Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.02.2022, 10:51   #1221
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Dziękuję wszystkim za wypowiedź i link do YT. COŚ tam to wyjaśnia. Najbardziej jednak wyjaśnione mam to, że nie chodzi o żadną ekologię tylko o kasę. Kur..wsko dużo kasy.
Ja od początku, kiedy tylko zaczęło się o tym mówić, mam bardzo mocno sceptyczne podejście do kwestii FV i nie ze względu na ekologiczność domniemaną a ze względu na nasz ustrój - rozstrój, chyba powinienem napisać.
Przykład czarny do białego co podaje Nabru - macie jak być powinno a jak jest.

Oczywiście - kiedyś się ta instalacja zwróci ale niech mi nikt nie mydli oczu bo nie chcę grać w tą grę na tych posranych warunkach.

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Gdy masz zamiar coś usprawniać w domu to moim zdaniem warto się w ten program czyste powietrze wgryźć.
Mam właśnie po 10 latach zamiar na mały remont w zakresie CO i CWU - myślę, że zakupię za własną kasę parę paneli /nawet używek/ i narazie wykonam sobie taką prywatną instalację w garażu ładowaną z tychże. Zobaczymy jak to pójdzie. Zakup pieca, nowe okna tak gdzie potrzeba /duże straty na tarasie/ czy część instalacji CO/CWU może pójść z dotacji. Piec na pellet jako wsparcie dla kominka może być refinansowany faktycznie nawet 45%. Więc to nie jest w kij dmuchał.

Dlaczego - chcę PRZEDE WSZYSTKIM zredukować ilość konsumowanego w domu prądu a to głównie są wszystkie podgrzewacze przepływowe bo nie mamy od początku zbiornika CWU. To względnie łatwo osiągnę instalując zakupiony w ub roku zbiornik z dwiema wężownicami ładując go solarami, kominkiem, piecem.
Myślę, że samo to pozwoli obniżyć rachunek o połowę. W świetle, potencjalnego /bo i tak nie wiecie co te pojeby u steru wymyślą/ zwrotu w perspektywie około 10 lat uważam, że to jest, w moim przypadku, lepsze wyjście. W chwili obecnej płacimy około 280-320 miesięcznie w zależności od karności co do drugiej taryfy i tego czy zima czy nie - dzieciaki trochę się dogrzewają w pokojach, drabinka w łazience na prąd, niemal non stop chodzi dmuchawa na strychu 150W no i pompa CO 50w. Czyli te 200 się ciągnie czy się stoi czy się leży. Niewiele ale summa summarum... tego niestety się nie wytnie, dlatego myślę, żeby obciąć grzanie wody.

Może również sensowne będzie wdupienie do tego baniaka grzałki i podpięcie jej pod panel. Ale jak świeci to i tak solary ładują.

tak mnie jeszcze naszło jak patrzę za okno... jak tak dalej pójdzie to wiatrak w ogródku trzeba postawić a nie jakieś panele. w nocy również wieje...

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 11:00   #1222
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,795
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 17 s
Domyślnie

Tak naprawdę to u nas w domu CWU jest ogrzewana przepływowo tylko centralnie z jednego miejsca. Który system obliczania jest lepszy nie mnie to osądzać, bo tego brytyjskiego nie znam. No ale w miesiącach zimowych to ów Smith będzie raczej dopłacał. W naszym wypadku inwestujesz więcej swojej kasy aby mieć możliwość odbioru w zimie. Oczywiście że system 1 do 1 byłby bardziej korzystny.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 11:09   #1223
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Z tymi rozliczeniami to jak pisałem - nie będę sobie tym głowy psuł. W moim odczuciu zbyt wiele jest do zainwestowania przy zbyt małym zysku, jeśli nie liczyć tego zysku ekologicznego... Ale tu znowu mamy zerowy bilans CO2 przy korzystaniu od 22 lat z drewna.

