Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.02.2010, 14:48   #21
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

moge poprosić źródło?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 07:58   #22
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

oczywiście - daj mi proszę swojego maila na . poślę Ci PDF > oczywiście nie jest BEZPOŚREDNIO napisane ze nie jest 'distance related' bo sami w kolano strzelać sobie nie będą ALE jak poczytasz instrukcję i potem troubleshooting na stronie to wynika z tego dla mnie jasno jak to jest uszyte.
dozowanie jest sterowane w funkcji czasu i w takiej postaci podane jest na interface użytkownika - to już samo jest podstawą do tego co napisałem. resztę trzeba przecedzić.
ciekawostką jest również, że producent zastrzega, że urządzenie będzie działało INACZEJ na różnego rodzaju motocyklach. jeśli na czwórce inline będzie działało inaczej niż na singlu /BO TAK NAPISALI/ to ja tym bardziej dziękuję za takiego e-scottoilera. pośrednio powodem jest różny stopień wibracji generowany przez te jednostki napędowe.
bezpośrednio powodem jednak jest ogromny problem z interpretacją danych otrzymywanych z akcelerometru w warunkach takich w jakich przyszło mu pracować na motocyklu. dodatkowo sam ekcelerometr nie jest urządzeniem zdolnym do pracy w takich warunkach. wiem to dokładnie.
dochodzi w przypadku tego urządzenia jednak do takich paranoi, że dołączane jest akcesoryjne mocowanie, które może bardziej transferować wibracje do sterownika, żeby błąd odczytu był mniejszy.
nie twierdzę, że pomysł jest zły niemniej uważam, że trochę nie tak został podany w tym wykonaniu. można się tylko zastanawiać IMHO czy nie mówienie prawdy do końca jest kłamstwem czy też nie.
do podobnych wniosków doszli już chyba niektórzy klienci krytycznie spoglądający na rzeczywistość i można go już znaleźć bez łaski za równowartość ok 750PLN gdzie wprowadzony na rynek e-scottoiler był po 1200PLN i tak chyba dalej wisi w katalogu Louisa.

zadałem sobie jeszcze na śniadanie taki trud, żeby wkleić tu kawałek instrukcji. napisane jest jak byk, że przyspieszenie włącza i wyłącza dozowanie a interwał podawania ustalany jest w sekundach.
na otarcie łez mamy bardzo potrzebną rzecz jaką jest pokazywanie przyspieszenia w "G". Zakładam, że motocyklistki będą wniebowzięte .

matjas

p.s. nie - nie jestem chamem i szowinistą jakby się ktoś miał pogniewać.

scott screen.jpg
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa

Ostatnio edytowane przez matjas : 23.02.2010 o 09:31 Powód: wstawiłem obrazek
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 09:55   #23
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Dzieki.
Urzadzenie bierze pod uwagę temperaturę zewnętrzną a czujnik przyspieszenia służy tylko i wyłącznie do odcinania dopływu kiedy sie nie poruszamy. Na pewno znikąd nie pobiera informacji o predkosci (przebytej drodze) do regulacji przepływu. Pytanie czy musi?

Im szybciej jedziemy tym płynniej odbywa sie ruch i przeciazenia na łancych sa mniejsze (vide dj.1 i jego 50cio tys. przebiegi wylacznie po autostradach)
Lancuch mniej sie zuzywa zatem i oleju potrzebuje mniej. Mało tego gdybyśmy walili taką samą dawkę na łańcuch - przy duzej predkosci nadmiar szedł by w niebo - im szybciej jedziemy - tym wiecej. Ktoś siadł i policzył - zapewne zrobił tez doswiadczenia - i wyszło mu, że zuzycie nie jest wcale funkcją zalezna od predkosci chwilowej a jesli jest to "zysk" jest tak niewielki że nieoplacalne bylo by implementowanie miernika predkosci obrotowej.

