Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Zastosowanie praktyczne

Zastosowanie praktyczne Pytania i porady

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.01.2012, 12:04   #1
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie Lark 35 AT - oprogramowanie subiektywnie idealne

DO MODA: zakładam nowy temat, bo jest podsumowaniem mojej prawie półrocznej
zabawy z urządzeniem, w wyniku której udało mi się osiągnąć stan wielce zadowalający.
Jeżeli MOD uzna, że temat lepiej podczepić pod któryś z już istniejących o tym sprzęcie,
nie będę oponował

MOD: jak najbardziej popiera bo już sam się zastanawiał się co z wiadomym wątkiem począć
-----------------------------------------------------------------------------------

Po prawie półrocznej zabawie z LARK 35 AT, przedstawiam Wam zestaw oprogramowania,
który powinien zadowolić większość podróżników.
Ja sam preferuję jazdę dual-sport, ze wskazaniem na szutry i lekki OFF.
Ponadto używam Larka także na rowerze i w aucie.

ZAŁOŻENIA są standardowe: Soft ma obsługiwać trasy routowalne po drogach utwardzonych
i poza nimi oraz zapisywać i odtwarzać tracki.
Ma dobrze współpracować z komputerem PC w zakresie konwersji tracków i przygotowywania tras.

SOFT na LARK 35 AT:
0. Panel użytkownika - wszystkie szczegóły tu: http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=10112

1. Automapa 6.8 - bardzo lubię ten interfejs, zarówno na trasy jak i na tracki. Nawet tam gdzie nie
ma pokrycia siatką dróg, po wyznaczonej ścieżce prowadzi bez zarzutu.
Ewentualne kłopoty z uruchomieniem AM na LARK 35 AT rozwiązane sa tu:
http://advrider.pl/viewtopic.php?f=4&t=6977&start=60
Trasy format .atm, tracki - .gps

2. OziExplorerCE - bardzo miły do map rastrowych, właściwie każdy rejon można ściągnąć,
albo samemu skalibrować ze skanów. Dobry opis ściągania map np. z Zumi mamy tu:
http://www.atvpolska.pl/forum/viewto...p?f=44&t=36104
Tracki - .plt, trasy - nie próbowałem.

3. iGo Primo 9.2 - miły program, bo jest do niego sporo map od tzw. dostawców lokalnych,
nie tylko od NavTeq czy TomToma. Użycie wskazane tam, gdzie AM nie sięga...
Tracki - format .trk (UWAGA: kłopoty z konwersją, patrz SOFT na PC)
------------
Dlaczego nie Garmin głównie z powodu cen urządzenia.
Ponadto testowałem jeszcze wybrane wersje oprogramowania ,,odGarminowskiego:
* Garmin Mobile XT - bardzo czytelny, ale nie umożliwiał przeglądania mapy, kłopot z przesłaniem tracków na PC.
* Navigon 7 - nie zapisuje ani nie odtwarza ścieżek.
Oba te programy wymagały sporo zachodu przy uruchomieniu, odkodowywaniu map itd. Niewygodne, nie lubię.
---------------------------------

Aby dobrze i wygodnie to wszystko wpółpracowało z komputerem, potrzebny będzie następujący
SOFT na PC (WinXP lub nowszy):
0. Coś do skomunikowania PC z LARKiem: ActiveSync, odpowiednie sterowniki USB, czytnik kart...

1. AM 6.8 - ta sama wersja co do LARKa, ale zainstalowana na PC.
Do układania tras, zamieniania ich na tracki w formacie .GPS lub .KML itd.

2. MapSource i CityNavigator - tu akurat Garmin pokazał jeden z najlepszych softów do rysowania
tras i tracków. Bardzo wygodne narzędzie, nawet lepsze niz GPXEditor.
Efektem jest bardzo uniwersalny plik .GPX, który następnie konwertujemy programem 3.

3. GPSBabel - do konwersji tras i tracków z i do prawie wszystkich formatów.

4. MapEdit 1.1 - konwersja tracków z i do formatu .trk dla iGo Primo, czyli iGo 9.
GPSBabel - akurat tego nie robi, chociaż dobrze obsługuje format .trk dla iGo 8.

5. GPXEditor - kompleksowa obsługa tracków, wycinanie waypointów, scalanie, dzielenie, itd.
Możliwość podglądu tracków w GoogleMaps.

