Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.02.2021, 21:06   #1111
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Tak zrobię. Zabieram się też za lekturę pod tytułem regulator ecoTronic200 do gruntowej i powietrznej pompy ciepła. Może zrozumiem parę ustawień, przed chwilą znalazłem w ustawieniach godziny pracy w trybie komfort i było od 9 do 22, zmieniłem na od 8 do 23, ale to oznacza że jest też tryb ekonomiczny. Może też się dowiem czy celowym była zmiana na sterowanie pogodowe przy obiegu drugim. Fachowiec zostawił tą opcje włączoną przy buforze, może wiedział lepiej. Mam nadzieję że na a może nawet inne pytania znajdę odpowiedź w zawartości broszury.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 21:22   #1112
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Consigliero, Ty się na mnie nie obrażaj bo nie o to chodzi. Po prostu od kilkunastu lat zajmuję się głównie termomodernizacją i budynkami niskoenergetycznym, raczej nie domki jednorodzinne tylko duże obiekty i widzę bardzo dużo błędów w wykonawstwie akurat u Ciebie. Zwróć uwagę na to ze pisałem o tym jak tylko wstawiałeś zdjęcia gdzie jeszcze wszystko można było poprawić.

To prawda ze ściany odpowiadają tylko za cześć strat ciepła, około 25%. Za kolejne procenty (10-15) odpowiadają okna a sam piszesz że od okien wieje chłodem. Za około 30% odpowiada strop i poddasze. Cześć podłoga. Mostki termiczne 5-10% Oczywiście wentylacja ale chyba masz rekuperator.
Powyższy rozkład jest dla prawidłowej izolacji. Może być tak ze poddasze nie ma izolacji a ściany mają dobrą wiec przez poddasze ucieknie 50%
Okna jako produkt mogą być dobre ale montarz może być niechlujny.

Napisz jeszcze jak zaizolowany jest strop oraz podłoga to będzie więcej danych.

Pisałem o bardzo ważnym miejscu czyli cokole - poczytaj przy zdjęciach z etapu układania kostki.

Kamera termowizyjna wskazana.
Sprawdź tez czy masz dobrze wyregulowane okna - dobry docisk skrzydła do ramy.

Nie piszę po to by Cię dobijać, tylko jak masz możliwość jeszcze reklamowania to to zrób.
Zasadne jest tez wezwanie gościa od pompy ciepła, może coś masz źle ustawione, ale ja na tym nie znam się zbyt dobrze.

To tak gdybys mówił ze GS pali dużo, dolewał paliwa a nie zauważał ze masz dziurę w baku.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.02.2021, 22:31   #1113
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Po wyborze konstrukcji domu podałem wszystkie parametry dotyczące izolacji i jest ona na miejscu. Już dawno temu przyjąłem do wiadomości że mam złe ściany i reszta zrobiona przez partaczy. Gdyby GS mi dużo palił to bym regulował silnik aby palił mniej, ale nie mógł by spalić więcej niż jest paliwa w zbiorniku. Mój problem jest taki że w teorii urządzenie nie powinno brać więcej niż określa to czas pracy godzinowy, dla mnie to taki zbiornik paliwa, a bierze. To znaczy dla mnie że albo mam złe dane co do pojemności zbiornika, albo coś innego wpływa na zużycie. W przykładzie z GS byłoby to na przykład doczepienie przyczepki kempingowej. Jak wpłynęła by ona na zużycie paliwa mógłbym się dowiedzieć po przejechaniu jakiejś ilości kilometrów im więcej tym dokładniejsza byłaby ta próba. Czy pompa ciepła mi dużo pali? Nie wiem bo opieram się na założeniach szacunkowych podanych przez serwisanta, twarde dane to ilość godzin pracy sprężarki , jak napisałem pewnie są one dużym uproszczeniem. Pisząc o zimnie od okien, chodziło mi o tzw zimno kontaktowe, nie wiem jak to określić lepiej. Mając 6 metrów kwadratowych szkła w salonie nic nie wieje, ale podchodząc do okna gdy na zewnątrz jest -20 , nie odczuwasz uczucia chłodu będąc w pobliżu ? Wiem kostka, ściany, partacze itd, to nie daje odpowiedzi mi na pytanie co pobiera prąd bo nie potrafię wskazać winnego. Mam do wyboru dwa największe odbiorniki w układzie, pompa ciepła i grzałka w układzie rekuperatora ale nie potrafię ich zmierzyć i powiedzieć ta grzałka w rzeczywistości w styczniu zabrała 300 kWh , nie mogę bo tego nie zmierzyłem. Dlatego jedynym rozsądnym dla mnie w tym momencie wyborem oprócz dokonania pomiarów kamerą, jest metoda porównania z innymi domami, to pozwala mi podjąć próbę znalezienia swojego miejsca w szeregu. Wiem też że internet jest najgorszym miejscem na szukanie porad, zadałem pytanie o zużycie prądu w miesiącu i otrzymałem odpowiedzi typu, koszmarne zużycie i całkiem normalne, potem weszło na temat złego naliczania energii przez liczniki dwukierunkowe i to był koniec informacji.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 00:17   #1114
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,225
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 42 min 29 s
Domyślnie

