Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.02.2020, 18:46   #81
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,515
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 47 min 49 s
Domyślnie

Mallory - czy dobrze wyczytałem, że wałek pasuje od innych Hond?
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline  
Stary 03.02.2020, 19:03   #82
wierny
Moderator
 
wierny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Bytom
Posty: 4,353
Motocykl: Była Rd07B jest Rd07C 96r. + Rd03 88r. + WSK 78r.
Przebieg: Im więc
wierny jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 6 dni 7 godz 15 min 5 s
Domyślnie

Od Hondy Shadow 750, tu masz ciekawy wątek do poczytania: http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=25993&page=19
__________________
"Motocykl w Polsce to nowy rodzaj jazdy konnej. To leży w naszych szlacheckich tradycjach." Z. Maklakiewicz
wierny jest offline  
Stary 03.02.2020, 21:59   #83
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,420
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 22 godz 43 min 6 s
Domyślnie

Tak jak Wierny pisze... kilka lat temu mileiśmy akcję z wałkiem bo brakowało na półkach i przetestowaliśmy, że pasuje od shadowa.
Polecam zrobić sobie herbaty i cały wątek podany przez Wiernego przeczytać.

RuggedRoads nawet sprzedaje go jako do AT:
https://ruggedroads.co.uk/OEM-Honda-.../07A-1992-2003
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline  
Stary 04.02.2020, 07:07   #84
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,515
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 47 min 49 s
Domyślnie

Dzięki za info
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline  
Stary 04.02.2020, 09:17   #85
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,085
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 8 godz 17 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Co do pomiaru ładowania - to chyba zawsze jest zapalanie lampki na podstawie napięcia w instalacji. Niskie napięcie na akumulatorze to brak ładowania, wysokie napięcie to ładowanie. Tutaj nie trzeba mierzyć żadnych prądów aby mieć pewność co do stanu ładowania bo tak działa akumulator.
Oj różnie z tym jest. Ja mam kontrolkę pokazującą kierunek przepływu prądu do akumulatora, a nie napięcie (od tego mam woltomierz). Czerwona - rozładowywany, zielona - ładowany. Sam polutowałem to ustrojstwo, ale to nie do Afryki. Przy dużej ilości odbirników (grzanetki, dodatkowe światła, 2 smarkfony, ładowarki do powerbanku i różnych akumulatorków) wiem jak się kształtuje bilans energetyczny, żeby nie zajechać na zlot z rozładowanym akumulatorem. Ale moja drynda ma alternator raptem 100 W, więc życie mnie zmusiło.
MrWaski jest offline  
Stary 04.02.2020, 10:21   #86
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Co zaobserwowałeś na tych dwóch lampkach i woltomierzu? Jak akumulator się rozładowywuje (czerwona lampka) to masz na nim niskie napięcie (10-11v), a jak się ładuje (zielona lampka) to jest wysokie (13-14v)? Jak zrealizowałeś wykrywanie kierunku przepływu prądu? Masz tam faktycznie amperomierz na linii, czy po prostu napięcie akumulatora dajesz na komparator co zapala zieloną lub czarwoną lampkę? Wpięcie amperomierza nie jest proste, tam są duże prądy, grube kable - dlatego chyba zawsze mierzymy napięcie.

Popularne na forum jest wrzucanie woltomierza do afryczki (też miałem). Dzięki temu widać, że ładuje lub nie. Jak zapalasz kolejno światła pozycyjne, mijania, drogowe to ładnie widać coraz większe spadki napięcia w układzie - czyli coraz gorsze ładowanie akumulatora. Jak napięcie akumulatora spadnie poniżej napięcia przy wyłączonym silniku to akumulator będzie się rozładowywać. Dajesz gazu to nagle zwiększa się napięcie - bo alternator generuje więceh mocy.

Amperomierz w samochodzie to chyba już antyk. On był wpięty między akumulator a alternator. Wszystkie odbiorniki (poza rozrusznikiem) były wpięte do plusa alternatora i amperomierz pokazywał czy leci prąd do akumulatora (alternator produkuje nadmiar prądu) czy leci prąd z akumulatora do alternatora i dalej na cały samochód bo alternator nie daje rady. Zrobienie czegoś takiego samemu to jednak jest trochę rzeźby w kabelkach.


