Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.09.2018, 13:03   #1
jaro
 
jaro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Dabrowa G.
Posty: 690
Motocykl: RD07a DRZ 400E
jaro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 9 godz 51 min 22 s
Domyślnie Stary motocykl jak odzyskać zagubione dokumenty

Mogę kupić motocykl z lat 70 od prawowitego właściciela, ale dokumenty zaginęły. Umowę mogę spisać, czy to wystarczy abym odzyskać wtórnik dowodu rejestracyjnego? I drugie pytanie jeśli od jakiegoś czasu czyli co najmniej 30 lat nikt nie płacił ubezpieczenia to będzie z tym problem dla mnie,czy też starego właściciela?
jaro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 13:22   #2
Fihu
 
Fihu's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 1,375
Motocykl: RD 03
Przebieg: x83000
Galeria: Zdjęcia
Fihu jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 2 godz 2 min 41 s
Domyślnie

Z ubezpieczeniem to nie Twój problem, byle w dniu zakupu (czyli data na umowie) go ubezpieczyć.

Motocykl ma tablice rej? Tabliczke znamionową? Nr ramy? Jesteś pewny motocykla?
Fihu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 13:24   #3
refaston
 
refaston's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Zielona Góra
Posty: 18
Motocykl: nie mam AT jeszcze
refaston jest na dystyngowanej drodze
Online: 20 godz 12 min 29 s
Domyślnie

Dla Twojego bezpieczeństwa zadbałbym o to, żeby w dniu kupna moto stary właściciel miał podpisaną umowę OC (nawet taką na miesiąc), wtedy ty kupujesz moto z ubezpieczeniem, które oczywiście przedłużasz, Fundusz Gwarancyjny na pewno prędzej czy później odezwie się do starego właściciela.

Co do odzyskania dokumentów się nie wypowiem, bo nie znam tematu.
refaston jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 13:29   #4
jaro
 
jaro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Dabrowa G.
Posty: 690
Motocykl: RD07a DRZ 400E
jaro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 9 godz 51 min 22 s
Domyślnie

Tak jestem pewien. Tylko nie chciał bym właściciela narażać na problemy z OC.
jaro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 13:50   #5
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,321
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 18 godz 48 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jaro Zobacz post
Tak jestem pewien. Tylko nie chciał bym właściciela narażać na problemy z OC.
Najlepiej jakby miał tablice rejestracyjną Może sie okazać że motocykl był przed 1997r wyrejestrowany czasowo i ubezpieczenia do dziś gosc nie musi płacić. Najważniejsze aby w dniu zakupu zapłacić swoje OC.
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 13:57   #6
majkowski1

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: CK
Posty: 626
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: do AE
majkowski1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 18 godz 54 min 54 s
Domyślnie

Najlepiej jak stary właściciel odzyska w Wydziale Komunikacyjnym dokumenty...
można przeczytać na forum prawnym:
(adresu nie podaję, żeby nikt nie czepiał i wystarczy w gogla wkleić) zasiedzenie-motocykla-brak-jakichkolwiek-papierow-zabytek.html
majkowski1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 16:30   #7
Prince
 
Prince's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Posty: 1,324
Motocykl: xtz660 Ténére/XR650R
Prince jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 27 min 41 s
Domyślnie

Pojazdy zabytkowe nie muszą mieć ciągłości OC. Jakoś od ponad 10 lat tak jest. Moza je ubezpieczać czasowo- ale nie trzeba.
Prince jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 17:00   #8
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

A ten motocykl jest zabytkiem Prince

Gdzie to wyczytałeś?

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 17:52   #9
tadzik
 
tadzik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2016
Miasto: Rzeszów
Posty: 571
Motocykl: RD03 czeka na reanimację
tadzik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 2 dni 56 min 27 s
Domyślnie

Aleście tu nakombinowali!
Najprościej jest zajrzeć na stronę UFG, a tam:
kliknąć po prawej FAQ
wybrać niżej "Opłaty karne za brak obowiązkowego OC" pokaż pytania znaleźć pytanie: "Okres kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy OC" po kliknięciu na "zobacz odpowiedź" mamy coś takiego:
"Opłata za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz OC rolników, zgodnie z art. 88 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2013.392.j.t), nakładana jest za rok, w którym przeprowadzono kontrolę, tj. jeśli kontrola miała miejsce w 2015 roku wysokość nałożonej opłaty zgodna jest z wysokością obowiązującą w tym roku. Kontrole spełnienia obowiązku zawarcia umowy OC przeprowadzane są przez organy obowiązane i uprawnione do jej przeprowadzenia za rok bieżący i nie są przeprowadzane wstecz."
Z powyższym, aby nie narażać sprzedającego na karę z UFG spisujemy z nim umowę w Sylwestra (31 grudnia) i od razu w tym dniu kupujący ubezpiecza pojazd. Raczej niemożliwe jest, że urząd zdąży wszcząć postępowanie w danym roku a przecież po północy to już mamy Nowy Rok i ubezpieczenie w w tym nowym roku ważne.
Czy to co powyżej jest w miarę zrozumiałe?

