Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.04.2018, 14:51   #1
soniq2
 
soniq2's Avatar


Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 29
Motocykl: ATAS
soniq2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 2 godz 42 min 11 s
Domyślnie Podłączenie nawigacji Garmin ZUMO 390

Dowiedziałem się w salonie, że nie można podłączyć do NAT nawigacji bezpośrednio do akumulatora. Tam jest jakieś akumulator litowo-jonowy i nie można tego zrobić w ten sposób. Wcześniej miałem Yamahę XT660R. Nawi podłączone do akumulatora i śmigało wszystko aż miło. teraz dowiaduje się, że muszę to zrobić przez jakąś dodatkową kostkę, która jest umiejscowiona pod obudową i trzeba rozebrać prawie pół motocykla. Tak mi powiedzieli w salonie Hondy w Szczecinie. Bo niby instalacja pobiera prąd i rozładowuje akumulator, który trzeba potem ładować jakąś specjalną ładowarką.

Pytanie moje, czy faktycznie nie można tej nawigacji podłączyć w ten sposób? Czy ktoś podłączał nawigację we własnym zakresie tylko pod akumulator i czy faktycznie akumulator się rozładowuje?

W instrukcji montażu samej nawigacji nie ma żadnych informacji o specjalnym jej podłączeniu. Na kablu zasilającym nawigację mam bezpiecznik oraz jakąś kostkę zawierającą jakieś elektroniczne urządzenie w środku - nie wiem co to jest i jakie jest jego przeznaczenie. Wiem tylko tyle, że w żelówce od Yamahy nie było z tym żadnego problemu...

Czy ktoś coś w tym temacie pomoże?
soniq2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2018, 14:58   #2
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 23 min 0
Domyślnie

1. Możesz uciąć zasilanie i zakończyć wtykiem jak do gniazda zapalniczki (ja tak zrobiłem).
2. Wpiąć zasilanie w kostkę pod obudową i wyprowadzić kabel.
3. Wpiąć w szynszyllowy rozdzielacz napięcia. http://africatwin.com.pl/showthread....acz+napi%EAcia
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2018, 17:09   #3
apex


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Wrocław
Posty: 177
Motocykl: Tenere 700
Przebieg: 81000
apex jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 9 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Podłącz przez zwykły przekaźnik, lub jak nie chcesz się bawić kabelkami to kup od forumowego kolegi dedykowaną kostkę plug&play
__________________
Africa Twin rd07a oraz WR250R
apex jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2018, 18:20   #4
soniq2
 
soniq2's Avatar


Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 29
Motocykl: ATAS
soniq2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 2 godz 42 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
1. Możesz uciąć zasilanie i zakończyć wtykiem jak do gniazda zapalniczki (ja tak zrobiłem).
Czy trzeba kupić jakieś specjalny wtyk, chodzi mi o to czy musi być jakiś wodoszczelny? Kabel od nawigacji posiada bezpiecznik, a za nim jakąś puszkę małą z jakąś elektroniką. Nie znam się na tym - mam obciąć cały kabel usuwając te dwa elementy a tamto podpiąć pod wtyk do gniazda, czy pozostawić te elementy i końcówkę kabla zaopatrzyć samym wtykiem do gniazda zapalniczki?

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
2. Wpiąć zasilanie w kostkę pod obudową i wyprowadzić kabel.
Tak mi mieli zrobić w Hondzie - ale mówią, że są tak zarobieni, a tu trzeba rozłożyć Panie pół obudowy. Nie da się szybko....
Gdzie znajdę tą kostkę i jak ona wygląda. Podpiąć pod nią rozumiem ten kabel, który mam do nawigacji z tym bezpiecznikiemi ustrojstwem na nim...

Przepraszam za tak dyletanckie pytania, lecz jestem naprawdę cieńki w te klocki elektroniczne, a nie chciałbym uszkodzić motocykla na gwarancji i puścić elektryki z dymem.
soniq2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2018, 19:41   #5
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 23 min 0
Domyślnie

Jeśli masz gniazdo zapalniczki to możesz przewód wychodzący ze stacji dokującej (ten który chciałeś do aku podpinać) uciąć i na końcówce zamontować wtyk zapalniczkowy. Taki

Musisz tylko obczaić który kabelek jest na zasilanie. Wtedy końcówkę wpinasz w gniazdo zapalniczki i uchwyt z ładowaniem działa (tak mam u siebie).

Jak chcesz zrobić tak jak w Hondzie, zdejmujesz plastiki pod którymi znajduje się kostka.

