Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.03.2024, 14:15   #41
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
Kilka postów wcześniej w innym wątku nasz kolega pisał ze do regulacji wilgotności jest tynk gliniany, teraz juz nie wilgoć a ciepło.

Głównym celem wentylacji jest wentylacja pomieszczeń wymiana powietrza na świeże w coraz szczelniejszych domach wynika to ze coraz częściej mamy w domach zbyt wysokie stężenie CO2

co jest tu opisane

https://crsklep.pl/Wysokie-stezenie-...703076499.htmlszukałem na szybko pierwszy link z brzegu !


wobec czego potrzebujesz jakaś czujkę co mierz CO2 w ppm

np czujnik wielogazowy drager jakich ja używam w robocie albo inne co mierzą https://www.google.com/search?sca_es...ih=866&dpr=1.1

np takie
Zamówiłem. Jakaś okropna przecena na ten model bo zapłaciłem 139 z przesyłką
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2024, 14:51   #42
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,088
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 51 min 47 s
Domyślnie

Na Ali są takie co mierzą więcej rodzajów zanieczyszczeń powietrza.
Ja nie kupuję tego, bo mam obawy, że po niedługim czasie rozkalibrują się i będzie to tylko kolejna zabawka...
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Ostatnio edytowane przez MrWaski : 29.03.2024 o 18:59
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2024, 16:16   #43
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,395
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 29 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Melon, ile godzin pracy wiatraka w roku x 80w x cena za kWh - energia odzyskana z rekuperatora x cena za kWh z ogrzewania = oszczędność.

Nie zawsze i nie wszędzie to się sprawdzi, a chciałbym aby u Ciebie to działało.
Fazik z tego co u kumpla [chata podobna] wiem, że wiatraki włączają się raz na godzinę i robią wymianę, to wszystko zależy ile człowieków jest na chacie. Dlatego potrzeba dobrych wydajnych wentylatorów, a to nie jest tanie.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2024, 16:26   #44
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Pałeł, jest wiele możliwości wymiany powietrza. Można też reklamówka wnosić świeże powietrze do domu a stare wynosić.

Melon pytał o wymiennik ciepła (ręku). Chce wentylować dom odzyskując ciepło w pierwszej linii. W drugiej linii będzie nawilżać powietrze, bo z reku trochę tego wykapie.

Można ten system zastąpić odpowiednim tynkiem (wilgoć) i grawitacyjna wentylacja (wymiana powietrza). Bez kWh na liczniku, bardziej na etapie budowy domu a nie teraz.
fassi nie uważam ze nasza dyskusja przyniesie tu jakiekolwiek korzyści.
Ty wiesz i tak lepiej wiec niech twoje bedzie na wierzchu. Nie mam zamiaru z koniem sie kopać.

Znałem takiego faceta co myślał chyba podobnie. 30 minut przez zdążeniem jakieś tam mieliśmy uzgodnienia na gruncie zawodowym . Szkoda faceta Bo ze zbiornika nie wyszedł https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci...266-36173.html "tlenu" jednak było za mało mimo otwartego włazu oczywiście zbiornik nie dom ale fizyka jest taka sama.
__________________
Kowal zawinił - cygana powiesili
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2024, 18:27   #45
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Nie wiem lepiej bo ciągle się uczę. Ty już wiesz wszystko.
Najpierw wzywasz konia, a jak przyszedł to uciekasz od niego.

Przekonaj mnie że rekuperacja da mi tyle i tyle odzysku. Mój kumpel to sprawdził , pomierzył i zrezygnował.

Reszta zakłada, bo wszyscy tak robią i tyle. I nikt nie liczy ile zysków o strat. Rekuperacja się opłaci w styczniu i lutym w przypadku kumpla. Reszta roku to dmuchanie wiatrakami. Więcej strat niż zysków.

Grawitacyjna wentylację nie potrzebuje prądu.

