Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.06.2020, 12:27   #31
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gilu Zobacz post
Masz zamkniętą ścianę styropianem która nie oddycha,a gdybyś był bardzo nowoczesny i nie posiadał komina z wentylacją to pewno byś już do niego nie przyjeżdżał.
W domach murowane powinno się utrzymywać temperaturę min 10 stopni na plusie i drożną wentylację
teoretycznie - mur zaizolowany styropianem powinien oddychać, bo powinna być przestrzeń wentylacyjna między ścianą a styropianem

A te 10C z czego wynika?
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 12:33   #32
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Ludwik, a jak duże są otwory nawiewowe ? Ta woda co się wytrąca to para w powietrzu która wytrąca się na zimnej ścianie (punkt rosy na powierzchni ściany). Wilgoc w ścianie jest nadal i ja tylko wysuszysz ogrzewając ścianę. Jeśli w środku będziesz mieć +5 to punkt rosy bedzie 1cm pod tynkiem i tam będzie się masa wilgoci zbierać.

Moim zdaniem to domek zamarza na zimę. Masz dobrą wentylację (nawiew + wywiew). Grzejesz na maxa 3 dni przed przyjazdem , wilgoć się wytrąca na ścianach , ona paruje i wylatuje przez wentylację. Wchodzisz do suchego domku.

Trzymając +5 stopni magazynujesz wilgoć w ścianie, grzejesz krótko i wilgoć tam pozostaje (albo powoli wychodzi), siedzisz w wilgoci i wyjeżdżasz i ta wilgoć dalej jest w ścianie, grzyb z czasem sam urośnie.

Sprawdź wentylację w taki sposób. Zapalasz jakieś kadzidełko albo papierosa w domu. Zamykasz i przychodzisz po 4 godz i nie może być zapachu w powietrzu. Wentylacja działa.

Można to porównać do przykładu ogrzewanego garażu. Wjeżdżasz zimą autem do garażu ogrzewanego, czyli nic innego jakbyś piwo wyciągnął z lodówki (wilgoć na butelce). Auto rdzewieje na potęgę bo na kazdej zimnej śrubce auta się wytrąca. Auto gnije na potęgę (motocykl też). Lepiej mieć zimny garaż i wtedy nie wytrąca się wilgoć na zimnych elementach.

Trzeba przemyśleć dobrze ogrzewanie domku na +5 st.

Mój wóz Drzymaly nie jest przypadkiem z drewna. Mam zamontowane Webasto z tira 5kw ( weekend to 4 litry ON) Za pół godz mam cieplutko. W tym czasie metalowe przedmioty są pokryte wilgocią ale jak się ogrzeją to wilgoć przechodzi sama przez drewniana ścianę. Wentylacji w drewnie nie trzeba , nie ma kondensacji i problemów z wilgocią. Drewno jest dlatego tak zayebiste. Pozatym mogę Drzymaly rozebrać jak klocki LEGO i sprzedać, a murowane domki trzeba utylizować za gruby hajs.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 12:42   #33
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Ludwik, a jak duże są otwory nawiewowe ? Ta woda co się wytrąca to para w powietrzu która wytrąca się na zimnej ścianie (punkt rosy na powierzchni ściany). Wilgoc w ścianie jest nadal i ja tylko wysuszysz ogrzewając ścianę. Jeśli w środku będziesz mieć +5 to punkt rosy bedzie 1cm pod tynkiem i tam będzie się masa wilgoci zbierać.

Moim zdaniem to domek zamarza na zimę. Masz dobrą wentylację (nawiew + wywiew). Grzejesz na maxa 3 dni przed przyjazdem , wilgoć się wytrąca na ścianach , ona paruje i wylatuje przez wentylację. Wchodzisz do suchego domku.

Trzymając +5 stopni magazynujesz wilgoć w ścianie, grzejesz krótko i wilgoć tam pozostaje (albo powoli wychodzi), siedzisz w wilgoci i wyjeżdżasz i ta wilgoć dalej jest w ścianie, grzyb z czasem sam urośnie.

Sprawdź wentylację w taki sposób. Zapalasz jakieś kadzidełko albo papierosa w domu. Zamykasz i przychodzisz po 4 godz i nie może być zapachu w powietrzu. Wentylacja działa.

Można to porównać do przykładu ogrzewanego garażu. Wjeżdżasz zimą autem do garażu ogrzewanego, czyli nic innego jakbyś piwo wyciągnął z lodówki (wilgoć na butelce). Auto rdzewieje na potęgę bo na kazdej zimnej śrubce auta się wytrąca. Auto gnije na potęgę (motocykl też). Lepiej mieć zimny garaż i wtedy nie wytrąca się wilgoć na zimnych elementach.

Trzeba przemyśleć dobrze ogrzewanie domku na +5 st.

