Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Imprezy forum AT i zloty ogólne

Imprezy forum AT i zloty ogólne Imprezy forum AT i zloty ogólne. Spotkania użytkowników naszego forum. Mają one charakter otwarty: obecność AT wskazana, ale nie jest wymogiem. Piszemy również o imprezach motocyklowych, na które wybierają się nasi forumowicze.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.03.2023, 21:09   #611
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

jak to śpiewał kiedyś wałbrzyski jeden zespół:

Polityka wielka polityka
Mali ludzie nią manipulują
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.03.2023, 23:18   #612
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Skoro o rozgoryczeniach mowa

Jakieś trzy lata temu interesowałem się losem pięknego pomnika- monumentu
"Rzeź Wołyńska"rzeźbiarza światowej sławy- Andrzeja Pityńskiego. Groteskowe było to, że w Polsce, w kraju, w którym wciąż żywe jest wspomnienie nierozliczonej, okrutnej śmierci kilkuset tysięcy Polskich obywateli z Wołynia i Małopolski Wschodniej, nie ma dla niego miejsca. Jak gorący kartofel przekazywany z rąk do rąk, tak i przekaz tego pomnika parzył coraz bardziej, wraz z postępującą politpoprawnościa. W międzyczasie artysta zmarł i zabrakło w Polsce miejsca na ustawienie wybitnego dzieła, które zamiast pięknym, coraz częściej nazywano kontrowersyjnym, zbyt dosadnym, okrutnym, bulwersującym i obrażającym Ukraińców. Stanowisko ukraińskiego parlamentu: https://wiadomosci.dziennik.pl/wydar...w-toruniu.html

Był okres, że jedyną nadzieją był Rydzyk i Toruń. Bo kto, jak nie on i gdzie, jak nie w Parku Pamięci Narodowej?

Dziś już nie dziwię się, że ostatecznie na miejsce prezentacji pomnika wybrano maleńką Domostawę w Gminie Jarocin, gdzie wspólnota wojennych losów jej mieszkańców wraz z okolicznymi miejscowościami: Jarocinem, Momotami Dolnymi i Górnymi, Łążkiem Zaklikowskim i Pikulami zaistniała z mieszkańcami Kresów Wschodnich poprzez masowe zbrodnie popełnione przez Niemców i ich ukraińskich kolaborantów, w tym SS Galizien.
KU PAMIĘCI I PRZESTRODZE!

Dziś już nie dziwię się, że tu a nie w Toruniu. I że nadal realizacja jest w toku, bo ze społecznych zbiórek, które muszą pokryć wszystko, łącznie z urzędniczym oporem...

W Toruniu już rok temu w pompatyczy sposób, przy współpracy z IPN, zrealizowano park- monument na wzór Jad Waszem- w podzięce szlachetnym Ukraińcon ratującym Polaków. Ja dodam od siebie: ratującym w czasie Rzezi Wołyńskiej od okrutnej śmierci z rąk często innych sąsiadów- Ukraińców.

"Cieszę się, że toruńskie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny wzbogaca się o kolejne miejsce przekazujące prawdę o bohaterskich i tragicznych dziejach naszego narodu"
"Swoją podstawą zaświadczyli, że chrześcijańska etyka i solidarność międzyludzka są silniejsze niż terror, zbrodnie i ludobójstwo" -powiedział Prezydent

"Mam nadzieję, że przyjdzie czas na pojednanie polsko-ukraińskie, że przyjdzie czas, gdy takie pomniki będziemy stawiać również na Ukrainie, tak jak w Izraelu upamiętnieni są Polacy i przedstawiciele innych narodów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Mam nadzieję, że na Ukrainie znajdzie się miejsce dla ich rodaków, którzy wznieśli się na wyżyny człowieczeństwa "dodał prezes IPN.

Zdjęcia stąd:https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/10...snia-2020.html

1.jpg

2.jpg

Wszystko dobrze, tylko czy nie powinno to się odbyć w odwrotnej kolejności?
Sytuacja w Domostawie w lutym wyglądała tak:
zdjęcie moje


domostawa.jpg

Ostatnio edytowane przez ATomek : 28.03.2023 o 09:39
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2023, 10:36   #613
Gończy
 
Gończy's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2017
Miasto: LPU
Posty: 1,141
Motocykl: RD07a
Gończy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 9 godz 5 min 52 s
Domyślnie

Pozwól ATomku, że nawiązując do Twojego wpisu zostawię w tym wątku kilka słów.

