Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.11.2022, 20:53   #1591
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,670
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 19 godz 45 min 4 s
Domyślnie

Nie. To ma większy sens jeśli potrafisz wykorzystać na bieżąco.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2022, 02:19   #1592
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 400
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 14 godz 52 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał APC Zobacz post
Cześć,

zebrałem kilka ofert na montaż fotowoltaiki. Co i za ile prosta sprawa. Ale jako "świeżak" nie za bardzo potrafię sobie policzyć jak to wyjdzie "po nowemu". Czy ktoś z was może mi pomóc w ogarnięciu tematu?

Dom mam cały na prąd z ogrzewaniem piecami akumulacyjnymi, które pracują w drugiej taryfie a w łazience i kuchni elektryczne ogrzewanie podłogowe, podgrzewanie wody podgrzewaczami. Przyszłościowo przy okazji remontów chciałbym zamienić w.w piece na maty grzewcze (podczerwień).
Jedź do lokalnego operatora i poproś o warunki rozliczeniowe.
Technicznie to sobie wtedy poukładasz, finansowo nie bardzo, cena za energię nie jest stała a od tego dużo zależy.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 08:43   #1593
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Na YT udziela się taki pozytywny offgridowy szaleniec. Ostatnio ciekawie mówił o magazynie energii opartym o kwas, konkretnie akumulatory od wózków widłowych.

1. Tanio (200 Ah / 12V kosztuje 2-3k)
2. Bezpieczniej niż LiPo czy LiFePO
3. Demontuje mit tego, że akumulatory kwasowe nie wytrzymują cyklicznego ładowania/rozładowania

Sprawdziłem lamerskim okiem, czy powyższe trzyma się kupy...no i się trzyma, ale może czegoś nie rozumiem. Człowiek ten sugeruje najprostszą instalację: chiński inwerter za 2.5k (nie hybryda, tylko drugi, niezależny od PV, co też zdaje się mieć sens), parę zabezpieczeń no i akumulatory.

Faktycznie, wymiotło baterie trakcyjne z allegro, może coś jest na rzeczy? Bo jak myślę o wydaniu 30k na 10 kWh za sam magazyn od LG i stres, że może mi chałupę spalić, to opcja wydania 12-15k za 20 kWh bez tego ryzyka bardzo mi się podoba.
(tak, wiem, że najtańszy magazyn mam w elektrowni. ale nie w tym przypadku).
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 08:56   #1594
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 400
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 14 godz 52 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
Na YT udziela się taki pozytywny ...
Jak to wygląda z akumulatorami kwasowymi w ciągłej eksploatacji :
1. Akumulatory kwasowe wymagają regularnej obsługi, woda destylowana, kwas, odsiarczanie.
2. Jeżeli chcesz aby długo żyły, musisz mieć ładowarkę, która 'widzi' kondycję każdego akumulatora. Ładowanie wszystkich tak samo, z czasem bardzo degraduje ogniwa. W nowoczesnych bateriach trakcyjnych, masz nawet czujniki, które są w stanie odstawiać poszczególne ogniwa w bateriach, w czasie ładowania. Ale to wymaga odpowiedniej ładowarki
ad.2. Wymagana jest jeszcze kontrola temperatury przy ładowaniu
3. Emisja gazów wybuchowych i oparów, duże zestawy baterii kwasowych potrzebują wentylowanych pomieszczeń i czujników stężenia gazów
4. Akumulatory kwasowe, potrzebują odpoczynku, przerwy w eksploatacji, nie mogą pracować 24/7/365. Powinny mieć kilka godzin na odsapnięcie, bez ładowania, bez obciążenia. Zależnie od modeli i firmy, czasem nawet 6h na dobę
5. Są przepisy na to, ile takich baterii możesz mieć w domu prywatnie, na własny użytek, a ile to już jest instalacja i wtedy wchodzą przepisy, kontrole, monitoring, pozwolenia.
6. Takie ogniwa potrafią się zagotować, lepiej wtedy, żeby nie był to garaż albo schowek na szczotki

Wszystko oczywiście zależy ile tego chcesz zestawić i co to ma robić. Generalnie uzyskanie dużych prądów na długi czas, z baterii kwasowych, jest kłopotliwe. One lubią obciążenie, luz, obciążenie, luz - tak jak w wózkach widłowych czy meleksach.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 14:41   #1595
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,232
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 13 godz 6 min 26 s
Domyślnie

Słyszałem, że jeszcze powinny być w ruchu, żeby ten kwas był mieszany. Huśtawki do takich akumulatorów montują.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 15:11   #1596
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 546
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 23 godz 8 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
Na YT udziela się taki pozytywny offgridowy szaleniec. Ostatnio ciekawie mówił o magazynie energii opartym o kwas, konkretnie akumulatory od wózków widłowych.

