Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Hardware

Hardware Opisy sprzętu, porady dotyczące wyboru...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.02.2013, 01:55   #61
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

[QUOTE=Ikar;293084nawigacja po drogach przy użyciu topo pl trochę śmiesznie- jazda na azymut można sporo nadrobić... chyba że coś nie tak ustawiam. Jak się sprawuje w tego typu urządzeniach gpsmap 62 city navigator[/QUOTE]

Prawdopodobnie musisz przestawić w ustawieniach wyliczanie trasy po drogach (routing). GPmapa topo obsługuje to, chyba, że to jakaś uszkodzona wersja "nieoficjalna". Jeśli masz na myśli wbudowaną mapę topo w 62st to ona nie obsługuje routingu.

City Navigator - niezła mapa szosowa, ma bardzo gęstą siatkę dróg - czasem gęstszą niż w rzeczywistości Niestety w niektórych regionach (raczej tych mniej zaludnionych) miewa skopaną kategoryzację dróg i nie odróżnia n.p. kiepskich dróg asfaltowych od przecinki w lesie - trzeba uważać. Nie ma też (nie licząc okolic Wawy) informacji topo (granice lasów, rzek). Ogólnie dobra mapa typu wbij punkt i jedź za GPSem, zwłaszcza w miastach.
Po odpowiednim ustawieniu zasad routingu w odbiorniku można jej używać do wygenerowania trasy enduro o bardzo losowej trudności

Jedna uwaga jeśli dopiero zaczynasz się wdrażać: na początku wszystkie mapy ładuj na kartę, bo zdarza się, że mapa jest uszkodzona i może wywalać odbiornik przy starcie - jeśli będzie w pam. wewnętrznej to możesz mieć spory problem.

Jakbyś chciał się dalej pobawić to polecam zainstalowanie Google Earth, wyklikanie w nim trasy (od punktu do punktu), skonwertowanie jej (z KML do GPX; jako ślad - track) za pomocą GPSBabel'a i wgranie do odbiornika (katalog \Garmin\GPX\ ).

Następny krok to wyklikiwanie śladów na skanach map wojskowych

pozdrawiam, Adam
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 07:53   #62
arty1
 
arty1's Avatar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Białystok
Posty: 322
Motocykl: KTM 525 EXC 6 dni
arty1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 1 godz 49 min 7 s
Domyślnie

Na stronie aukcji widziałem używkę Montana za 1400, może ktoś szuka tego modelu. Bo ja się cały czas waham.
__________________
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
— Mark Twain
arty1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 08:03   #63
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał arty1 Zobacz post
Na stronie aukcji widziałem używkę Montana za 1400, może ktoś szuka tego modelu. Bo ja się cały czas waham.
Tak, problem w tym że gwarancja - 1 dzień Wydając tyle kasy ciężko się pogodzić z brakiem gwarancji na dłuższy okres.

Ja wszedłem w konkretne rozważania. GPS używam w większości na asfalcie jak zwykły samochodziarz. Wbijam punkt docelowyi jadę jednocześnie używając mózgu Czasem też rower, z buta po górach często.

Zakładam budżet max. 1800zł, sprzęt ma służyć kilka lat. Chętnie wydam mniej, w okolicach 1000zł.

Jawią mi się:
- Garmin 78S,
- Garmin 62S,
- Garmin Montana 600,
- Garmin Zumo 220,
- Garmin Zumo 350 (tu proszę o opinie, to nowość i wydaje się ciekawa na drogę..)
- coś innego niż Garmin? (Two Nav raczej nie, Lark zdecydowanie NIE)

Jest jeszcze Oregon 450, miałem, był całkiem OK ale ekran mnie nie zadowalał (słabo w słońcu). W górach go nosiłem i przyznam że do zastosowań pieszych wolałbym guzikowca. Choć montany nigdy w ręku nie miałem..

Pytanie do znających temat - czy montana ma taki ficzer jak asystent pasa ruchu? To zupełnie niegłupia pomoc w obcych miastach...w automapie się sprawdzał.

Pomóżcie państwo Najbardziej kusi Montana...

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 09:16   #64
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Pytanie do znających temat - czy montana ma taki ficzer jak asystent pasa ruchu? To zupełnie niegłupia pomoc w obcych miastach...w automapie się sprawdzał.
Podobno ma i nawet gadać potrafi. Tylko żeby ten bajer działał to mapa musi być odpowiednio przygotowana, nie wiem czy jakaś oprócz nowych City Navigatorów to obsługuje.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 09:19   #65
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Podobno ma i nawet gadać potrafi. Tylko żeby ten bajer działał to mapa musi być odpowiednio przygotowana, nie wiem czy jakaś oprócz nowych City Navigatorów to obsługuje.
Dziękuję. Zamierzam używać CNE, chodzi mi o kraje europy zachodniej.