6. Igo_8_PC - wersja niestety tylko 8, ale mapy, które chcemy wrzucić na LARKa do Igo Primo
można fajnie sobie przejrzeć w tym emulatorze nawigacji. Rysowania tracków ani tras nie próbowałem,
AM albo MapSource daje do tego wygodniejsze interfejsy.

7. Czasem przyda się konwersja spakowanego .kmz do .kml, ale GPSBabel tego nie robi.
Robimy to poprzez portal http://www.gpsvisualizer.com/map_input?form=googleearth

Chyba niczego nie pominąłem. Podsumowanie jest oczywiście do dyskusji. Będzie miło poznać Wasze zdanie.

MOD: gratuluje sukcesu i dziękuje za zamieszczenie wartościowego materiału na forum
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!

Ostatnio edytowane przez sowizdrzal : 29.01.2012 o 17:49 Powód: Nazwa programu w p.2 na LARK: OziExplorerCE, zamiast OziExplorer
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2012, 17:03   #2
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Dziwi mnie to co piszesz o Mobile XT: soft IMO jest masakrycznie niedorobiony/niewygodny (przynajmniej w porównaniu z dedykowanymi odbiornikami G., które jednakowóż też idealne nie są), ale pamiętam, że byłem w stanie na tym pooglądać mapy.

Dobrze rozumiem, że Navigon 7 potrafi wyświetlać mapy garminowe ?

Możesz napisać więcej jak sprawdza się Ozi na tym sprzęcie? Mam na myśli prędkość działania, czytelność, wielkość mapy - głównie obawiam się małego ekranu.
Pytam, bo używam tego do wytyczania śladów (tak - śladów, nie tras), które potem konwertuję za pomocą G7ToWinCE do GPXa i wgrywam na kartę garmina (w outdoorowcach od Colorado w górę można z czegoś takiego korzystać).

Ad.7 jeśli chodzi o KMZta zawierającego tylko ślady/trasy to można go otworzyć w n.p. WinZipie i wypakować zawartość (KML) - KMZ to (o ile nie zawiera map) to tylko spakowany KML, w drugą stronę oczywiście też się da, tylko trzeba nazwy dobrą pliku w archiwum ustawić.

Swoją drogą ślady można też opracowywać w GoogleEarth - można zaimportować GPX (przeciągnąć myszką z katalogu nad okno programu) i potem zapisywać do KML/KMZ (które ew. potem można konwertować dalej za pomocą GPSBabela).
GE czasem przydaje się do kolorowania tracków (jeśli chcemy na net je wrzucić, lub jeśli dane urządzenie to obsługuje), lub też jeśli chcemy je obrabiać (choć to często problematyczne jest). Często przydaje się też do dalszej obróbki KMLi wygenerowanych przez GPSBabela, które potrafią być nieźle zaśmiecone.
No i oczywiście można sobie wyklikać też własny ślad w nim na mapach googlowych i potem eksportować za pomocą GPSBabela do innych formatów.
Tak jeszcze na marginesie wspomnę, że da się skonwertować pliki Oziego do formatu KMZ i je wyświetlać (jako nakładki - choćby kilka na raz, z różnymi przezroczystościami) w GE - często bywa to niesamowicie przydatne (n.p. do wyklikiwania śladów na sztabówkach).

pozdrawiam, Adam

EDIT: przepuszczenie KMLa wygenerowanego w GE przez GPSBabel oczywiście sprawi, że w pliku wynikowym tracimy wszystkie zmiany estetyczne (kolorki itp) które ustawiliśmy ręcznie.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy

Ostatnio edytowane przez fxrider : 29.01.2012 o 17:19
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2012, 20:09   #3
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Trochę nie czuję się na siłach podjąć debaty, bo to tak jakbym miał tłumaczyć np. aktorstwo Krystynie Jandzie
Ale próbujmy.

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Dziwi mnie to co piszesz o Mobile XT: soft IMO jest masakrycznie niedorobiony/niewygodny (...)
ale pamiętam, że byłem w stanie na tym pooglądać mapy.
Zgadza się - soft jest niedorobiony, chociaż w tym jak działa - (subiektywnie) czytelny.
Dla mnie dyskwalifikują go trzy cechy na WinCE:
a. zagadkowa (jak dotąd) obłsuga tracków
b. wyświetlanej mapy nie da się przesuwać paluchem i to jest dla mnie problem z przeglądaniem
(być może nie występujący na urządzeniach z klawiszami kursora < > ^ v, jak np. HTC TyTN II Kaiser)
c. ilość kombinacji, jaką trzeba wykonywać przy instalacji/adaptacji/odblokowywaniu itp.

