Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.12.2021, 23:34   #1
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,450
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 6 godz 56 s
Domyślnie Odkurzacz centralny

Ostatnio sporo pytam o różne rzeczy do domu, bo mam akurat taki moment w życiu

Czy ktoś z szanownych forumowiczów używa odkurzacza centralnego?

Plusy, minusy?
Na co zwrócić uwagę?
Co jest ważne, a co tylko jest marketingowym bełkotem?

Dzięki z góry za podpowiedzi
Zdrowia
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 00:02   #2
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Ważna jest ilosc gniazdek, długość weża, mozliwosc montażu worka w odkurzaczu, moc. Ciekawym rozwiazaniem jest rura wyciagana ze ściany. Obowiazkowo szufelka w kuchni i przy wejściu.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 00:04   #3
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,450
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 6 godz 56 s
Domyślnie

A sam sprzęt? jakaś marka, model? Chińczyk czy inne sprawdzone produkty?
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 00:33   #4
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Beam ( Electrolux).
Lepiej więcej gniazdek niż długi wąż bo przenoszenie długiego nie jest wygodne.
Szufelka w kuchni Więcej bym nie zrobił bo w ciągu 3 lat użyłem 1raz.
WallyFlex ( taka mała przystawka niby do odkurzania ubran z włosów montowanu w hollu wejsciowym)- to samo, użyłem tylko raz po montażu.
Moc zależy od długości rury od jednostki głównej do najdalszego gniazdka.

P.S. obecnie mając Robota już nie jest tak potrzebny...chyba już bym nie robił.

Aha w Beam nie ma wymiennych worków tylko zbiornik na śmieci i goretexowy filtr ( w teorii jest on wieczny) śmieci lądują w plastikowym pojemniku który raz na jakiś czas opróżniamy.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 01:08   #5
edar
 
edar's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Chojnice
Posty: 225
Motocykl: RD07c
edar jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 27 min 27 s
Domyślnie

Ostatnio dużo dobrego słyszałem o dyson animal v10, ale i rumba miała swojego zagorzałego zwolennika, centralny wśród znajomych nie miał dobrych opinii, np. do takiej szufelki musisz mieć gdzieś miotłę w kącie kuchni.
edar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 08:34   #6
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Od 8 lat mam odkurzacz Beam. Instalację robiłem sam. Szufelkę mam wiatrołapie i w kuchni. Przy szufelce w kuchni kot ma swoją miseczkę, więc jej używamy. Mam wąż ze sterowaniem w rączce i to jest świetne rozwiązanie. Zdecydowanie polecam.
Mam tez Roborock ale i tak centralnego używamy do dokładniejszego sprzątania domu i samochodów. Gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję to tez montowałbym Beam.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 10:23   #7
Janek-2004


Zarejestrowany: Mar 2020
Posty: 48
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Janek-2004 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 23 godz 33 min 38 s
Domyślnie

Używam Beam'a od 2010 roku, wersja z monitorem lcd który ułatwia monitoring stanów alarmowych i diagnostykę - instalacja robiona na etapie budowy. Jednostkę centralną mam w garażu wolnostojącym - rura od jednostki do domu idzie pod ziemią.
Plus taki, że nie słychać pracy silnika odkurzacza - minus taki, że trzeba wziąć pod uwagę straty w związku z rosnącą odległością do ostatniego gniazda i zainstalować odpowiednio mocną jednostkę.
Przez cały czas jednostka bezawaryjna, jedyny problem podczas gwarancji (5 lat) to potencjometr suwakowy w wężu z wyłącznikiem w rączce. Beam przysłał kuriera po węża i odesłali naprawiony po paru dniach (serwis chyba dalej tylko 1 w Polsce gdzieś nad morzem). Zainstalowane po 2 gniazda na każdym poziomie + szufelka w kuchni, też praktycznie nie używana. Przy 2 psach (Husky + Lab) to must have. Zwykły odkurzacz jak wciągnie psią sierść zwłaszcza podczas linienia co u mnie trwa cały rok bo psy spią w domu, to smród podgrzanej sierści + mikrocząstek wydalanych z drugiego końca odkurzacza jak dla mnie nie jest ulubionym aromatem. Dlatego taki zwykły odkurzacz mam w pogotowiu, czasami używam do odkurzania samochodów, jak nie chce mi się 9 metrowej rury tarabanić do garażu.
Jedyne przed czym przestrzegam to instalowanie gniazd ssących po taniości zamiast ori. Ja tak zrobiłem i niestety szczelność ich pozostawia sporo do życzenia. Ale jak to zwykle z rozwiązaniami tymczasowymi bywa zostały już na stałe - może kiedyś ...
Janek-2004 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 12:23   #8
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,706
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 38 min 51 s
Domyślnie

Na wiele zainstalowanych i z opinii klientów, najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz z wężem chowanym. Instalowałem dwa warianty: zwijana rura na bębnie LeoVac i chowany wsysany wąż w rurę Hide a'Hose. Ten drugi wariant jest bezawaryjny i taki bym sobie zrobił. W LeoVac bęben potrafi spłatać figla.
A w tradycyjnym układzie z gniazdami ściennymi opinia zwykle jest taka, że klienci nie widzą różnicy czy ciągną za sobą odkurzacz z kablem czy 9-metrowy wąż od centralnego. Wręcz zwykły odkurzacz jest poręczniejszy

A jeśli chodzi o samą jednostkę to zwykle robię na VacuFlow
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 12:38   #9
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Korzystamy od prawie 20lat i nie wyobrażam sobie powrotu do zwykłego odkurzacza. Rura 7/9 jest wygodna, choć potrzebuje sensownego kącika gosp z wieszakiem. Nie mogę się zgodzić, że to to samo, co ciągnięcie za sobą odkurzacza! Rozwijanie/zwijanie rury z bębna to mechanika, której chciałem uniknąć. Ocenić można po upływie lat i intensywności użytkowania.
Dzięki zwartemu rozmieszczeniu gniazd można obniżyć wielkość jednostki (koszty i zbędny hałas). Choć wstępne plany były rozbudowane, po sensownej rozmowie z wykonawcą wybrał jednostkę najmniejszą z kubłem 10l, opróżniam 2 razy/rok.
Nie polecam żadnych szufelek, ani zwijanych rur w szafkach.
Polecam montaż tłumika hałasu na wylocie z jednostki i w miarę możliwości odprowadzenie do kanału komina. Wyprowadzenie tylko "przez ścianę" na zewnątrz to szok w momencie jej uruchomienia dla kogoś w pobliżu i brudna ściana.
Edytuję po poście Śluzy
Moja opinia jest opinią użytkownika sprzętu starej technologii. Śluza widać jest na bieżąco.
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.12.2021, 13:21   #10
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 956
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 12 godz 46 min 56 s
Domyślnie

Od paru m-cy mam i sobie chwalę. Również Beam. Co do rury zasysanej w instalację. To rozwiązanie ma duże ograniczenia (kształt instalacji), no i w wypadku mieszkania piętrowego trzeba mieć 2kpl. (kaska). Sam wąż rzeczywiście jest odrobinę upierdliwy ale można się przyzwyczaić. Warto nie przesadzić z długością. Lepiej dać więcej gniazd.
Ja nie żałuję.
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kufer centralny Grzega1979 Gadżety / wyposażenie 47 10.11.2021 14:00
kufer centralny mucha_dub Wszystko dla Afryki 10 17.07.2014 17:26


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.