Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.02.2024, 06:18   #1
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie Michelin Adventure

Po 30 tyskm przyszedł czas na zmianę opon. Zostało na nich 2.2 mm bieżnika.
Dotychczasowe Anakee 2 spisywały się bardzo dobrze , nawet ostatnie swoje km przy 5* i padającej mżawce były przyczepne, całkowicie przewidywalne .
Wybór padł na Adventury , pierwsze sto kilkadziesiąt km zrobione na razie tylko asfalt w tym dziurawy.
Pierwsze wrażenie bardzo dobre, lekko się toczą ,miękko wybierają dziury , wbrew internetowym opiniom wcale nie reagują źle na nierówności wzdłużne ani nie są głośne na pochyleniach.
Bardzo precyzyjnie utrzymują tor jazdy na wprost przy każdej prędkości w tym maksymalnej a do tego są stabilne.
Co do przedniej nie mam uwag.
Z racji że to od kształtu opony zależy jak się będzie zachowywać na dużych pochyleniach to w tej kwestii Anakee 2 była lepsza, blisko zamknięcia powierzchnia styku się zwiększała w Adventurach tego nie ma i stąd gorsze klejenie do drogi.
Daje się wyczuć przy odkręceniu gazu w złożeniu że tył ma tendencję do lekkiego uślizgu , pozostaje lżej się obchodzić z gazem.
Generalnie opony przyjemne i przewidywalne, michelin stanął na wysokości zadania choć złapał minusa z tylną za przyczepność blisko zamknięcia opony na zakrętach.
Szkoda że Michelin strzelił sobie/nam w kolano nie produkując nadal Afrykańskich rozmiarów bo Anakee 2 były jak dla mnie najlepszą uniwersalną oponą.
Adventury są dobre ale mają ten minus.
Terenu jeszcze nie próbowałem , zobaczymy co zaoferują choć to raczej opona asfaltowa ewentualnie jakiś szuter w każdym razie sprawności terenowej nie oczekuję.

Teraz słówko o ogólnej żywotności wiekowej Michelinów , 12 czy 16 lat nie robią na nich wrażenia nadal dobrze działają. Przykładowo innych producentów potrafią się zbetonować po 5 latach.
Jest to nieistotne dla kogoś kto zużywa opony szybko ale jeśli ktoś np mało jeździ to wtedy warto kupić takie które się nie starzeją.

Mam jeszcze jeden komplet używanych dwójek , zrobią 5-6 tyskm , jak by ktoś chciał tanio sprzedam , szkoda by leżały.
Miałem je sobie założyć na sezon ale skoro są nowe to pewnie już nie wykorzystam.

Gdyby nadal były do kupienia Anakee 2 i miałbym wybierać między nimi i Adventurami wybrał bym jednak dwójki choć Adventury są zaraz na drugiej pozycji.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 08:01   #2
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Może i trzymają ale jeśli posiadasz AC i coś się ...tfu... przydarzy to litości nie będzie zze względu na wiek
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 08:10   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 1 godz 34 min 15 s
Domyślnie

16 letnie opony dobrze działają.
Nie mam pytań.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 08:57   #4
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Anakee 2 wiadomo - nieodżałowana opona. W rozmiarze do DL650/1000 robili ją do około 2018 chyba.

Adventure miałem też w DL650 - bardzo dobry następca, co do zachowania w mocnych złożeniach nie wypowiem się bo aż tak ambitnie nie jeździłem żeby ją domykać ale może tak być jak Dzieju pisze. Jeździłem na nich po kamieniach i szutrach - wydaje mi się że podobnie jak na anakach 2 tzn. 90% zależy od kierownika.

Dla mnie - Anakee ADV to byłby jeden z pierwszych wyborów gdybym teraz zmieniał kapcie. Aha, głośne są tak w zakresie 80-100km/h jak pamiętam - mi to nie wadzi ale co bardziej wrażliwym może przeszkadzać.

Co do wieku opon to nie wypowiadam się - sam zwykle zmieniam je zanim mają więcej niż 6-8 lat, a kupuję jak najświeższe. Ale to już każdy po swojemu ocenia i kalkuluje
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 11:49   #5
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
16 letnie opony dobrze działają.
Nie mam pytań.
Nie opieram się na teorii tylko praktyce.
Każdy może mieć swoje zdanie , sprawdziłem i piszę jak działały. Dyskutować nie będę.

Głośności żadnej szczególnej nie zarejestowałem czyli mając jakieś porównania stwierdzam że ADV są normalnie ciche.
Może po prostu dobrze sobie zakożyłem i sam sobie wyważałem , grawitacyjnie/ ręcznie.
To nie ważne. Ważne że z wyjątkiem minusa przyczepnościowego blisko zamknięcia reszta jest dobra.
Ktoś kto jeździ prosto nigdy się o tym może nie dowiedzieć.

Opisałem wrażenia nie by dyskutować o roczniku czy innych aspektach ale by mogł ktoś podjąć decyzję.
Testy obaliły mity o hałasie , o złym prowadzeniu we wzdłużnych szczelinach czy na nierównościach.
Teraz niech każdy robi co chce z tymi informacjami.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 11:54   #6
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Wracając do tego co pisałeś o zakrętach to przypominam sobie że czułem w złożeniach pewną różnicę po przesiadce z pirelli scorpion. I myślę że to nie kwestia mieszanki a właśnie profilu opony z boku.

Niemniej, Anakee adv wspominam bardzo dobrze i z chęcią je założę ponownie w przyszłości.

Ale gdyby na rynku były anaki 2 to bym się nie zastanawiał
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 11:59   #7
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Pewnie guma była ze starych lepszych czasów, jak wszystko co sprzed lat w stosunku do tego co teraz dostępne. Tylko że mieliśmy kiedyś te anaki 2 i po pierwszym sezonie trzeba je było zmienić. To było jakieś 16 lat wstecz w moim odczuciu po przebiegu 10 km były do wyrzucenia
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 12:52   #8
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,386
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 6 godz 7 min 34 s
Domyślnie

Anakee adventure są b.głośne jak na opony szosowe bo do terenu też się nie nadają.

Anakee 2 to była najlepsza opona w historii tego modelu Michelin próbował ją zastąpić Anakee 3 ale się to nie udało więc wrócili do produkcji anakee 2 dalsze kombinacje marki to model Adventure, który wg. mnie po anakee 3 jest kolejnym nie do końca udanym modelem.... Pirelli scorpion a/t są bardziej terenowe i super trzymają na asfalcie i do tego cichsze i co też istotne tańsze.
mdxmd jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 15:32   #9
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 10 min 11 s
Domyślnie

Nie mogę się powstrzymać panowie sorry))

Ten rajd to na Anakach przejadę?

))
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 18:47   #10
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,857
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 2 tygodni 5 godz 26 min 0
Domyślnie

Dobrze czytam że zrobiłeś 30tys na jednym komplecie opon?
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Ktm 390 super adventure albo adventure R zylek KTM 10 30.11.2022 11:36
Michelin Anakee Adventure Melon Hamulce, kola, opony 26 12.06.2021 23:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.