Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.12.2020, 00:11   #31
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał kylo Zobacz post
To widać miałem pecha.

Ta grafika nie odzwierciedla ówczesnej rzeczywistości.
Nie posiadam fotek, ale podczas całego wyjazdu kurs NOK zawierał się w przedziale
0.78 / 0.82PLN natomiast SEK 0,64PLN.

Oraz kilka cen z tamtego okresu, bolały..., które mam zanotowane:
chleb od 28NOK, woda mineralna nie gazowana 1,5l od 10,5NOK+2,5NOK kaucji za
butelkę, rozpiętość ceny benzyny95 od 13,90NOK do 16,22NOK,gdzie najczęściej oscyluje w okolicach 15,30NOK,
campingi, dwie osoby + namiot + motocykl od 120 do 250NOK,
dopłata za ciepłą wodę od 5 do 10NOK za 4min,
promy przez fiordy (zestaw jak wyżej) od 72 do 139NOK,
wjazd na Trasę Atlantycką od strony Kristiansund 75NOK.
Co ty tu za bzdury opowiadasz mieszkam na stałe w Norwegi od 2007 roku i mówię z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa że fantazjujesz i lejesz wodę jeśli chodzi o kurs. Chleb w 2013 można było kupić za 5nok, wody praktycznie nikt tu nie kupuje ale też była mniej więcej od 5 nok. Ceny benzyny były niższe itd. Nie chcę mi się dalej wyliczać a stwierdzenie że archiwalne kursy walut nie odzwierciedlają rzeczywistych kursów jest jakimś totalnym bełkotem. Możesz ściemniać w śród kolegów ale tu kłamstwa nie przejdą. Więc lepiej zamilcz i przestań wprowadzać ludzi w błąd
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 01:15   #32
zz44
 
zz44's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2015
Posty: 297
Motocykl: nie mam AT jeszcze
zz44 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 42 min 0
Domyślnie

My jechaliśmy we dwójkę i większość noclegów mieliśmy w hytte. Zawsze był fart, bo wpadaliśmy z bomby i był wolny domek, a na dodatek często dostawaliśmy 4-osobową chatkę, ale liczone było od 2 osób, albo nagle znajdowała się zapomniana 2-osobowa.
Albo Polak w recepcji dał jakąś zniżkę.

Bierzcie 4-osobowe, powinni przymknąć oko na piątą osobę.
W podróży prysznic, biały kibel i spanie w ciepłym naprawdę są ważne.
No właśnie, bierzcie śpiwory i ręczniki, nie będzie opłaty na kempingu.

Namiot bym zapakował, ale dla okazyjnego spania w jakiejś pięknej scenerii (np. można spać na szczycie Preikestolen albo gdzieś po drodze na Kjerag) i jak będzie pogoda.

Woda? Z każdego strumienia, czystsza niż nasza kranówa.

Konserwy mięsne i gotowe dania, a na miejscu kupujesz makaron albo ryż - pewnie cośkolwiek będzie droższy niż w pierdonce, ale bez przesady, nie będziesz targał 5 kg ryżu przez Europę.
Lepiej zabierz jakąś dobrą flaszkę dla Norwega, który wam w czymś pomoże.
zz44 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 08:19   #33
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Będę miał 14 dni, może nieco więcej.

Czy robić przy okazji kawałek objazdówki (Litwa, Łotwa, Estonia z jednej, Dania, Niemcy z drugiej), czy szkoda czasu i lepiej z Polski płynąć od razu na północ?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 08:23   #34
WojtekBBI
 
WojtekBBI's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Bielsk i Akalice
Posty: 1,210
Motocykl: Była ST, była DR, była RD03 Rejli. Czas na LC8 Ładwenczer. KTM690R. ATRD07
WojtekBBI jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 20 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Jakby co to latam tirzem po Skandynawii
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Screenshot_20201231_082123_com.google.android.apps.maps.jpg (291.8 KB, 36 wyświetleń)
WojtekBBI jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 09:41   #35
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Płyn na północ, nie jedz wyżej niż Trondheim, najwięcej czasu zaplanuj na obszar od wysokości Bergen do Trondheim. Dołóż do tego polodniowy zachód Norwegi i masz zapełnione 2 tygodnie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 10:00   #36
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 6 min 57 s
Domyślnie

