Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.10.2008, 14:21   #21
ENDRIUZET
buszujący w zbożu
 
ENDRIUZET's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 678
Motocykl: RD07
Przebieg: 33.000
ENDRIUZET jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 13 godz 40 s
Domyślnie

Nikt się ze mnie nie śmieje ... fabrycznie mam oponę 140 ... a ładniej wyglądałaby 150 ... napisałem wprost: lansik takie fajne oponki i wszystko na temat ... Pytam tylko czy można wrzucić 150 oraz ewentualne przeciwwskazania POPARTE PRAKTYKĄ, a nie dumaniem (argumentami) na temat przecierania rantów itp. Także zastanawiam się jak zmiana szerokości opony wpłynie na zużycie paliwa, przyspieszenie,właściwości jezdne ... Oczywiście, że moto ma służyć do jeżdżenia ... ale optycznie też chcę mieć przyjemność ... ... jeśli ktoś napisze tu na forum "słuchaj, jeździłem na kapciu 150 ... nie zakładaj takich ponieważ ...." ... nie będę mułem i posłucham się praktyka ... i wstawię 140 ...
Kręci mnie założenie TKC bo na Anakee AT "wygląda troche zniewieściale" ... jak sam napisałeś kol. Wieczny ... i tu rodzi sie dylemat czy jako młody stażem kierowca dam sobie na nich radę gdyż 85% śmigam po asfalcie ...

/ na tzw. laski mam inne skuteczne sposoby niż motocykl z grubą oponą/.


Nooooo i jobów proszę mi tu nie sprzedawać bo się peszę .....

Ostatnio edytowane przez ENDRIUZET : 06.10.2008 o 14:56
ENDRIUZET jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 14:51   #22
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 7 godz 3 min 20 s
Domyślnie

prawda jest taka, ze np.:
Mitas e-09 - rozmiar afrykanski tył - zalecana felga jest 3.5" zamiast 3.0 jak ma AT
Michelin Anakee - zalecana 3.0
Michelin Sirac - 2.75
Michelin T63 - 2.75
TKC 80 - 3.25 (chociaz pisza tez w innych miejscach, ze 3")

Zakladanie 150 to ... tylko i wyłącznie lans i nic więcej.
Empityczne doświadczenia ludzi z regionu, co bujają się na ciężkich i lekkich endurakach wskazują, że jeśli nie masz KTM 990 to nie ma sensu 150 zakladac. Pogorszysz sobie właściwości jezdne i wywalisz więcej kasy za opone niż to warte, nie wspominając, że trochę więcej siły AT potrzebuje aby rozpędzić się na takim kapciu a trakcja na asfalcie taka sobie ... (opinie nie moje, ja sam nie mam tyle doświadczenia).
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 15:16   #23
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Zmieniałeś treść ostatniego posta 3 razy, czy mi się tylko wydaje?

Wystarczające powinno być tłumaczenie Felkowskiego. Ja mam 140 zamiast 130 i drugi raz takiego błędu nie popełnię, jeśli nie będę zmuszony sytuacją. Myślę, że ze 150 zamiast 140 będzie podobnie.

Piszesz, że jesteś młody stażem. Chcesz się uczyć na niewłaściwej oponie? Załóż to co fabryka nakazuje i jeździj. Pozamykaj z czasem opony, przytrzyj buty w szybkich łukach, poczuj jak właściwa, nowa opona przekazuje Ci informacje z ulicy i wtedy eksperymentuj. Ja, mając 140, czuję że tył trzyma słabiej, gorzej sygnalizuje wejście w graniczny zakres trzymania i mam wrażenie ("wrażenie", ponieważ w praktyce mi się to jeszcze na niej nie zdarzyło), że puści bez dawania czytelnego znaku. 130 trzymać będzie większą powierzchnią, szczególnie w złożeniu. Obecnie przednią oponę zamykam, natomiast z tyłu pozostaje mi z 8mm bieżnika. Po co mi te 8mm?

U Ciebie sytuacja będzie analogiczna, ponieważ masz szerszą obręcz niż w 04 i dedykowana jest tam 140 zamiast 130.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 15:20   #24
ENDRIUZET
buszujący w zbożu
 
ENDRIUZET's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 678
Motocykl: RD07
Przebieg: 33.000
ENDRIUZET jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 13 godz 40 s
Domyślnie

Hmmmm wychodzi z tego, że "w sam raz" jest TKC 80 lub Anakee ...
Jest takie arabskie przysłowie " Jeśli jedna osoba powie ci że jesteś osłem - nie przejmuj się. Jeśli powie to druga - kup sobie siodło" ... jak na razie thx Ramires

(Do Wiecznego - zmieniałem chyba z 5 razy ... ostatecznie ostygłem ... i zostawiłem tylko to co było na temat) ... Normalnie czuje się inwigilowany .... masz subskrypcję na komórkę kol. Wieczny

TERAZ to było konstruktywnie bez najazdów na laski i podśmiechujek ze strony kolegów. Thx Wieczny - przekonaliście mnie szybko, skutecznie i w ekspresowym tempie by założyć to co mi napisali Niemce w briefie czyli 140/80/17
Z wielokrotnie zadawanym kolejnym pytaniem zostanę chyba sam ... tyle już było dywagacji na ten temat ... czyli, że w moim przypadku Anakee praktyczniejsze, a TKC 80 bardziej sexy .... co wybrać .... hehehehe

(naprawdę dzięki za pomoc Panowie)

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 22.02.2013 o 19:16
ENDRIUZET jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 15:35   #25
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