Niniejszym...Montana 600 wydaje się najlepsza dla moich potrzeb, to była jedyna wątpliwość. A jak gadać potrafi to już zupełnie fajnie :-)
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 09:31   #66
Ikar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Kraków
Posty: 52
Motocykl: RD07a
Przebieg: 46000
Ikar jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 23 godz 5 min 40 s
Domyślnie

fxrider, dzięki za wszystkie informacje, dla początkującego jak ja wydają się bezcenne. Oczywiście wcześniej musze je przetrawic, żeby coś zrozumieć, a coś czuję że będę miał zatwardzenie ;-) Co do mojej mapy, to legalna TOPO PL2012. Pogmerałem w konfiguracji, włączyłem w "wyznaczanie trasy" opcję "Automobile driving" i metodę obliczania "minimize time" (nie wiem czemu kilka okienek dialogowych raptem po ang.). Jest pod ikonką "mapa" do wyboru "tryb samochodu". Tyle poustawiałem i zaraz sprawdzę jak to działa... Hej
Ikar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 10:11   #67
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Niniejszym...Montana 600 wydaje się najlepsza dla moich potrzeb, to była jedyna wątpliwość. A jak gadać potrafi to już zupełnie fajnie :-)
1. Montana sama w sobie gadać nie potrafi. No, chyba że przez słuchawki, bo jest gniazdo audio. ALE normalnie gada samochodowa podstawka Montany, bo tam jest głośnik. Niestety tę podstawkę kupuje się osobno. Więc o ile sama Montana 600 mieści sie w twoim budżecie, to razem z podstawką już nie. A do tego jeszcze musisz kupić uchwyt na moto........
2. W Montanie jest asystent pasa ruchu! Oczywiście jeśli masz City Navigatora. Wyświetla też ograniczenia prędkości, co jest przydatne jak jedziesz samochodem w bardziej niż PL praworządnych krajach
3. W Montanie nie ma natomiast innych ficzerów przydatnych głównie do samochodu: JunctionView, czyli realistycznego widoku skomplikowanych skrzyżowań; oraz TMC, czyli komunikatów o utrudnieniach na drodze.

Mimo pktu 3. Montana świetnie sprawdza się w samochodzie. Ja sam pozbyłem się wszelkich innych pomocników nawigacyjnych i Montany używam również w samochodzie bez żadnego specjalnego dyskomfortu.
Co do samego City Navigatora, to jest to w zamyśle mapa samochodowa (bez szczegółów topo), ale tak jak już wspomniał fxrider w PL przy bardzo dużej szczegółowości ma często zchrzanioną kategoryzację dróg. Paradoksalnie na moto stanowi to zaletę - po ustawieniu nawigacji na 'najkrótszą drogą' prowadzi po takich dróżkach, że usmiech nie schodzi z twarzy. Przy czym zawsze jednak są to jakieś "drogi", a nie kompletne bezdroża. Doświadczałem tego wielokrotnie.
Do jeżdżenia o jakim mówi fxrider jednak CityNavigator nie nadaje się.

@Ikar
O ile dobrze rozumiem to masz zainstalowaną mapę Azymutu: PL TOPO? A nie GPMapa Topo? Te dwie mapy łatwo pomylić. Ta pierwsza jest b. dobra i uaktualniana, a ta druga już od dawna martwa.
Dociągnij sobie darmową nakładkę: PL_Sciezki_2012. Opis i linki:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=11163
To jest taka niby mapa - przeźroczysta warstwa z samymi ścieżkami. Wgrywa się to identycznie jak mapę. Całość (razem z PL TOPO) jest bardzo dobra nie tylko na moto, ale i przede wszystkim na piesze/rowerowe wycieczki. No i z racji świeżych map drogowych z Emapy o dziwo swietne jest też w samochodzie.

Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 10:46   #68
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Miszel, dziękuję za cenne porady. Właśnie o to mi chodziło - nie o wyświetlanie skrzyżowań tylko strzałki z pasami ruchu. Jak mam na ekranie za dużo informacji to mnie to dekoncentruje. Mam słuchawki w kasku więc taki kabelek audio byłby w sam raz.

Tak czy inaczej, proszę państwa - KUPIŁEM przed chwilą w Azymucie, Montanę 600 z mapą PL Topo

Dziś jadę odebrać Teraz będę Was dręczył w temacie uchwytów, zasilania itp

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 12:18   #69
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
Paradoksalnie na moto stanowi to zaletę - po ustawieniu nawigacji na 'najkrótszą drogą' prowadzi po takich dróżkach, że usmiech nie schodzi z twarzy. Przy czym zawsze jednak są to jakieś "drogi", a nie kompletne bezdroża. Doświadczałem tego wielokrotnie.
Oj.... kiedyś jak stanąłem na środku skrzyżowania widocznego na CN to ledwo ponad zboże wystawałem
Czasem mam wrażenie, że niektóre drogi były przerysowywane ze starych map wojskowych jak leci. Choć podobno z wersji na wersję jest lepiej.
W CN do normalnego użytku należy bezwzględnie wyłączyć opcję "prowadź po drogach gruntowych", choć mi się zdarzało się napotkać sytuacje gdy gruntówki były klasyfikowane jako drogi lokalne (asfalt). Szczególnie na lubelszczyźnie było sporo atrakcji.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2013, 14:15   #70
Ikar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Kraków
Posty: 52
Motocykl: RD07a
Przebieg: 46000
Ikar jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 23 godz 5 min 40 s
Domyślnie

Miszel dzięki. Mam "Mapa Polski PL Topo 2012.4". Po wprowadzeniu ustawień opisanych przeze mnie powyżej, wreszcie prowadzi po drodze ;-) Dzięki za linka, rozumiem że mam nagrać tą nakładkę na karte z moją mapą, a garniak będzie wiedział co z tym zrobić...

Hej
Ikar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
kupić, nie kupić - oto jest pytanie? norweg Hamulce, kola, opony 31 24.05.2013 19:00
Chciałbym poznać... Klepo Umawianie i propozycje wyjazdów 9 18.08.2011 00:28
czy kupić taki regler...??? MuSStaFFa Układ elektryczny i zapłonowy 22 02.04.2011 20:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.