mylę się gdzieś fundamentalnie?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 13:04   #24
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

fundamentalnie? hmmm....
nie chodzi o prędkość Podos.
chodzi TYLKO o przebyty dystans.
temperatura tutaj też nie ma nic wspólnego z dozowaniem - dawka jest zawsze taka sama bo dawkowanie jest pompą.

matjas
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 13:29   #25
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 55 min 12 s
Domyślnie

Spójrzmy na to tak. Jeśli na 100 obrotów łańcucha potrzebna jest jedna kropla to im szybciej jedziemy, tym częściej należy te krople dawkować.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 13:38   #26
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
fundamentalnie? hmmm....
nie chodzi o prędkość Podos.
chodzi TYLKO o przebyty dystans.
temperatura tutaj też nie ma nic wspólnego z dozowaniem - dawka jest zawsze taka sama bo dawkowanie jest pompą.

matjas
S=V*T (w ruchu jednostajnym)

Droga (dystans zależy od predkosci) Im szybciej jedzisz tym dalej zajedziesz.
Im dluzej jedziesz szybciej tym mniej sie zuzywa łańcuch a im mniej sie zuzywa łańcuch tym mniej oleju potrzebujesz.
Wnosek - system w zależności od zwiekszana predkosci powinien zmniejszać dawkę z 2 kropli na minute do np 1,5. Jednak tego nie robi. Lej 2 krople cały czas. Czy ty nie proponujesz na odwrót? Im szybciej jedziesz tym wiecej oleju chcesz lac?


Temperatura:

Na stronie pisze jak byk:

Consistent flow rate regardless of temperature.

czy to oznacza coś innego niż?

Constant flow rate regardless of temperature


Dla mnie oba mówią: niezależnie od temperatury stały przepływ. Czyli wiedzą jak sie zachowuje ich olej (gestość) i nieważne czy jest 35 stopni czy 7 - bez twojego udziału elektronicznie regulują przepływ (dysza elektromagnetyczna) aby mimo upału - dalej lało sie 2 krople a nie np 7.

co myslisz?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 14:54   #27
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 55 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Im dluzej jedziesz szybciej tym mniej sie zuzywa łańcuch a im mniej sie zuzywa łańcuch ...
Ciekawe

Proponuję w pierwszym przybliżeniu przyjąć jazdę ze stałą prędkością (bez przyspieszania/hamowania). Rozważmy dwa przypadki. Jazdę wolną i szybką.
Zakładam, że zużycie łańcuch zależy od liczby cykli zginania i prostowania ogniw oraz obciążenia w trakcie tego zginania/prostowania.

Przy wolnej jeździe, obciążenie przenoszone przez łańcuch jest małe. Liczba cykli pracy w jednostce czasu jest niska.

Przy szybkiej jeździe obciążenie łańcucha jest większe (większa moc dla przezwyciężenia oporów toczenia i aerodynamicznego).
Łańcuch wykonuje więcej cykli pracy w jednostce czasu.

Wyciągam wniosek, że im szybciej się jedzie, tym większe następuje zużycie łańcucha liczone na kilometr z powodu większej przenoszonej mocy.
Drugi wniosek: im szybciej się jedzie następuje większe zużycie łańcucha na godzinę ze względu na większą liczbę cykli pracy oraz moc jak wyżej.

A jakie są wymagania co do smarowania to inna sprawa
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 15:34   #28
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Chyba masz masz rację, ale ruch jednostajny w przyrodzie nie występuje. A łańcuch po jezdzie autostradowej ma ciągle 50tys przebiegu a mój 20. A ja wolno jeżdzę. Czyli katuje go przyspieszanei i hamowanie - a wiec prędkości raczej małe, ale za to z dużym przysopieszeniem/opóznieniem. W realu zatem (czyli w ruchu jednostajnie przyspieszonym/opoznionym) jazda z wyzsza predkoscią (w funkcji czasu) musi mniej katować łańcuch niż krotkie momenty przyspieszania /hamowania.

