Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.03.2014, 12:34   #1
ex1
 
ex1's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2009
Miasto: Szczecin
Posty: 2,969
Motocykl: CRF1100
ex1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 27 min 57 s
Domyślnie Family Adventure Trip - Marocco gut! ...ale...

Czołem, chciałbym napisać tak na gorąco kilka słów na temat Maroka,
nie będzie to żadna typowa relacja..bo tych specjalnie pisać nie potrafię
chciałbym się jednak z wami podzielić kilkoma przemyśleniami jakie mnie natchnęły w tym kraju.

Plan był prosty: Familja - 4 osoby Two Adults na two Children age 9 - twins.
Lecimy na ferie zimowe, tanimi liniami na 3 tygodnie. zobaczyć afrykę pozwiedzać, po delektować się, odpocząć

pierwszy błąd.. 3 tyg. to za dużo.. jak na rodzinę..

Marokko to bardzo piękny kraj, w sumie to nie sądziłem że aż tak piękny
Dzięki kolegom z tego forum a mianowicie Samborowi i Kowalowi, udało nam się przygotować piękną trasę w sam raz na nasze wynajęte RENAULT SYMBOL.

Mają tam niesamowitą przyrodę... Góry, kaniony, pustynie, przestrzenie, Ocean, skały, Palmy, śnieg i sporo zieleni..

mam nadzieje że te kilkanaście fotek wam pokaże co mam na myśli..






















































jak trzeba będzie więcej fotek do pooglądania to mam ich jeszcze wiele..
mam nadzieję że to was przekona że trzeba tam pojechać...

no ale ja nie o tym w sumie chciałem... po tych 3 tygodniach na miejscu, doszedłem do wniosku że nie ma sensu jechać tam na 21 dnia jak ja, spokojnie wystarczy 14 i to nawet z naddatkiem.
po drugie.. Maroko to niesamowite widoki.. i głównie beznadziejni ludzie.
oo tyle latając tam na motocyklu niespecjalnie nas to obchodzi... bo w sumie mamy małą z nimi styczność o tyle jak jedziemy tam rodzinnie.. turystycznie..
Marokańczycy traktują nas ja dojną krowę... i dopuki płacicie kupujecie, godzicie się na takie traktowanie.. jest super, jesteście super Friend, Polska the best i takie tam... ale jakie zdziwienie jest jak się człowiek zaczyna buntować..
oni zaczynają robić wielkie gały... i mówią: you are a bad turist.. you must to pay you are from europe. Na początku miałem na to wywalone.. i nie dawałem się.. koleś mi sam wsadził dzieciaki na wielbłąda... dałem mu 20 DH, chciał 200 DH, strzelił focha i poszedł... kasy nie wziął pod nosem mnie nawyzywał...

kiedy chciałem podjechać taxi na lotonisko... wszędzie słyszę 200 dh, no ale wiem przecież że to jest z 5 razy więcej niż zapłaciłby każdy inny mieszkaniec...więc walczę, pierwsza, druga, piąta taxi.. w końcu idę piechotą w kierunku autobusu, i dalej zaczepiają mnie kolejni.. podjeżdzają i po tym jak pada moja cena jadą dalej. w końcu dopinam swego
po 30 min marszu zatrzymują grand taxi pełne arabów, wciskamy sie.z synem na 6 i 7 osobę, jedziemy za 10 DH do isygany, dalej za drugie 10dh dostajemy się na lotnisko autobudem... Da się... tylko jak jesteś z Familią to człowiek nie ma sił czasem na takie walki... zamiast 40 min. jechałem na lotnisko 4 godziny.

idziesz kupić mandarynki, podchodzisz do gościa.. ile? koleś zamiast Ci odpowiedzieć.wprost, odwraca się.i gada z drugim po arabsku... ile mu dać... daj mu 7 DH/kg, ... .. no ale przecież przed chwilą marokanka kupiła kg za 2 DH, trudno albo kupujesz za 7, albo idziesz dalej więc idę dalej.. i tak cały czas..
Są tak bezczelni że potrafią w sklepie zmyślać ceny.
w knajpie pytasz o cenę potrawy, ustalasz ją, po skończonym posiłku dostajesz cenę zupełnie inną... a gość udaje że raczej się.nie zrozumieliśmy co do ceny.
dlatego cały czas człowiek musi się.pilnować, ustalać cenę wpierw, najlepiej ją zapisywać inaczej ryzykuje.

