Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza > 4x4

4x4 Do gadania o terenowych pudełkach.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.11.2019, 23:29   #21
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,664
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 2 godz 47 min 3 s
Domyślnie

To mój hil z zabudową. Niby wszystko ok. Mam tam kuchenkę, zlew, gazowego grilla, prysznic, zbiornik wody i spanie na górze, a nawet jakąś lodówkę i panel słoneczny, ale jednak nieporozumienie wyszło. Za ciężkie to do hila i auto trochę straciło z wartości użytkowych.
Zrobiliśmy w tym setupie Amerykę Południową, ale zawieszenie klękło na koniec. Po 22 tys. km, ale klękło.
Buda do sprzedania.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg DSC_2087.jpg (752.6 KB, 41 wyświetleń)
__________________
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 10:25   #22
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Odświeżę wątek, bo nuda OKRUTNA, gdy trzeba siedzieć w domu.

Do niedawna byłem zwolennikiem kamperów typu bus 4x4, ale przybyło trochę doświadczenia podróżnego i doszedłem do wniosku, że tam, gdzie chcę jeździć bardziej optymalny będzie pickup z bardzo lekką nadbudową do 350 kg typu pop up. Przy ładowności 750 - 1000 kg to niewiele.

Przykładowo podam przejazd przez Tosor w Kirgistanie, gdzie napewno wielu z Was było.
Jechałem tam fabrycznym Pajero i w sumie problemów nie było do momentu zjechania nad rzekę, gdzie droga była zarwana i trzeba było zjechać prawie do koryta rzeki, przejechać kawałek i wjechać spowrotem na drogę. Bus pewnie by to opędził, ale do momentu wyjazdu z rzeki, gdzie miałby dosyć sporo problemów. Tutaj kompaktowe 4x4 ma przewagę. Delica też by to przejechała, ale coś dłuższego pewnie by zawisło.
Potem, jadąc w stronę Song Kul mieliśmy sporo tarki. Nie chciałbym słuchać tego całego hałasu jaki by się wydobywał z paki przez kilka godzin. W Pajero było w miarę cicho.

Wiadomo, że w podróży warunki są zmienne i dany środek transportu raz będzie idealny, a raz uciążliwy. Wybierając go trzeba się pogodzić wadami jakie nam serwuje.

Ostatnio w ramach siedzenia na dupie przeglądałem ogłoszenia i przyciągnęłem pierwszy element układanki, czyli podwozie do zabudowy. Trzeba będzie go trochę uterenowić, ale lubię takie zabawy.

20200331_065458 bez rejest.jpg

Nie jest to ideał na codzień, ale biorąc pod uwagę, że od kwietnia do listopada latam na moto i rowerze to nie ma tragedii. Ogólnie auto jest bardzo komfortowe i dość ekonomiczne na tym silniku (2.5 D-4D 144KM - 8,5 l średnia).

Daje sobie trochę czasu na zakup lub wystruganie zabudowy kamperowej.
Na już chcę wsadzić zwykłą zabudowę + podest z szufladami.
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 12:41   #23
voxan69
 
voxan69's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Sanok
Posty: 2,022
Motocykl: EXC, ST 1300
Przebieg: rośnie
voxan69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 7 godz 59 min 52 s
Domyślnie

Od dłuższego czasu również szukam takiego złotego środka i nie jest to proste. Kolega ma nowego Rangera plus zabudowę na skrzynię ładunkową i na wyjazdy z żoną bardzo chwali sobie jako alternatywa namiotu. Mało miejsca ale domek w każdej chwili ma na sobie bez stresu. Po dwóch latach eksploatacji stwierdził, że dzisiaj kupiłby zabudowę ale innego typu tj. przykręcaną bezpośrednio do ramy zamiast paki ładunkowej. Waga podobna a miejsca niewspółmiernie więcej. Coś takiego jak poniżej lub ze stałym dachem.
https://external-content.duckduckgo....jpg&f=1&nofb=1
__________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą
voxan69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 12:51   #24
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 8 godz 58 min 15 s
Domyślnie

