Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.01.2023, 15:34   #31
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,161
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 28 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał hebi Zobacz post
.... Sauna bez dobrego chłodzenia jest bez sensu. Polewanie wodą jest mega nieprzyjemne i niebezpieczne dla organizmu. Mała beczka jest najlepsza bo chłodzi naturalnie zaczynając od stóp....
Co do polewania wodą, to jest to jak najbardziej ok, tylko trzeba wiedzieć jak to robić. Rozmawiałem z wieloma saunamistrzami i wszyscy podkreślają jedno. Nie lać z prysznica na głowę, lub jak to jest w niektórych aqua parkach z wiadra na łeb. Chłodną wodę (nie musi być od razu lodowata, można stopniowo puszczać coraz zimniejszą) polewamy od stóp w górę i od dłoni w stronę ramion. Rozszerzone od ciepła naczynia krwionośne od chłodu kurczą się i przepychają krew od stup i dłoni w stronę korpusu, czyli w stronę serca. Później tułów i plecy. Wskakiwanie do lodowatej wody na przysłowiową "bombę" nie jest wskazane. Ogólnie po 15 minutowym seansie w saunie powinien być 15 minutowy odpoczynek i nie trzeba 15 min siedzieć w wodzie, tylko po prysznicu po prostu odpocząć w chłodniejszym.
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.01.2023, 16:40   #32
Gilu
 
Gilu's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Glisne
Posty: 962
Motocykl: RD03
Przebieg: posiada
Gilu jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 4 godz 28 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Gilu idzie mi o to jak miałaby ta sauna wyglądać? Beczka, domek etc. Masz jakiś pomysł czy to luźny temat?
Do mnie bardziej przemawia domek bo jest mnóstwo ładnych projektów w necie i lepiej można ocieplić,beczka tańsza.

sauna-zewnetrzna-SunCube.jpg

Pare lat wstecz robiłem podobną do Holandi.

Dwa lata temu przymierzałem się do seryjnej budowy saun a ponieważ moja córka zajmuje się sprzedażą domków mobilnych w europie zachodniej i skandynawii nie było by problemów ze zbytem ale nie wyrabiam i nie uciągnę dodatkowego tematu.
Jakoś nie mogę się zapędzic do zbudowania sobie,może tutaj dostanę kopa
__________________
Świeć pomimo wszystko
Bierz przykład ze słońca
Ma w dupie,czy kogoś razi
Gilu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.01.2023, 17:46   #33
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Tak jak pisałem wcześniej mam saunę w ogrodzie, nie ma tam żadnej dodatkowej izolacji. Jak ktos z Was był kiedyś w tradycyjnej saunie gdzieś w Skandynawii to niech powie czy widział jakąś dodatkową izolację.

Oczywiście można zbudować domek saunowy izolowany wełną skalną i ogrzewany prądem, ale tradycyjna forma tylko z drewna tez jest wystarczająca zwłaszcza przy ogrzewaniu piecem na drewno.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.01.2023, 18:58   #34
Mazy
Dołaczył 12 Kwietnia 2005
 
Mazy's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Przeworsk
Posty: 65
Motocykl: KTM 950
Mazy jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 5 godz 32 min 31 s
Domyślnie

