Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.10.2023, 07:06   #21
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

Pytanie co to znaczy porządnie ocieplone styro? Jaka warstwa jest w podłodze, jaką w ścianie, czy mostki termiczne starannie ocieplone i grubość ocieplenia stropodachu? To wszystko ma znaczenie. Rachunek kosztów montazu do ryzyka w przyszłości podrożenia kosztu medium wskazuje że gaz jest najlepsza opcja na ten moment. Pompa ciepła jest ok ale jedynie w opcji naprawdę domu zaizolowanego w bardzo staranny sposó, tj. Dla budynków znajdujących się blisko pasywności w ogrzewaniu.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 07:18   #22
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
no ale po co w ten deseń gadka.
nie dostanę dofinansowania i już. są pewne te... no... progi.

chodzi o przedstawienie jak to może wyglądać jeśli idzie o póżniejszą eksploatację. nie planuję PV i jak już to powiedziano powyżej może swędzieć.
To jeszcze jest program „moj prąd” z dofinansowaniem także do pompy ciepła bez kryteriów dochodowych.
Jak nie chcesz rozwalać posadzki by zrobić podłogówkę to pompa ciepła raczej odpada bo na grzejnikach nie będzie ekonomicznie.
Ja ogrzewam dom gazem ale budowałem 10 lat temu gdy gaz był tani a pompy ciepła dopiero wchodziły i były bardzo drogie. Z bezobslugowosci jestem zadowolony ale z obecnych rachnkow już nie bardzo.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 07:34   #23
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

na domu mam 15cm styro do spodu fundamentu, okna w domu drewniane trójszybowe, strych ocieplony 15cm wełny mineralnej na połaciach dachu oraz w podłodze strychu między belkami. Pewnie można to zrobić lepiej ale jest jak jest. Podłoga w domu nie jest na pewno szczytem marzeń izolacyjnych ale tego już nie zmienię.
W garażu plastik z podwójną szybą na ścianach 12cm styro, dach nieizolowany ale mam wydzielony wewnątrz warsztat w pewnym sensie na parterze bo garaż jest piętrowy - to pomieszczenie i kotłownię jestem w stanie wydzielić do ogrzewania jako 1/3 kubatury.

1. Nie wykluczam tematu pompy ciepła ale obecnie głównie dwa argumenty mnie odstręczają: brak PV i nawet po jej założeniu te nowe rozliczenia z energetyką wydają mi się mało sensowne. Poza tym - wtedy kiedy potrzebuję grzać jest albo ciemno, albo po prostu nie ma słońca bo zdarzają się miesiące gdzie niemal w ogóle nie świeci. Do tego dochodzi temat nieprzystosowania domu pod taką technologię - optymalna jest podłogówka - ciężko z tym dyskutować - trzebaby wywalić podłogi. Szczerze to po prostu nie jestem psychicznie na to przygotowany. Serio.

2. Kotłownia na pellet w garażu ma również wady z których sobie zdaję sprawę. Gdyby był to kocioł zgazowujący to jak mniemam ma on już w sobie wymiennik a nie jest wytwornicą gazu li tylko?
Z kotłem na pellet myślę o buforze w garażu, do tego mogę puścić sobie jeden grzejnik na garaż, żeby trochę złamać temperaturę. Nie myślę o tym jako o urządzeniu do zapewnienia 20C zimą w garażu.

Ktoś doradzał mi do garażu klimatyzator - nie pamiętam już kto to był. To ma w sumie sens: osuszy i ogrzeje.

Póki co zastanawiam się i zbieram opinie.


dom jest po prześwietleniu ka
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 07:50   #24
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Mimo, iż absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC to jednak w Twoim przypadku uważam to za pomysł delikatnie rzecz ujmują "mocno z czapy". Pomijając kwestię kosztów samej pompy i jej wyboru /gruntowa, powietrzna ?/ to ten remont z kuciem posadzek i wykonaniem mieszanego powierzchniowo-grzejnikowego ogrzewania zabije każdą ekonomiczną teorię. Z tych prostszych komplikacji to np. jak wyjdziesz z "wysokościami" gdy trzeba będzie /a raczej będzie trzeba / dokładać cokolwiek w ocieplenie poziome Osobiście w PC raczej nigdy bym się nie pchał modernizując stare. Nie doczytałem nic o infrastrukturze gazowej ale jeśli w okolicy istnieje i "gazociągi podepną" to najwygodniej wyjdzie pójść w tym kierunku. Oczywiście późniejsze rachunki mogą czasami zaboleć ale tanio to już było. Pelet czy inne cudo na paliwo stałe przy Twoich warunkach-potrzebach też będzie o niebo prostsze niż zabawa w PC i chyba też uzasadnione ekonomicznie - na "lato" dla c.w.u. można rozważyć kolektory + grzałka albo jakiś inny "dogrzewacz" /np. PC dla samej wody użytkowej - tym sposobem i Fazika podkurwisz i nieco nowoczesności doznasz/. W moim przekonaniu PC dla c.o., żeby dała 100% satysfakcji musi być zaplanowana na etapie wyboru działki a już najpóźniej projektu bo inaczej to może wyjść jak ze starym chłopem - niby formę jeszcze trzyma ale nocą popuszcza albo co godzinę na oddanie moczu wstaje
Ps. Przy kotle na paliwa stałe garaż nie obciąży jakoś specjalnie portfela i raczej nie będzie dodatkowym problemem. PC to inna bajka - osobiście sobie nie wyobrażam aby w Twoim układzie dogrzać to wszystko bez ogłoszenia upadłości
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 08:01   #25
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Dziękuję Paweł - nie ukrywam, że liczyłem na to, że tu napiszesz.

