Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.07.2018, 17:48   #1
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,398
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 8 godz 29 min 41 s
Domyślnie SPOT lub coś w zamian

Drodzy wiedzący, pomysł mnie taki naszedł. Skorygujcie, jeżeli głowa stara, gupia i szuka rozwiązań 'bes sęsu'

Otóż jak powszechnie wiadomo za SPOT trzeba uiszczać miesięczną opłatę, abonament. Kosztuje to trochę i nie korzysta się cały rok.

I tu pojawiła się idea!

A gdyby tak wykorzystać telefon z namierzaniem. Chyba w iPhonach jest taka opcja? Kiedyś, kiedyś była oferta w którejś telefonii komórkowej dająca możliwość namierzania dziecka. Tylko nie wiem czy owe namierzanie następowało po sieci czy GPSie?

Proszę, niech wypowiedzą się ci, co mają wiedzę w temacie.
Ci, co nie mają wiedzy niech się też wypowiedzą
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.07.2018, 19:15   #2
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Namierzanie działa w iPhonach jak udostępnisz. Na Androidzie pewnie też. Google Maps tez chyba to mają tylko, że wszystkie te rozwiązania wymagają transmisji danych, żeby odebrać żądanie i nadać pozycję. Z transmisją wiadomo jak jest - raz nie ma, a raz jest.
A Garmin Inreach? Wprowadzili taką tryfę, że płaci się coś ok $30 rocznie drugie tyle miesięcznie ale można co miesiąc aktywować i dezaktywować bezkosztowo. Płacisz za miesiące, gdy używasz. Tylko cena samych urządzeń wciąż powala...
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.07.2018, 23:25   #3
Marcinnn6
 
Marcinnn6's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Zgierz
Posty: 868
Motocykl: EXC 250 TPI
Przebieg: galanty
Marcinnn6 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 19 godz 43 min 32 s
Domyślnie

To ja mam tak średnio wiedzę w tym temacie
Można namierzać telefon i to chyba każdy z androidem. Ja zainstalowałem taką apkę córce , ma osiem lat (po co jej telefon, i generalnie dzieciakom w jej wieku i nawet starszych to już inny, drugi i długi temat) - apka jest "blokadą" tego co dzieciak może ściągać np z sklepu Play googla. Za każdym razem jak córka chce coś zainstalować to dostaje powiadomienie i zapytanie czy się zgadzam na to. No i ta apka ma też funkcję właśnie "namierzania" i na mapie widzę gdzie jest.
Niestety nie wiem czy działa to po sieci czy z gps. Wydaje mi się, że po sieci (tylko jak?) Bo są takie momenty, że jest info, że użytkownik niewidoczny. Muszę zrobić eksperyment z jej telefonem.
Marcinnn6 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 02:13   #4
SawTom
 
SawTom's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 21
Motocykl: nie mam AT jeszcze
SawTom jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 18 godz 9 min 8 s
Domyślnie

W uproszczeniu: każdy telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS jest w stanie raportować swoje aktualne położenie, przesyłając informacje na serwer poprzez sieć transmisji danych.
Na platformie iOS natywna aplikacja służąca do tego nazywa się „Moi znajomi”.
Na Androidzie taka funkcjonalność zaszyta jest w aplikacji „Mapy Google”.

Jest też mnóstwo innych aplikacji na te platformy które umożliwiają taki tracking - np. Endomondo do rejestracji aktywności sportowej.

Dodatkowo można lokalizować w przybliżeniu położenie telefonu metodą triangulacji na podstawie danych z BTS, ale to wymaga aktywnej usługi od operatora karty SIM.

No i na rynku jest mnóstwo tańszych i droższych trackerów GPS, które po włożeniu karty SIM nadają swoje położenie poprzez sieć transmisji danych lub SMS.

Novy, napisz konkretnie do czego chcesz użyć tego namierzania i jaki masz telefon, to podpowiem Ci jakie są możliwości.
SawTom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 07:49   #5
Marcinnn6
 
Marcinnn6's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Zgierz
Posty: 868
Motocykl: EXC 250 TPI
Przebieg: galanty
Marcinnn6 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 19 godz 43 min 32 s
Domyślnie

czyli telefon przy takim trybie lokalizacji używa zarówno sieci jak i GPS?
Marcinnn6 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 08:52   #6
SawTom
 
SawTom's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 21
Motocykl: nie mam AT jeszcze
SawTom jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 18 godz 9 min 8 s
Domyślnie SPOT lub coś w zamian