Tadeusz Kumik, autor monografii zatytułowanej „Ulanów”, dodaje, że tereny Zasania Niemcy określali nikczemnie mianem „Banditenland”, co nie da się
przetłumaczyć inaczej, jak tylko„ziemia bandytów”: „Stąd tak częste pacyfikacje okolicznych terenów. W czasie takich akcji nikogo nie oszczędzano, często palono całe wsie z ludźmi i ich dobytkiem. W ogień wrzucano niemowlęta. W tak groźnych chwilach każdy krył się, gdzie mógł, w
schronach, na strychach, w kościołach, w grobach na cmentarzu...”

Jeżeli ten pomnik ma gdzieś stanąć w Polsce to stanie w tych okolicach. To też ziemia Śp. Andrzeja Pityńskiego urodzonego w Ulanowie. Sledzę temat pomnika od dawna, wiem, że w lutym odlewnia w Gliwicach wydała pomnik, udało się go rozebrać i przewieźć na miejsce. Nie jest jeszcze wiadome czy stanie on w lipcu na cokole w Domostawie ale wszystko jest na dobrej drodze.

Jarocin w powiecie niżańskim to mój matecznik, stąd pochodzi cała moja rodzina od strony śp. taty. 12 czerwca 1943 roku podczas pacyfikacji Jarocina mój dziadek Jan oraz jego osiemnastoletni syn - Władysław. Zginęli z rąk żołnierzy ukraińskich w służbie Niemców. Obława na Jarocin była zasługą okupacyjnego ukraińskiego wójta gminy Jarocin i ukraińskiego duchownego zamieszkującego w pobliskiej wsi Dąbrówka, obydwaj słynęli z nękania polskiej ludności.

https://kedyw.pl/index.php/2018/06/1...i-wsi-jarocin/

Ksiądz kanonik Kędzierski został spalony żywcem:

W kronice parafii jarocińskiej czytamy:
„Po północy z 11 na 12 czerwca 1943 r. widziano, jak ks. Kanonik klęczał przy barbarzyńcach obok płonącej stodoły, a oni go bili po twarzy. Rzekomo za to, że w ogniu słyszane strzały świadczyć mogły o składzie broni partyzanckiej w stodole. Tymczasem amunicja pod rzucana była przez barbarzyńców umyślnie dla zatuszowania ohydnej zbrodni. Nad ranem 12 czerwca, mniej więcej koło godziny 6 kiedy już ogień objął wszystko i dym buchał wszystkimi otworami wepchnięto ks. Kanonika w ogień gorejącej plebanii i sztyletem pchnięto go w plecy. To samo uczyniono z domownikami ks. Kanonika, w skład których wchodziła staruszka gospodyni Aniela Jędruch i ze wsi dwie staruszki, przytulone do plebanii z litości tylko ks. Kanonika: Katarzyna Gagat i Anna Pawłowska. Wszystkie trzy kobiety staruszki podzieliły los swego duszpasterza”.
i dalej:
„Leżał w kuczkach twarzą do ziemi, przysłaniając sobie usta rękami przed duszącym dymem. Zachowana była niemal cała postać, tylko że niektóre części ciała, jak ręce, nogi, głowa były całkowicie spopielone, tak że
przy pierwszym zaraz dotknięciu wszystko się rozsypało. Pozostał tylko uskwarzony kadłub bez rąk, nóg i głowy z wypalonymi wnętrznościami. Pod piersiami znaleziono kawałek niedopalonej sutanny, resztki kamizelki, a w jej kieszonce okulary, 100 złotych i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W plecach widoczne były cięcia sztyletem. Nie ulegało najmniejszej wątpliwości, że są to autentyczne zwłoki ks. Kanonika”.

Coś jest w tych okolicznych jarocińskich lasach. Ciężko to określić, coś jakby wisiało w powietrzu kiedy zawsze latem zaglądam tam na motocyklu. Gęsta, ciężka atmosfera ciemnego sosnowego lasu. To uczucie mi towarzyszyło zawsze odkąd będąc gówniarzem zapuszczałem się tam nad Gilówkę z młodszą siostrą i kuzynkami pomoczyć nogi w zimnej wodzie i połapać małe ryby w rękę, czy odwiedzając groby dziadków na pobliskim cmentarzu.