Witam. Od 6 lat użytkuję zewnętrzną saunę a od dwóch bywam na imprezach saunowych. Złapałem bakcyla i cały czas się uczę. Jak masz ochotę to dzwoń - postaram się podpowiedzieć 5o1 563 15osiem. Moje zdanie - beczka to słaby pomysł, oprócz wyglądu same wady, koniecznie przedsionek, u mnie sauna połączona jest z altaną a ta wyposażona w opuszczane na zimę boczne ścianki, strefa schładzania na okres letni też konieczna. U mnie 2x2x2 bez przeszkleń i piec 9 kW elektryk daje radę.
Wywołany do tablicy.. krótki opis.
Sauna wykonana prawie własnoręcznie. Zamówiłem domek narzędziowy wg swojego pomysłu, izolacja, wykończenie wnętrza oświetlenie itd. własne.
Izolacja wełna skalna, folia aluminiowa saunowa od wewnętrznej strony, deska wewnętrzna osika (w trakcie zakupów nie mówić ze do sauny bo cena rośnie), ławki lipa, piec typu cylindro 60 kg kamieni - uwaga te piece nagrzewają dłużej saunę, ale ilość kamieni pozwala mocno polewać i seanse mogą być intensywniejsze. Oświetlenie - jedna lampa zrobiona z bloku soli himalajskiej z żarówką dedykowaną do piekarnika, druga to kilka cegieł solnych zamontowanych w ścianie a po nimi taśma LED. Oczywiście dwa poziomy ławek - to właśnie argument który zdyskwalifikował beczkę. Wewnętrze wymiary wyszły 2x2x2 m co pozwala na komfortowe korzystanie przez
4-5 osób ale zdarzało się 6. Zrobiłem system nagłośnienia, ale niepotrzebnie teraz korzystam z głośnika przenośnego.
Najważniejsze w każdej saunie - wentylacja, nawiew w okolicach pieca i regulowany szyber po przeciwnej stronie. Jeśli piec na drewno to z załadunkiem z zewnątrz (tunelowy) i perfekcyjne zrobiony system kominowy, niestety dużo postów o spalony saunach się pojawia i ...to przez niefachowo zrobiony komin. Żadnych impregnatów do wewnątrz, tylko olej bodajże lniany.
Jak coś wpadnie do głowy to dopiszę, jak Wy macie pytania to postaram się podpowiedzieć.
Pozdrawiam i służę pomocą ...

Ostatnio edytowane przez Mazy : 27.01.2023 o 10:53
Mazy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.01.2023, 21:21   #35
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,161
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 28 min 59 s
Domyślnie

Mazy, nie dzwoń, tylko daj odpowiedź na forum. Pytanie też było na forum i może użytkownikom się przydać
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.01.2023, 21:29   #36
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,478
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 8 godz 40 min 40 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
. Jak ktos z Was był kiedyś w tradycyjnej saunie gdzieś w Skandynawii to niech powie czy widział jakąś dodatkową izolację.
Jednak wolę z izoalcja, na mój chłopski rozum, jednak z izolacja tańsza w utrzymaniu. Mniej energii, krótszy czas nagrzania i dłuższy ciepła. Wszystko jedno jaki piec, każdy potrzebuje paliwa za które trzeba zapłacić. Do tego izolacja dźwiękowa także ma znaczenie.
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2023, 07:11   #37
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

To trzeba budować domek saunowy izolowany wełną skalną (nie szklaną)
Tak jak piszesz, potrzeba będzie mniej energii na ogrzanie sauny.
Moja sauna w kształcie beczki (zdjęcie wstawiałem) opalana drewnem nagrzewa się do temperatury 85-90 stopni w 30 min przy zewnętrznej około 0 i 45 min przy dużych mrozach (15-20 stopni). Mam beczkę bo była dość szybko i tanio dostępna, a ze kiedyś byłem w takiej w Szwecji to się zdecydowałem.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2023, 07:54   #38
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Gilu, wpisz mnie wstępnie na listę. Też wolę dać zarobić Czarnuchowi
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2023, 08:48   #39
Gilu
 
Gilu's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Glisne
Posty: 962
Motocykl: RD03
Przebieg: posiada
Gilu jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 4 godz 28 min 11 s
Domyślnie

Dobra Panowie ,tylko trzeba ustalić co to ma być

https://www.google.com/search?q=saun...h=641&dpr=1.35
__________________
Świeć pomimo wszystko
Bierz przykład ze słońca
Ma w dupie,czy kogoś razi
Gilu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2023, 11:12   #40
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Ten domek ze zdjęcia, które wkleiłeś wyżej śliczny ale i widzę, że sporo droższy niż beczka.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.