Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.10.2023, 20:37   #41
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cyryl Zobacz post
Gaz drogi? Juz ładnych parę lat na tym lecę i pomimo powyżek nadal uważam, że tanio. .
Masz gaz z rury PGNIG czy z dzierżawionej butli
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 20:54   #42
cyryl

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Wlkp.
Posty: 410
Motocykl: CRF1000, MT-01, WSK
Przebieg: Rośnie
cyryl jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 8 godz 32 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
Masz gaz z rury PGNIG czy z dzierżawionej butli

Mniejszy lokalny dostawca z rury. GEN gaz.
cyryl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 21:11   #43
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cyryl Zobacz post
Mniejszy lokalny dostawca z rury. GEN gaz.
No wlasnie i to jest chyba odp. bo gaz z "rury" jest ok. 2x tańszy niż z butli.
Ja mam ziemny z PGNiG i 1m3 kosztuje ok. 3zł.
Przy grzaniu 190m2 domu miesiecznie zużywam 120-150m3 co daje 360-450zł a do tego pale codziennie kominkiem z DGP.
Nie wyobrażam sobie gdybym miał płacic x2 za gaz a jak rozumiem Matjas rury z gazem nie ma.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 21:49   #44
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 19 min 41 s
Domyślnie

Jak gaz z butli to TYLKO swój zbiornik i zakupy na wolnym rynku. U siebie grzeję CO i CWU tylko propanem kupowanym w okresie letnim, wielkość chaty i koszty mam podobne jak ArtiZet ale BEZ palenia kominkiem. Dom i garaż parterowy, wiec trudniej ogrzać niż piętrusa. Kominek odpalam dla frajdy, nie do grzania.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 22:13   #45
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
nie wiem co chciałeś napisać ale 25 poniżej zera to Ci ta klima nie pogrzeje

też myślę o dołożeniu klimatyzatora do domu - tak na wsiaki słuczaj. na parter ale raczej w charakterze grzałki. chata jest tak zaizolowana, że w największe upały jeśli nie pootwieramy wszystkiego na oścież jest jak w klimatyzowanym lokalu - wręcz za chłodno.
Do -25 C to również np. 6 na plusie akurat coś na temat freonów sprężarek i kiedyś tam łykło Był czas ze strugałem parowniki do freoncoolingu. Lecz to czasy tak odległe ze tylko juz ogólniki zostały w głowie, tzn jak to działa. Co i po co dlaczego, pamiętam też ze różnica w czynniku (freonie) np propan i co2 da nam inne temperatury na skraplaczu i parowniku.
A czy akurat grzeje czy chłodzi to juz zależy która jednostka robi za parownik a która za skraplacz, a mechanicznie one są praktycznie takie same to wymiennik przecież.

Bardziej chciałem ci podpowiedzieć ze masz wtedy możliwość korzystania z innego źródła ciepła.
Które nawet bezobsługowo działa ma jakaś tam automatykę dbając o twój komfort. I w przeciwieństwie do innych źródeł ciepłą można również schłodzić pomieszczenie.

Do tego przy grzaniu tradycyjnym mamy tak ogrzanie wody> transfer wody do kaloryfera/ podłogówki i ogrzanie powietrza przy klimatyzacji grzejesz/chłodzisz tylko powietrze od razu. straty cierpła w budynku masz te same. Wiec regulacja temperatury jest szybsza czy tańsza nie wiem napewno wygodniej kliknąć na pilocie niż podejść do sterownika i tam sobie klikać.