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline  
Stary 04.02.2020, 21:07   #87
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,085
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 8 godz 17 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Co zaobserwowałeś na tych dwóch lampkach i woltomierzu?
Na jednej dwukolorowej diodzie LED, a nie dwóch lampkach. Na tej diodzie obserwuję czy się ładuje, czy rozładowuje, znaczy, kierunek przepływu prądu. Na woltomierzu wiadomo co obserwuję.

To nie tak działa jak myślisz...
Jest na to fajne rozwiązanie na czarnym kablu minus idącym od akumulatora do masy. Kabel ten, mimo że bardzo gruby i krótki, ma jakąś przyzerową rezystancję, ale jednak nie zerową, więc można coś zmierzyć... Reszta to kwestia pomysłowości... Dla elektroników to bułka z masłem.
Jeden warunek. Żeby układ dobrze działał, wszystkie dodatkowe urządzenia podłączamy nie bezpośrednio do minusa akumulatora, ale za urządzeniem (na poniższym rozwiązaniu do punktu J3 lub gdziekolwiek do masy motóra). Znalazłem kiedyś takie gotowe rozwiązanie w necie, zrobiłem, i od 3 sezonów namiętnie używam. Działa. Polecam. Jak się kiedyś spotkamy na jakimś zlocie to zaprezentuję jak to działa.

Tu instrukcja ze schematem: https://1drv.ms/b/s!AjNuoccxKYpSlOki...xuOMA?e=4vK13d

Czarny Czarodzieju, wisisz mi piwo...

Ostatnio edytowane przez MrWaski : 04.02.2020 o 21:27
MrWaski jest offline  
Stary 04.02.2020, 22:23   #88
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Nie działa mi ten link, ale z tego co piszesz to zrobiłeś bocznik pomiarowy z kabla masy. Czyli faktycznie jesteś w stanie jakoś zmierzyć prąd w kablu bez rzeźbienia w kablach - sprytnie

Ale moje pytanie nadal pozostaje: czy zaobserwowałeś, że przy zapalonym na zielono LED masz wysokie napięcie akumulatora, a przy zapalonym czerwonym LED niskie napięcie na akumulatorze i nigdy inaczej.
Bo dalej wydaje mi się, że sam woltomierz wystarczy do oceny stanu ładowania.

Nie zakładałem się o piwo, ale na hasło "bocznikpomiarowy" oraz po weryfikacji forumowego nicku mogę takowe zakupić

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline  
Stary 04.02.2020, 22:48   #89
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,085
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 8 godz 17 min 45 s
Domyślnie

A to ciekawe że nie działa... Daj mi swój e-mail na , to wyślę jako pdf. Niestety mail z silnika forum nie dopuszcza załączników.
MrWaski jest offline  
Stary 06.02.2020, 01:39   #90
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 34 min 59 s
Domyślnie

Normalne ciśnienie oleju przy wolnych obrotach to około 2 barów.
Czujnik ciśnienia zarówno w samochodach, jak i motocyklach kończy skalę przy 0,8 bara i poniżej wyświetla czerwoną kontrolkę. Niestety to już agonia silnika.
Kontrolka od ładowania przy 12V się nie pokaże. Ale nie polecam jechać na ładowaniu 12.4. Odpalenie po postoju jest już często niemożliwe.
Ciężarówki mają dokładne mierniki voltarzu i na desce czujniki ciśnienia oleju. Nie bez powodu Cenię sobie samochody informujące użytkownika o swoim stanie. Niestety w dobie rosnącego udziału elektroniki w samochodach pt. coraz więcej ekranów, bluetooth itp brakuje podstawowych informacji o tym, co się dzieje z samochodem. Brak wskazania temperatury silnika itd. Świat schodzi na instagram... Jakby to były chociaż psy....

Pozdro
Jaro-Ino jest offline  
Zamknięty Temat


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rodzic vs motocykl - być czy mieć? (wydzielony wątek z działu sprzedam). Pirania Inne tematy 64 24.08.2017 21:22
wrzucenie silnika w rame rd07 ostach Silnik, sprzęgło, skrzynia 9 29.05.2010 14:10


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.