Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS

GPS Wszystko co związane z elektronicznymi pomocami nawigacyjnymi. Sprzęt, mapy, porady.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.06.2015, 12:35   #1
MOTOMYSZA
 
MOTOMYSZA's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: B Y D G O S Z C Z
Posty: 604
Motocykl: KTM ADV 990 "S"
MOTOMYSZA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 38 min 4 s
Domyślnie Pytanie o mapę Garmin Topo (eAzymut)

Moje pytanie dotyczy Mapa Polski PL Topo 2015.1 na Garmina od eAzymuta.
Mam ZUMO 550, dopiero uczę się jeździć z nawigacją i nie ukrywam, że mnie mocno WQRWIA . Jeździłem wcześniej w samochodzie i kilka razy na moto z AUTOMAPĄ w telefonie i jeździło mi się o wiele lepiej niż z tym Garminem. Szukam przyczyn oraz szukam możliwości poprawy tego stanu rzeczy.
Mam wgraną w ZUMO City Navigator'a Europe NT 2010.10,
a na dodatkowej karcie CN Europe 2014.30 -nieoryginalna
oraz na drugiej karcie mapę Topo Poland 2011-nioryginalna.

Kto ma, kto używa, jakie plusy/minusy, dlaczego warto kupić(lub nie warto)?

ps. Jako totalny "lajkonik" mam ptanko dodatkowe: wchodząc w ikonkę "Nawigacja", mam "Recalculation Mode" a tam do wyboru : Automatycznie/Wyłączone/Prompted
W jaki sposób, jak ma to wpływ na przeliczanie przy wyborze odpowiedniej opcji ? Np włączam "Automatycznie" i jak mi to przelicza i co? Trasę proponowaną? Czyli jadę jakąś trasą, przejeżdżam skręt i automatycznie wyszukuje mi alternatywną trasę , tak? A w opcji "Prompted" podpowiada mozliwe alternatywne trasy i trzeba potem samemu kliknąć i wybrać?
Rozjaśnijcie mi to proszę ...albo jak już było to wyślijcie do odpowiedniego tematu Z góry dziękuję.
MOTOMYSZA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2015, 15:25   #2
NUROFEN
 
NUROFEN's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Strzelce Opolskie
Posty: 683
Motocykl: CBR 1100 XX
NUROFEN jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 19 godz 31 min 12 s
Domyślnie

Ja też uczę się cierpliwie...ale w urzadzeniu powinieneś mieć zakładke preferencje trasy np unikaj autostrad , pasów awaryjnych , dróg polnych itp
Zaznaczasz lub nie to po czym masz sie poruszać.

W wyborze trasy do celu powinno byc chyba kalkulacja tras : najszybciej , najkrótsza droga...tak mam w 60 tce
Ale poprawcie mnie jesli pierdoły pisze.
__________________
NUROFEN jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2015, 15:46   #3
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Motomysza, to ma być mapa do poruszania się po drogach czy poza drogami?
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.06.2015, 20:31   #4
MOTOMYSZA
 
MOTOMYSZA's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: B Y D G O S Z C Z
Posty: 604
Motocykl: KTM ADV 990 "S"
MOTOMYSZA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 38 min 4 s
Domyślnie

Hej Ramboszczaku. No bardziej do terenu, bo jakieś 83% latam poza ancfaltem

Co do samej nawigacji Zumo 550, to wqrza mnie, że np:
1) przy ustawieniu <Preferowane trasy:Najkrótsza>, oraz <Unikanie: Drogi nieutwardzone>, potrafi poprowadzić drogą nieutwardzoną (zdarza się)
2)przy ustawieniu <Preferowane trasy:Najkrótsza> , oraz <Unikanie : Drogi nieutwardzone> wcale nie prowadzi najkrótsza drogą asfaltową, tylko jakoś dziwnie na około! Najkrótsza, to najkrótsza i tyle, a nie.
3) Topo Poland 2011 nie umywa się do Automapy (rozchodzi mi się o dokładność, precyzyjność, intuicyjność itp W AM jest rzeczka, w Garminie nie ma, w AM mam las, w G nie, itd)-poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę
4)przy ustawieniu <Preferowane trasy:Najszybsza> zamiast prowadzić jakimiś w miarę głównymi drogami, prowadzi jakoś pojebanie. Np z Olsztyna do Bydgoszczy prowadzi przez Olsztynek i Nidzicę, zamiast przez Ostródę, Iławę i Grudziądz!!! Nie kumam tego.
Wyznacza mi drogi nadkładając np 100km!!!