No, szerokości . Takiej jak producent zaleca . Do TKC dojrzejesz. Też przez to przechodziłem .
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 16:39   #26
felkowski
 
felkowski's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawka
Posty: 1,482
Motocykl: RD07a
Przebieg: 66666
Galeria: Zdjęcia
felkowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 19 godz 27 min 40 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ENDRIUZET Zobacz post
Napisałem już "po co" ... ładniej wygląda szeroki kapeć ... giziu już po napisaniu przeze mnie tego posta na czacie napisał mi, że można 150/80/17 bo na takim jeździł w ubiegłym roku ... czekam na info czy może ktoś jeszcze wstawiał szerszego laczka ... oraz wady/zalety tego rozwiązania
Może nie wyraziem się dość jasno. Jak założysz na tę felgę szerszą oponę to ona nie będzie szersza bo ranty i tak zatrzymają. Będzie tylko bardziej wypchnięta na środku. Jak chcesz mieć lans to powinienieś założyć szerszą felgę. A wtedy w zależności od szer felgi choćby i 205 . Tylko czy tym da się jeździć.
Uwaga teraz bedzie żart :A jeśli Ci zależy na szerokim laczu to trzeba było kupić TW albo vanvan tam to jest kapeć szeroki.W dodatku są tańsze po co przepłacać.
__________________
felkowski
sikanie z wiatrem to chodzenie na łatwizne
felkowski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 19:31   #27
ENDRIUZET
buszujący w zbożu
 
ENDRIUZET's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 678
Motocykl: RD07
Przebieg: 33.000
ENDRIUZET jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 13 godz 40 s
Domyślnie

"Uwaga teraz będzie żart" ... Felkowski ty się wyraźnie czepiasz, nabijasz i starasz poniżyć .... (to był żart) ... a swoją drogą co to jest "TW albo vanvan"

Info dla tych co zachodzą w głowę dlaczego jestem taki niekumaty w motocyklowe tematy
Kochani, ja jeszcze w czerwcu 2008 chodząc po komisach i salonach motocyklowych bałem się nawet usiąść na zaparkowanym niskim chopperku pojemności 750 ze strachu, że mnie przygniecie i w ogóle ... Baaaaa... nawet Kawasaki KLE 500 mnie przerażał. Ja NIGDY wcześniej nie jeździłem motocyklem ... nawet motorowerem ... Kiedy kupiłem AT ... przez 3 dni stała na podwórku i jeno ją oglądałem zapijając brovara ... robiłem przejażdżki do bramy podwórka i z powrotem ... później do zakrętu ... później lekko za kościół i do domu ... później do przejazdu kolejowego ... później ... na na tyle dalej, że zrobiłem do dzisiaj 2500km ....

Ostatnio edytowane przez ENDRIUZET : 07.10.2008 o 09:06
ENDRIUZET jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 21:51   #28
wojtas


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Duszniki Zdrój
Posty: 27
Motocykl: SuperTerefere
wojtas jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 godz 32 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ENDRIUZET Zobacz post
WOJTAS mam pytanie (...) można wrzucić do AT oponę szerokości 150 Jak się tym jeździ, jakieś różnice, +/- ... wady / zalety)
Właściwie wszystko już zostało powiedziane, ale skoro zostałem wywołany ...
Moje doświadczenie z przewymiarowaniem zostało podyktowane tylko koniecznością i to dopiero po burzliwych konsultacjach z Marem, bo musiałem się upewnić, czy nie spie... On za bardzo nie odczuł róznicy i ja za bardzo też (a właściwie to ja nic, tyle, że na początku ostrzej jeździłem bardzo rzadko i doświadczeń "granicznych" było mało). Co nie zmienia faktu, że na pewno gubi się pełne walory gumy w rozmiarze dedykowanym. Tak więc: nie opłaca się, ale z braku laku będzie caaałkiem znośnie. Tyle tylko, że nasze doświadczenia są nie z AT..., ale to widać w stopce.

A te tajemnicze nazwy (yamaha TW i suzuki VANVAN) to motongi, takie, hmm, enduro z balonowymi tylnymi kołami.
__________________
SuperTerefere

Ostatnio edytowane przez wojtas : 06.10.2008 o 21:59
wojtas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.10.2008, 22:03   #29
Marcin SF
 
Marcin SF's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 687
Motocykl: RD07a
Marcin SF jest na dystyngowanej drodze
Online: 12 godz 42 min 27 s
Domyślnie

generalnie po za rozmiarami gumy czyli A, niekoniecznie dobrym dopasowaniem opony do felgi czyli B, zmieniamy geometrię motocykla - tzn motocykl po włożeniu węższej, czy szerszej gumy bedzie się inaczej zachowywał w skręcie, może będzie go można łatwiej złożyć w zakręt, a może trudniej tego bez empiryki nie da się niestety spawdzić czyli mamy C. Nawet jak zmienimy felgę to szersza opona ma inny kształt co dalej wpływa na zachowanie się motocykla w zakręcie.

Czasami w szczególności dla osoby początkującej mogą to być różnice niezauważalne, czasami mogą być wyraźne. Nie testowałem nie mogę potwierdzić
Marcin SF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.10.2008, 00:38   #30
Artuditu
Road legal
 
Artuditu's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Stolicstan
Posty: 1,319
Motocykl: AT Rd07 93r mud fighter
Przebieg: kręcony
Artuditu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ENDRIUZET Zobacz post
Ja NIGDY wcześniej nie jeździłem motocyklem ... nawet motorowerem ...
OfTop

No to albo gratulować odwagi albo... hmm, z roweru na AT to odważna decyzja. od czerwca 2500km? ja w 3tyg zrobiłem po miescie 3000 i wciąż uważam że za mało jeżdżę.
__________________


Ostatnio edytowane przez Artuditu : 07.10.2008 o 10:50
Artuditu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.