Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.09.2022, 04:49   #1641
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,795
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 6 min 40 s
Domyślnie

Gdy na swoim liczniku zobaczyłem po pierwszych miesiącach wartość 14000 kWh byłem lekko zrozpaczony, że nasz dom zużywa tyle energii elektrycznej. Oczywiście samochód swoje dołożył, ale spać spokojnie nie mogłem, bo ta wartość rozmijała się z założeniami które zostały przyjęte do zaprojektowania instalacji PV. To była podstawa naszego przyszłościowego zabezpieczenia przez zmieniającymi się cenami energii. Bo nasze założenie było, nie wiem czy mogę się nazwać prorokiem, że energia będzie drożeć w najbliższej perspektywie czasowej. Jak już ogarnęliśmy odbiorniki energii, poprawiając błędy, ustabilizowaliśmy nasz pobór energii na pewnym przewidywalnym poziomie. To pozwala na pewną niewielką optymalizację oraz pewien wpływ na zużycie, choćby pomysły o mniejszej temperaturze grzania. Na razie nie widzę aby ktoś załatwił mnie na cacy a już najmniejszy wpływ na to mają chaotyczne działania „naszego” premiera. Widzę że cały czas trzeba uważać, jak się konstruuje zdania, aby nie było powodu do czepiania się. Nigdy bym nie pomyślał aby sobie założyć pompę ciepła albo kociol elektryczny nie mając zabezpieczenia w postaci produkcji prądu, bo jak pisałem wcześniej, tania energia musiała zdrożeć. Najbliższa zima będzie tak naprawdę pierwszym prawdziwym testem naszych wcześniejszych założeń, wtedy będę mógł napisać coś więcej.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 07:04   #1642
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Wczoraj policzyłem dwie teneryfy i za 2022 do 16.09 wyszło nam 2900kWh. Chciałbym zmieścić się w 4 w obecnym setupie ale to i tak razy dwa limit kaczki.

CWU na prąd przepływowo, kuchenka elektryczna, reszta to chyba jak u wszystkich: pralka lodówka, zmywarka, lokówka

Wychodzi na to, że jak odetnę CWU to powinno być dużo, dużo taniej.
Pompa wody latem trochę tez żre.
Co tu dużo mówić: zaczynam myśleć gdzie można znaleźć oszczędności w tym kociokwiku.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 07:30   #1643
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,801
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 21 godz 10 min 27 s
Domyślnie

Kumpel kupił w germani używana pompę ciepła do grzania cwu i w lato już używał. O ile pamiętam to zezarlo mu 1/3 energii co boiler. 70 ojro go to kosztowało.

W zimie drewnem pali i podłączył pralkę i zmywarkę do cwu z termostatem. Pranie 40stopni na zimnej wodzie pobierało 1.4 kWh. Na ciepłej 200 wh.

Na liczniku ponoć widać chwilowa moc. Powylaczal wszystko w domu i dalej 130 w na liczniku! Łaził po każdym pokoju i znalazł 4 zasilacze 12v do PlayStation , kompa i innych. Wszyscy mają rozkaz aby zasilacze wyciągać z kontaktu.

Duża lodówka poszła do zimnej piwnicy a w kuchni została taka mała podręczna lodówka.

Wychodzi mu też coś koło 2900 kWh na rok i chce zejść niżej.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 07:41   #1644
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,795
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 6 min 40 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Wczoraj policzyłem dwie teneryfy i za 2022 do 16.09 wyszło nam 2900kWh. Chciałbym zmieścić się w 4 w obecnym setupie ale to i tak razy dwa limit kaczki.

CWU na prąd przepływowo, kuchenka elektryczna, reszta to chyba jak u wszystkich: pralka lodówka, zmywarka, lokówka

Wychodzi na to, że jak odetnę CWU to powinno być dużo, dużo taniej.
Pompa wody latem trochę tez żre.
Co tu dużo mówić: zaczynam myśleć gdzie można znaleźć oszczędności w tym kociokwiku.
Lokówka ? Widzę że u mnie jest jeszcze duże pole do oszczędności. Szczoteczka do zębów podłączona non stop, drukarka wpięta w sieć, jakieś urządzenia za pomocą których mogę sobie zdalnie klimatyzację włączyć. Ciekawe ile jestem w stanie zaoszczędzić. Odkurzacze dwa cały czas wtyczki podpięte.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 08:14   #1645
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

akurat lokówka to dla rymu - moja Pani używa prostownicy hehehehehe to się rymuje tylko z gofrownicą

Tych dupereli cały czas w gniazdach jest sporo ale nie wiem czy to robi jakąś wielką różnicę.