do tego dochodzi maga namolność, standardowe teksty, na zaczepkę... niczym w telemarketingu, wyuczona gadka... bleeee

Marokańczycy to mega brudasy... śmiecą wszędzie.. w miastach takich jak marakesz.. sikają i srają.na ulicach, smieci wywalają za siebie... po pustyniach latają masakryczne ilości reklamówek i plastików. W tym Kraju panuje zasada dopuki nie odpadnie nie ruszamy.... i tak oto nawet w najlepszych hotelach spokojnie znajdziesz pordzewiałe płoty, oczywiście od tyłu, brudne szafki, pokrzywione i popsute garnki, niedziałające instalacje, i też drzwi przykręcone na wkręty do ściany, aby ich nie odsuwać... Na pytanie dlaczego recepcjonistka wpuściła grupę młodzież na na basen hotelu, a oni plują do basenu i wrzucają do niego śmieci.. Pani odparła... tak wiemy basen jest brudny... i tak cały czas... dlatego zanim wybierzecie się.z rodzinną do Marokka, trzeba uzbroić.się.w duże pokłady cierpliwości, nastawić rodzinę i siebie że nie będzie łatwo... no i lepiej nie przeginać z ilością dni na miejscu... mi starczyło cierpliwości na jakieś 16 dni.. 5 ostatnich... równałem Marokańczyków z ziemią... .. no ale do nich i tak nic nie dotrze... Ktoś, zapewne król im powiedział..., bądźcie mili dla turystów, oni mają płacić dla was pieniądze, no więc chcesz jechać .. musisz być niczym głupi turysta francuski który łyka wszytko... albo nastaw się.na wojnę...

ps. dzieciaki na prowincji już jak w czarnej afryce wystawiają.ręce po kasę...



nooo ale kraj mają piękny...






















__________________
Super Lekkie Enduro (950 SE), do tego ROGAL i już jest fajnie..
ex1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 12:51   #2
catmood


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: warszawa
Posty: 14
Motocykl: nie mam AT jeszcze
catmood jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 6 godz 36 min 30 s
Domyślnie

Ja byłem w Maroku już trzy razy. Ostatni raz też w te ferie i też z rodziną. Wybrałem jednak opcję najmniej uciążliwą - czyli "olinkluziw" w Agadirze skąd pożyczyliśmy samochód i pojeździliśmy po okolicy. Po tygodniu dzieciaki chciały wracać.
Co do ludzi, to myślę że wszędzie jest tak samo, choć osobiście uważam, że marokańczycy są naprawdę zajebiści, jeśli chciałbyś ich porównać np. z egipcjanami..
A czy jesteśmy dojnymi krowami? Tak. Ale ja się po części na to zgadzam, bo dla mnie zapłacić za coś co i tak jest bardzo tanie, kilka złotych więcej to nie jest duży problem, a nich to jest źródło utrzymania.
Z drugiej strony zauważyłem ogromną różnicę w tym, jak byłem traktowany np. w Marakeszu kiedy szedłem w zakurzonej kurtce motocyklowej i kiedy szedłem czysty z dziećmi za rękę.
catmood jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:16   #3
Chrust


Zarejestrowany: Mar 2011
Posty: 132
Chrust jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 11 godz 56 min 50 s
Domyślnie

fajna " relacja" czyli maroko jest 3 na liście krajem po egipcie i turcji gdzie moja noga bez motocykla nie stanie, ale widoki piękne. pozdro
Chrust jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:39   #4
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 36 s
Domyślnie

Ta relacja jest tylko w części prawdziwa . Tak zachowują się tubylcy w miejscach turystycznych, uczęszczanych przez białych. Sami ich tego nauczyliśmy. Jadą laski do Maroka zbawic biedne dzieci i zabierają worki łakoci i prezentow ze sobą. Potem są takie efekty...Ale wystarczy pojechać w miejsca nie uczęszczane przez turystów i jest normalnie... Wykazuja ciekawośc i powściagliwośc...i cieszą się z chwili rozmowy. Polecam Afrykę Zachodnią
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:41   #5
ex1
 
ex1's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2009
Miasto: Szczecin
Posty: 2,969
Motocykl: CRF1100
ex1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 27 min 57 s
Domyślnie

