Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Hobby Forumowicza

Hobby Forumowicza Lubisz misie, kwiatki czy też inne dewiacje - to forum jest po to, abyś mógł się podzielić swoim hobby

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.02.2023, 13:45   #1
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 19 godz 13 min 16 s
Domyślnie Gravel - porada/zakup

Cześć,

jeździ ktoś z nas? Od jakiegoś czasu ćwiczę dłuższe dystanse na mtb HT, ale zrobiłem ostatnio parę km rowerem z barankiem i wygląda na to, że przyszedł czas na lepiej przystosowany do rowerowej włóczęgi sprzęt.
Jazda jak afryką - jadę gdzie mnie oczy poniosą, a nie gdzie prowadzi główna droga i tak sobie myślę, że taki gravel mógłby się sprawdzić - dobrze myślę?

Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia i podpowiedzi - net przeglądam, mniej więcej wiem co w trawie piszczy, ale opinie z FAT najbardziej do mnie przemawiają
Mój budżet to ~5k pln, więc celuję w używany sprzęt. Nowy z fv kapkę droższy też w sumie mógłby być. Moje oczekiwania to sztywne osie, tarczówki (hydraulika), widelec karbon i chętnie grupa GRX - może ktoś z Was sprzedaje albo zna jakiś sprawdzony sprzęt?
Poniższe ogłoszenie to mniej więcej to czego szukam:
https://www.olx.pl/d/oferta/scott-sp...&sliderIndex=5

Dzięki,
tommi
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 15:13   #2
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 10 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tommi Zobacz post
Cześć,

jeździ ktoś z nas? Od jakiegoś czasu ćwiczę dłuższe dystanse na mtb HT, ale zrobiłem ostatnio parę km rowerem z barankiem i wygląda na to, że przyszedł czas na lepiej przystosowany do rowerowej włóczęgi sprzęt.
Jazda jak afryką - jadę gdzie mnie oczy poniosą, a nie gdzie prowadzi główna droga i tak sobie myślę, że taki gravel mógłby się sprawdzić - dobrze myślę?

Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia i podpowiedzi - net przeglądam, mniej więcej wiem co w trawie piszczy, ale opinie z FAT najbardziej do mnie przemawiają
Mój budżet to ~5k pln, więc celuję w używany sprzęt. Nowy z fv kapkę droższy też w sumie mógłby być. Moje oczekiwania to sztywne osie, tarczówki (hydraulika), widelec karbon i chętnie grupa GRX - może ktoś z Was sprzedaje albo zna jakiś sprawdzony sprzęt?
Poniższe ogłoszenie to mniej więcej to czego szukam:
https://www.olx.pl/d/oferta/scott-sp...&sliderIndex=5

Dzięki,
tommi
Oczywiście, że jaździ.
Gravel moja miłość od kilku lat.
Mam już drugiego.
Miałem Cannondale, ale teraz mam Specilized Diverge - petarda. Żona też ma Diverge.

Gravela mocno hejtują w sieci, że do niczego, ale to jest dla mnie rower idealny.
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 16:09   #3
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 19 godz 13 min 16 s
Domyślnie

"
Cytat:
Napisał Mallory Zobacz post
Oczywiście, że jaździ.
Gravel moja miłość od kilku lat.
Mam już drugiego.
Miałem Cannondale, ale teraz mam Specilized Diverge - petarda. Żona też ma Diverge.

Gravela mocno hejtują w sieci, że do niczego, ale to jest dla mnie rower idealny.
Dla mnie idealny jest na razie na papierze, ale planuję sam to przetestować. Gdybyś słyszał o jakiejś ciekawej ofercie w Twoim rowerowym otoczeniu, to będę wdzięczny za cynk.

Co myślisz o wyposażeniu scotta z linka?

Z uśmiechem na ustach spoglądam też na taki "prostszy" sprzęt - śmieszne, ale podoba mi się kolor
Kwadrat bym sobie przy okazji zmiany napędu wymienił na hollowtecha, lepsze koła na asfaltowe przejażdżki dokupił i jakoś by to już mogło jeździć.
https://www.olx.pl/d/oferta/rower-gr...&sliderIndex=0
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 17:53   #4
krynek
 
krynek's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Giżycko
Posty: 96
Motocykl: Lc8 950 Adventure
krynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 17 godz 2 min 34 s
Domyślnie

Ja polecam jeszcze gianta anyroad trochę niższa półka ale też klasa sama w sobie.
pozdr
__________________
Transalp PD03 EVO II 650 1991/2003, potem xt 600 tera: LC8 950 Adventure i mniejszy brat lc4 640
krynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 20:17   #5
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Zależy czy oczy zanoszą Cię faktycznie tam gdzie jezdzilbys MTB bo z tego ciężko się leczy.
Miałem coś na kształt gravela w ub roku i zabierałem to w mocne wyjeby - poki pod górę jest jako tako ale zjazdy to można się solidnie umęczyć. Tak wiec takie słowo uwagi.
Po w miarę cywilizowanym terenie kilometry robi lepiej niż sztywne MTB.
Tyle ode mnie.

