Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.03.2017, 12:22   #1
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,362
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 8 godz 29 min 28 s
Domyślnie budowa domu - wybór technologii

Sporo osób na forumie ma, miało, będzie miało podobny dylemat. Speców z branży też nam nie brakuje więc prośba do was o podzielenie się skrawkiem wiedzy i doświadczeniem.

Mam dużo pytań bo jestem na etapie oglądania działek budowlanych i powiem, że jest to gorsze niż kupno używanego pojazdu Prawdziwość opisów ofert jest identyczna z opisami passatów. Zachłanność pośredników i oferentów odstrasza mimo, że klientów brak. Zakupiona działka będzie warunkować zabudowę. Więc na razie mocno wybrzydzam

Osobiście skłaniam się ku tradycyjnej plus dobre docieplenie.
Plusy: łatwość znalezienia wykonawcy, łatwa naprawa błędów wykonawczych, koszt, łatwość odsprzedaży.
Minusy: długi czas realizacji inwestycji.
Technologie alternatywne - Chyba mnie nie stać na takie fanaberie.

Jaki system ogrzewania? Gaz - ponoć drogi z butli tani z rury. Choć Kisiel zachwiał moje przemyślenia. Olej opałowy - cena zabija , pompy ciepła - jak bym mieszkał w okolicy o zasobach geotermalnych to bym nie miał dylematu. Drewno, "ekogroszek" itp - to jeszcze jest dozwolone w nowym budownictwie

Pytanie do architektów - nie chcę garażu w domu. Chce warsztacik motocyklowy plus wiata dla samochodów - jak to ogarnąć by się nie wpakowywać w wysokie podatki?

Kwestia ewentualnej odsprzedaży - tak wiem nikt tego nie planuje ale w życiu bywa różnie...

zdrowia
__________________
keep it simple
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 12:48   #2
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
pompy ciepła - jak bym mieszkał w okolicy o zasobach geotermalnych to bym nie miał dylematu.
A to niby dlaczego? Nie potrzebują one "zasobów geotermalnych". Bierzesz pompę ciepła wraz z fotovoltaiką. Masz szansę skorzystać z dotacji z WFOŚiGW. Bierzesz kredyt na 1% !!!, potem masz umorzenie w 40% tego kredytu. Rata roczna w tym układzie winna być znacznie niższa niż rachunki za ogrzewanie gazowe. (zł własnej nie wrzucasz w budowę instalacji).


Cytat:
Drewno, "ekogroszek" itp - to jeszcze jest dozwolone w nowym budownictwie
Tak. Należy czytać miejscowe przepisy. MPZP lub popytać co wpisują do WZ.

Cytat:
Pytanie do architektów - nie chcę garażu w domu. Chce warsztacik motocyklowy plus wiata dla samochodów - jak to ogarnąć by się nie wpakowywać w wysokie podatki?
Sprawdź, czy garaż w domu taniej Cię nie wyjdzie w podatkach. Zawsze można zrobić ładne przedłużenie dachu i mieć wiatę przyklejona do ściany budynku
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 12:50   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 8 min 6 s
Domyślnie

Wydaje mi się że technologie alternatywne są tańsze, często lepsze, bardziej energooszczędne i szybsze w budowie. Nie są to fanaberie. Kolejny z moich znajomych zdecydował się na dom w technologii szkieletowej fińskiej firmy bo jest po prostu tani i szybki w budowie. Ja mam drewnianą chałupę też fińskiej firmy. Bale przyjechały z Finlandii - ekipa polska. Start czerwiec a na wigilię już mieszkałem. W cenie drzwi, okna, dach - bez elektryki i pozostałych przyłączy. Fundamenty po mojej stronie.
Dom z bali jest zdecydowanie droższy od szkieletowego.
Oba rozwiązania są tanie eksploatacyjnie i bezpieczne. Ludziska jednak się boją drewna, że niby chałupa się spali. Ja całą chatę ogrzewam prądem i wcale nie są to kosmiczne pieniądze. Nie mam kotłowni, pomieszczeń na opał co oszczędza powierzchnię.
Co do garaży i pomieszczeń gospodarczych to przepisy wskazują że do 35 m2 nie musisz mieć pozwolenia. Wiele jednak zależy od wielkości działki, możliwej powierzchni jej zabudowy i kilku innych czynników. W mojej dzielni można zabudować max 10% powierzchni nieruchomości więc postawienie domu o powierzchni zabudowy 100m2 na 1000 metrowej działce wyczerpuje dalsze możliwości.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 12:51   #4
Sidorowski
 