Kupię sobie czujnik alarmowy CO2 kombinezon gazoszczelny. Jak będę na urlopie 2 miesiące i dom nie będzie wietrzony., to nie chce skończyć jak ten w zbiorniku.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2024, 19:21   #46
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Fassi bez sensu upierasz się, że rekuperacja ma przynosić zyski. To daje komfort mieszkania. Tak samo jest z cyrkulacją ciepłej wody, kosztuje ale daje komfort.
Bez wentylacji mechanicznej nie zrobisz komfortowej wymiany powietrza w domu w ciągu roku - nie zawsze działa grawitacja. Pomieszczenia mokre ?
Ustawienie pracy reku w określonych godzinach zmniejsza godziny pracy wentylatorów.
Skroplin z reku wcale nie ma za dużo- czasami coś tam kapie.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2024, 13:14   #47
krakus
 
krakus's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Sulejówek
Posty: 1,000
Motocykl: Fiddle
krakus jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 1 dzień 6 godz 40 min 39 s
Domyślnie

[QUOTE=fassi;849641]N
Przekonaj mnie że rekuperacja da mi tyle i tyle odzysku. Mój kumpel to sprawdził , pomierzył i zrezygnował.
]
Tutaj masz zrzuty że sterownika. Ale tak jak koledzy wspominali, ja używam tego nie że względu na oszczędności, a świeże powietrze. U mnie są też filtry antyalergiczne, syn jest uczulony na różne pyłki.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG20240329213830.jpg (387.1 KB, 11 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG20240329213819.jpg (455.8 KB, 9 wyświetleń)
krakus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2024, 19:40   #48
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

fassi przecież wiesz ze dobrze ci zycze i kibicuje budowie.


Czy sie opłaci czy nie ja nie wnikam. Ale porównam do wentylacji w golfie tez prąd bierze czyli kosztuje paliwo a w zimie grzeje w lato chłodzi. nie zabraniam ci okien otwierać ale w deszczu to nie specjalnie fajne a w zima nawet mniej w lato nawet nie wspomnę jak masz klimatyzowane wnętrze ale nie uwierzę ze z tego nie korzystasz, szyba zaparowana pyk pełna moc na szybe i widac ale przecież mozna szmatka ścierać parę.

na mieszkaniu słonecznym i ciepłym w lato odpalałem potężne wentylatory bo żyć sie nie dało wszystkie okna na południe cena pradu miała znaczenie żadne tak samo jest z Klimą, wentylacja mechaniczna, woda ze studni przecież wyciągając wodę wiadrem ze studni nie płacisz nikomu i nic!! a jednak ludzie buduja hydrofory a nawet korzystają z wodociagów jak woda nie jest najlepszej jakosci

ktos zauważył ze mozna dołożyć do wentylacji mechanicznej wymienienik ciepła bo wywalamy 22stopnie a wchodzi - 5 wiec cos energii mozna odzyskać i tak powstała rekuperacja ale nadal to jest wentylacja mechaniczna czyli rozwiniecie wentylacji grawitacyjnej która działa tylko przy różnicy temperatur niezbędne jest tu wystąpienie zjawiska ciągu kominowego czyli kominy trzeba wybudować to sa koszty budowy fundametu pod komin, samego komina a nawet specyficznej organizacji budynku.
ale oprócz kominów wentylacyjnych powietrze musi sie jakoś do domu dostać najlepiej przez nieszczelne drzwi i okna czy inne lufciki tyle ze ono mocno schładza domostwo i sporo ciepła marnujemy

mechaniczna pomarańcza tfu wentylacja ma w założeniu działać cały rok i mozemy jej siła sterować zależnie od potrzeb. A rekuperacja to rozwiniecie idei z odzyskiem ciepła i tyle mozemy również dzięki mechanicznej wentylacji przefiltrować powietrze dostarczane do domu pozbywaj sie np alergenów czy innego badziewia które zostanei na filtrach, niestety nie jest to cos co działa za darmo ale zapytaj alergika ile by dał aby nie smarkać i nie beczeć jak kwitnie np brzoza
__________________
Kowal zawinił - cygana powiesili
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2024, 20:20   #49
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Lepiej bym nie napisał

Kolega ma już od wielu lat rekuperator, ale on ma walkę z żoną. Uparła się, że od wiosny do jesieni to okna mają być otwarte! Raczej nikt nie jest alergikiem, ale komary i inne robactwo włazi do domu. Ostatnio jakieś śmierdzące owady (po rozdeptaniu) pokazały się - podobno z USA?
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2024, 20:58   #50
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,395
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 29 min 51 s
Domyślnie

Jak by się tak robactwa bał to w życiu pod namiot by nie pojechał, okna pootwierane w lecie i śpię bez robactwa ale to parę złoty kosztowało.
Może ktoś poleci silnik do rekuperatora o mocy max 80W ?
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.