Wtedy wpinasz zasilanie w tą kostkę za pomocą odpowiedniej wtyczki, którą trzeba dokupić. Zdjęcie plastików dla wprawionych rączek to kilkanaście minut. Dla laika dłużej.
How to poniżej.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2018, 20:21   #6
soniq2
 
soniq2's Avatar


Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 29
Motocykl: ATAS
soniq2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 2 godz 42 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Musisz tylko obczaić który kabelek jest na zasilanie. Wtedy końcówkę wpinasz w gniazdo zapalniczki i uchwyt z ładowaniem działa (tak mam u siebie).
Mam taki kabel



napięcie wyjściowe mam 4,9 - 5,5 V i takie napięcie musi iść na piny przy stacji dokujące. Czy takie samo będę miał jak obetnę wyżej pokazane na zdjęciu bezpiecznik i kwadranowe urządzonko (nie wiem jak to nazwać)? Boję się, że jak obetnę kabel pójdzie do nawigacji zbyt duże napięcie i trafi ją szlak.

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post

Jak chcesz zrobić tak jak w Hondzie, zdejmujesz plastiki pod którymi znajduje się kostka.

Wtedy wpinasz zasilanie w tą kostkę za pomocą odpowiedniej wtyczki, którą trzeba dokupić.

Która to kostka - biała czy czarna?
soniq2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2018, 10:12   #7
matata
 
matata's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Niwy CBY
Posty: 138
Motocykl: RD07a
Przebieg: 60+
Galeria: Zdjęcia
matata jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 godz 33 min 12 s
Domyślnie

Tak łopatologicznie. Kostka to prawdopodobnie regulator napięcia, dzieki niemu nasz 5v na wyjsciu. Nic nie obcinaj ! . Kup wtyk zapalniczki i podłącz wystające kabelki czarny i czerwony i podłącz przez gniazdo zapalniczki. Jest jeszcze jedno ale. Czy po wyjęciu kluczyka w zapalniczce jest napiecie. Ja u siebie ( w 07)musiałem przerobić podłączenie nawi ( lark a nie garmin)bo mi fiksowała i rozładowywała się, a mialem podłączone w plus za kluczykiem.

A dlaczego tego ustrojstwa nie mozna podłączyć bezpośrednio do akumulatora? Nowa NAT to jakaś kosmoczna technologia? Komputer wyczuje że sa podłączone zewnętrzne odbiorniki?

Wysłane z mojego LG-K350 przy użyciu Tapatalka
matata jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2018, 10:38   #8
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 23 min 0
Domyślnie

Nie musi nic ucinać. Tylko po co mu kilometr kabla jak podłącza navi do gniazda zapalniczki Można bezpośrednio do aku ale trzeba wyjść z przewodami to po pierwsze co w NAT nie jest takie proste bo bateria jest w obudowie dość ciasnej. Po drugie chodzi o to aby napięcie było po kluczyku a nie stałe.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2018, 11:58   #9
tadzik
 
tadzik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2016
Miasto: Rzeszów
Posty: 571
Motocykl: RD03 czeka na reanimację
tadzik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 2 dni 56 min 27 s
Domyślnie

Nie obcinaj żadnych kostek! Bezpiecznik też niech zostanie. Czarny kabel możesz gdzieś do masy połączyć a czerwony do + (plusa) najlepiej po kluczyku.
A jeszcze najlepszym rozwiązaniem jest ta kostka od Szynszylla tu z forum. Zaczep go to Ci wszystko wytłumaczy.
tadzik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2018, 12:26   #10
DanielCRF


Zarejestrowany: Apr 2017
Miasto: mototravel.pl
Posty: 62
Motocykl: NAT
DanielCRF jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 39 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał soniq2 Zobacz post
Mam taki kabel



napięcie wyjściowe mam 4,9 - 5,5 V i takie napięcie musi iść na piny przy stacji dokujące. Czy takie samo będę miał jak obetnę wyżej pokazane na zdjęciu bezpiecznik i kwadranowe urządzonko (nie wiem jak to nazwać)? Boję się, że jak obetnę kabel pójdzie do nawigacji zbyt duże napięcie i trafi ją szlak.


Która to kostka - biała czy czarna?
Też coś dodam od siebie.

Masz super kabelek. Kup kostkę motocyklową 6 PIN i wepnij się pod kostkę pod siedzeniem. Wydasz 5 zł na kostkę i szybszej metody już nie znajdziesz.

Pozostaje kabelek przeciągnąć do kierownicy. Nie trzeba rozbierać pół motocykla i kombinować przy akumulatorze.
DanielCRF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Garmin Zumo 350 gdziala Hardware 20 20.08.2013 12:26
Garmin Zumo 400 GP HRABIA z Krosna Hardware 31 03.01.2010 22:51


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.