Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.04.2021, 13:19   #51
Mieciek


Zarejestrowany: Jan 2016
Miasto: Kalwaria Zeb.
Posty: 726
Motocykl: nie mam już Afryki
Mieciek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 14 godz 33 min 5 s
Domyślnie

U mnie nie dość ze zgoda na oczyszczalnie była (zatwierdzone w projekcie domu na starcie) to Gmina dawała 4k dotacji na zakup/montaż oczyszczalni. Kanalizacji nie ma i wygląda na to że długo jeszcze nie będzie.
__________________
Ex moto: RD04, WFM 1972, WSK 1967, WSK 1982, MZ ETZ 1991
Mieciek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 14:08   #52
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 41 min 59 s
Domyślnie

Oooo widzisz !! Z pytaniem o ewentualną dotację muszę Szkodnika wysłać do gminy.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 16:36   #53
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,399
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 9 godz 15 min 34 s
Domyślnie

Info Mygosi na temat samodzielnego zbudowania oczyszczalni trzcinowej wstawione w pierwszym poście.
Dodatkowo otagowałem wątek, żeby było łatwiej znaleźć.
Gdyby była jeszcze potrzeba przeniesienia, zmiany i tym podobne życzenia - proszę o informację - będziemy działać
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 20:43   #54
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał flisak Zobacz post
A jeszcze jedno (nie to żebym się czepiał), ale co zrobisz z wodą oczyszczoną jak masz wysoki poziom i glinę? Jak będzie susza to zagospodarujesz, a jak będzie lało?
Mam stare wyschnięte oczka wodne [a dokładnie ługi, jeśli ktoś wie co to ;-) ]. Ogólnie to działka pofałdowana, ale tak, że inne rozwiązania by ciężko wdrożyć.

Cytat:
Kompresor nie chodzi non stop (60w) bakterie nie potrzebują non stop tlenu jest napowietrzanie przerwa przepompowywanie przerwa tryb wakacyjny rozruchowy itd musi być dojazd z każdego raz na rok trzeba wybrać .
Co do przerw w pracy pompki napowietrzającej - może to jest przyczyna, że niektórym smierdzi, albo ścieki nie są doczyszczone po oczyszczalni?
Przynajmniej z punktu widzenia biologa.
Jak wyłączymy pompkę, to ilość bakterii tlenowych spada -> spada sprawność oczyszczania tlenowego [zostają procesy beztlenowe, czyli jakby szambo]. Gdy się włączy znów napowietrzanie, to bakterie zaczynają się namnażać, ale aby wrócić do pełnej ilości i sprawności potrzebują czasu [w zależności od temperatury oraz długości braku tlenu].
Takie są moje przemyślenia po tym, gdy pan od oczyszczalni powiedział o pompce i dwóch komorach. IMO ma to sens.

Cytat:
Poproszę opis funkcjonowania poletka poza okresem wegetacyjnym.
Ponoć działa.
Ja będę miała poletko jakieś 100m od domu, więc mnie to grzeje, szczególnie zimą, ale mam nadzieję, ze to po tym, albo kolejnym sezonie będę mogła coś więcej powiedzieć :-)
Aaa - ja trochę przewymiarowałam wszystko.

Cytat:
Jeśli jest kanaliza lub nawet odległe plany wykonania tejże to nikt nie wydaje zgody na oczyszczalnie.
Dokładnie. Trzeba się dowiedzieć w UG, albo SP.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:13   #55
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mygosia Zobacz post
Jak wyłączymy pompkę, to ilość bakterii tlenowych spada -> spada sprawność oczyszczania tlenowego [zostają procesy beztlenowe, czyli jakby szambo]. Gdy się włączy znów napowietrzanie, to bakterie zaczynają się namnażać, ale aby wrócić do pełnej ilości i sprawności potrzebują czasu [w zależności od temperatury oraz długości braku tlenu]..
bakterie nitryfikacyjne to względne beztlenowce... nie przeszkadza im spadek tlenu ot tak.


Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
Info Mygosi na temat samodzielnego zbudowania oczyszczalni trzcinowej wstawione w pierwszym poście.
Dodatkowo otagowałem wątek, żeby było łatwiej znaleźć.
Gdyby była jeszcze potrzeba przeniesienia, zmiany i tym podobne życzenia - proszę o informację - będziemy działać
trzcinowa to min 2m2 na osobę..... Ogólnie potrzebujesz projekt mieć zrobiony.

W starostwie zgłaszasz jako obiekt budowlany (zachowane min odległości od granic działki, studni i okien)
oraz zgłaszasz do Gminy jako instalacje mogąćą szkodzić srodowisku.

GMina ma prawo odmówić zgody na oczyszczalnię która obecnie nie spełni norm, szczególnie w okresie zimowym gdy jej sprawnośc spada do 80% (to wydaje się dużo, ale nie, bo cała syfiasta woda leci dalej..... zostaje tylko ciężkie).

Roślinne do życia potrzebują dużo wody i właściwe oczyszczanie odbywa się tylko w okresie wegetacji.

U mnie na dotacje łapią się tylko oczyszczalnie zbudowane zgodnie ze sztuką (projet oczyszczalni, certyfikat potwierdzający spełnianie norm oczyszczania PN-EN 12566-3:2005+A2:2013, dokument poptwierdzający iż dno rozsączu jest conajmniej 1,5m nad wodami gruntowymi. Ogólnie te kryteria spełniają tylko oczyszczalnie z reaktorem biollogicznym.

Ostatnio edytowane przez Novy : 13.04.2021 o 22:09 Powód: Połączenie postów
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:17   #56
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 39 min 26 s
Domyślnie

To po co w ogóle pompka?
Czemu nie wystarczy szambo z drenażem?
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:23   #57
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
StRobusie, zimą poletko działa jeszcze lepiej bo woda potrzebna do życia bakterii nie paruje tak szybko. u.
spadek wydajności poniżej 80% nazywasz sprawniejszym działaniem? Woda nie paruje, ale bakterie przerabiają tylko nh3 do no3. niestety no3 latem jest pochłaniane przez rośliny a zimą nie.
Zimą z uwagi na niską temperaturę bakterie ledwo działają..... cały zimowy proces oczyszczania polega faktycznie na sedymentacji....


Cytat:
Napisał mygosia Zobacz post
To po co w ogóle pompka?
Czemu nie wystarczy szambo z drenażem?
bo proces mineralizacji wymaga dużej ilości tlenu.

nh3 musi być przerobione do no3 - potrzebny tlen.

Następnie w procesie tzw beztlenowym - denitryfikacja polega na oddychaniu azotanowym , zabieraniu tlenu z NO3.... wówczas uwolniony N2 ucieka w formie gazowej......

Problem się robi, gdy zabraknie i tego tlenu związanego. Wówczas pojawia się rozkład zupełnie beztlenowy i zaczyna śmierdzieć..... to wiadomo że biologia oczyszczająca padła

W układzie SBR - czyli sekwencyjnym reaktorze nie ma problemu. PO okresie silnego natlenia następuje przerwa, gddzie ukłąd przechodzi proces denitryfikacji - stąd układy SBR mają taką dużą sprawność w przeciwieństwie do starszego typu układu wyłącznie z reaktorem tlenowym, a ten i tak był lepszy niż układ zbiornik sedymentacyjny i drenaż, gdzie proces rozkładu bio zachodził bezpośrednio w gruncie i wymagał całkiem sporej powierzchni dla wytworzenia biologi.
Układy SBR wymagają mniejszego drenażu, sprawdza się nawet studnia chłonna, rzadziej dochodzi do zamulenia drenażu. Jako forma doczyszczania obecnie sadzi się cześto rosliny wzdłuż drenażu i daję duża warstwę kory z gory jako przykrycie drenów - kora ma też dużą zdolnośc transpiracji wody do powietrza.