Chcę zostawić tylko jeden ogrzewacz przepływowy do umywalek w łazience - tam wody/prądu idzie zdecydowanie najmniej, koszt przeróbki i rozwałka łazienki byłaby największa więc tam odpuszczę ale stosunkowo prosto jestem w stanie doprowadzić ciepłą wodę do kuchni, łazienki na parterze /prysznic plus umywalka/ oraz łazienki na piętrze /prysznic plus wanna/ gdzie tej wody znika najwięcej.
Dodatkowo ogrzewacze są wrażliwe na wahania zasilania w naszej wiejskiej sieci i czasami zaniki jednej fazy... Często woda leci taka sobie ciepła a licznik jednak się 'kręci'. Najbardziej to wkurza właśnie w kuchni gdzie nie można porządnie umyć naczyń zwłaszcza zimą.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 11:34   #1224
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 11 godz 54 min 23 s
Domyślnie

A propos jeszcze FV.
Mam na dachu trzy jakieś panele, które deweloper założył, aby pewnie mieć lepsze świadectwo energetyczne dla domu Plus taki, że "patrzą" na południe.

Jak słonko świeci zimową porą to mam zasadniczo zerowe zużycie przy lodówce, routerach, kompach i pracy z domu i czasem udaje się coś nawet oddać do sieci , choć umowy eksportowej nie mam.



Choć i tak widać, że EV to główny użytkownik energii w naszym domu:

nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 11:40   #1225
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

fajny uchwyt - emaljowany czyli prawie elektroniczny

mniej więcej też o to mi chodzi - aby wykluczyć takie oczywiste codzienne odbiorniki.
badź FV, bądź inne żrodło energii. np. u mnie w kominku też się w tej chwili pali - mogłoby grzać baniak.

nominalna moc jednego panela to też jakieś 450-500W o ile się orientuję.

jako pisałem - najprędzej sobie zrobię taką eksperymentalną instalację w garażu - off grid z paroma akumulatorami. zobaczymy jak to będzie działać.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 11:46   #1226
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 11 godz 54 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
fajny uchwyt - emaljowany czyli prawie elektroniczny
To je pojemnik na makaron... Kontakt do displeja był niedaleko więc takie miejsce się znalazło
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 12:15   #1227
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,662
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 11 godz 10 min 2 s
Domyślnie

W wielkim skrócie.
Prosument oddaje energię oprócz tej zużywanej na bieżąco do eperatora i o odbiera zimą. Jeśli ma instalację do 10kW to odbiera 80%, jeśli ma powyżej 10 kW ale do 50kW to odbiera 70%
Nieprosument czyli ten zna nowych zasadach zużywa to co na bieżąco a resztę sprzedaje do operatora a niedobory zimą kupuje. Niestety wg dzisiejszych wyliczeń sprzedasz za 1\3 wartości a kupisz 3 razy drożej.
Na chwilę obecną warto być prosumentem bo w teorii takie zasady masz zagwarantowane na 15 lat. Kazda zmiana musi być dokonana ustawowo.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 12:56   #1228
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
Niestety wg dzisiejszych wyliczeń sprzedasz za 1\3 wartości a kupisz 3 razy drożej.
Skąd dane?
Nowa ustawa ma mówić: sprzedajesz po cenie giełdowej/rynkowej, patrz np. https://tge.pl/ a kupujesz po cenie umowy z Twoim operatorem (+ opłaty). Jak widać po linku nie jest to 1/3.

@Nabru.
oddajesz w UK 100%, ale po jakiej cenie? Tej samej której kupujesz?

BTW. 20% wielkości energii za magazyn roczny to bardzo dobra stawka na aktualne ceny akumulacji samemu sobie.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 13:37   #1229
honda_honda

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2013
Posty: 506
Motocykl: nie mam AT jeszcze
honda_honda jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 4 godz 5 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
W wielkim skrócie.
Prosument oddaje energię oprócz tej zużywanej na bieżąco do eperatora i o odbiera zimą.
To chyba nie jest tak że produkujesz latem a odbierasz zimą tylko produkujesz w jednym okresie rozliczeniowym a odbierasz ewentualną nadwyżkę w następnym okresie rozliczeniowym. Wszystko więc zależy od tego kiedy została podpisana umowa i na jakie okresy rozliczeniowe.
honda_honda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 14:16   #1230
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

produkujesz cały rok, odbierasz cały rok
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.