Marcin, przy jakim trybie, co masz na myśli?
SawTom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 09:07   #7
voytas
 
voytas's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: depresja Gdańska
Posty: 505
Motocykl: XL600V
voytas jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 13 godz 21 min 57 s
Domyślnie

sieciowe koszty przesyłu danych np w Rosji mogą powalić na kolana
__________________
jak nie teraz to kiedy?
voytas jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 09:22   #8
Marcinnn6
 
Marcinnn6's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Zgierz
Posty: 868
Motocykl: EXC 250 TPI
Przebieg: galanty
Marcinnn6 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 19 godz 43 min 32 s
Domyślnie

SawTom bo napisałeś:
"W uproszczeniu: każdy telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS jest w stanie raportować swoje aktualne położenie, przesyłając informacje na serwer poprzez sieć transmisji danych."

No w"trybie" lokalizacji, że telefon "pokazuje" gdzie jest - i z tego co napisałeś wywnioskowałem, że używa i sieci i gpsa.

I jeżeli telefon używa sieci do tego to w zasadzie przydatność telefonów jako spot jest ograniczona do UE tak jak napsał voytas
Marcinnn6 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 09:48   #9
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcinnn6 Zobacz post
SawTom bo napisałeś:
"W uproszczeniu: każdy telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS jest w stanie raportować swoje aktualne położenie, przesyłając informacje na serwer poprzez sieć transmisji danych."

No w"trybie" lokalizacji, że telefon "pokazuje" gdzie jest - i z tego co napisałeś wywnioskowałem, że używa i sieci i gpsa.

I jeżeli telefon używa sieci do tego to w zasadzie przydatność telefonów jako spot jest ograniczona do UE tak jak napsał voytas


To może mniej skrótowo niż napisałem wcześniej:
Tu masz dwie kwestie:
1 Jak telefon ma ustalić swoją (i Twoją lokalizację)
2 jak ją przesłać zainteresowanym.

Ad 1. Prawie wszystkie współczesne smartfony (ios/android/Windows) ustalają swoją pozycje w oparciu o różne dostępne informacje i to jest zaszyte w systemie telefonu: jak jest dostępny sygnał GPS/GLONAS to z satelity, ale w pomieszczeniu jak jest WiFi to z IP lub innych danych jakie są o tym WiFi, jak nie ma nic innego to z triangulacji czyli na podstawie nadajników GSM, które są w zasięgu telefonu. Od dostępnej metody zależy dokładność ustalania pozycji telefonu.
Ad 2. Żeby Twój telefon wiedział, ze ma sprawdzić swoją lokalizację i/lub ją wysłać do kogoś kto chce ją zobaczyć, musi mieć dostęp to internetu (do transmisji danych). Ten dostęp może być realizowany przez GSM (tak jak rozmowy) lub WiFi.

Jak któryś z tych dwóch punków nie jest spełniony to przekazywanie lokalizacji nie zadziała. Weźmy 3 scenariusze:
1. Wyobraź sobie, że jesteś w Rosji/Albanii czy gdzieś, gdzie wyłączasz transmisję danych w roamingu bo za drogo - nie działa punkt 2 bo telefon nie ma jak wysłać info do rodziny czy na fejs-zbuka.
2. Jesteś w górach w EU, a nawet w PL ale w dolince i nie ma zasięgu GSM - ani nie zadzwonisz ani nie telefon nie wyśle info o lokalizacji.
3. Jesteś w piwnicy po imprezie lub w kanionie w górach - telefon nie ustali pozycji dokładnie i nie będzie miał czego wysłać, nawet jak będzie zasie GSM.

Dlatego SPOTy korzystają z GPS/GLONAS do ustalania pozycji i Irydium (telefonii satelitarnej - nadajniki telefoniczne są na satelitach, a nie wieżach naziemnych) do transmisji danych/SMS. Korzystanie z Irydium jest drogie ale dostępne wszędzie gdzie widać niebo (dosłownie). GPS/GLONAS i Irydium to systemy satelitarne ale sieć Irydium to co innego niż GPS/GLONAS (inne satelity).

Uff - mam nadzieję, że to wyjaśnia/pomoże.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.07.2018, 10:06   #10
SawTom
 
SawTom's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 21
Motocykl: nie mam AT jeszcze
SawTom jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 18 godz 9 min 8 s
Domyślnie

Jest dokładnie tak jak napisał Kristoch.
SawTom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wyprawa w Himalaje w zamian za film... sambor1965 Inne tematy 1 09.03.2015 22:41
SPOT potrzebny... Hanka Przygotowania do wyjazdów 0 13.09.2012 00:03


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.