Oczywiście, jak każdy, lubię słyszeć to co chcę usłyszeć ale napisałeś dokładnie jak ja to widzę, wziąwszy pod uwagę warunki lokalowe. Biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie i pragmatyzm chyba trzeba to zrobić właśnie tak jak napisałeś. Mnie samemu zdaje się, że nie ma innego, lepszego wyjścia.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 08:05   #26
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Po tym co teraz napisałeś o izolacji swojego domu to nie jest za dobrze na dzisiejsze czasy i ceny energii cieplnej. Zostaw te podłogi, zrób lekko przewymiarowane grzejniki i zamontuj piec na paliwo stałe (tylko żeby piec nie był przewymiarowany)
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 08:12   #27
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,088
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 51 min 47 s
Domyślnie

Odnośnie dofinansowania.
Na dofinansowanie składają się wszyscy płacący podatki, korzysta tylko część podatników. Jakby korzystali wszyscy, nie miałoby to sensu. Jestem już leciwy i nie mam siły i czasu na nowe inwestycje, więc nie korzystam i dla mnie to całe dofinansowanie to rozbój w biały dzień...
Jest jedna korzyść - wiem na kogo nie zagłosuję.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 08:21   #28
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,478
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 8 godz 39 min 18 s
Domyślnie

Jedynie czego się obawiam to za jakiś czas likwidacji peletu jako dopuszczonego do użytku.
Z przedstawionego zakresu prac wynikało, że masz duży budżet. Aby wyliczyć PC lub jakieś mieszane rozwiązanie trzeba zrobić symulację i oprzeć się na wynikach finansowych ze zwrotem z inwestycji i uwzględniając możliwe zmiany cen na przestrzeni lat.
Dasz dane budynku zrobię Ci symulację energetyczną/finansową. Ale potrzebne konkretne dane:
Miejscowość
Temp wew jaka ma być utrzymywana
Geometrię budynku
Orientację strony frontowej budynku
Parametry przegród, stropy, ściana podłoga
Wentylacja
Stolarka (ilość, rozmieszczenie, rodzaj)
Dotychczasowy rodzaj ogrzewania
Nie będzie to jakaś zaawansowana symulacja, w oparciu o OPTIMĘ, jednak zawsze da Ci pogląd.
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 08:32   #29
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
Po tym co teraz napisałeś o izolacji swojego domu to nie jest za dobrze na dzisiejsze czasy i ceny energii cieplnej. Zostaw te podłogi, zrób lekko przewymiarowane grzejniki i zamontuj piec na paliwo stałe (tylko żeby piec nie był przewymiarowany)

Piszę jak jest. Nie napisałem jeszcze, że ściany to Porotherm 40 czy 45cm.
Co wydaje Ci się najsłabszym ogniwem tego układu? Izolacyjnie?
Nie wyobrażam sobie więcej niż 15cm styro na ścianach

Co do rozmiaru pieca - biorąc pod uwagę, że coś tam zostać tego ciepła w garażu, jakieś straty na przesyle, że ma dojść CWU do grzania to 24kW będzie za dużo? 19kW może to uciągnąć? Rozumiem sens pracy na optymalnym obciążeniu.


@Chomik - napiszę Ci na . Zanim zlikwidują pellet /którym pali w chuj ludzi w DE, A, FR - więc nie pójdzie to aż tak łatwo/ to najpewniej będzie się mój kocioł nadawał do wymiany.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 09:05   #30
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Matias ja mam w domu kocioł na te eko badziewie ale drewno też starwi do tego dwie pompy ciepła powietrze powietrze (tak naprawdę to klimatyzatory) ale zawsze można grzać do 25 poniżej zera jak to zadziała nie wiem. Co ważne to automatyka kotła zawor 4drogowy do sterowania temp zasilania domu do tego glowice termostatyczne najlepiej wszedzie ale najważniejsze to jeśli nie skorzystasz z żadnego z programów na wymianę źródła ciepła będziesz mog w kotłowni mieć nawet 5 pieców na wegiel gaz pelt drewno czy olej co będzie aktualnie wlepszej cenie to kupisz i tym będziesz grzal
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
GoPro 9 wątpliwości polaand Kwestie różne, ale podróżne. 2 13.09.2023 08:32
moduł zapłonowy RD07a -wątpliwości przed podróżą Piotrek K Układ elektryczny i zapłonowy 40 07.03.2015 01:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.