Byłem trzy lata temu, dwa auta, 5 osób, spanie na żywioł. Mieliśmy namioty i duże auta w których mogliśmy spać, ale w większości spaliśmy w hytte bo jak zaczęli liczyć parking za auto, opłatę za namiot, opłatę od osoby itd. to taniej i lepiej wychodziło brać domek z kuchnią, garnkami i jakimś grzejnikiem gdzie można było coś wysuszyć. Domek dal 5 osób gdzie było wszystko łącznie z widokiem kosztował 350 pln. Paliwo na zbiorniku może 60 pln drożej. Opłaty za drogi płatne - bez uważania gdzie jedziemy - wyszły około 100 pln, rejestrowałem wcześniej numery auta na jakiejś ich stronie, rachunek ze zdjęciami przyszedł po miesiącu. Jedzenie mieliśmy swoje, jakieś drobne zakupy po drodze. Restauracje np. w Bergen poza zasięgiem :-) Talerz ryb i owoców morza na spróbę - 200 pln.
Propozycje Dubla idealne :-)
pozdr adam
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 10:15   #37
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Paliwo dziś kosztuje w okolicach 15nok czyli jakieś 6.5pln i spodziewał bym się że mniej więcej takie ceny będą obowiązywać i w wakacje, ponieważ Norwegia sztucznie utrzymuje niska wartość korony, oraz zapowie dalszego utrzymania zerowej wartości stóp procentowych w narodowym banku.
Rejestracja auta na drogi płatne jest tu, strona już po angielsku https://www.fjellinjen.no/ate/
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 10:16   #38
kylo
 
kylo's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 452
Motocykl: R100GS
kylo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 17 godz 26 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Co ty tu za bzdury opowiadasz
Masz rację, czasem lubię pofantazjować. Tak naprawdę, to nigdy nie byłem w Norwegi,
a te wyolbrzymione kursy walut i przykładowe ówczesne ceny wymyśliłem,
aby się dowartościować, że było mnie stać.
Pozdrawiam.

Autorowi wątku życzę udanego wyjazdu!

Ostatnio edytowane przez Novy : 31.12.2020 o 10:47 Powód: Poprawienie cytowania
kylo jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 10:19   #39
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

[QUOTE=kylo;711399]
Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Co ty tu za bzdury opowiadasz

Masz rację, czasem lubię pofantazjować. Tak naprawdę, to nigdy nie byłem w Norwegi,
a te wyolbrzymione kursy walut i przykładowe ówczesne ceny wymyśliłem,
aby się dowartościować, że było mnie stać.
Pozdrawiam.

Autorowi wątku życzę udanego wyjazdu!
Nie wiem gdzie byłeś i co widziałeś ale wiem że piszesz nieprawdę jeśli chodzi o kursy walut i ceny. Nie wiem po co to robisz i czemu prubujesz wprowadzić kogoś w błąd.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.12.2020, 10:42   #40
wooocash
 
wooocash's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Beskidy
Posty: 228
Motocykl: CRF1000
wooocash jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 15 godz 9 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Co ty tu za bzdury opowiadasz mieszkam na stałe w Norwegi od 2007 roku i mówię z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa że fantazjujesz i lejesz wodę jeśli chodzi o kurs. Chleb w 2013 można było kupić za 5nok, wody praktycznie nikt tu nie kupuje ale też była mniej więcej od 5 nok. Ceny benzyny były niższe itd. Nie chcę mi się dalej wyliczać a stwierdzenie że archiwalne kursy walut nie odzwierciedlają rzeczywistych kursów jest jakimś totalnym bełkotem. Możesz ściemniać w śród kolegów ale tu kłamstwa nie przejdą. Więc lepiej zamilcz i przestań wprowadzać ludzi w błąd
Myślę, że jako tubylec mógłbyś obalić jeszcze kilka mitów skrajnie drogiej Norwegii Podziwiam ludzi, którzy targają z Polski kufry wypełnione konserwami czy liofilizowantami... a w takiej Remie czy Spar puszka fasoli w sosie to 5zł, makrela tyle samo, tuńczyk w puszce jak w Polsce, jajka jak poszukam poniżj 10zł/10sztuk, w Trondheim w sklepie u chińczyka gołąbki w słoiku z Pudliszek za 9zł . Na CircleK korzystając z ToGoodToGo za 40Nok(poniżej 20zł) dostaję tyle kanapek , że we dwójkę nie przejadamy tego w czasie jednego posiłku.
Oczywiście są rzeczy bardzo drogie ale są one też drogie nie tylko w Norwegii. Jeśli ktoś lubi jadać w knajpach to też poczuje to w portfelu ale podobnie poczuje to też w Alpach
Na pewno robi przeciąg w portfelu tankowanie, szczególnie na północy...
__________________
Lepiej żałować, że coś się zrobiło, niż żałować, że tego się nie zrobiło.
wooocash jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Skandynawia lipiec DyzioM69 Umawianie i propozycje wyjazdów 33 25.07.2016 22:02
Skandynawia przepisy jorge Przygotowania do wyjazdów 28 17.06.2015 10:54
Skandynawia - lipiec 2011 TDM900 Umawianie i propozycje wyjazdów 10 31.03.2011 13:17
czy warto skandynawia?? BartekBBI Przygotowania do wyjazdów 11 05.04.2009 13:48


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.