Sidorowski's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 94
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: >120000
Sidorowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 15 godz 11 min 37 s
Domyślnie

Jestem świerzo po doświadczeniach wiec mogę podpowiedzieć.
Działka. To clue całej inwestycji, na kiepskiej działce piękny dom jest niesprzedawalny No i kiepsko się w nim mieszka. Dobra działka to: lokalizacja tzn. Komunikacja, media, kształt (wjazd od północy, ogród masz wtedy od południa), sprawdzasz miejscowy plan czy nie ma zarezerwowanych korytarzy pod autostradę, jaki rodzaj zabudowy jest dopuszczalny, czy np. Zakład przemysłowy mogą ci sąsiedzi zbudować etc... lepiej dopłacić za działkę kosztem skromniejszego domu niż później całe życie żałować i kisić się w korku - lokalizacja *3.
Technologia. Ytong , gruby, Ok. 45 cm, dobrze położony ma współczynnik izolacji cieplnej na poziomie pustaka ceramicznego + styropian. Musi być doświadczony wykonawca bo amator zrobi ci mostki cieplne i będziesz musiał docieplać. Unikasz kosztownego docieplenia Ok 170 zł/mkw na gotowo.
Ogrzewanie. Piec na pelet drewniany, koszt niższy od gazu ziemnego, wada- co jakiś czas musisz sprawdzić czy się nie zapchał, nie zgasł etc... może się to zdarzyć jeśli nasypiesz kiepskiego, wilgotnego peletu, No i w zależności od pojemnika w sezonie co kilka dni trzeba dosypywać. Ja niestety musiałem wybrać pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła (wody geotermalne tu nie maja znaczenia) gdyż w domu często i długo nie mieszkam, a to urządzenie jest bezobsługowe. Koszt początkowy jest niestety kilka razy większy od konwencjonalnej kotłowni.
Jak myślisz o sprzedaży to wybuduj taki dom jakiś sam chciałbyś kupić. To działa.
Powodzenia,


Wysłane z Nokii 3310
Sidorowski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:04   #5
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,454
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 2 dni 6 godz 48 min 33 s
Domyślnie

Ja bym odpuścił ściany jednowarstwowe z gazobetonu, odchodzi się od tego, to balansuje na granicy aktualnych norm cieplnych. Bal też odpada bo drogi i zimny, jak ma być w standardzie współczesnych domów to trzeba go docieplać i robi się już grubsza kombinacja. Dom letniskowy z bala jeszcze ok. Szkieletówka jest ok jak się ma sprawdzoną ekipę bo błędy trudniej naprawić niż w murowanym. Koszty wg kosztorysów wychodzą podobnie, ci co budowali twierdzą że szkielet tańszy od murowanego.
To czy garaż na pozwolenie czy nie to przy budowie domu bez znaczenia, załatwiasz i tak papierologię pod dom, nie ograniczałbym się wtedy do tych 35 m2. Osobiście wolałbym garaż wolnostojący bo można zrobić jak duży chcesz i nie martwisz się stratami ciepła i ocieplaniem go od domu, w domu ewentualnie dodatkowo jak się chce w zimie mieć ciepły garażyk bez wychodzenia na dwór. Zależy kto ile sprzętów ma do schowania i jak użytkuje.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:06   #6
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Dorzucę swoje 3 grosze.
Grunt. Jak już działka Ci się spodoba, sprawdź grunt przed kupnem.
Dokumentacja badań podłoża,opinia geotechniczna to mniej niż 0,5 % wydatków na dom , a pozwala uniknąć dużych niekiedy problemów.
No i pozwala na dobranie odpowiednich fundamentów. Tę część budynku wyjątkowo trudno się naprawia