Czasem lecąc w Bieszczady czy Beskidy, czy też inne Bałkany warto zjechać z nowej trasy i powłóczyć się leśnymi duktami Lasów Janowskich.
Gończy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2023, 19:24   #614
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gończy Zobacz post
Czasem lecąc w Bieszczady czy Beskidy, czy też inne Bałkany warto zjechać z nowej trasy i powłóczyć się leśnymi duktami Lasów Janowskich.
Gończy, może udałoby się połączyć tegoroczne odsłonięcie (mam nadzieję) pomnika w Domostawie z odwiedzeniem Twoich stron z Twoich wspomnień, może nawet z noclegiem gdzieś nad Gilówką? Może jako zakończenie dorocznego szwędania Wołyńskim Szlakiem, wszak teraz przypada 80 rocznica?

Wolyn_samoobrona.png
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2023, 14:29   #615
Gończy
 
Gończy's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2017
Miasto: LPU
Posty: 1,141
Motocykl: RD07a
Gończy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 9 godz 5 min 52 s
Domyślnie

Czemu nie. Gilówka malutka, ale Bukowa lub Tanew, tam fajnie można by było gdzieś nogi pomoczyć. Trzymam kciuki, że Walczakowi się uda ten pomnik postawić.
https://sztafeta.pl/2023/03/26/ofiar...a-sie-pomnika/
Gończy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2023, 13:08   #616
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Bardzo lubię symbole, zwłaszcza narodowe. Niosą za sobą tradycję i tożsamość i cały bagaż starań pokoleń o ich utrzymanie.
Tak sobie z ciekawości obejrzałem dzisiaj nadanie najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej Prezydentowi UA

żeł.jpeg

żeł (2).jpeg

Ale mam problem z innym symbolem, który dumnie prezentuje Prezydent UA na swoim prawym ramieniu. Nie, nie jest to herb Ukrainy,który wygląda tak:
herb UA.png

Wobec tego, co to za symbol z mieczem? I nie jest to herb sił zbrojnych UA.
Jedyne, co mi przypasowało to to:

herb oun.png

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjon...ukrai%C5%84ski


Czy może ktoś się orientuje lepiej w tej symbolice?
Proszę o same konkrety, nie chcę podnosić ciśnienia.
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2023, 13:52   #617
Gończy
 
Gończy's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2017
Miasto: LPU
Posty: 1,141
Motocykl: RD07a
Gończy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 9 godz 5 min 52 s
Domyślnie

Mi się podniosło. Ręce opadają.
Gończy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2023, 13:59   #618
jabolos

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2020
Miasto: Olsztyn
Posty: 507
Motocykl: ATAS DCT 2018
jabolos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 5 s
Domyślnie

To ewidentne nawiązanie do symboliki OUN-UPA.

A sam tryzub został już w 2020 roku uznany przez brytyjskie służby za symbol ekstremistyczny
https://www.magnapolonia.org/brytyjs...stremistyczny/
jabolos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2023, 14:19   #619
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

A nie jest to czasem chiński sweterek i chińskiemu grafikowi się pomyliły symbole jak je ściągał z internetu?

Ps. Groby na Wołyniu drża, ale nie ze strachu.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.04.2023, 14:23   #620
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,358
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 41 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gończy Zobacz post
Mi się podniosło. Ręce opadają.


I za to off course nasz długopis nagradza:

Order Orła Białego (OB) – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
4 slot Huta Pieniacka piotrekk Umawianie i propozycje wyjazdów 5 20.09.2013 19:44
Huta Pieniacka Barył Imprezy forum AT i zloty ogólne 0 04.08.2011 09:53
I Kaszubski Zlot Motocyklowy - 14.08.09r. Ciapek Imprezy forum AT i zloty ogólne 4 17.08.2009 13:13
IX Ogólnopolski Zlot Motocyklowy JuIo Imprezy forum AT i zloty ogólne 4 27.07.2009 23:13
Zlot Motocyklowy Niechorze 24-26.07.09 vostock Imprezy forum AT i zloty ogólne 7 23.07.2009 12:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.