Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.06.2012, 11:49   #11
Marcin.111
 
Marcin.111's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Podkarpacie
Posty: 401
Motocykl: raczej juz nie bede mial
Marcin.111 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 7 godz 1 min 39 s
Domyślnie

Ja w 2010 założyłem leżaka z Continental 2003 roku do CBR 1000. testowałem z obawami ale okazało się że pomimo wieku 7 lat trzymała się lepiej niż dopiero zdjęta Bridgestone 2008rok. Teraz kolega założył do CBR1100XX leżaki z 2003 roku czyli 9 letnie. Ocena organoleptyczna nie wykazała żadnych zmian opony miękkie bez żadnych objawów starzenia. Leżakowane gdzieś na magazynie. W czasie jazdy i po mokrym i po suchym trzymają się bez zastrzeżeń a mają co przenosić na asfalt bo XX to lokomotywa mała.
Dla odmiany opony 2004 rok które leżały u mnie obok garażu na słoneczku przez 3 lata są twarde i mocno spękane. Wszystko zależy od warunków przechowywania opony.
Marcin.111 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 12:10   #12
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie

Jak Mitas, to po 2 roku korzystania bym wyrzucił, niezależnie ile ma bieżnika.
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 12:15   #13
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bartas Zobacz post
Jak Mitas, to po 2 roku korzystania bym wyrzucił, niezależnie ile ma bieżnika.
Oj tam oj tam, za raz wyrzucać opone z bierznikiem, zawsze można w szybki sposób ją wyeksplatować
Pozdro
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 14:10   #14
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,333
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 17 godz 4 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin.111 Zobacz post
Wszystko zależy od warunków przechowywania opony.
Zgadza się, dobrze magazynowany leżak po kilku latach może być lepszy niż kiepska nówka.
No ale żeby opony się sprzedawały trzeba marketingowo podejść do tematu i nagadać ludziom że leżak to złom.
Sam Hubert wspominał kiedyś że przychodzą maniacy do niego dla których opona 3-4 miesięczna musi być bo roczna to do smieci się nadaje .
Cóż kto komu broni jeździć na jeszcze ciepłych oponach prosto z formy...... jak ktoś lubi
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 14:31   #15
Marcin z Zakopanego
 
Marcin z Zakopanego's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zakopane
Posty: 497
Motocykl: Nie mam AT już ;) ale miałem 2x07A, 1x07 i 1x03
Marcin z Zakopanego jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 dni 21 godz 57 min 32 s
Domyślnie

Jest sens mówić tylko o oponach przechowywanych prawidłowo, bo je można ze sobą porównywać. Źle przechowywać mozna na zbyt wiele sposobów
W Unii można jako nowe i pełnowartościowe sprzedawać opony do 5 lat od daty produkcji.
Marcin z Zakopanego jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 14:54   #16
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie

Polskie normy mówią o 3 latach ale szczerze mówiąc nie wiem czy w tej chwili nie obowiązują normy unijne. Przyjęło się jednak że 2 lata to taka granica umowna i większość opon w hurtowniach itd to opony nie starsze niż 2 lata. Zazwyczaj po 2 latach informują o dacie produkcji i obniżają ceny.

Przechowywanie ma bardzo duże znaczenie i szczerze mówiąc widać kto w jakich warunkach przechowuje opony. Najlepiej przechowują producenci i szczerze mówiąc nie sądzę żeby ktoś odróżnił oponę 3 letnia i nówkę sztukę z magazynów Bridgestone'a. Zero jakichkolwiek śladów starzenia. Dlatego opona np 4 letnia bezpośrednio od producenta to nie to samo co opona 4 letnia wożona po motobazarach.

Założyłem ten wątek bo staram się trochę uświadamiać motocyklistów żeby zachowali zdrowy rozsądek bo nie jestem w stanie zrozumieć kogoś kto przyjeżdża na wymianę na 14 letnim łysym kapciu i przeszkadza mu że opona jest z końca 2011 roku.