Albo ,że wpisując dokąd chce jechać, czyli adres, muszę podać ulicę(bądź nr drogi krajowej którą chcę się poruszać) A co jeśli nie znam numeru drogi którą mam tam dojechać? Muszę otwierać mapę i podpatrzeć, itd. Wqrwiające to jest. Chciałbym mieć możliwość pominięcia wpisywania nazwy ulicy, czyli domyślnie jadę do jakiegoś miasta, czyli do jego centrum i już!
Nie wiem, czy to ja jestem taki tępy czy co, ale ...wqrwia mnie to panie doktorze
No nic, jeszcze się nie poddaje, jeszcze popróbuję.

A powiedzcie Dobrzy Ludzie, czy to może być spowodowane tym, że mam "mapy piraty", nieoryginalne, czy to po prostu tak jest.
Bo jak tak, to zaraz szukam navi jakiejś fajnej do Automapy

Ostatnio edytowane przez MOTOMYSZA : 08.06.2015 o 20:34
MOTOMYSZA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.06.2015, 07:42   #5
redrobo
 
redrobo's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: białystok
Posty: 2,624
Motocykl: ktm 640 adventure
redrobo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 4 dni 15 godz 43 min 15 s
Domyślnie

Do Automapy, najlepiej zakup telefon z tych nowszych z obsluga GLONAS na androidzie, idealem bedzie Z3 compact - bedziesz miec automape, osmanda, google maps itd. Do tego jakies porzadne mocowanie z zasilaniem i bedzie ideal.
Jednak nie przekreslaj od razu garmina - trza sie przyzwyczaic do innosci ale da sie na tym jezdzic bardzo fajnie... generalnie z tymi drogami 4 kategorii to jest tak ze niektorych niema na automapie a innych na garminie - jezdze z bratem mamy dwie rozne mapy/nawigacje i bezposrednio komunikujemy sie w kwestii sciezek przez intercom
Najnowsze odkrycie to aplikacja Osmand i open maps - totalna nawigacja za darmo
redrobo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.06.2015, 09:44   #6
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Bardzo dużo pytań - można by gadać z pół dnia
W skrócie:
Po pierwsze: Glonass nie jest ci do niczego potrzebny. Kompletnie, zupełnie i w ogóle! Korzyści wynikające z odczytu rosyjskich satelitów są iluzoryczne i służą wyłącznie marketingowi. Inna sprawa, że teraz pakują ten Glonass wszędzie i chyba nie da się kupić czegokolwiek bez niego. Pies go trącał...

Po drugie: Telefony jako nawigacja to proteza. Oczywiście dają radę, ale jak na razie nie są w stanie w pełni zastąpić "regularnej" nawigacji motocyklowo/turystycznej. Nie będę rozwijać tematu, bo dyskusja może być gorąca, a mi się nie chce...

Po trzecie: zumo 550 jest dobrą, ale bardzo starą nawigacją i posiada szereg ograniczeń. Kiedyś jej sporo używałem, ale nie wszystko już pamiętam.