Bicie piany i szukanie miodu w ... tam gdzie go nie ma. Zuzycie podawane przez kilka osób od 300 do 600 kWh za ogrzewanie w zależności od domu i trybu życia. W sumie to w ciągu roku może wyjdzie 2 tys więcej ale raczej nie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 02:18   #1115
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Jak dla mnie korzystanie z dwóch taryf może jest tańsze ale dużo mniej komfortowe. Temperatura powietrza nie zmienia ale jak podłoga stygnie to jest mniej komfortowo.
Komfort na podłodze w nocy? zależy od trybu życia, ja chcę mieć ciepło jak wstaję o 7 czyli start ogrzewania mam na 5-6 rano. Kiedyś trzymałem się tych taryf ale teraz już nie pilnuję taniej taryfy bo się nie da. Nadal nie płacę więcej niż przy jednej taryfie.
Nie wiem, co w tym niekomfortowego. Ja nie mam pompy ciepła, a parę postów wyżej znajdziesz wykres od mojego dostawcy prądu. W nocy bojler grzeje 200 l wody po wieczornym myciu (zainwestowałem 85 zl w "inteligentne" gniazdko Xiaomi) oraz zmywarka (trzy kliknięcia więcej podczas nastawiania), czasem pralka. Ogrzewanie elektryczne chodzi sobie jak chce, ma na stałe ustawiona temperaturę bez regulacji dobowej (przy rekuperatorze obniżanie temperatury na noc w niektórych strefach czy regulacja pogodowa ma mniejszy sens, liczyłem kiedyś i inwestycja się chyba nie opłaca).



Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 08:18   #1116
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Próbowałem poczytać instrukcję i porażka na całej linii, nic nie można z tego wywnioskować, tak jakbym czytał poszczególne ekrany z panela sterującego. Tak sobie myślę o tym sterowaniu pompą za pomocą termostatu z panela. Jest on zlokalizowany w pomieszczeniu z problematycznymi oknami na 22 stopnie. Teraz znalazłem w internecie że wentylacja powinna być ustawiona stopień wyżej niż temperatura na piecu, a u mnie jest 20 stopni. Jednym słowem piec stara się dogrzać na 22 stopnie a wentylacja wrzuca powietrze o temperaturze max 20 wychładzając pomieszczenia. Takie perpetum mobile w drugą stronę, może powinienem się zastosować do tego co znalazłem w internecie?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 08:45   #1117
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Jaka jest odległość miedzy PC a ścianą budynku ?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 09:43   #1118
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Po wyborze konstrukcji domu podałem wszystkie parametry dotyczące izolacji i jest ona na miejscu.


Mając 6 metrów kwadratowych szkła w salonie nic nie wieje, ale podchodząc do okna gdy na zewnątrz jest -20 , nie odczuwasz uczucia chłodu będąc w pobliżu ?

Wiem kostka, ściany, partacze itd, to nie daje odpowiedzi mi na pytanie co pobiera prąd bo nie potrafię wskazać winnego.
To, ze w parametry izolacji produktu się zgadzają oraz że jest ona na miejscu niewiele znaczy. Najważniejsze jest poprawne zastosowanie. Bo ważne są parametry całej przegrody a nie jednego z jej elementów. Czy dostałeś dokumentację jakie materiały dociepleniowe masz zastosowane? Sprawdz dokłądnie czy masz to zamontowane co zamawiałeś bo jak z oknami się "pomylili" to mogli tez z izolacją.
Nadal nie powiedziałeś jak docieplona jest podłoga, strop i poddasze.

W moim salonie mam 19,5 m2 szkła i nie czuję, że coś wieje czy jest zimno.

Mam tez rekuperator ale to urządzenie nie służy do ogrzewania! Rekuperator służy do wentylacji pomieszczenia z odzyskiem ciepła. Jak chcesz grzać rekuperatorem to jeszcze więcej będziesz płacił za prąd a i tak nie nagrzejesz pomieszczenia.

Co pobiera prąd już wiesz bo założyłeś podliczniki. Większość to dom, cześć dom babci i ładowarka samochodowa.
Jak uważasz że to wina ustawień pompy ciepła to trzeba wezwać gościa od pompy niech Ci wszystko wyjaśni. Jak wina licznika dwukierunkowego to gościa z ZE niech sprawdzi.
Będę obserwował ten temat ale powstrzymam sie od komentowania jakości wykonanych prac dociepleniowych w domu Consiego.

Szczerze życzę Ci żebyś rozwiązał problem i cieszył się domem.

Ostatnio edytowane przez lotnik : 04.02.2021 o 12:56
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 09:46   #1119
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Teraz znalazłem w internecie że wentylacja powinna być ustawiona stopień wyżej niż temperatura na piecu, a u mnie jest 20 stopni. Jednym słowem piec stara się dogrzać na 22 stopnie a wentylacja wrzuca powietrze o temperaturze max 20 wychładzając pomieszczenia. Takie perpetum mobile w drugą stronę, może powinienem się zastosować do tego co znalazłem w internecie?
Od rekuperacja to ja specjalistą nie jestem. Może ktoś, kto używa się wypowie. W szczególności w jaki sposób ustawia sterownik. O tym jednym stopniu wyżej też słyszałem.
Z drugiej strony rekuperacja jako grzanie ma sens chyba tylko w domu pasywnym. Nie wiem jak to u Ciebie się ma.

Edit:
Wracając do tej grzałki w rekuperatorze - ona ma służyć tylko przeciwko zamarzaniu wymiennika. Mając moc powiedzmy do 2kW działa tylko okresowo. A przynajmniej tak powinna działać. Więc zużycie przez nią prądu w skali doby powinno być marginalne. To mniej więcej jak cykl odszraniania w przypadku PC. Też trwa tylko chwilkę.




Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2021, 11:04   #1120
Dżeferson


Zarejestrowany: Jan 2017
Posty: 116
Motocykl: czarna szczała
Dżeferson jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 23 godz 23 min 49 s
Domyślnie

@lotnik jak dużych strat ciepła należy się spodziewać przy dobrze ocieplonym stropie i elewacji, jednak nieocieplonym poddaszu? Czy scianki dzialowe na strychu są dużym mostkiem termicznym?
Dżeferson jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.