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Dobrze rozumiem, że Navigon 7 potrafi wyświetlać mapy garminowe ?
Bezpośredniej konwersji nie udało mi się dotąd znaleźć, ale Garmin wykupił ostatnio Navigona,
więc mapy będą (pewnikiem) robione na tych samych danych. A jak się domyślam z praktyki,
Navigon będzie po prostu tańszą marką Garmina, jak np. Chevrolet po wykupieniu Daewoo przez GM

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Możesz napisać więcej jak sprawdza się Ozi na tym sprzęcie? Mam na myśli prędkość działania, czytelność,
wielkość mapy - głównie obawiam się małego ekranu.
Dokładnie - mały ekran mocno przeszkadza. Jak dotąd, OziCE sprawdza się głównie jako wyświetlacz ,,gdzie ja jestem''.
Jeśli chodzi o sztabówki - ich czytelność w wersji .JPG nie jest doskonała.
W pierwszym poście nie napisałem o OziExplorer na PC - jest taki soft, działa i ma się dobrze.
Znacznie wygodniejszy niż wersja CE, która faktycznie jest najmniej czytelna ze wszystkich ww. programów

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Ad.7 jeśli chodzi o KMZta zawierającego tylko ślady/trasy to można go otworzyć w n.p. WinZipie i wypakować
zawartość (KML) - KMZ to (o ile nie zawiera map) to tylko spakowany KML, w drugą stronę oczywiście też się da,
tylko trzeba nazwy dobrą pliku w archiwum ustawić.
Swoją drogą ślady można też opracowywać w GoogleEarth - można zaimportować GPX
(...) i potem zapisywać do KML/KMZ (...)
Moją intencją było opisanie programów nie wymagających sieci.
Dlatego dobrze, że zwracasz uwagę na rozpakowywanie KMZ Net nie wszędzie jest dostępny
(w normalnych cenach), więc podstawę należy mieć off-line na HD/SD. I tyle

P.S. Jak tak dalej pójdzie, to w mapnikach tankbagów zaczniemy wozić netbooki zamiast normalnych map
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!

Ostatnio edytowane przez sowizdrzal : 29.01.2012 o 20:12
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2012, 20:45   #4
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Ej, no, bez przesady. Ja mam bardzo wycinkową wiedzę n.t. GPSów (głównie winCE i outdoorowce garmina, kombinacje na PC) i zawsze chętnie o czymś przeczytam, bo wszystkiego sam nie przetestuję. N.p. totalnie nie znam się na temacie możliwości Androidów i iWynalazków w tym zakresie. Wielu softów na PPC nawet nie testowałem i zawsze fajnie jest poznać coś nowego - n.p. iGo poznałem dzięki temu forum.

Możliwe, że jeśli chodzi o tracki to XT umożliwia tylko ich zapis, nie wyświetlanie (jak drogowe navi garmina). Ja to obchodziłem w ten sposób, że wrzucałem ślad do MapEdita (nie pamiętam czy zwykłego czy +) i konwertowałem ślad do linii, n.p. jako oddzielny typ drogi, albo autostradę (zależy od urządzenia i jak to obsługiwało). Kompilujesz potem takie trasy jako mapę z przezroczystym tłem (trzeba jeszcze z priorytetami pokombinować, już nie pamiętam szczegółów) i dzięki temu możesz mieć namiastkę tracków na dowolnym garmine. Tak, upierdliwe. Witamy w świecie garmina


@navigon - dopóki nie będzie obsługiwał bezpośrednio plików IMG to nie będzie miał znaczenia jako zaminnik garmina - po prostu nikt nie będzie konwertował istniejących map pod niego (za duże problemy w stosunku do potencjalnych korzyści), które to właśnie mapy są (często) główną zaletą garmina. Konwersja map wektorowych to zawsze gruby, czasochłonny temat i rzadko jest to opłacalne (n.p. ze względu na utratę wielu funkcjonalności z powodu innej koncepcji działania).

