrówek itp. itd.
Mamy 2-3 tygodnie czasu i nie chcemy go spędzić na asfalcie.
Temat rozpoznawczy - szukamy alternatywnego kierunku dla siebie nie dając gwarancji, że z rad skorzystamy.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
chemik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2018, 09:43   #2
Dżeferson


Zarejestrowany: Jan 2017
Posty: 116
Motocykl: czarna szczała
Dżeferson jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 22 godz 14 min 11 s
Domyślnie

Moim zdaniem na Gruzję to za wcześnie. W tamtym roku w polowie czerwca najwyzszy punkt w drodze do Shatili w sniegu. Co prawda snieg byl tylko na poboczu, a sama droga choc w kałuzach skompana, to przejezdna, ale temp ponizej zera w tym miejscu.
Dżeferson jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2018, 10:37   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

W połowie maja lecieliśmy od Władykaukazu. Śniegu było zero. Po stronie gruzińskiej leżał gdzieś tam z dala od drogi, zimno jak w psiarni ale droga wojenna przejezdna bez najmniejszych problemów.

W dzikich rejonach droga do Omalo/Dartlo była zamknięta w połowie czerwca bo śnieg zalegał. Tak przynajmniej na miejscu zeznawali motocykliści z Czech. Gupio mi było bo Polaków namawiałem na tą trasę a potem chłopaki powiedzieli że nie ma szans. W Armenii śnieg to było widać tylko na szczytach wokół jeziora Sevan. Zimno ale na drodze i w okolicach śniegu nie było nic.

To widok z przełęczy ok 2000 m. Na dole upał 30 stopni.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2018, 15:46   #4
CeloFan
 
CeloFan's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 588
Motocykl: brak
Galeria: Zdjęcia
CeloFan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 3 dni 16 godz 37 min 20 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał chemik Zobacz post
2. Czy Turcja tranzytem musi być nudna? Niestety tak mi się ten kraj kojarzy. Czytałem kilka relacji i szału nie ma. Duże odległości pokonywane asfaltami, turyści i komercja. Może moje wyobrażenie jest błędne? Może da się tam coś zwiedzić, zobaczyć, przeżyć by nie traktować Turcji jako tranzyt?
3. Jak w pierwszej połowie maja do tej Turcji dojechać? Może przez Grecję? Może przez Bułgarie? Znów - ciekawe miejsca, dostępność szutrówek itp. itd.
Mamy 2-3 tygodnie czasu i nie chcemy go spędzić na asfalcie.
Temat rozpoznawczy - szukamy alternatywnego kierunku dla siebie nie dając gwarancji, że z rad skorzystamy.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Turcja wcale nie jest nudna. Nudzi się, kiedy popierdziela się z prędkością światła autostradą. Poza tym, ludzie często przejeżdżają ten kraj od A do B traktując drogę tranzytowo właśnie. A że jadą w miejsca pełne turystów, to i turyści tam są Tak więc wystarczy nie płacić za drogi i zatrzymywać się w małych mieścinach po drodze.
Jest tylko kłopot z szutrami. Jak wiesz, jak się zjedzie z asfaltu, to się zwalnia i z 3 dni robi się dwa razy tyle.
Jechałem do Turcji i dalej na początku maja 2017. Przez Ukrainę, Rumunię, Bułgarię. W tych krainach łatwo o ciekawe miejsca i szutrówki przecież. Pozamykane są tylko najwyższe przełęcze.
__________________
Pełne zadowolenie składa się z małych uciech rozłożonych w czasie.
https://www.facebook.com/CFact1/

Ostatnio edytowane przez CeloFan : 25.01.2018 o 14:37
CeloFan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2018, 16:38   #5
ofca234


Zarejestrowany: Aug 2011
Posty: 338
Motocykl: XChallange
ofca234 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 2 godz 25 min 10 s
Domyślnie

byłem kiedyś w Gruzji właśnie w maju, ale asfaltowo:

http://moto.elban.net/category/wyjazdy/gruzja-2012/

nie było śniegu, szutrów zrobiłem niewiele, ale pewnie to zależy od farta.