Mój wóz Drzymaly nie jest przypadkiem z drewna. Mam zamontowane Webasto z tira 5kw ( weekend to 4 litry ON) Za pół godz mam cieplutko. W tym czasie metalowe przedmioty są pokryte wilgocią ale jak się ogrzeją to wilgoć przechodzi sama przez drewniana ścianę. Wentylacji w drewnie nie trzeba , nie ma kondensacji i problemów z wilgocią. Drewno jest dlatego tak zayebiste. Pozatym mogę Drzymaly rozebrać jak klocki LEGO i sprzedać, a murowane domki trzeba utylizować za gruby hajs.
No ale gdyby domek już zawsze był ogrzewany do jakiejś tam temp minimalnej, i co jakiś czas podgrzewany do wyższej, ściany nie miałyby okazji złapać tyle wilgoci, a w końcu by ją oddały. Dobrze myślę?
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 12:56   #34
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Im bardziej grzejesz dom tym punkt rosy jest wypychany na zewnątrz. Jak masz styropian to punkt rosy ma być najlepiej w styropianie a nie w murze. Im mniejsza temp w domu, tym punkt rosy zbliża się do wewnątrz i mir naciąga wilgoci. Jak ogrzewać to na 20 stopni albo wcale, właśnie ze względu na wilgoć. Pogadaj też z innym fizykiem budowli i wyrób sobie sam zdanie. Styropian w domach tymczasowo ogrzewanych jest idealna hodowla grzyba.

Jak domek cały zamarza to nie ma punktu rosy. Jak masz + 5 to on ta wilgoć ciągle nabiera. Lepiej jak zamarznięty ogrzejesz na kilka dni.

W wozie Drzymały mam wszystkie rury wodne owinięte kablem grzejnym. I zamarza wszystko oprócz wody właśnie po to aby jak najmniej wilgoci magazynować .
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 13:07   #35
Gilu
 
Gilu's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Glisne
Posty: 962
Motocykl: RD03
Przebieg: posiada
Gilu jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 4 godz 28 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
teoretycznie - mur zaizolowany styropianem powinien oddychać, bo powinna być przestrzeń wentylacyjna między ścianą a styropianem

A te 10C z czego wynika?
Tak piszą specjaliści od fizyki budowli, min 5st a bezpiecznie 10. Dokładnie w twoim przypadku musiał by to ktoś policzyć jakie masz i z czego przegrody,okna itd.
A jeśli masz przestrzeń wentylacyjna między ścianą a styropianem to tak jakbyś nie miał izolacji
__________________
Świeć pomimo wszystko
Bierz przykład ze słońca
Ma w dupie,czy kogoś razi
Gilu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 13:08   #36
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Im bardziej grzejesz dom tym punkt rosy jest wypychany na zewnątrz. Jak masz styropian to punkt rosy ma być najlepiej w styropianie a nie w murze. Im mniejsza temp w domu, tym punkt rosy zbliża się do wewnątrz i mir naciąga wilgoci. Jak ogrzewać to na 20 stopni albo wcale, właśnie ze względu na wilgoć. Pogadaj też z innym fizykiem budowli i wyrób sobie sam zdanie. Styropian w domach tymczasowo ogrzewanych jest idealna hodowla grzyba.

Jak domek cały zamarza to nie ma punktu rosy. Jak masz + 5 to on ta wilgoć ciągle nabiera. Lepiej jak zamarznięty ogrzejesz na kilka dni.

W wozie Drzymały mam wszystkie rury wodne owinięte kablem grzejnym. I zamarza wszystko oprócz wody właśnie po to aby jak najmniej wilgoci magazynować .
Dzięki, Fassi, do głowy by mi nie przyszła taka zasada. W takim razie pozostaje problem zamarzania wody w rurach. No bo niełatwo temu zapobiec, gdy domek juz gotowy, w kibelku, łazience kafle, w kuchni meble

A spuszczanie wody jest megaupierdliwe, a chciałbym tam móc wpadać na weekend i zimą.
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 13:21   #37
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gilu Zobacz post
Tak piszą specjaliści od fizyki budowli, min 5st a bezpiecznie 10. Dokładnie w twoim przypadku musiał by to ktoś policzyć jakie masz i z czego przegrody,okna itd.
A jeśli masz przestrzeń wentylacyjna między ścianą a styropianem to tak jakbyś nie miał izolacji
Tzn że Twoim zdaniem wystarczyłoby utrzymywać temp 10C zamiast 5C?
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 14:05   #38
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

I wentylacja, jakoś trzeba się wilgoci pozbyć,piszę to ze starego domu gdzie mimo otwartych okien jest przyducha.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 15:22   #39
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Tzn że Twoim zdaniem wystarczyłoby utrzymywać temp 10C zamiast 5C?
To się normalnie liczy i wyznacza krytyczne temp punktu rosy. Są nawet jakieś kalkulatory online. Policzyć ścianę i sufit. A wentylacja jak za mocno ciągnie to można ją przyblokować tak aby była wystarczająca a nie za mocna.

Mnie Dziwiła teza która często słyszałem, że wystarczy jak ocieple rury wodne to nie zamarznie. Jakby styropian/ocieplenie było lekarstwem na zamarzanie. Bez dopływu energii zamarznie wszystko, dlatego dałem kabel grzejny i do -40 st musi dać radę.

Styropian z jednej strony pomaga ale tworzy inne problemy o których ludzie nie mają pojęcia.

Dlatego firmy antyplesniowe rosną jak grzyby na nowoczesnych ścianach
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2020, 16:31   #40
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 17 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
To może faktycznie niegłupie rozwiązanie.
mówisz o tym ?!
"Na ogrzewanie nóg nie mam pomysłu. Ja mam po prostu ciepłe buty robocze "
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Enduro-zakończenie sezonu (letniego). chemik Umawianie i propozycje wyjazdów 3 11.10.2018 07:04
Budowa domku letniskowego na działce leśnej. Stachu Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 1 25.03.2017 23:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.