Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.01.2012, 17:01   #41
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

A propo radzenia sobie w deszczu to proponowałbym brać jeszcze pod uwagę wiek opony. N.p. mam wrażenie, że metzelery z wiekiem twardnieją i zauważalnie gorzej zachowują się na mokrym. Z E08 to samo - po pierwszym roku od produkcji szybko traci właściwości.
To tak na podstawie moich obserwacji i wniosków z opisów innych osób.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2012, 17:09   #42
Zimny75


Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Poznań
Posty: 54
Motocykl: Aprilia Atlantic 500
Zimny75 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 godz 25 min 8 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
A propo radzenia sobie w deszczu to proponowałbym brać jeszcze pod uwagę wiek opony. N.p. mam wrażenie, że metzelery z wiekiem twardnieją i zauważalnie gorzej zachowują się na mokrym. Z E08 to samo - po pierwszym roku od produkcji szybko traci właściwości.
To tak na podstawie moich obserwacji i wniosków z opisów innych osób.
W oponach samochodowych niektórzy producenci dopuszczają sprzedaż opon z datą produkcji nie starszą niż 60 miesięcy.... w motocyklowych może być inaczej. Nie zmienia to faktu iż nikt nie chce "nowych" pięcioletnich opon
Zimny75 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2012, 19:56   #43
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie

Szczerze mówiąc opona zaczyna się na prawdę starzeć po zamontowaniu jej na motocykl. Michelin przeprowadził badania, z których wynika że opona idealnie przechowywana traci w ciągu roku tyle swoich właściwości co w ciągu 3 tygodni użytkowania. Nie należy więc wpadać w panikę i między bajki należy włożyć legendy miejskie że roczna opona to leżak. Według polskich norm za oponę całkowicie nową uznaje się taką do 3 lat od daty produkcji. W handlu przyjęło się że za taką uznaje się oponę do 2 lat. Powyżej dwóch lat zazwyczaj w ofercie jest info o wieku tej opony. Oczywiście wiadomo że inaczej starzeje się opona w magazynie producenta a inaczej np u handlarza , który wozi opony po motobajzlach.

Napiszę kilka słów na temat tego dlaczego w obrocie są roczne, dwuletnie a nawet starsze opony, bo rozwalają mnie czasami pytania klientów na początku stycznia 2012 o opony z 2012 roku.

Po pierwsze im bardziej popularna opona tym łatwiej trafić na świeży egzemplarz, ale nie zawsze. Opony nie są w ciągłej produkcji. Produkowana jest pewna partia i następnie linia produkcyjna jest przestawiana na inny rozmiar, model itd Kolejna partia może zostać wyprodukowana np za kilka miesięcy. Często opony produkowane są w różnych zakątkach świata i transportowane są do magazynów w Europie drogą morską. Od producenta opony trafiają do hurtowni zazwyczaj w większych partiach żeby zapewnić ich dostępność na sensownym poziomie. Zanim taka partia opon zostanie sprzedana mija trochę czasu. Czasami hurtownia przesadzi trochę z ilością i nie jest w stanie sprzedać tej dostawy przez cały sezon a dopuki tych opon się nie sprzeda, nie zamówią świeższych bo przecież tych na śmietnik nie wywalą. Często też się zdarza że producent przesadzi z produkcją i do hurtowni trafiają np roczne opony i hurtownia nie może odmówić ich przyjęcia.

Tak to wygląda z "drugiej strony barykady" i powiem wam szczerze że po nocach śnią mi się czasami klienci, którzy marudzą że opona ma rok i 3 tygodnie Według mnie 24 miesiące to rozsądna granica dla obu stron i zapewniam Was że gdyby zrobić ślepą próbę, nikt by nie odróżnił opony 2 letniej od całkowicie nowej podczas jazdy.
__________________
Hubert

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.02.2012, 10:57   #44
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 57 min 0
Domyślnie

A ja tam się cieszę, że nikt nie chce starszych opon niż 2 lata. Czasami przynajmniej można trafić coś przecenionego.
Mi nie przeszkadza że guma ma 26 miesięcy, przecież nie będe latał na niej całe lata, tylko 3-4 miesiące i śmietnik.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.02.2012, 11:04   #45
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Jeśli chodzi o nowe oponki to jeśli kupując będę mógł zaufać, że były przechowywane w odpowiednich warunkach to nie ma problemu, żebym kupił i 3letnią. Po prostu liczę, że szosowa guma może mi starczyć na 2 lata jazdy, a nie chciałbym mieć na kołach jednak czegoś starszego niż 5 lat.