Szambo z drenażem - w szambie zachodzą wyłacznie procesy fermentacji i beztlenowego rozkladu. Takie zagnite ścieki wymagają jeszcze większej ilości tlenu do oczyszczanie. I takie prowadzone są do drenażu, gdzie dopiero się natleniają..... dla takich prostych układów bardzo ważne jest drenaż i jego obudowa - odpoweidnia warstwa grubego żwiru
Dlatego też oczyszczalnie ścieków te duże nie lubią ścieków dowożonych, a szczególnie osadów ze zle prowadzonych "oczyszczalni ściekow".

Zupełną tragedią są tzw oczyszczalnie marketowe, czyli zbiornik szczelny i np koryta dla deszczówki - gdzie zwykle taki właściciel nie zważa na poziom wód gruntowych...... a oczyszczanie na poziomie 60% BZT5 ( czyli opad 2 w zbiorniku sedymentacyjnym) i bogate ścieki prowadzone do gruntu.- porownywalne z nieszczelnym szambem, jedynie co lepsze ze zwykle o ten 1, 2 m wyżej niż nieszczelne dno szamba, która czasem stało już w wodach gruntowych.......


Przykre jest ze wielu ludzi traktuje oczyszczalnie jak coś podłącz i zapomnij ... nie dbając w ogole o utrzymanie biologi tego układu. Z uwagi na niemal żadne kontrole utrzymywania parametrów oczyszczania, ta kwestia pozostaje w strefie "wiary" a nie wiedzy. PRzeciętny Kowalsi mówi ze szambo z drenażem świetnie się sprawdza....... bo od 5 lat nie musi pompowac scieków. NIe interesuje go czy jego ścieki róznią się od nieszczelnego szamba - istotne jest że "legalnie" lecą do gruntu...... a więc tanio

Ostatnio edytowane przez Novy : 13.04.2021 o 22:10 Powód: Połączenie postów
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:37   #58
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 16 godz 38 min 15 s
Domyślnie

Ziarko, wlasnie w zimie przychodzi gmina pobrac probki i roslinne maja o polowe lepsze wartosci niz te kompresorowe oczyszczalnie. Azot w sciekach zezre trawnik, chyba ze ten azot w konkretna zime wejdzie w grunt. Mi kazano wpuscic scieki prosto do rzeki, ale do niej 200m rur trzeba kopac.

Widze ze sie znasz na procesach oczyszczalni, wiec moze opiszesz co i jak najlepiej wybrac? Oczywiscie hajs gra wysoka role
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:39   #59
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post

Widze ze sie znasz na procesach oczyszczalni, wiec moze opiszesz co i jak najlepiej wybrac? Oczywiscie hajs gra wysoka role
Polecam układy SBR - najpewniejsze i równa praca cały rok. Układy roślinne na to niewielu sobie może pozwolić - wymagają przestrzeni i raczej jako doczyszczanie niż podstawowy system oczyszczania.

Gdy pobierałem próbki z oczyszczalni roślinnych, w okresie zimowym nie miałem takich super wyników w porownaniu do SBRów. Próby letnie - wyniki super w roslinnym. Widać to nawet po sposobie rośnięcia roslin. Te pierwsze mocne wielkie, a te na końcu układu nawet braki azotu potrafią wykazywać.

Obecnie jeszcze obserwuję jedną oczyszczalnię ścieków dla miasta typu LEMNA..... będzie zamykana. NIe jest w stanie dotrzymać parametrów dla aglomeracji RLM>2000, szczególnie w okresie zimowym.
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 21:43   #60
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 16 godz 38 min 15 s
Domyślnie

Koszty na rok i koszty zakupu ? Sasiedzi maja sbr i w lato smierdzi jak w chlewni. Co z miesiecznymi wakacjami? Jak znosi przeciazenie?
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
oczyszczalnia , oczyszczalnia trzcinowa , szambo


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.