Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.10.2013, 23:11   #11
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Całkiem nowych jest niewiele i drogie są, więc praktycznych odbiorców będzie niewiele. Takich testów pełno jest w różnych Motorradach. Myślę raczej o kompendium wiedzy na temat motorków "użytkowych"
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 09:21   #12
Stachu
 
Stachu's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Śląsk
Posty: 1,000
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
Stachu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 14 godz 36 min 3 s
Domyślnie

Sądzę że kompendium powinno opisywać starsze i nowsze modele, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
__________________
Pozdro
Stachu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 10:32   #13
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Jorge
pomysł fajny ale chyba lepiej iśc w kierunku, który zaproponował Lupus.
Dobrze by było gdyby te testy/opisy/infomacje czy jak tam to zwał podawali ludzie, którzy danym motocyklem natłukli trochę kilometrów. Wtedy można by przyjąć, że są one rzetelne a nie jakieś wrażenia po półgodzinnej jeździe u dealera.
Byłoby fajnie, jakby opisujący podał trochę informacji praktycznych, jakie zmiany w rocznikach, na co uważać przy zakupie, które roczniki warte polecenia itd.

Nowe modele to w sumie każdy może sobie pójść do salonu, się przejechać i mieć swoją opinię.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 11:10   #14
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Przepraszam ale Jorge chyba pisal o nowych motocyklach i taki watek by widzial on i jeszcze paru tu obecnych. Nikt nie mowi ze ma nie byc watku o starszych. Mozna go zrobic osobno.
Pozdro
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 18:35   #15
jorge
Autobanned.
 
jorge's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wawa
Posty: 5,203
Motocykl: Tesco
Przebieg: 45 555
jorge jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 47 min 33 s
Domyślnie

A moze dział TESTY ? Z podatkami nowe i starasze ?
__________________
Chromolę Afrykę wolę ...Hobbysta Afrykański.
jorge jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 18:42   #16
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 53 min 35 s
Domyślnie

proponuje najpierw utworzyć wam ten temat bo nie ma czego przykleić
Jorge jako pomysłodawca liczę ze zajmiesz się tym, bo sam najlepiej wiesz czego oczekujesz.
Jak już założysz nowy temat, zaraportuj z prośba o przyklejenie to wtedy przykleimy
pozdrawiam
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 19:02   #17
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Ok, faktycznie trzeba załatwić tytuł, żeby coś wkleić, ja spłodziłem coś takiego, a tera wiem ciut więcej więc mogę doskrobać. Daje przykład, potem skasuję

Postaram się tutaj opisać wszystko czego dowiedziałem się o tym motocyklu, i proszę o ew uzupełnienie tej wiedzy. Zrobi się z tego mam nadzieję kompendium, które właściwie zredagowane może być wskazówką dla poszukiwaczy jedynego!
Dr 650se to motocykl dość poważnie spieprzony przez fabrykę, a to jak podejrzewam wyniknęło z oszczędności firmy, bo jak inaczej można nazwać brak kalamitek w tylnej kiwaczce, nieszczęsne sprzęgło rozrusznika, czy nędzny generalnie gaźnik. Szczęśliwie się składa że wady wrodzone można dość szybko i niedrogo wyeliminować.
Muszę zaznaczyć że tego duala rozpatruję jako długodystansowca - podróżne enduro z ambicjami. Terenowcy będą mieli jak podejrzewam inne uwagi.

650 se to całkiem inny motocykl niż stara 650, wyeliminowano w nim większość wad, chociaż parę pozostało - np podatność na uszkodzenie góry w skutek braku oleju - jest to bowiem motorek z mokrą miską olejową i niedobór oleju, albo też częsta usterka wypadnięcia uszczelniacza wałka zdawczego, może spowodować zatarcie wałka rozrządu, oraz tłoka. Simering wałka zdawczego można samemu dość prosto zablokować kupując odpowiednią obejmę, lub też samamu robiąc zabezpieczenie przed jego wysunięciem się. Warto też stosować bardzo dobry olej przeznaczony do wysilonych singli, potrafi on w szczególnych momentach utraty smarowania spowodować niezerwanie się filmu olejowego. Zatarcie tłoka w tym silniku kończy się wymianą cylindra, tłoka i za zwyczaj regeneracją wałka rozrządu i łożysk głowicy. Wnętrze cylindra powleczone jest nicasilem, który powoduje minimalne zużywanie się gładzi, przy świetnym smarowaniu. Silnik ma również bardzo dobre i wydajne chłodzenie poprzez chłodnicę oleju.

