Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.10.2008, 08:52   #1
jeleń
 
jeleń's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Chodzież
Posty: 11
Motocykl: RD04
jeleń jest na dystyngowanej drodze
Online: 0
Domyślnie Zestaw CB INTEK H-520 do motocykla - TEST

Stwierdziliśmy z naszą ekipą, że montaż CB w motocyklu to dobry pomysł -przegląd sytuacji na drodze + łączność między motocyklami w grupie(nieoceniona na trasie).
Kupiłem jeden zestaw motocyklowy promowany w internecie:
http://www.cb-radio.info.pl/sklep/ze...e/rid,496.html
Zestaw został zakupiony na próbę i po dopracowaniu tematu reszta ekipy też ma kupić.
Ale narazie jest kupa.

Wczoraj po podłączeniu były pierwsze testy. Narazie bez jazdy tylko na sucho i bez osprzętu do motocykla (słuchawki, mikrofon, przycisk nadawania)

Spostrzeżenia ogólne, wstępne:
1. Wyświetlacz wystarczający, duże cyfry wybranego kanału, wskazanie mocy sygnału - ale jego podświetlenie pozostawia wiele do życzenia, jest nierównomiernie i w ciemności widać kiepsko.
2. Trochę problemów będzie z instalacją:
- przycisk jest na rzep,
- brak uchwytu do kierownicy - trzeba coś dorobić,
- montaż anteny może być kłopotliwy - podstawka jest przygotowana do montażu na płaskiej powierzchni, którą trudno znaleźć w Africe (u mnie akurat pasowało bo mam dorabiane stelaże kufrów bocznych z profilu kwadratowego więc tam przykręciłem)
- słuchawek i mikrofonu jeszcze nie montowałem także ewentualne uwagi będą później
ale to wszystko to jest szczegół - trochę zabawy i "po krzyku"

Działanie radiotelefonu INTEK 520H (próby na trzech różnych antenach):
1. Nadaje dobrze, porównywalnie do mojego unidena z samochodu, dźwięk jest czysty i wystarczający.
2. Odbiór praktycznie nie istnieje, harczenie, niewyraźny dźwięk, trudny do odszyfrowania na krótkich odległościach. Dogadanie się jest możliwe tylko w pobliżu (0-100m).

Próbowałem już chyba wszystkich możliwości:
- ręczna regulacja squelch
- automatyczna regulacja squelch
- ESP - elektroniczna modulacja głosu - kompresja wzmacniająca sygnał nadawczy i odbiorczy
- różne anteny (President z zestawu; moja długa Lens z samochodu, oraz krótsza z samochodu mojego kolegi - nie pamiętam nazwy)

W każdej próbie nadawanie przyzwoite a odbiór beznadziejny.

Na tym etapie nie ma sensu dalszego montażu.
Trzeba wyjaśnić sprawę kiepskiego odbioru radiotelefonu.
Dzisiaj zawiozę go do sprawdzenia do fachowca.
Poinformuję WAS o postępach.

Ostatnio edytowane przez jeleń : 30.10.2008 o 13:44
jeleń jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2008, 10:02   #2
plakiet


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 186
Motocykl: nie mam AT jeszcze
plakiet jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 22 godz 14 min 48 s
Domyślnie

Ręczne radia nie mają żadnych filtrów i co za tym idzie będą łapały wszystkie zakłócenia z motocykla i nie tylko. Chyba nic na to nie poradzisz.
plakiet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2008, 10:03   #3
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

cb radio to taka naleciałość jaka nam zostaje po wyjsciu z samochodu.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2008, 12:07   #4
jeleń
 
jeleń's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Chodzież
Posty: 11
Motocykl: RD04
jeleń jest na dystyngowanej drodze
Online: 0
Domyślnie

Ok. Sprawa odbioru sygnału załatwiona.

Okazało się, że nie przeczytałem do końca instrukcji za co zostałem skarcony przez dwóch serwisanów z którymi rozmawiałem. No i trochę mieli rację. Tylko takie rzeczy powinno się pisać na początku instrukcji a nie na ostatniej stronie.
Więc okazało się, że w Inteku można programować rózne pasma częstotliwości i rodzaj modulacji. Oczywiście nikt nie pomyślał, żeby odrazu ustawić standart obowiązujący w Polsce.

Ustawiłem na PL (częstotliwości obowiązujące w Polsce) oraz modulację AM i jest ok.
Nadawanie i odbiór - czyste bez zastrzeżeń.