1. Tanio (200 Ah / 12V kosztuje 2-3k)
2. Bezpieczniej niż LiPo czy LiFePO
3. Demontuje mit tego, że akumulatory kwasowe nie wytrzymują cyklicznego ładowania/rozładowania

Sprawdziłem lamerskim okiem, czy powyższe trzyma się kupy...no i się trzyma, ale może czegoś nie rozumiem. Człowiek ten sugeruje najprostszą instalację: chiński inwerter za 2.5k (nie hybryda, tylko drugi, niezależny od PV, co też zdaje się mieć sens), parę zabezpieczeń no i akumulatory.

Faktycznie, wymiotło baterie trakcyjne z allegro, może coś jest na rzeczy? Bo jak myślę o wydaniu 30k na 10 kWh za sam magazyn od LG i stres, że może mi chałupę spalić, to opcja wydania 12-15k za 20 kWh bez tego ryzyka bardzo mi się podoba.
(tak, wiem, że najtańszy magazyn mam w elektrowni. ale nie w tym przypadku).
Mam taki zestaw jako awaryjne źródło zasilania , inwenter hybrydowy 5,5 za 2700 PLN z Ali bateria 4x245 ah zrobione na 48v i 12 sztuk paneli po 360 Wat Kosztowo wyrobiłem się w 20000 PLN przez dziesięć miesięcy działa prawie jak perpetuum mobile . Akumulatory napełniłem mieszanką elektrolitu i mączki kwarcowej (wypełniacza do żywic) nie gazują nie ma zjawiska zasiarczenia zrobił się kryształ , akumulatory monitoruję termometrem z alarmem , po roku mają 100 procent sprawności , urządzenia kupiłem nowe

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 15:26   #1597
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,827
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 21 godz 25 min 26 s
Domyślnie

A dla laika to ile watów to mocy daje? Jednorazowo czy też trójfazowo ?
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 15:58   #1598
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 546
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 23 godz 8 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
A dla laika to ile watów to mocy daje? Jednorazowo czy też trójfazowo ?
Jednofazowy , tak jak mówiłem działa jako awaryjne źródło zasilania , oświetlenie parkingu zamrażarki z jedzeniem dla psów , napęd bramy + dom gdy braknie prądu doładowuje się z sieci automatycznie , jak kupowałem to tak żeby inwenter pociągnął i w jednym obwodzie nie przekraczało mi 500v z tego co pamiętam to w panelach jest 4 z kawałkiem a w bateriach 9 z ogonkiem . Ile mi to daje oszczędności to nie mam pojęcia bardziej mnie interesuje to że czasem w mojej okolicy są przerwy w dostawie energii bo mieszkam w lesie

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 16:04   #1599
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,827
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 21 godz 25 min 26 s
Domyślnie

Dziękuję za wyjaśnienie
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.12.2022, 16:32   #1600
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Kosztowo wyrobiłem się w 20000 PLN przez dziesięć miesięcy działa prawie jak perpetuum mobile . Akumulatory napełniłem mieszanką elektrolitu i mączki kwarcowej (wypełniacza do żywic) nie gazują nie ma zjawiska zasiarczenia zrobił się kryształ , akumulatory monitoruję termometrem z alarmem , po roku mają 100 procent sprawności , urządzenia kupiłem nowe
O widzisz! Ten gość też o tej mączce wspominał. Czyli się da i działa, a budżet na sam magazyn w granicach, które opisałem - 13k za 10 kW to jest coś. W wersji LiFePO4 trzeba wysupłać 30k, nawet jeśli zwrócą te 16k z nowego programu, to wyjdzie co najwyżej podobnie, a ryzyko pożaru pozostanie.
Wentylację sobie dorobię, i osobne pomieszczenie na te aku w ogrodzie. Wszystko jest na stromym stoku, więc grawitacyjnie powinno spokojnie dać radę.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.