Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.08.2023, 00:52   #41
Tezla
 
Tezla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2014
Miasto: Kraków
Posty: 249
Motocykl: RD03
Przebieg: 80000
Tezla jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 14 godz 25 min 10 s
Domyślnie

Podoba mi się to.
Ja zrobiłem kasowanie luzu z zachowaniem wahliwego montażu zębatki ale wciąż za mało przejechałem żeby wiedzieć ile to będzie żyło.
Spróbuje Twojego patentu w XL600 bo muszę mieć możliwość zmiany zębatki 14/15z w trasie.
__________________
Honda XL 600 RM 86'
Honda XL 600 LM 86'
Honda XRV650 Africa Twin 88'
Honda XLV 750 R 83'
BMW R1100GS ABS 95'
Tezla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 06:14   #42
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 27 min 26 s
Domyślnie

Fajny patent szkoda że nie wiedziałem wcześniej gdy miałem swój wałek w rękach. Na pewno tańsze rozwiązanie niż zmiana zabezpieczenia na OEM (zamienniki szybko sie wyklepuja gdy już pojawi się min luz) za każdym razem przy zmianie zębatki -srednio 2x do roku -tulko off.

Przepraszam za wpis po wpisie ale kol Brzeszczot pamiętasz na jaka głębokość wierciles bo tam kanał olejowy jest. I jaka fi -po co wywarzac otwarte drzwi - mam znowu silnik na stole a wałek jak nówka i wkorwia mnie to kasowanie luzu podkładkami -nie ma to jak dokurwic z silom wodospadu.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q

Ostatnio edytowane przez wierny : 30.08.2023 o 07:00 Powód: Połączenie postów.
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 06:31   #43
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Spoko zapomniałem że masz monopol na wiedzę 🤣🤣 i wiesz lepiej czy działa czy nie działa

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
W dłuższej perspektywie czasu to nie będzie działać , nie ma takiej fizycznej możliwości. Całe obciążenie w twoim "patencie" z części niewytartej walka na zębatkę jest przenoszone przez dwie śruby m6 + 2moze 3mm walka z części nie zużytej podczas użytkowania z oryginalnym montażem zębatki. Potrzyma chwilę i się rozklekocze. Klej jest 100 razy skuteczniejszy.
Tego typu patentów parę było już na rynku, "działającej" na tej zasadzie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 06:50   #44
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Ustalanie kół zębatych, pasowych, przekładniowych, łańcuchowych, .... za pomocą śruby wkręcanej od czoła wału to standardowe i popularne rozwiązanie w wielu maszynach.
Myk jest tylko jeden, śruba wkręcana od czoła ma za zadanie utrzymać koło na miejscu, śruba nie może przenosić żadnych obciążeń wynikających ze sposobu i potrzeby przenoszenia napędu. No i oczywista oczywistość, że wałek z otworem gwintowanym w środku musi dać radę przenieść moment zginający i skręcający, mimo braku kawałka mięsa wewnątrz.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 06:53   #45
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Dokładnie, przy nowym wałku ten sposób ma realne szanse wydłużyć jego żywotność przy wałku już zużytym to lepienie gówna gównem.

Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Tak czytam i się zastanawiam po co wy się katujecie z tym wklejaniem zębatki , wystarczy trochę chęci , troszkę pojęcia i jeden wolny wieczór .Koszt w zależności od ilości połamanych wierteł , nawet nieogar zmieści się w 100 PLN i spokój na wieki . Przecież w prosty sposób można ....
Troszkę pojęcia to słowo klucz nim się zacznie kozaczyć
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 08:50   #46
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 8 godz 44 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Fajny patent szkoda że nie wiedziałem wcześniej gdy miałem swój wałek w rękach. Na pewno tańsze rozwiązanie niż zmiana zabezpieczenia na OEM (zamienniki szybko sie wyklepuja gdy już pojawi się min luz) za każdym razem przy zmianie zębatki -srednio 2x do roku -tulko off.



Przepraszam za wpis po wpisie ale kol Brzeszczot pamiętasz na jaka głębokość wierciles bo tam kanał olejowy jest. I jaka fi -po co wywarzac otwarte drzwi - mam znowu silnik na stole a wałek jak nówka i wkorwia mnie to kasowanie luzu podkładkami -nie ma to jak dokurwic z silom wodospadu.
Jestem w posiadaniu dwóch sztuk Honda transalp w których tak zrobiłem , jeżdżą nimi dzieciaki .650 kupiłem z zaspawanym wałkiem i skończonym napędem, tak że ryzyka nie było Po założeniu nowego napędu , zamontowaniu na śrubę centralną młody zrobił w dwa lata 32 tyś km Dużo po bałkańskich górkach we dwójkę . W drugiej 600 w tym roku przy okazji remontu silnika bo pobierała olej , wałek był ładny lecz trochę luzu na zębatce było . Szkodnik zaliczył na tym sezonie Rumunię i używa trampunia do codziennej jazdy na uczelnię praktycznie cały rok. I co weekend wraca na nim do domu 120 km . Do tego stopnia zawziął się na jazdę motocyklem że sprzedał auto, bo stwierdził że jest mu nie potrzebne . Ze śrubą centralną to nie jest żaden patent , dużo motocykli ma takie rozwiązanie . Wzorowałem się na KTM jeżeli chodzi o siłę dokręcenia przedniej zębatki . Wierciłem głęboko na 4/5 centymetrów ,a zrobiłem to bo nie wiedziałem że się nie da 🤣🤣🤣🤣

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 09:32   #47
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,384
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 36 min 46 s
Domyślnie

sruba z czola ok dziala w osi 'do silnika' ale obciazenie przenosi wieloklin. mnowstwo motocykli ma srube centralna - wlasciwie to wiekszosc z jakimi pracowalem ale obciazenie przenosi WIELOKLIN. no przeciez nie stożek
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 09:38   #48
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
sruba z czola ok dziala w osi 'do silnika' ale obciazenie przenosi wieloklin. mnowstwo motocykli ma srube centralna - wlasciwie to wiekszosc z jakimi pracowalem ale obciazenie przenosi WIELOKLIN. no przeciez nie stożek

W przypadku sugerowanego patentu przenosi jakies 2-3mm wieloklinu i dwie srubki m6 no dobra jest jeszcze odrobina tarcia miedzy podkladka a zebatka ...
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 09:38   #49
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,478
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 8 godz 3 min 19 s
Domyślnie

Ta śruba centralna wygląda na dobre rozwiązanie i nie widzę słabego punktu. No jedyny to poprawne/równe wykonanie odwiertu, jak spierdolisz to najdroższy odwiert w karierze
chomik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 09:44   #50
waw


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 269
Motocykl: nie mam AT jeszcze
waw jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 18 godz 46 min 19 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dubel Zobacz post

W przypadku sugerowanego patentu przenosi jakies 2-3mm wieloklinu i dwie srubki m6 no dobra jest jeszcze odrobina tarcia miedzy podkladka a zebatka ...


W sprzęgle moment przenoszą w takim razie tylko sprężynki, wsparte tą "odrobiną" tarcia.
waw jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Małyszek - rogale: dyskusja [wydzielone z wątku o sprzedaży] żuk Inne tematy 11 29.08.2018 13:09
wydzielona dyskusja polityczna zipo Inne tematy 33 13.10.2014 07:58
Uszczelniacz wałka zdawczego? Kishon Silnik, sprzęgło, skrzynia 22 23.03.2014 21:11
"Naprawa" wałka zdawczego - metoda alternatywna 4 :) iwan Silnik, sprzęgło, skrzynia 37 18.05.2010 19:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.