Także jak czas pozwoli będę grzebał dalej, czyli testy podczas jazdy Afrą.
Poinformuję o postępach.
jeleń jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2008, 13:15   #5
wlodar
Dołączył: Sobota, 14 Stycznia 2006
 
wlodar's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2006
Miasto: Gorzkie Pole/k.Poznania
Posty: 361
Motocykl: xl883 Iron
wlodar jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 8 godz 38 min 19 s
Domyślnie

temat przerabiany na forum już kilkukrotnie... między innymi przeze mnie. Wniosek jeden...
CB na Afri to szrot, działa w miarę jak się powoli jedzie, szumi, wku.... i wogóle do d.... jest.
Na deszcz toto wrażliwe i jak te wszystkie kabelki się pozakłada... to się odechciewa jeździć.
Moje przenośne CB wożę czasem w schowku w osobówce, jak mi się dużego przekładać nie chce.
Podsumowując... jak napisał Rambo, to taka pozostałość po wyjściu z samochodu:P
__________________
HD
wlodar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2008, 17:42   #6
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie

Kurcze po tym jak ostatnio mnie złapali panowie polucjanci i zarobiłem 400 PLN i 10 pkt doszedłem do wniosku że jednak przydało by się takie CB chociażby tylko do nasłuchu.
__________________
Hubert

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2008, 06:26   #7
Motocyklista
Maciej
 
Motocyklista's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 7
Motocykl: RD07a
Przebieg: 12000
Motocyklista jest na dystyngowanej drodze
Online: 0
Domyślnie

posiadam alana 42 multi i chcę go podpiąć bezprzewodowo np pod tego typu słuchawkę http://www.allegro.pl/item469497117_...radiem_fm.html
bo faktycznie z tymi sznurkami to nie robota da sie to jakos podłączyć ?
__________________
Moja Africa Twin jest najpiękniejsza
Motocyklista jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2008, 09:30   #8
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 7 godz 3 min 20 s
Domyślnie

Jak dobrze policzysz, to nolan z ncom taniej wyjdzie
zestaw z kablem do telefonu za jakies 210zl wychodzi (oczywiscie trzeba miec kask nolana).

Posiadam sam takie ustrojstwo, ale ma swoje wady podobnie jak CB.
Głośny wydech + mimo wszystko kask który szumi + brak deflektora/bardzo wysokiej szyby - powoduje, że aby pogadać na tyle dobrze, aby ciągle nie krzyczeć o powtórzenie co mówił nasz rozmówca dobre jest do 70km/h, potem już trzeba się wsłuchiwać. Mam basic-a, ponoc BT bardzo dobrze daje rade, ale za kase to sobie wole oddzwonić jak ktoś się dobija na stacji gdzieś niż wkurzać się i tracić koncentracje podczas jazdy. Może to i dobre do pekaesów, ale jak się zapierdziela po trasie to ... sorry, ale nie daje rady nawet najlepsze audio do kasku - chyba, że masz douszne sluchawki - to jedyne co da rade.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2008, 09:40   #9
kenaj23
 
kenaj23's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Poznań
Posty: 11
Motocykl: RD07
kenaj23 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 min 41 s
Domyślnie

wole zwolnic do 70 i posluchać tekstów jelenia bo nieźle tekści, to tyle z mojej strony w tym temacie
kenaj23 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.11.2008, 20:34   #10
jeleń
 
jeleń's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Chodzież
Posty: 11
Motocykl: RD04
jeleń jest na dystyngowanej drodze
Online: 0
Smile

Po wczorajszych testach jestem mile zaskoczony!

Można funkcjonować z tym zestawem nawet przy 130km/h. Zapytałem przy tej prędkości i odpowiedział mi gość, że słyszy mnie bardzo dobrze a był 3km ode mnie. Jak mu powiedziałem, że nadaję z motocykla to był zdziwiony jakością. Podczas rozmowy z kolegą potwierdziła się ta opinia, co prawda słyszał gdzieś w tle mój pusty wydech ale był ledwie słyszalny w porównaniu z moim głosem.

Aha! Na automatycznym squelchu po przekroczeniu 120km/h zaczęłu wdzierać się zakłócenia z silnika. Po przejściu na manual (skręciłem do ok.3/4 skali) było ok. i jeszcze miałem zasięg ok.3-4km.

Teraz tylko pozostaje wszystko dopieścić pod względem montażu i funkcjonalności czyli:
1. uchwyt do kierownicy (montaż radiotelefonu w poziomie - wzdłuż kierownicy, rozwiązuje problemy z plątaniem się kabli oraz umożliwia w dogodniejszy sposób posługiwanie się pokrętłami i przyciskami)
2. wodoszczelny pokrowiec (tu może być kłopot ale coś wykombinuję)
3. montaż głośników w kasku (narazie przyczepiłem taśmą do łba)

Dla zainteresowanych:
Miałem kask Airoh S4
Leży on dość ciasno na głowie na mojej więc będzie trzeba z głośników wywalić rzepy i po prostu je wszyć do kasku - bo inaczej go nie włoże.
Mikrofon był przyklejony na samym dole szczęki pod wlotem powietrza (ok.5 cm od ust).
Mam najwyższą szybę (Givi) - to też napewno ma znaczenie.

Zestaw będzie wykorzystywany głównie do dłuższych podróży oraz opcjonalnie w moim drugim aucie (to był warunek zakupu).
jeleń jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.