Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.05.2017, 15:01   #31
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Nie znam się a się wypowiem.
Nie wiem jak w akumulatory motocyklowe, ale miałem sporo styczności z akumulatorami lipo stosowanymi w modelarstwie i trochę branżą połączoną z bezpieczeństwem i elektroniką.

Dla mnie jeśli aku jest zamknięty i ma 2 wyprowadzenia to musi mieć elektronikę pod deklem. Odpowiada ona za równomierne ładowanie celek, kontrolę prądu ładowania, napięcie, odcięcie zasilania przy nadmiernym rozładowaniu akumulatora, sprawdzaniu i odcięcie ładowania gdy się nagrzeje powyżej pewniej temperatury. To jest produkt stosowany w motoryzacji (pewnie ma jakiś atest, spełnia normy itp) więc żaden producent nie pozwoli sobie zrobić bubla bez elektroniki i narazić się fakt że za chwilę komuś spłonie motocykl za 80tys.PLN. Cena elektroniki (przy produkcji) dziś jest prawie równa 0 więc to nie ma sensu, a ile marketingu można podpiąć jaki to inteligentny ten akumulator.

Akumulatory modelarskie mają zawsze wyprowadzenie prądowe do rozładowywania (opcjonalnie ładowania co nie jest zalecane) i dodatkowe złącze do balansowania napięcia na celkach. Celki LIXX lubią wybuchać przy mechanicznym uszkodzenia, przeładowaniu i z tego co mi się wydaje to mocno tracą na pojemności gdy je rozładujemy poniżej pewniej granicy. Jeśli ładujemy akumulator za pomocą dwóch kabli ( + i - ) nie wiemy jakie są napięcia na poszczególnych celkach, a wystarczy że jedna przekroczy napięcie o ~0.2-0,5V (?). Gdzie 4.20V jest uznawane za naładowane w 100%.

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 31.05.2017 o 15:13
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 19:56   #32
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Może i ja dodam swoje 3 grosze jako praktyk. Pierwszy Li-Ion założyłem do XT600E żony (byłej, już ). Ta wersja XT niema odprężnika (jak np. XTZ660), więc akumulator ma co robić. Niby taki li-ion ma w teorii (wg papierów) zdrowe pierdolnięcie, ale w rzeczywistości kręcił raczej niemorawo i trzeba było puszczać krótkie serie po 1-2 obroty silnika, bo inaczej stawał w pisssdu i trza było pchać sprzęta. Dalej z teorii - aku ma zabezpieczenie przed spadkiem napięcia poniżej jakiejś tam wartości. Pewnie ma, bo zabezpieczenie to chyba żadne. W XTku był kiedyś lark 35at z ładowarką podpiętą wprost pod klemy, więc coś tam ulatywało powoli (podobnie jak z gniazd ładowarek z USB). W przypadku tak małej pojemności (36Wh, czyli chyba 4Ah) kilka miesięcy przestoju oznaczało, że aku został wydojony do tej zbyt niskiej wartości, przy której działa zabezpieczenie i faktycznie zima. Naładowałem akumulator w samochodzie, bo ponoć to najlepsze co można zrobić nie mając super hiper ładowarki dedykowanej do li-ion, podłączyłem do XT i... chuj, zakręcił ze dwa razy i zdechł. Wytrzymał więc jakieś 1,5 sezonu.
Drugą sztukę identycznego aku (kupiłem dwa w promocji larssona za jakieś 150zł/szt.) zdjąłem z półki (bo nikt nie chciał) i wsadziłem do LC4 Adv obecnej lubej (może przyszłej żony ) i na razie jakoś kręci, a od zakupu aku się kurzył ze 2 lata na półce, więc nie dawałem mu wielkich szans. No ale LC4 ma ręczne deko, ma kopaję, więc stresu brak jeśli siądzie.
Co mnie wkurza w tych aku - jak już ledwo zakręci, to często nihuhu nie zrobi ani obrotu więcej. W ołowiakach nieraz się zdarzało, że coś tam się łądowało, aku siadł na tyle, że rozrusznik nie dawał rady, wystarczyło wszystko odłączyć i wstawał ponownie do wartości wystarczającej na rozruch. W swojej teresie mam ciężki 14Ah, męczę go czasami ładowaniem tabletów, baterii i innych smarkfonów przez dzień czy dwa, a i tak kręci i pali. Na li-ion exłajf ładowała kiedyś przez noc telefon i baterie do czołówki, rano trzeba było szukać przyczepnego asfaltu coby XT jakimś cudem odpalić z pycha.
Reasumując - do ciężkich kloców bym na siłę nie pchał. Jak ktoś próbuje ostro zejść z kg, to inna bajka. LC4 Adv. przerabiałem na Enduro, co by kobieta czuła, że mu ten kloc mniej ciąży i każdy kg się liczył - wg atestowanej wagi w pracy zatankowany (12l ) udało się zbić do niecałych 160kg, na aku zyskałem ok 2,5kg.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 20:13   #33
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Mi ten lion kreci i kreci i mam moto bez odprężnika -Xr 650 L
Waga niecaly kilogram. Za dobry akumulator kwasowy trzeba zapłacić duzo wiecej jak za badziew. W lionowych to samo. W xrach mam shorai i uwazam za dobrze wydany piniadz . Toi nie bylo 150 zl a tyle prawie funtów.
Nie ma co narzekać jak sie kupuje chinszczyzne z niższej półki . Chinole robią też dobre rzeczy tyle że w odpowiednio wyższej cenie
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 20:18   #34
zaczekaj
Asia
 