Ogrzewanie - ja mam wyłącznie kominek z płaszczem i podłączony do niego boiler (latem idzie na prąd oczywiście). koszty ogrzewania domu (parter+poddasze użytkowe, 9x9 m): - 700 - 1000 zł za cały sezon.
Rozpalamy około 16, kończymy o 19.
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:11   #7
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 8 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał siwy Zobacz post
Bal też odpada bo drogi i zimny, jak ma być w standardzie współczesnych domów to trzeba go docieplać i robi się już grubsza kombinacja. Dom letniskowy z bala jeszcze ok.
To hipoteza czy doświadczenia własne? Mieszkam w domu z bali 12 lat. Średnica bala 21 cm brak ocieplenia i jakoś nie czuję dyskomfortu cieplnego. Oczywiście nie mówię o domach "góralskich" uszczelnianych jakimiś pakułami gdzie wiatr hula przez wszystkie otwory. Polecam zajrzeć www.honka.com

Co do garażu to się zgadzam - wyłącznie wolnostojący. Ja mam 50 m2 garażu i miejsca brakuje. Teraz bym postawił garaż na 2 auta i osobno warsztat połączony z garażem na motocykle.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:27   #8
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,454
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 2 dni 6 godz 48 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
To hipoteza czy doświadczenia własne? Mieszkam w domu z bali 12 lat. Średnica bala 21 cm brak ocieplenia i jakoś nie czuję dyskomfortu cieplnego. Oczywiście nie mówię o domach "góralskich" uszczelnianych jakimiś pakułami gdzie wiatr hula przez wszystkie otwory. Polecam zajrzeć www.honka.com

Co do garażu to się zgadzam - wyłącznie wolnostojący. Ja mam 50 m2 garażu i miejsca brakuje. Teraz bym postawił garaż na 2 auta i osobno warsztat połączony z garażem na motocykle.
Teoria. Po prostu bale bez docieplenia od dawna nie mieszczą się w normach cieplnych. Docieplanie tego jest upierdliwe bo albo z zewnątrz ale tracisz wygląd bala albo od środka co jest trudniejsze i nie do końca poprawne.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:30   #9
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,362
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 8 godz 29 min 28 s
Domyślnie

Amerykańscy pośrednicy mawiają - "kup najgorszy dom w najlepszej okolicy" .
Jagno mam na oku działkę ze spadkiem terenu w kierunku północnym spadek około 1,3 na długości 70m. Jest to przekształcona skarpa równiny błońskiej w kierunku doliny Prawisły. Na co uważać: iły, wysięki ile odwiertów na 2000m2

Garaż ma być dla motocykli a wiata / zadaszenie dla aut. w tej chwili dysponuje warsztatogarażem o pow 25m2 i jest ciasno - 2 garażowane jeden w trakcie roboty, regały, stół warsztatowy plus wolna przestrzeń wokół kozy. Te 35 m2 nie wymaga jest na zgłoszenie ale projekt potrzebuję ?
__________________
keep it simple
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:35   #10
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 23 godz 13 min 9 s
Domyślnie

Ja jestem zwolennikiem tradycyjnej metody budowy czyli ściana wielowarstwowa oparta na pustaku typu max ewentualnie gazobeton plus warstwa steropianu. Dobrze zaizolować fundamenty posadzkę strop. Nie żałować na grubości steropianu bo to proporcjonalnie przekłada się na kasę wydana na ogrzewanie. Do tego kocioł gazowy - plus kominek normalny powietrzny służący do przepalania w okresie jesienno - wiosennym.
Taki zestaw przy dobrym ociepleniu jest optymalny pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym. Jak działka pozwala to szedłbym raczej w dom parterowy. Szkieletówka jest szybka, ale jak Ci spartoczą, albo złapie wata wilgoć lub jakiś gryzoń Ci wpadnie to masz armagedon. Drzewo w Polsce często na tartak przyjeżdża już z kornikiem ... a handlarze drewnem swoją fantazją przewyższają Mirka sprzedawcę Passatów i Golfów. Jak już to nie brać impregonowanego tylko robić to we własnym zakresie .. na tartakach impregnat to w większości farba coby ładnie wyglądało, że moczone tydzień i klient był zadowolony. Dom murowany jest także dobrym buforem ciepła tzn jak wyłączysz ogrzewanie to utrzymuje ciepło w środku odzyskując ciepło od ścian itp. tego nie uzyskasz w szkieletówce, która się szybko nagrzewa ale też szybko wychładza.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia niezależnie od technologi budowy to usytuowanie budynku względem stron świata ewentualnie stoku, szukałbym działki na południowym stoku lub takiej która umożliwi mi doświetlenie słoneczne od strony południowej wschodniej i zachodniej.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 14.04.2012 00:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 12:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 15:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 21:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.