Cytat:
Napisał MOTOMYSZA Zobacz post
1) przy ustawieniu <Preferowane trasy:Najkrótsza>, oraz <Unikanie: Drogi nieutwardzone>, potrafi poprowadzić drogą nieutwardzoną (zdarza się)
2)przy ustawieniu <Preferowane trasy:Najkrótsza> , oraz <Unikanie : Drogi nieutwardzone> wcale nie prowadzi najkrótsza drogą asfaltową, tylko jakoś dziwnie na około! Najkrótsza, to najkrótsza i tyle, a nie.
W Garminach możesz ustawiać drogi: 'najkrótsza' i 'najszybsza'. Tyle. Najkrótsza - wiadomo jak działa: najmniejsza liczba kilometrów. Najszybsza - uwzględnia kategorie dróg (ograniczenia prędkości) i wybiera taką z najkrótszym czasem. Jesli u ciebie trasa jest wyznaczona "dziwnie" to najpierw sprawdź jak masz zaznaczone unikanie: drogi płatne (wiadomo - dość szybkie), autostrady, promy, etc. Prawdopodobnie w tym rzecz.
To, że mimo unikania dróg nieutwardzonych prowadzi cię jednak po nich, to w mapach City Navigator normalna rzecz!! Znana jest (była) zła kategoryzacja dróg na tych mapach. W kolejnych edycjach to się poprawia, ale ty masz bardzo stare ich wersje. Nic dziwnego. Kup nową mapę. Jeśli coś ci w trasach nie pasuje, wyznaczaj punkt "przez". Powinno pomóc.

Cytat:
Napisał MOTOMYSZA Zobacz post
3) Topo Poland 2011 nie umywa się do Automapy (rozchodzi mi się o dokładność, precyzyjność, intuicyjność itp W AM jest rzeczka, w Garminie nie ma, w AM mam las, w G nie, itd)-poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę
Nie mylisz się! Topo Poland 2011 to przedpotopowa mapa. Nawet w 2011 nie była zbyt dobra w porównaniu z innymi, a teraz to szkoda gadać.
PL Topo 2015 o której piszesz, to zupełnie inna mapa - bardzo dobra do turystyki pieszej/rowerowej/moto i o 3 nieba lepsza od Topo Poland. A przy tym ciągle aktualizowana. Przy tym w wielu wypadkach nawet po szosach wyznacza trasę sensowniej trasę niż City Navigator....




Cytat:
Napisał MOTOMYSZA Zobacz post
Albo ,że wpisując dokąd chce jechać, czyli adres, muszę podać ulicę(bądź nr drogi krajowej którą chcę się poruszać) A co jeśli nie znam numeru drogi którą mam tam dojechać? Muszę otwierać mapę i podpatrzeć, itd.
Ale po co w ogóle ci numer drogi Wpisujesz adres! Miasto, ulica, numer domu. Tyle.

Cytat:
Napisał MOTOMYSZA Zobacz post
Chciałbym mieć możliwość pominięcia wpisywania nazwy ulicy, czyli domyślnie jadę do jakiegoś miasta, czyli do jego centrum i już!
Masz taką możliwość: z menu wybierasz "Miasto", a nie "Adres". To, panie, taka logika jankeska.

Cytat:
Napisał MOTOMYSZA Zobacz post
Nie wiem, czy to ja jestem taki tępy czy co, ale ...wqrwia mnie to panie doktorze
Nie jesteś tępy. Jesteś początkujący. Każden jeden przechodził to co ty

Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.06.2015, 10:26   #7
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,745
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 1 dzień 22 godz 46 min 37 s
Domyślnie

Ja się tak tylko wtrącę lekko obok tematu (bo Miszel opisał już dużo), ostatnio wytestowałem nowego Oregona 600. Idealnie się sprawdza, tylko lubi się zawiesić po włączeniu podczas chodzenia po menu lub podczas odpalania mapy...

Nie wiem czy to kwestia sprzętu, czy map (mam własnie PL Topo). Natomiast samo prowadzenie, szybkość działania, ekran - rewelacja jak na razie.

PL Topo 2015 po drogach prowadzi lepiej niż CN - drogi są lepiej skategoryzowane i ta sama trasa na PL Topo jest sensowniej planowana Generalnie PL Topo 2015 moim zdaniem jest świetną mapą Polski - napewno wartą tych 100-150zł

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
GARMIN - topo snake GPS 5 15.10.2014 19:24
Garmin 60Csx - pytanie o montaż electro Hardware 3 20.11.2012 11:49


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.