Wada nie zagrzejesz tym wody do celów użytkowych
Zalety nie wymaga instalacji CO budowy kotłowni której ty nie masz
druga sprawa ze 12m od domu do kotłowni to masa wody w obiegu a ilość wody to duża bezwładność kotła problemy w jego regulacji.
A także należy zwiększyć moc pomp obiegowych aby były w stanie przepchać konieczna ilość wody w obiegu.
Im instalacja bardziej skomplikowana tym więcej bedzie wymagała rozwiań technicznych jakie bedziesz musiał zamontować aby było komfortowo i ekonomicznie lub druga opcja jest tanio bez rozwiozą technicznych ale bedzie problematyczna i ciężka do regulacji czyli masz za gorąca lub za zimno. jeśli pomieszasz podłogówkęz grzejnikami bedziesz musiał iść w stronę sprzęgła lub bufora ewentualnie kolektory zbiorcze do tego bloki do regulacji temp czynnika na podłogówkę / kalofery plus termostaty.
Wreszcie do samego nawet do grzania cwu warto miec tez możliwość pracy układu tylko do ładowania ciepła w CWU
To wszystko to masa zaworów i masa rur pewnie pexy bo najszybsze i najprostsze w montażu ale nadal to w huj brudnej roboty przed toba!
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2023, 06:15   #46
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Kol Pałeł najtańsza rura jest PP na zgrzewanie (choć buły straszne ) jeśli kotłownia poza budynkiem to nie trzeba zwiększać pompy tylko srednice rury clima w lecie cwu podgrzeje (mam kumpla klimatyzornika który sam robi PC i różne cuda i w domu ma grzanie cwu) minusem grzania powietrznego jest tylko to że nie ma promieniowania jak w inst.grzejnikowuch . podłogowych i po przestaniu grzania szybciej się wychładza. Jak gaz to tylko ze swojej butli i wtedy wychodzi przybliżona cena jak ten z rury ale odpada opłata abonamentowa za licznik.Sterowanie do układów mieszanych można również złożyć samemu jak i bloki pompowe i też będzie taniej a działa tak samo. Z opisów inst wcześniejszych kol.Matjasa myślę że bufor by się przydał gdzieś w budynku by połączyć kominek z drugim źródłem ciepła. Niestety teraz wszystko drogie np ostatnio odkładałem kominek wodniaka do podlogowki i osprzęt (bufor.zawor 3.naczynia wyrownawczex2 .grupy pompowe x2.juz były kupione wcześniej) a i tak złączki rury (miedź lut) zawory itd by to połączyć wyszło ponad 6 koła. Dobrze złożona kotłownia na pellet (komin bufor piec robocizna ) zrówna się cenowo z PC -szedlbym jednak w gaz+drugie źródło kominek który już jest.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2023, 18:43   #47
steve69
 
steve69's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Gorzów wlkp
Posty: 200
Motocykl: RD04
steve69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 5 godz 16 min 4 s
Domyślnie

1 m3 gazu - ok. 2,66 zł, to jest max 10kwh, czyli 0,266 za 1kwh
1 kwh w II taryfie - ok. 41gr
pompa ciepła (nawet ujowa) cop3, czyli 0,136 za 1kwh
Mam pompę ciepła, ftv 6kw ,chałupa z 1890r, wszystko na prąd, rachunek za rok rozliczeniowy 1800pln. Co Wy się tak tego prądu boicie. Jak podrożeje, to gaz potanieje?
P.S. Niedowiarków zapraszam na wizję lokalną
steve69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2023, 19:07   #48
Qter
 
Qter's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Reguły
Posty: 772
Motocykl: Husqvarna FE 350
Qter jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 4 godz 50 min 0
Domyślnie

Czyli jak gdybyś ogrzewał gazem płacił byś pewnie około 1500 PLN więcej za rok. A ile trzeba wydać na taką pompę i zmianę obecnego systemu na pc i fv jak ktoś nie ma? Nie to że neguje takie rozwiązania tylko każdy przypadek jest inny i to co jest dobre dla jednego nie musi sprawdzać się u innego.

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka
__________________
Pije bro i palę sziszę...
Qter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2023, 19:31   #49
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 261
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 8 godz 7 min 19 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał steve69 Zobacz post
1 m3 gazu - ok. 2,66 zł, to jest max 10kwh, czyli 0,266 za 1kwh
1 kwh w II taryfie - ok. 41gr
pompa ciepła (nawet ujowa) cop3, czyli 0,136 za 1kwh
Mam pompę ciepła, ftv 6kw ,chałupa z 1890r, wszystko na prąd, rachunek za rok rozliczeniowy 1800pln. Co Wy się tak tego prądu boicie. Jak podrożeje, to gaz potanieje?
P.S. Niedowiarków zapraszam na wizję lokalną
Optymista. 1 Nm3 gazu G20 to będzie 9,45kWh w warunkach idealnych (w odniesieniu do wartości opałowej nie do ciepła spalania jak większość chciałaby to widzieć bo ładniej wygląda w danych na rachunku), tyle norma. To co jest tłoczone po rurach w PL to koło G20 nie przebywało już dawno. Także tego. Z tego powodu lepiej jest samemu kupować propan, bo jak się kupi badziew to od razu można zmienić dostawcę. W przypadku gazu z rury tak różowo nie jest.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2023, 19:37   #50
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,395
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 29 min 51 s
Domyślnie

Zaraz zaraz prąd tani był do 2000kWh tera podobno będzie do 3000kwh. Za dwa miesiące[07.- 08.] dostałem rachunek 270zł gdzie dwa tygodnie były tylko trzy osoby w chacie, lodówka ,pralka, laptop i tv to gdzie taki tani prąd ?
https://www.farmer.pl/energia/ceny-p...cu,133545.html
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
GoPro 9 wątpliwości polaand Kwestie różne, ale podróżne. 2 13.09.2023 08:32
moduł zapłonowy RD07a -wątpliwości przed podróżą Piotrek K Układ elektryczny i zapłonowy 40 07.03.2015 01:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.