Po prostu spotkałem się już praktycznie z przypadkami, gdzie oponka z włoskami na środku i archiwalnym DOTem była po prostu twarda i niebezpieczna. Oczywiście spotkałem też przypadki wręcz przeciwne (n.p. dunlop trailmax "jodełka"), więc nie należy tematu generalizować - dlatego pisałem o konkretnych przypadkach gdzie zaobserwowałem takie zachowania.

Akurat ojciec kupił moto z "nową" 9letnią gumą (metzeler, ale nie pomnę modelu - jakiś cruiserowy) na przodzie, więc nie omieszkam przetestować gdy warunki pozwolą.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2012, 13:23   #46
Dzinoafro
 
Dzinoafro's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Cieszyna /Strzyżów
Posty: 54
Motocykl: RD07
Dzinoafro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 15 godz 43 min 3 s
Domyślnie hmmmm...

Noto trochę się zmartwiłem tymi Heńkami bo miałem odziać na ten sezon a w planach mam Albanię i obawiam sie czy dam rade wrócić czy się nie rozpadnie i znów głowa zrobiona a co myślicie o Mitasie 10
też tak wyje jak 09

interesuje mnie też Dunlop k360
i Metzeler enduro 2

Ostatnio edytowane przez Dzinoafro : 17.02.2012 o 14:09
Dzinoafro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2012, 23:10   #47
banditos
....OLEJ....
 
banditos's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Pniewy-Londyn
Posty: 1,337
Motocykl: RD07a
Przebieg: 6006 km
banditos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 24 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzinoafro Zobacz post
Noto trochę się zmartwiłem tymi Heńkami bo miałem odziać na ten sezon a w planach mam Albanię i obawiam sie czy dam rade wrócić czy się nie rozpadnie i znów głowa zrobiona a co myślicie o Mitasie 10
też tak wyje jak 09

interesuje mnie też Dunlop k360
i Metzeler enduro 2

Zakup Mitasy 07 i taka Albanie zrobisz dwa razy na tym samym komplecie
Ja na swoich mam juz 10 tys km i nawet polowy nie zdarlem - to sie nazywa dlugowieczna opona!
banditos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2012, 11:32   #48
Dzinoafro
 
Dzinoafro's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Cieszyna /Strzyżów
Posty: 54
Motocykl: RD07
Dzinoafro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 15 godz 43 min 3 s
Domyślnie

Jak się spisuje 07 na mokrym asfalcie ?
bo teraz mam 09 i na mokrym trochę ślizga
Dzinoafro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2012, 13:02   #49
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Lepiej, ale bez rewelacji.
Albo guma jest trwała albo miękka (czyt. dobra na mokro).

E07 ma specyficzny profil - bardzo szeroki środek i dosyć wąskie krawędzie. Dzięki temu wolniej schodzi i lepiej trzyma przy jeździe na wprost, lepiej też kopie w piachu, ale oczywiście ma to konsekwencje na zakrętach. W lekkich moto na których jeździłem na E07 nie był to jakiś duży problem, ale na RD07 już dziwnie (tzn. niefajnie) się czułem na tej oponie z tyłu - niemniej nie testowałem jej na pożyczonym moto zbyt intensywnie, zwłaszcza wobec dziwnego/niepewnego dla mnie prowadzenia.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2012, 16:45   #50
Dzinoafro
 
Dzinoafro's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Cieszyna /Strzyżów
Posty: 54
Motocykl: RD07
Dzinoafro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 15 godz 43 min 3 s
Domyślnie

Teraz mam 09 i na suchym fajnie się prowadzi nawet po serpentynach i daje rade w terenie ;D wkurza mnie tylko bo wyje na asfalcie i ślizga się na mokrym przy mocniejszym odkręceniu gazu ;/

zastanawia mnie jeszcze ten Dunlop k360
Dzinoafro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Mefo ( Heidenau) ? petrosbike Hamulce, kola, opony 26 06.05.2015 22:54
Heidenau - co o tym sądzicie wojtek II Hamulce, kola, opony 20 10.05.2012 11:45
Opona HEIDENAU ??? boryś Hamulce, kola, opony 5 14.08.2008 07:44


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.