@Ozi/OziCE - szczerze pisząc dla mnie OziCE ma dużo lepszą obsługę tworzenia śladów/tras niż jego stacjonarny odpowiednik. Obu tym programom trzeba poświęcić sporo czasu aby efektywnie ich używać, ale w niektórych zastosowaniach są bezkonkurencyjne. Ja OziCE używam na zwykłym PPC (nawet bez GPSa - nie służy do nawigacji tylko kreślenia szlaków) na dobrym procku i ekranie 640x480 na prawdę fajnie działa. Tanie PNA zwykle mają bardzo słabe ekrany w porównaniu do porządnych/markowych PPC, dlatego korzystam z tych ostatnich. Dell x51v bił na głowę jasnością, czytelnością, wyrazistością kolorów Larka 43.3 (samochodowy; nie polecam - hardware bardziew), którego próbowałem używać wcześniej do tego celu.
Co do czytelności OziCE na tle reszty - zwróć uwagę, że to jedyny soft do obsługi mobilnych rastrów w tej stawce, więc ciężko go w.g. tych samych kryteriów mierzyć.

Co do wożenia laptopa - staram się tego uniknąć, spychając jak najwięcej zadań na PPC, który służy za zaplecze wsparcia dla garmina 62s (podmiana plików .kmz, .img, dosyłanie i organizowanie tracków + jako baza wiedzy - przewodniki, ceny paliw, etc.) i alternatywna navi (AM, TT, iGo)).
Muszę kiedyś pokombinować, żeby podłączyć garmina w trybie mass storage do PPC, bo to dałoby trochę nowych możliwości. Ale to już OT...
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.02.2012, 18:31   #5
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
@navigon - dopóki nie będzie obsługiwał bezpośrednio plików IMG to nie będzie miał znaczenia jako
zamiennik garmina - po prostu nikt nie będzie konwertował istniejących map pod niego (za duże
problemy w stosunku do potencjalnych korzyści)
A może to jest jakaś wskazówka? http://advrider.pl/viewtopic.php?f=4&t=9931
Nie próbowałem, ale rambo pewnie wie co mówi
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2012, 23:13   #6
miroslaw123
 
miroslaw123's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Kraków
Posty: 525
Motocykl: TA 650
Przebieg: mój?TA?
Galeria: Zdjęcia
miroslaw123 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 godz 27 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sowizdrzal Zobacz post
1. AM 6.8 - ta sama wersja co do LARKa, ale zainstalowana na PC.
Do układania tras, zamieniania ich na tracki w formacie .GPS lub .KML itd.
mam paczkę od ArturS, czy tą samą AM mam zainstalować na PC'cie? Paczka została wgrana na SD i bez żadnych instalacji działa więc pytanie czy muszę poszukać AM do instalacji na PC bo ta z paczki na stacjonarnym nie działa.
miroslaw123 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2012, 23:43   #7
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 831
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 3 dni 13 godz 18 min 50 s
Domyślnie

Nie widziałem tej paczki
Ale na 90% jest to wersja dedykowana do win ce i nie zadziała na PC
Trzeba sprawdzić jakie pliki wykonywalne są w folderze AM.
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2012, 08:11   #8
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Dokładnie jak mówi next22
Trzeba mieć instalkę i tam wybiera się instalację na PC.
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2012, 09:08   #9
miroslaw123
 
miroslaw123's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Kraków
Posty: 525
Motocykl: TA 650
Przebieg: mój?TA?
Galeria: Zdjęcia
miroslaw123 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 godz 27 min 30 s
Domyślnie

OK, dzięki, mam jasność w temacie...zaczynam poszukiwania AM
miroslaw123 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2012, 12:50   #10
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał miroslaw123 Zobacz post
OK, dzięki, mam jasność w temacie...zaczynam poszukiwania AM
Nie musisz szukać od razu całej instalki - wystarczy podmienić jeden plik
z: wceAM.exe - uruchamiający AM na Larku
na: tpcAm.exe - uruchamiający AM na PC
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!

Ostatnio edytowane przez sowizdrzal : 04.04.2012 o 12:59
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Garmin Oregon (Montana, 62, ... ) - oprogramowanie subiektywnie idealne sowizdrzal Zastosowanie praktyczne 15 27.08.2013 12:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.