To jeszcze mały cytacik ze sprawy mojego znajomego
CYTAT:
Szanowny Panie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w odpowiedzi na e-maila z dnia 20 lutego 2015r., informuje, iż opłata karna nakładana jest za rok, w którym przeprowadzono kontrolę, np. jeśli kontrola miała miejsce w 2015 roku wysokość nałożonej opłaty zgodna jest z wysokością obowiązującą w tym roku. Kontrole spełnienia obowiązku zawarcia umowy OC przeprowadzane są przez organy obowiązane i uprawnione do jej przeprowadzenia za rok bieżący i nie są przeprowadzane wstecz. Jednocześnie informujemy, iż kontrolą w danym roku mogą być objęci wszyscy posiadacze danego pojazdu, którzy w roku kontroli byli w jego posiadaniu. O przeprowadzonej w ten sposób kontroli własnej UFG (ustalenia posiadaczy na podstawie umów sprzedaży, weryfikacja w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych lub CEPiK) posiadacz może dowiedzieć się również, otrzymując wezwanie, w roku następnym. Z poważaniem, Zuzanna Ościk Starszy Referent Biuro Obsługi Klienta tel. 22 53 96 100 Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa

Szanowny Panie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w odpowiedzi na e-maila z dnia 9 czerwca 2014r., uprzejmie informuje, że ustawa z dnia 22.05.2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.), w związku z dobrowolnym poddaniem się karze, nie przewiduje możliwości zmniejszenia opłaty karnej. Fakt, iż pojazd zarejestrowany nie jest wprowadzany do ruchu, nie ma znaczenia dla obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego pojazdu. Z treści ww. artykułu wynika, iż obowiązek zawarcia umowy w zakresie OC i zachowania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego na terenie RP, niezależnie stanu technicznego, w jakim znajduje się pojazd oraz przyczyn użytkowania lub nie. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu, załadunkiem i wyładunkiem, zatrzymaniem lub postem pojazdu (w tym garażowaniem). Zgodnie z art. 33 ust 9 ww. ustawy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z dniem wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu. Do tego czasu posiadacz pojazdu obowiązany jest legitymować się ochroną ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczenia OC. Jednocześnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje, iż opłata karna nakładana jest za rok, w którym przeprowadzono kontrolę, np. jeśli kontrola miała miejsce w 2014 roku wysokość nałożonej opłaty zgodna jest z wysokością obowiązującą w tym roku. Kontrole spełnienia obowiązku zawarcia umowy OC przeprowadzane są przez organy obowiązane i uprawnione do jej przeprowadzenia za rok bieżący i nie są przeprowadzane wstecz. Informujemy, iż kontrolą w danym roku mogą być objęci wszyscy posiadacze danego pojazdu, którzy w roku kontroli byli w jego posiadaniu. O przeprowadzonej w ten sposób kontroli własnej UFG (ustalenia posiadaczy na podstawie umów sprzedaży, weryfikacja w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych lub CEPiK) posiadacz może dowiedzieć się również, otrzymując wezwanie, w roku następnym. Z poważaniem, Zuzanna Ościk Starszy Referent Biuro Obsługi Klienta tel. 22 53 96 100 Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa www.ufg.pl Chronimy poszkodowanych Identyfikujemy nieubezpieczonych Wspieramy ubezpieczycieli
tadzik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.09.2018, 19:02   #10
Prince
 
Prince's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Posty: 1,324
Motocykl: xtz660 Ténére/XR650R
Prince jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 27 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
A ten motocykl jest zabytkiem Prince

Gdzie to wyczytałeś?

M
Tu ło
Cytat:
motocykl z lat 70
Jeśli chcesz drążyć o tym czy jest wpisany do rejestru itd. To skrócę, bo nie musi. Liczy się data produkcji i czas od jej zakończenia.
Prince jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
jak odzyskać zgrabne lagi? czyli striptiz przedniego zawieszenia wilczyca Lejdis 72 22.06.2016 20:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.