I teraz smaruj to...
Zreszta to sie kupy nie trzyma, bo podczas przyspieszen gwałtownych łatwiej chyba bedzie rozbryzgiwany olej (nadmiar) niż podczas szybkiej ale jednostajnej jazdy? Chyba odgrzebię ksiązkę do fizyki
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2010, 17:22   #29
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 55 min 12 s
Domyślnie

Oczywiście, że przy przyspieszaniu obciążenia łańcucha są największe. Hamowanie możemy pominąć, to nie są duże siły w porównaniu z pozostałymi. Zdaje się, że ważniejsze są zewnętrzne warunki pracy. Jeśli ktos jedzie autostradą to zazwyczaj jest sucho i czysto. Przy krótkich wypadach bywa różnie. A i offa złapiesz pewnie czasem, prawda? Jakaś kałuża też się trafi.

Na rozbryzgiwanie oleju wpływ ma wyłącznie prędkość kątowa. Przyspieszenia są naprawdę nieznaczne, pomijalnie małe, żeby pokonywały siły lepkości oleju.

No i jeszcze sprawa zębatek. Jeśli są kiepskie, to znacznie przyspieszają zużycie łańcucha.

Ale niema chyba co dalej wnikać. Ja jestem zdania, że przy szybkiej jeździe należy zapewnić większy dostęp czynnika smarnego
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.02.2010, 00:02   #30
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

FIZYKO mię tu straszyć bedo?!
tak serio jako praktyk jestem zdania, że smarowanie powinno odbywać się tylko i wyłącznie w funkcji drogi i się tego nie wyprę i już. tak jest idealnie.
w tej chwili obecnej jest tylko jedno urządzenie które tak robi i jest to PROOILER.
ma zajebiście skomplikowany przez swoich zbyt mądrych konstruktorów sterownik i równie skomplikowany montaż.
niemniej jak już co odważniejsi przebrną przez te meandry to chwalą i chwalą bałdzo.
w pewnym sensie olejenie w funkcji dystansu ma sens taki jak w funkcji prędkości ale tylko w pewnym. jeśli przez 2 kmy zapie..lasz 169km/h to w funkcji prędkości masz olej wszędzie i na łańcuchu również. jeśli sterujesz w funkcji dystansu to masz go tam gdzie masz go mieć czyli w większości na łańcuchu.
nie da się jednak jeździć zupełnie na czysto i to jest pewne. im czyściej tym gorzej dla łańcucha i spółki. to pewne.
wracając jednak do e-scottoiler a
czy jedziesz w mieście wąskim traktem i stoisz w korku, czy jedziesz poza miastem 100 czy 150km/h zawsze będzie to, powiedzmy, jedna kropla na 60 sekund. no w piździec nieadekwatnie w każdym niemal przypadku.
5km/h raz na 60sek;
60km/h raz na 60sek;
120km/h raz na 60sek.
nieważne co mówi fizyka i alcybiades czy jak ona tam miał
rozum podpowiada, że tak będzie mocno nie halo a taki właśnie jest nowy scott. w rzeczy samej dokładnie taki sam jak poprzedni tylko ma wyświetlacz. i o tym chyba tu piszemy
na koniec napiszę raz jeszcze: NIE MA znaczenia temperatura w tym przypadku ale nie zawdzięczamy tego zaawansowanej elektronice. pompa dozuje ZAWSZE kroplę o TEJ SAMEJ objętości co, powiedzmy, te 60 sekund. lepkość oleju nie ma tu żadnego wpływu na wypływ.

matijas
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
TomTom Rider..chyba stary soft? Fausto Zastosowanie praktyczne 1 29.07.2013 15:06
Afra kopci na czarno jak stary parowóz:( majo Uklad paliwowy i wydechowy 5 14.07.2008 12:12


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.