To co proponuje Voxan69 to rozwiązanie bliskie ideałowi, weźcie tylko pod uwagę, że do takiej zabudowy używa się pojedynczej lub 1,5 kabiny - czyli wyjazdy w 2 osoby.
ja na dziś w wersji "low budżet" (o ile można takiego określenia w tym przypadku użyć ) poszedłbym jednak w najkrótszego busa 4x4, w przypadku większego budżetu szukał bym 4x4 na czymś lekko większym, jakieś 5,5-7t.

https://exmot.iveco.pl/upload/images...3a7adf14_l.jpg
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:00   #25
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Też myślałem o zabudwie przykręcanej do ramy, ale wymiana paki na kamper trochę trwa. Jak się jedzie w podróż na kilka miesięcy to nie ma problemu, ale jak się robi szybkie wypady to jednak lepsza będzie zabudowa na pakę.
Z drugie stron odkręcenie paki to parę śrubek i zostaje jeszcze wlew paliwa i światła. Można porobić wtyczki do świateł z paki i odłączać przy demontażu, a w to miejsce podłączać światła z zabudowy lub do gniazdka haka. Nie wiem jak z wlewem paliwa.
Mam jeszcze kamerę w klapie paki i też by trzeba coś pokombinować.

Neno
Na już zakupiłem taką używkę z pomalowaniem pod kolor auta. Jest wyższa niż standard i do tymczasowego kamperowania wystarczy.


Ostatnio edytowane przez Rychu72 : 01.04.2020 o 13:12
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:17   #26
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 8 godz 58 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rychu72 Zobacz post
Neno
Na już zakupiłem taką używkę z pomalowaniem pod kolor auta. Jest wyższa niż standard i do tymczasowego kamperowania wystarczy.

Fajna!
Ale do kamperowania to nie wiem - ile ona ma długości ? Tam nawet po przekątnej nóg nie wyprostujesz. Nie wspomniałeś, że to ma być do tego celu, doradziłbym coś innego: sztywna zabudowa (alu) + namiot dachowy - tak jak miał Sambor. Sam myślałem o czymś podobnym, ale czas rozkładania tych tanich namiotów dachowych mnie zniechęcił (lepsze poza zasięgiem finansowym), wolę 2 Seconds
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:28   #27
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,897
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 13 godz 25 min 5 s
Domyślnie

To tylko moje zdanie, więc proszę spuścić w kibel to co napisałem jak ktoś uważa że pisze pierdoły. Uważam że takie rozwiązanie to nieporozumienie z dwóch powodów. Pierwszy to że jak zaczniesz tym upalać po krzaczoarch jak terenówką to ta szopa odpadnie, a to co jest w środku się potłucze i porozwala.
Po drugie komfort jazdy jest tragiczny, pali dwa x tyle, tak jak napisał Sambor traci w ciul na walorach terenowych. Nie mam pojęcia co uważasz za offa Rychu i gdzie chcesz jeździć, ale weź pod uwagę że Multiwanem czy Carawelką 4x4 wjedziesz praktycznie tam gdzie takim pikapem. Komfort na przelotach czy autostradach nieporównywalny, zużycie paliwa, koszty eksploatacyjne, itp. Poważniejsza jazda po krzaczoarch to nie są tanie rzeczy. Taki pikap służy do roboty w terenie czy na fermach a nie do podróżowania. Byłem pikapem z podobną szopą jak na fotkach zbudowaną na isuzu d max na dwóch wyjazdach w Afryce i kilku wypadach w góry. Krótko mówiąc przerost formy nad treścią.
Powodzenia.
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:32   #28
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Neno Zobacz post
Fajna!
Ale do kamperowania to nie wiem - ile ona ma długości ? Tam nawet po przekątnej nóg nie wyprostujesz. Nie wspomniałeś, że to ma być do tego celu, doradziłbym coś innego: sztywna zabudowa (alu) + namiot dachowy - tak jak miał Sambor. Sam myślałem o czymś podobnym, ale czas rozkładania tych tanich namiotów dachowych mnie zniechęcił (lepsze poza zasięgiem finansowym), wolę 2 Seconds
To tylko na codzień i może na te wakacje.
Paka ma 1,5 m. Przy rozłożonej burcie masz 2 m. Jak wysuniesz szuflady i położysz na nich np. stół biwakowy to masz sporo placu do przekimania na dwie osoby. Myślę jeszcze o takich przedsionkach, które dostawia się do auta, żeby to wszystko zamknąć