Warto zainwestować nieco kasy w świece irydowe, które mają znacznie lepszą iskrę i są znacznie bardziej wytrzymałe niż normalne.

Odpowietrznik gaźnika.Tuż pod kanapą przy baku znajduje się wężyk zakończony plastikową puszeczką w której znajduje się gąbeczka. Warto o nią zadbać podobnie jak o filtr, myjąc i nasączając ją olejem. Bez tego filterka od góry do gaźnika dostaje się pył, który niszczy suwak przepustnicy, oraz poważnie brudzi gaźnik.

Jeśli chodzi o silnik to są jeszcze co najmniej 3 wady które należy usunąć aby być pewnym sprzętu.

Pierwsza najważniejsza to oszczędnościowe trybko przy rozruszniku, które Suzuki wprowadziło w 98 i częściowo w 99 roku. Nie posiada ono sp[rzęgła przeciążeniowego i czasem może się zdarzyć że przy gaszeniu motka nastąpi mocne odbicie do tyłu które zniszczy łożyskowanie owego tryba. Warto wymienić to trybko nawet na używane (pasuje ze starszych dr650 z el rozruchem, ew z Freeridera)

Drugim problemem jest wadliwe mocowanie czujnika biegu jałowego (pod sprzęgłem z prawej strony) Firma nie pomyślała o tym że tworzywo czujnika reaguje na temperaturę i chemię w tem sposób że minimalnie się kurczy, a to powoduje że niezabezpieczone śruby mocujące je do karteru, odkręcają się wpadając do karteru, i przy pewnym zbiegu okoliczności potrafią zniszczyś lub uszkodzić silnik. Śruby te można wkleić na specjalnym kleju, lub też zabezpieczyć mechanicznie. Jeśli w twoim motorku zielone światełko luzu miga, lub przestało świecić trzeba niezwłocznie zajrzeć czy śruby są na miejscu i naprawić problem. Warto też założyć korek spustu oleju z magnesem, by wyłapywał niechciane elementy pływające.

Trzecim problemem jest pewna podkładka w sprzęgle która powoduje jego przedwczesne "zużycie" Po jej wyjęciu sprzęgło pożyje jeszcze wiele sezonów.

Bardzo nieciekawą sprawą bywają eksplozje 3 biegu, i tutaj trudno wymyślić jakąś sensowną teorię. Jest to prawdopodobnie wada fabryczna i niezależnie od przebiegu rocznika czy też trybu użytkowania trybko może się rozlecieć. Z badań internetowych wynika dość ciekawa konkluzja - mianowicie najczęściej wada ta ujawnia się w Australii i N zelandii, i jak tłumaczą sobie to przedstawiciele innych nacji wynika to z niezwykłej oszczędności (narodowość Szkocka) australijczyków i podejrzenia co do tego że używają oleju po smażeniu frytek. D
edykowane trybka niewybuchowe można zakupić za jedyne 500$.

Elementem nadwozia którego warto się pozbyć jest górna rolka prowadzenia łańcucha, ponieważ w szczególnych okolicznościach łańcuch może ją wyrwać z ramy z kawałkiem metalu. Przez wyrwaną dziurę pakuje się woda i błoto co w rezultacie osłabia ramę. Sam otwór także to czyni. W ogóle z tej strony rama lubi sobie pęknąć tuż pod otworem osi trzymającej wahacz.

Istotnym elementem na który warto jest zwrócić uwagę są łożyska "kiwaczki" i wahacza, które po każdym sezonie warto jest rozebtać i po wymyciu przesmarować, albo też założyć kalamitki - jedna robota i spokój na lata..

Parę słów o rozruszniku: nalezy zwrócić uwagę na to czy nie jast pęknięta gumowa uszczelka na składaniu, może się to skończyć korozją, lub nawet całkowitym zniszczeniem rozrusznika przez penetrującą wodę. Często rozruszniki zaczynają wydawać z siebie niepokojący odgłos - zazwyczaj jest to brak smarowania na panewce od strony szczotek, wystarczy wówczas wyczyścić i przesmarować to łożysko. Można również zamontować na deklu kalamitkę, tak na wszelki słuczaj. Niektórzy tak robią z dobrym skutkiem. Jeśli rozrusznik kręci z oporem i trudno przeskakuje suwy sprężania warto zajrzeć do szczotek i sprawdzić mosiężną blaszkę łącząćą 2 szczotki, bywa że pęka na ostrych zagięciach, lub też jest tam nadwyrężona. Lutowanie załatwia sprawę, najlepiej lutem twardym.