Jeśli chodzi o to jaki wiek opony jest wiekiem granicznym , po którym powinna zostać definitywnie zmieniona. Wszystko zależy od tego gdzie motocykl był użytkowany, jak często ktoś na nim jeździł, czy był garażowany czy stał pod chmurką, czy nie działaliśmy na oponę jakąś chemią itd itp Często się zdarza że nawet 10 letnie opony sprawiają wrażenie że są jeszcze OK a czasami i 4 letnia opona jest spękana i twarda (np w motocyklach z Włoch).
__________________
Hubert

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 17:41   #17
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,617
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 19 godz 52 min 14 s
Domyślnie

W 2008 kupiłem transalpa PD10 z 97 roku. Na przedzie była oryginalna opona Bridgestona. Trochę popękana- w końcu 11 lat była założona na kole!!-ale bieżnika miała sporo. Przejechała ze mną 12 tyś km przez półtora roku. Potem kupił ode mnie Piotrek z Łodzi i jeszcze dojeździł do końca tą gumę. Dało radę i nawet na mokrym nie było jakiegoś ekstremum- może dlatego, że jeżdżę jak dziadek, a może po prostu to dobre opony
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2012, 18:44   #18
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 53 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin-BB Zobacz post
W 2008 kupiłem transalpa PD10 z 97 roku. Na przedzie była oryginalna opona Bridgestona. Trochę popękana- w końcu 11 lat była założona na kole!!-ale bieżnika miała sporo. Przejechała ze mną 12 tyś km przez półtora roku. Potem kupił ode mnie Piotrek z Łodzi i jeszcze dojeździł do końca tą gumę. Dało radę i nawet na mokrym nie było jakiegoś ekstremum- może dlatego, że jeżdżę jak dziadek, a może po prostu to dobre opony
A może po prostu nie mialeś konieczności spróbować czy ta opona jest jeszcze cokolwiek warta.. Ja jeżdże na kostkach ( Michelin desert/E09) W zasadzie można powiedzieć ,ze na moją jazdę wystarczyły by anaki,... Bo w terenie jakieś max 20% przebiegu..I ten teren to tez przeważnie łatwy jest...No moze z wyjątkiem 1%...Gdzie błoto lub piach na podjeżdzie uniemożliwilo by jazde..Kto byl na szuter party na Ukrainie to wie o czym mowie..Robimy kilkaset kilometrów na kostce po asfalcie tylko po to zeby te newralgiczne kilkaset metrow miec możliwość przejechać...Tak też jest ze starymi oponami..Ich parametry nieuchronnie spadają....Nigdy nie wiemy ile...Czy dzieli nas od szlifu 70% margines bezpieczeństwa czy może juz tylko ułamki procenta...Dlatego jak firma sprzedaje mi 5 letnia oponę chcę wiedzieć jaki procent zużycia ona ma za sobą...Przeważnie sprzedawca pociska jakąś bajeczkę...Ale to TY jako nabywca będziesz miał szanse się przekonać jaka jest prawda. Ponieważ z reguły nie wierzę w zapewnienia ,ze TA opona była przechowywana w idealnych warunkach i jest PRAKTYCZNIE NOWA !!!! to nie kupuję 5 letnich opon leżakowanych w cenie nowych. Jeśli będzie odpowiednia cena to nie ma problemu. Ostatnio musiałem zmienić w ciężarowce 4 letnie micheliny , które po nacięciu zrobiły 470 tys km. Miały jeszcze sporo mięsa, ale stały się śliskie i twarde. Czasem nowe(leżakowane) opony mogą być takie-p i droga hamowania może drastycznie się wydłużyć. Dlatego warto mieć pewność ,że opona jest dobra. Dobra bo nowa. Ciekawe czy Hubert da głowę za to ,ze 5 letnia opona którą kupi u hurtownika ma parametry nowej. Nie da TY tez nie nastawiaj swojej.

Ostatnio edytowane przez puszek : 01.06.2012 o 19:18
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2012, 02:12   #19
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,333
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 17 godz 4 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin-BB Zobacz post
Na przedzie była oryginalna opona Bridgestona. Przejechała ze mną 12 tyś km przez półtora roku.
Swoją 03 kupiłem z nowym przednim Bridgestonem Trail Wing ( poprzednik założył 2 dni wcześniej) .
Zrobiłem na niej 29tyskm i gdyby nie dalszy wyjazd koło domu jeszcze ze 2 tys bym na niej zrobił.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2012, 10:05   #20
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Felkowski w cebaśce swojej ma fabryczne opony. 77r.

Na wprost i po suchym da się jeździć
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Miejska legenda - wałek zdawczy majki Silnik, sprzęgło, skrzynia 21 26.05.2013 09:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.