no w sumie sorrki że to taka nie relacja... będąc na motocyklu z kolegami... jest z pewnością zupełnie inny odbiór... Jadąc z rodziną... zupełnie inna bajka. W sumie to zależało mi aby osoby pragnące tam pojechać na zasadach rodzinnego zwiedzania muszą wiedzieć że łatwo nie będzie.. no chyba że przyjmiemy opcję siedzenia w basenie przez tydzień...
__________________
Super Lekkie Enduro (950 SE), do tego ROGAL i już jest fajnie..
ex1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:48   #6
ex1
 
ex1's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2009
Miasto: Szczecin
Posty: 2,969
Motocykl: CRF1100
ex1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 27 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał puszek Zobacz post
Ta relacja jest tylko w części prawdziwa . Tak zachowują się tubylcy w miejscach turystycznych, uczęszczanych przez białych. Sami ich tego nauczyliśmy. Jadą laski do Maroka zbawic biedne dzieci i zabierają worki łakoci i prezentow ze sobą. Potem są takie efekty...Ale wystarczy pojechać w miejsca nie uczęszczane przez turystów i jest normalnie... Wykazuja ciekawośc i powściagliwośc...i cieszą się z chwili rozmowy. Polecam Afrykę Zachodnią

Oczywiście Masz rację... z tym że po Maroku raczej wszyscy poruszają.się.po miejscach najciekawszych, nie zaś tych mniej ciekawych... a tam wszędzie podobnie.... Wiesz właśnie o to biega iż motocyklem czy terenówką, polecisz szutrówkami, zjedziesz z utartych szlaków i będzie git... rodzinnie osobówką ciężko uciec.
__________________
Super Lekkie Enduro (950 SE), do tego ROGAL i już jest fajnie..
ex1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:49   #7
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,955
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 45 min 0
Domyślnie

Moje odczucia są podobne do tych EX1-a, zgadzam się również z tym co mówi Puszek - że nie wszędzie. Tyle że ja jak byłem tam motocyklem - od razu pomyślałem że z rodziną to bym tam nie chciał jechać..
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 14:56   #8
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

...czyli dzieci w te ferie nie pojadły mandarynek i poznały marokańską "komunikacjęZbiorową"!
Rzeczywiście inaczej postrzegamy "świat" i to nie tylko w motocykliźmie
Ex, nie wybieraj się też z Rodziną do Egiptu, Jordanii, Tunezji, Izraela i Turcji kurortowej, bo jest identycznie.
Tam złością i stanowczością nic nie zwojujesz...czas i uśmiech, oraz podejście "naLuzie" zrobi lepszą robotę!
Tam ważniejszy jest "językCiała" od języka angielskiego.

Pozdro Orzep
p.s. W Albanii wszedłem do knajpy w wiosce i pytam o energetyka.
Tubylec stojący przy kasie taki około 30tki powiedział mi 10krotnie wyższą cenę i mnie obserwuje.
Ja wiedziałem już ile powinien kosztować, bo kupowałem wcześniej w sklepie "europejskim"...
Udaję, że go uderzam "naBrzuch" jednocześnie się śmiejąc i grożąc mu palcem.
I on zaczął się śmiać i cena wróciła do 1/10

ps.psa. Fajne foty i dawaj więcej - nie tylko krajobrazów, ale też "zŻycia"
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 15:33   #9
Louis
 
Louis's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Międzyzdroje
Posty: 598
Motocykl: CRF1000L
Louis jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 20 godz 41 min 9 s
Domyślnie

Znając Ciebie, wiem, że w takich okolicznościach byłeś spełniony Bardzo fajne zdjęcia.
__________________
Louis, motocyklista niedoskonały.
Louis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2014, 15:43   #10
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Nam się nie trafiły regiony wolne od nachalnych "majfrendów". Nawet zatrzymanie się z dala od najbliższej wioski nie gwarantowało spokoju dłuższego niż 5-10min. Pogoda w dolinach i po południowej stronie Atlasu wypas, na północy i trochę wyżej...
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Trip II puszek Hardware 3 05.06.2017 05:22
Nocleg Marocco kajman Przygotowania do wyjazdów 2 25.05.2012 22:11
Marocco 2009 Maj talaxon Umawianie i propozycje wyjazdów 137 01.03.2009 18:08


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.