Cytat:
Napisał Neno Zobacz post
To co proponuje Voxan69 to rozwiązanie bliskie ideałowi, weźcie tylko pod uwagę, że do takiej zabudowy używa się pojedynczej lub 1,5 kabiny - czyli wyjazdy w 2 osoby.
ja na dziś w wersji "low budżet" (o ile można takiego określenia w tym przypadku użyć ) poszedłbym jednak w najkrótszego busa 4x4, w przypadku większego budżetu szukał bym 4x4 na czymś lekko większym, jakieś 5,5-7t.

https://exmot.iveco.pl/upload/images...3a7adf14_l.jpg
Czasami mimo budżetu to przy takiej wadze można nie dotrzeć do celu.

To jest w Mauretanii, tam gdzie pojechaliśmy z Witkiem na krokodyle. Suche koryto rzeki i kopaliśmy się tam motorami, a co dopiero taki zestaw.

Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:39   #29
blacha_świecie
 
blacha_świecie's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 382
Motocykl: RD03
Galeria: Zdjęcia
blacha_świecie jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 dzień 6 godz 31 min 36 s
Domyślnie

Od 7 lat podróżuję pikapem i nie zamienił bym tego auta na inne. Z bałaganem na pace, który tworzy się już pierwszego dnia, poradziłem sobie w następujący sposób. Zrobiłem sobie prosty stelaż z kantówek i płyty OSB. Po otwarciu tylnej klapy mam dostęp do trzech szuflad (plastikowe pojemniki z Castoramy). Nad pojemnikami jest jeszcze półka na której trzymam między innymi składane krzesełka. Po obu stronach (między zabudową a boczną ścianą) znajdują się wolne miejsca z dostępem od góry. Z jednej strony trzymam zawsze butelki z wodą a z drugiej przedmioty typu: narzędzia, przedłużacz itp.

Za zabudową, czyli między zabudową i tylną ścianą paki jest jedna przestrzeń. Tu trzymam ciuchy, śpiwory, materace, żarcie, browary i na wierzchu składany stolik oraz płaski okrągły namiot. A tu mam też zawsze podłączoną lodówkę turystyczną. Pikapem zwiedziłem między innymi takie kraje jak: Włochy, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia oraz Albania. I powiem Wam, czy to były wąskie uliczki we Włoszech czy Przeklęte Góry w Albani pikap sprawdził się znakomicie.

A jest jedna dość istotna wada. Jeżeli pokrywa paki nie ma porządnej uszczelki to wszystko w środku będzie zakurzone.

Zdjęcie jak ta prosta zabudowa wygląda:





Na otwartą klapę można sobie postawić bańkę z wodą. Umycie naczyń czy obmycie się jest wtedy bardzo wygodne.


Ostatnio edytowane przez blacha_świecie : 02.04.2020 o 09:50
blacha_świecie jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2020, 13:40   #30
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 2 godz 56 min 43 s
Domyślnie

Jak już się chcecie bawić w takie domy to należy zacząć od wymiany zawiasu na dostosowany do dodatkowych obciążeń. Miałem okazję podróżować z ludźmi co posiadali takie zabudowy i trzeba oddać rację Samborowi. To kuwa nie działa załadowane po czapkę. Zawias klęczy i jęczy, auto jest zajebiście niestabilne (szczególnie na zjazdach po łuku i trawersach) bo środek ciężkości jest wysoko a masa szpeju za duża. Zabudowa alu też nie jest właściwą drogą. W mojej ocenie co już wspomniałem wcześniej albo terenówka albo nic. Chyba, że mówimy o poruszaniu się po wszelkiego rodzaju drogach gdzie nie ma dziur po czołgach, kamieni jak telewizory, brodów do pół uda czy kopnego piachu ale wtedy starczy Caravelka jak wspomniał Adagiio.
Takie zabudowy w teren to można popełnić na Unimogu, wtedy wszystko się spina tylko trzeba mieć lejce na ciężarówkę .

Ostatnio edytowane przez Emek : 01.04.2020 o 13:49
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.