A - wkxxrwia mnie temat gravela cenowo. Ale o tym się pewnie wkrótce dowiesz
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 20:43   #6
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Kompletnie zgadzam się z @Matjasem. Gravel to taka wygodniejsza szosa. Jak kogoś nosi gdzie oczy poniosą albo nie zależy na prędkości to najlepszy jest hardtail.

Niestety „gravel” jest trendy i wszystko więcej kosztuje. Nieadekwatnie.

Jeśli chodzi o rekomendacje dot modeli to YT. Szajbajk ma jakieś tam filmiki. Romet jest spoko. Merida silex podobno wzór komfortu gravel-owego.

Ja poszedłem w dwa: full do szwenduro + gravel na szosę i dobre ścieżki wycieczkowe, ew bikepacking. Jak ma być jeden rower to MTB hardtail.

PS
Herr @Matjas to przerabiał szosę na gravela. Ale on to takie rzeczy robi między kolacją, a herbatką do snu. Nie każdy tak ma. 😉
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 21:48   #7
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Można tez tak:

Jak Krzysiek powyżej napisał - miałem tribana500 z widelcem carbonowym. Kupiłem go za 850pln. Do wymiany były opony wiec kupiłem w deca 32 bodaj gravelowe. Nie był to cud i złapałem na nich mnóstwo kapci ale byłem w różnych dziwnych miejscach.
Założyłem kasetę MTB x9 i z przodu korbę x3 Biopace z jakiegoś starszego MTB z dużym blatem 48z zamiast fabrycznych 52. Mały blat był 26 i można się nim było skrobać pod takie podjazdy ze koło mieliło w żwirze i rower już nie jechał - podjazd pod Szwajcarkę.
Rower dał mi kupę radości. Na dzisiejsze standardy cenowe to jak za darmo.

Skoro masz jakieś fajne MTB to może to jest droga. Lub jakaś podobna.
Na pewno wada takiej rzeźby jest mocno sportowa geometria takiego roweru ale odbyłem nim pare fajnych wycieczek.
Miny kolesi na MTB pod chatka gorzystow bezcenne

Może nie wykluczaj tribana typowo gravelowego z deca. To nie są złe sprzęty a na pewno tanio pokażą Ci czego chcesz tak naprawdę.
Po czasie trochę żałuje ze go sprzedałem ale brakowało mi tarcz.
Na zjeździe do Swieradowa przegrzałem obręcz i dosłownie stopilem dętkę z tylu i wybuchła było to mocno kłopotliwe bo w Świeradowie nie dało się kupić nic do szosy ale jakoś ogarnalem.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2023, 23:41   #8
zbychuto
 
zbychuto's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Gdańsk
Posty: 28
Motocykl: CRF1000L, CRF300L
zbychuto jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 18 godz 54 min 6 s
Domyślnie

Jak będziesz szukał wśród starszych modeli to zwróć uwagę na tylny trójkąt, co by tam można było wcisnąć oponę powyżej 40C.

Kilka lat mi zajęło zanim skumałem, że gravel dopiero ma sens na oponach minimum 40 i ciśnieniu poniżej 3 atm
zbychuto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2023, 08:38   #9
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 19 godz 13 min 16 s
Domyślnie

Dzięki za Wasze głosy.
Wstępnie dogadałem tego Cube'a - https://www.olx.pl/d/oferta/rower-gr...&sliderIndex=0
Ma napęd szosowy, więc teoretycznie na moje płaskie mazowsze spoko. A gdyby łańcuch walił po ramie na dziurach, to bez problemu można wymienić przerzutkę na grx'a400. Stratę w przypadku odsprzedaży jestem w stanie przełknąć gdyby okazało się, że poza modnym wyglądem, nie daje mi wiele więcej ponad HT.
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2023, 14:32   #10
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 10 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tommi Zobacz post
Dzięki za Wasze głosy.
Wstępnie dogadałem tego Cube'a - https://www.olx.pl/d/oferta/rower-gr...&sliderIndex=0
Ma napęd szosowy, więc teoretycznie na moje płaskie mazowsze spoko. A gdyby łańcuch walił po ramie na dziurach, to bez problemu można wymienić przerzutkę na grx'a400. Stratę w przypadku odsprzedaży jestem w stanie przełknąć gdyby okazało się, że poza modnym wyglądem, nie daje mi wiele więcej ponad HT.
Używanego gracela bym nie kupił - nowy to nowy tam bardziej, że to jednak mogło jeździć w terenie.
Novego gravela moża już od 4tyś z kawałkiem szukać.

Edit: i można w dobrych sklapach mieć jazdę testową. Dość szybko zobaczysz czy Ci pasuje czy nie, wcale nie trzeba jeździć hektarów. Ja się zakochałm w gravelu od pierwszej jazdy. Zabieram go wszędzie.
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
CRF1100 - rozszyfrujmy funkcje: G, offroad, gravel MateuszPL Forumowy Mechanik 8 12.04.2023 06:23
Szybki zakup GPS ArtiZet Zastosowanie praktyczne 16 13.11.2013 11:28


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.