zaczekaj's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Złotoryja/ Wrocław
Posty: 2,246
Motocykl: XL750, CRF300RALLY
Galeria: Zdjęcia
zaczekaj jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 5 dni 5 godz 8 min 15 s
Domyślnie

Jaką firmę tych lion możecie polecić? Muszę kupić do crf250x. Tak mi się marzy by kosztował do dwóch stówek.
zaczekaj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 20:30   #35
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Nie istnieje. Przeczytaj dwa posty wyzej. Jesli nie chcesz wyrzucić kasy to ten który
Polecal Addagio, lub shorai. Crf 250 to 9 ah. Wielkość dwoch paczek fajek i waga 600 gram
Mam taki w xr 400 drugi rok
Oba kupsz tylko na ebayu. U nas nikt nie sprzedaje
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 31.05.2017 o 20:39
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 23:28   #36
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał zaczekaj Zobacz post
Jaką firmę tych lion możecie polecić? Muszę kupić do crf250x. Tak mi się marzy by kosztował do dwóch stówek.
Jeśli chcesz taniość, to idź w larssona, bo nikt inny w PL nie wymieni tego 1:1, a będzie kombinował, że zużycie z winy usera.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.06.2017, 16:01   #37
mizoko
 
mizoko's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: jestem ze wsi ...Skołyszyn k. Jasła
Posty: 46
Motocykl: r 850 gs
mizoko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 5 godz 18 min 0
Domyślnie

co powiecie u tych aku http://www.dobreakumulatory.com.pl/23_banner?p=2
mizoko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.06.2017, 16:17   #38
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,329
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 16 godz 7 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mizoko Zobacz post
Krótko , nigdy więcej Bannera.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.06.2017, 18:51   #39
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,739
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 5 godz 38 min 35 s
Domyślnie

kiedyś były dobre , teraz są słabe . Sprawdzone w aucie
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2017, 18:47   #40
Złom
601493080
 
Złom's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1,406
Motocykl: XL600
Złom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 8 godz 11 min 58 s
Domyślnie

Co to może być, jak nowiutki aku jest mega gorący i puszcza gazy śmierdzące, piszczy ulatniajacy się odur siarki. Jechałem przez Tarnobrzeg I myślałem że stąd ten odur a to z aku.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
Złom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Akumulator RD04 wymiary Poncki Układ elektryczny i zapłonowy 35 23.05.2017 18:55
akumulator Litowo - jonowy!! opinie ex1 Inne tematy 16 25.02.2013 17:21
Akumulator żelowy RD04 Wersja alternative Wojak Układ elektryczny i zapłonowy 26 12.12.2012 10:44


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.