Co do Turcji to wystarczy jechać północnym wybrzeżem (czyli nad morzem czarnym) i NIE BĘÐZIE turystów (no chyba, że to Turcy). Ogólnie, do Sinop, północne wybrzeże jest ultra fajne (ja jechałem asfaltem, ale pewnie można się postarać lepiej). Za Sinop trzeba spadać do Kurdystanu, bo ta droga Sinop - Trabzon to jest ultra nuda. W Kurdystanie trzeba sobie sprawdzić co można a czego nie, w sensie, są tam miejsca bezpieczne i mniej bezpieczne, ale na pewno znajdziesz masę ładnych.

Turcja jest ogromna i mają mega infrastrukurę (drogi trzeciej kategorii, w górach, potrafią mieć dwa pasy w każda stronę), dlatego pewnie wiele relacji to tranzyty.

Co do komerchy odpowiem tak:

* obiad przy głównej drodze / austradzie: 10 wariatów (cena dla ustalenia uwagi), woda i sałatka, która Ci postawią przy daniu dodatkowo płatna i pewnie w sumie będzie 20, żarcie bez szału.
* obiad przy lokalnych drogach typu D300 - 7 wariatów, woda i sałatka w cenie, ludzie mili, pomocni, żarcie pycha.

W Turcji na luzie można spać na dziko, jak nie masz pomysłu gdzie polecam mój patent:

* stacja benzynowa z ładnym widokiem
* mariny i porty.
* ogródki i parkingi restauracji na morzem

Kempingi, o ile są, są dosyć drogie.
ofca234 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2018, 18:55   #6
Palnik


Zarejestrowany: Feb 2017
Miasto: Gliwice
Posty: 145
Motocykl: CRF 1000D
Palnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 8 godz 32 min 51 s
Domyślnie

polecam okolice jeziora Wan w Turcji oraz górę Ararat . Ładnie krajobrazowo. Tez wybieram się tam ale we wrzesniu.
Jezeli masz więcej czasu to zachodnie wybrzeże jest całkiem ciekawe. Dużo zabytków starożytnych : Efez , Selcuk , Priena , Milet , Didima ,Pammukale itd .... można wymieniać. i na koniec Kapadocja.
Palnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 09:31   #7
chemik
 
chemik's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,425
Motocykl: Husqvarna 701 Enduro
chemik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 25 s
Domyślnie

Dzięki za pomoc. Paradoksalnie utwierdziliście mnie w przekonaniu, że Turcja za ciekawa nie jest, a przynajmniej nie ma tam tego, czego ja szukam. Nie wyklucza to jednak planów wyprawy na Kaukaz. Po prostu trzeba zacisnąć zęby i to przetrwać.
chemik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 12:49   #8
czosnek
 
czosnek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Kraków/Brzozów/Gdańsk/Zabrze
Posty: 2,963
Motocykl: RD07a/1190r
czosnek will become famous soon enough
Online: 11 miesiące 5 dni 20 godz 17 min 46 s
Domyślnie

Turcja jest bardzo ciekawa i niesłusznie traktowana tylko jako tranzyt. Wystarczy tylko zjechać z autostrady żeby ukazał się piękny świat. Mam nadzieję kiedyś tam pojechać na dłużej.
__________________
Wiesz... taki kuter...

czosnek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 14:32   #9
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Pełna zgoda z czosnkiem. To tak , jak że Słowenią. Traktuje się jako tranzyt w drodze do Chorwacji.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 14:37   #10
CeloFan
 
CeloFan's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 588
Motocykl: brak
Galeria: Zdjęcia
CeloFan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 3 dni 16 godz 37 min 20 s
Domyślnie



Trzy razy jeździłem po Turcji. Dookoła. Ani jeden dzień nie był nudny czy monotonny. Po prostu jak się jedzie dalej niż tam, to ta kraina staje się przeszkodą do pokonania.
__________________
Pełne zadowolenie składa się z małych uciech rozłożonych w czasie.
https://www.facebook.com/CFact1/
CeloFan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Polska - Indie przez turcje, Iran i Pakistan landlord Przygotowania do wyjazdów 13 10.02.2020 23:00
Kamperem przez Turcje do Gruzji- 22 czerwiec-2 lipiec Mirmil Umawianie i propozycje wyjazdów 0 16.06.2015 22:59
przejazd przez Kaukaz Kwiecien/Maj - Gruzinska Droga Wojenna ACUPS Przygotowania do wyjazdów 7 15.12.2012 17:21
Gruzja przez Turcję. Dlaczego tak? bigos Przygotowania do wyjazdów 14 22.03.2011 18:19


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.