Miałem gniazdo z którego ładowałem tylko rowery - żony i mój. Wychodziły jakieś grosze naprawdę. Nie wiem czy zet za załadowanie mojej dryndy. Dałem se spokój z szukaniem oszczędności tam. Podobnie podpięta ładowarka telefonu dawała ledwo ledwo jakieś zużycie. Mam gniazda pomiarowe - o nich poniżej - które również przecież pobierają jakieś tam mA.

Kupiłem cztery smartgniazda chodzące pod apką Nous czy jakoś tak. mogę tym zdalnie włączać i wyłączać odbiorniki energii jednofazowe /chodziło mi głównie o możliwość odpalenia ogrzewania na prąd gdyby nie było nas parę dni w domu/ - soft pokazuje napięcie na gnieździe oraz chwilową moc i zużycie - danego dnia, w bieżącym miesiącu oraz oczywiście skumulowane.

myślę, że dla poszukujących odpowiedzi CO ILE zjada to bardzo dobre rozwiązanie.
dzięki niemu dowiedziałem się, że lodówka zużyła 15kWh tylko w tym miesiącu. nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale w tych popierdolonych czasach wychodzi na to, że jest to dziesiąta część rocznego gwarantowanego limitu...

nie mam zamiaru popadać w przesadę i panikę bo jakoś żyć trzeba ale, przyznam, że tym aspektem życia nigdy się wielce nie interesowałem. wiele razy pisałem tutaj, żeby nie konsumować więcej i nie myśleć jak zacząć produkować więcej - zacznijmy zużywać mniej. Nie tylko prądu ale wszystkiego.

Wygląda na to, że pora zacząć żyć na dobre według tej zasady.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 08:44   #1646
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,795
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 6 min 40 s
Domyślnie

Mnie dzisiaj przyszło do głowy, jak już człowiek ma taką gonitwę myśli, że spać nie może, w jaki sposób ten limit będzie rozliczany w przypadku gdyby ktoś posiadał 2 taryfy? Po jakiej cenie będzie gwarantowana energia elektryczna? Całe życie nic człowiek od państwa nie dostał, zawsze musiał coś ewentualnie wywalczyć, jak już się coś należało a teraz to się od tych pieniędzy człowiek opędzić nie może. Dla wyjaśnienia, to nie jest tak że nie są potrzebne, przeraża mnie skala która jednocześnie pokazuje jak małowartościowa jest codzienna praca.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 09:00   #1647
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

w szerszym aspekcie Twoje ostatnie zdanie dopiero otwiera 'przestwór dyskusyjny'... niestety ciężko bardzo dzisiaj ująć pracę/zajęcie/rozwój/samorealizację w kontekście pozamaterialnym. niestety.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 09:00   #1648
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 38 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
mają rozkaz aby zasilacze wyciągać z kontaktu.
Podpowiedz koledze, że są przedłużacze z wbudowanym włącznikiem dla każdego gniazdka.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 14:01   #1649
wooocash
 
wooocash's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Beskidy
Posty: 228
Motocykl: CRF1000
wooocash jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 15 godz 9 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post

Tych dupereli cały czas w gniazdach jest sporo ale nie wiem czy to robi jakąś wielką różnicę.

.
U mniej największy wymierny efekt dała wymiana wszystkich żarówek na ledowe, a trochę ich w domu mam Ogólnie nie ma tragedii , zużywam rocznie jakieś 3500-3700kW a mam dwa piętra , trzy telewizory, komputer(zasilacz 600W) z dwoma monitorami(8 godzin dziennie), laptopa z dwoma monitorami(też 8 godzin), dwie lodówki, kupę żarówek i coś tam majsterkuje jeszcze...
__________________
Lepiej żałować, że coś się zrobiło, niż żałować, że tego się nie zrobiło.
wooocash jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.09.2022, 14:11   #1650
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,662
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 11 godz 10 min 2 s
Domyślnie

Marek, z tego co pamiętam masz ok 10 kW na dachu.
Ja mam tyle samo i po rozliczeniu rocznym zostaje mi niewykorzystane ok 10 %. Przypomnę, że dom szkielet wraz z garażem (ok 120 m2) ogrzewam elektryką kablami w podłodze. Same podłogi to 11 kW, do tego boiler 90L, indukcja, lodówka, oświetlenie wewn i zewn oraz pozostałe dupsy. razem pewnie z 18-20 kW. Temp na stałe 19-20 st (średnio bo w łazience coś więcej)
Nie mam co prawda auta elektrycznego ale zapas jakiś jest jak co.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.