Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.07.2020, 22:27   #21
duzers04
 
duzers04's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Lublin
Posty: 568
Motocykl: RD04
duzers04 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 13 godz 2 min 32 s
Domyślnie

Proponuje Luna AIG80. W miare dobry.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 204240105.jpg (12.5 KB, 126 wyświetleń)
duzers04 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.07.2020, 07:24   #22
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,329
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 16 godz 7 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tank Zobacz post
I czy przy pompowaniu do jazdy turystycznej nie powinno wprowadzac się poprawek na cisnienie atmosferyczne, temperaturę otoczenia i powietrza wychodzacego ze sprezarki, wagę kierownika, pasazera itp?
No bo np. jeden Plecaczek wazy 45kg a inny 90, kierownik zresztą podobnie, a producent podaje np ciśnienie solo 2,6, z paaazerem 2,9... Ktoś tu poszedł na skróty...
Waga standardowa/obliczeniowa ludziopasażera przyjęta jest na 75kg.
Dlatego można nieznacznie zweryfikować ciśnienia względem faktycznych potrzeb ale wychodząc z tych fabrycznych.
Ciśnienie ustalone przez producenta jest dla temperatury powiedzmy 15-20* czyli zimnych i uwzględnia nagrzewanie opon podczas jazdy.
Jeśli zrobimy paredziesiąt km autostradowo to ciśnienie nam podskoczy i to jest zgodne z założeniem oraz potrzebą. Spotkałem się z oryginalną instrukcją iż przy przewidywanej dłuższej jeździe z prędkością powyżej 180km/h należy dopompować 0.2-0.3atm do zimnego ciśnienia podstawowego.
W samochodzie stosuję korektę ciśnienia kół tylnych znaczy pompuję więcej tak by znieść podsterowność a zyskać nieco nadsterowności którą pięknie się kontroluje.
To więcej to ok 10-15% zależne od opon i ich kleistości do asfaltu. Oczywiście każdy pojazd ma inaczej i stąd trzeba sobie znaleźć te idealne.
Właściwe skorygowanie ciśnień nawet w nieznacznym zakresie naprawdę zmienia prowadzenie ( jak ktoś nie wyczuwa spadku o 0.2 to te informacje mu się nie przydadzą). Samochodek przednioośkowy na suchych winklach zaczyna dorównywać czterokapciowym i objeżdża wypasione zelektonikowane wynalazki którym komputery wyhamowują jazdę przy minimalnych odchyłkach od założeń programującego w fabryce wspomagacze.
Ostatnie naście i więcej lat producenci celowo ustawiają zawieszenie by uzyskać podsterowność która jest uważana za bezpieczniejszą z uwagi na walenie w razie czego przodem( strefa zgniotu i poduszki) a nie bokiem kiedy nadsterowność wyniesie tył.
Dla potrafiącego jeździć nie ma problemu ale z racji że coraz mniej ludzi ma o tym pojęcie producent z góry zakłada że robi autko dla gamonia stąd też dziesiątki systemów , komputerów sterujących jak i geometria zawieszenia.
Wprawdzie temat pistoletowy ale garść informacji powietrzno/ciśnieniowych może komuś się przyda.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.07.2020, 18:20   #23
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,326
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 12 godz 15 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Cześć oczywiście że przy cisnieniach busowych te 0.2 są nie do wyczucia ale im niżej (od 1 bar ) to już duża różnica w trakcji ... Hej
Hej. Poniżej 1 bara to juz na ugięcie gumy, na klejenie się jeno patrzy. Ja wiem to nie są cisnienia, pardon, "afrykanerskie" ale w konkretym offie na tzw liściach miękkie (pomijając te bardzo miękkie) gumy przy tych samych ciśnieniach pracują zupełnie inaczej niż twarde. To nie jakieś tam miałkie "różnice", ale kwestia: "wyjade" czy "wytaszczamy zabawkę na plecach".
I tu pistolecik ma niewiele do rzeczy.
Sorki za off top

Pozdr rr
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2020, 11:23   #24
Marcinnn6
 
Marcinnn6's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Zgierz
Posty: 868
Motocykl: EXC 250 TPI
Przebieg: galanty
Marcinnn6 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 19 godz 43 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Nigdy nie wierzyłem żadnemu pompopistoletowi i zawsze kontroluję ręcznym sprawdzonym miernikiem który pokazuje mi ile jest faktycznie .
Po napompowaniu powietrza na stacjach paliw odchyłki dochodziły do 1 atm !


Jeśli ktoś jeździ jak dupowozem to może i nie , widziałem jadących niemal na feldze i też nie wyczuwali.
Te 0,2 już czuć , zwłaszcza z przodu , oczywiście istnieje takie coś jak przyzwyczajenie i mało czuła osoba będzie myślała że jest dobrze.
jestem w stanie założyć się z tobą o garść czereśni, że nie wyczujesz różnicy 0,2
Marcinnn6 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Koniec pompowania?! michoo Uklad paliwowy i wydechowy 15 03.10.2008 11:24


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.