Warto sprawdzić również aku, czy jest ok, ew jeśli to typowy kwasiak, należy niezwłocznie wymienić go na akumulator typu Absorbed Glass Mat (AGM), chyba że ktoś nie planuje wywrotek. Przy tak dużej pojemności w 1 garze potrzeba naprawdę dobrego akumulatora, a te bezobsługowe mają większy prąd rozruchu. Przy motocyklu przygotowanym do dalekiej trasy, który będzie musiał obsłużyć również inne odbiorniki, proponuję akumulatory formowane fabrycznie. Są dość drogie, ale bardzo trwałe i silne http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl ... -1119.html

Jeśli chodzi o elektrykę, to jest ona raczej dość dobrze dostrojona i problemy np z pradnicą, cewką, czy modułem zdarzają się sporadycznie i są zazwyczaj winą kierownika.

Zestaw napędowy stosowany fabrycznie jest kiepsko dobrany, w ten sposób, że 1 i ostatni bieg wydają się za długie. Można to zmienić dobierając odpowiednio zębatki. Oryginał to 16/41, można zacząć od 14 z przodu a zakończyć na 47 z tyłu, i są to tryba nieingerujące w prowadzenie łańcucha. Myślę że każdy powinien tą sprawę dopasować pod swoje potrzeby.

Bardzo wielu uzytkownikom nie pasuje wysokość podnóżków, powodują one żemamy dość wysoko uda, a przy jeździe na stojąco musimy się pochylać. Najprostrzym sposobem nazałatwienie tej sprawy jest przespawanie stopki o ok 5 cm niżej. Każdy spawacz zrobi to w pół godziny. Trzeba tylko zwrócić uwagę na znajdujące się w miejscu mocowanie sinnenblocki, czyli gumowe pochłaniacze drgań. W trakcie spawania trzeba je schładzać żeby ich nie osłabić .

Motocykl nie ma za zwyczaj żadnej osłony silnika w wyposażeniu fabrycznym - można to i moim zdaniem należy, załatwić w dwojaki sposób: kupić użuwaną miskę ze starej DRy, lub freewinda i w prosty sposób dopasować, lub też zapłacić wcale pokaźną kasę za dedykowane miski do tego modelu. Ja jestem za tym żeby miska dość dokładnie osłaniała klapkę filtra oleju, jak i bardzo podatną na uszkodzenia cieniutką klapę alternatora.
Wpakowanie się na większy kamień to tylko kwestia czasu!
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.10.2013, 23:26   #18
jorge
Autobanned.
 
jorge's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wawa
Posty: 5,203
Motocykl: Tesco
Przebieg: 45 555
jorge jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 47 min 33 s
Domyślnie

Lupus - dobre to . Fotki tylko by się przydały dla wzrokowców.

Pałeł - są dwa liniki podane przeze mnie - więc masz już 3 wątki do wklejenia.
__________________
Chromolę Afrykę wolę ...Hobbysta Afrykański.
jorge jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.10.2013, 09:38   #19
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Fotek mam od zajechania
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.10.2013, 10:11   #20
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 43 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Pierwsza najważniejsza to oszczędnościowe trybko przy rozruszniku, które Suzuki wprowadziło w 98 i częściowo w 99 roku. Nie posiada ono sp[rzęgła przeciążeniowego i czasem może się zdarzyć że przy gaszeniu motka nastąpi mocne odbicie do tyłu które zniszczy łożyskowanie owego tryba. Warto wymienić to trybko nawet na używane (pasuje ze starszych dr650 z el rozruchem, ew z Freeridera)
Dodam, że samo trybko nie rozwiązuje problemu - koniecznie trzeba mieć jeszcze 2 tulejki i 2 podkładki [częsci nr 3 i 5]. Jeśli kupujemy części z jakiegoś "dawcy" [ja mam z freewinda] nalezy sie upewnić, że sprzedawca je dołączy do trybka, bo później ciężko je same dostać

mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Testy kasków. paku Kaski 11 19.01.2010 00:15


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.