Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.12.2020, 15:41   #1
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,280
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 15 godz 39 min 58 s
Domyślnie Komputer stacjonarny - rada

Z racji, że nadeszła chwila wydania hajsu muszę zasięgnąć wiedzy mądrzejszych. Ostatni komp kupowałem z 10 lat temu i troszkę nie na bieżąco jestem.

Potrzebuję kupić kompa - stacjonarkę do prac wszelakich.

Żona wymyśliła, że chce taki jak w pracy - czyli na I7, z Nvidia z 2GB rozumu i oczywiście 8 GB ram - jak tak patrzę po polizingowych to z 2k PLN trzeba dać.

I teraz pytanie - czy można przykutwić na procku - myślę o I5 - wtedy już robi się znośne 1,5 kpln?

Co będzie robione - głownie oglądane seriale, ale czasem trzeba popracować z jakąś grafiką z gimpie, złożyć jakiś niezbyt duży film lub narysować coś w AutoCadzie lub innym badziewiu do 3D.

Jak wg Was - kupić i5 i więcej RAM (16GB) czy i7(8GB).

Jak o dyski chodzi to sprawa dla mnie jest jasna - system na SSD, a rzeczy na mechnicznym - drogie forum pomóż....
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 16:27   #2
KristoF
 
KristoF's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: WKZ/LRY
Posty: 384
Motocykl: XL/XR350,KLE650,XJR1200.
Przebieg: 50+
Galeria: Zdjęcia
KristoF jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 17 godz 2 min 0
Domyślnie

Pół roku temu trawiłem temat też po dekadzie. Bo budżet-zestaw na celeronie G4560 się zestarzał. Pozostałem na platformie póki co B250 bo lubię Windows 7 i rzygnąłem aż 600 za używany i5 7500 quad. Do tego grafa RX570 4gb i jakoś chodzi.
Intel ma brzydką politykę wymuszania zakupu Win10 (który jak wiadomo robi co mu się podoba) przez niezgodność sprzętową, no i ceny ma słabe. i5 to 4 rdzenie i wątki, i7 ma wątków 8 https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaby_Lake Im więcej RAMU i rdzeni to lepiej ale CADa nie używam to nie wiem ile zjada.
Jakbym zmieniał płytę to tylko AMD i Ryzen któryś. Co do graf w tym roku najlepszy stosunek cena/wydajność miały RX570 4gb i RX 580 8gb.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg cinebench i5 r15 r20.jpg (161.1 KB, 43 wyświetleń)
Typ pliku: jpg grafy koszt.jpg (135.8 KB, 41 wyświetleń)
__________________
klawo jak cholera
KristoF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 18:11   #3
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Jeśli to już składać to z nowych gratów.
Produkty markowe!
Najtańsza płyta AM4 B450 ok 300zł
AMD Ryzen 3 do 700zł
Pamięć 16GB 200-300zł
lepsza grafika
Nie zapomnij o dobrym zasilaczu ok 250zł min. Zasilacze z tak zwanej czarnej listy omijaj szerokim łukiem!
Dysk M.2 PCIe ?
Ciężko za 1,5 kolocka, jak byś składał za ponad 4klocki to mam świetny zestaw
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 18:19   #4
polo
 
polo's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 111
Motocykl: DR650R/XRV750/R100R/T1050
polo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 11 godz 18 min 17 s
Domyślnie

Przerabiałem temat miesiąc temu (zmianialem kompa po około 12 latach).Z założenia komp miał być uniwersalny, do komfortowej pracy, obróbki grafiki 2D/3D - nieco większych projektów, cichy i też do grania w ramach 2kPLN, ale ostatecznie skończyło się na trochę droższym, ciut powyżej 3kPLN.(i tu czuć trzeczywiście ten upgrejd w stosunku do starego kompa
Zestaw | Ryzen 5 3600, GTX 1660 SUPER, 16GB DDR4, 500GB SSD, KRUX HALO ARGB, 600W - cena ze złożeniem, przetestowaniem, win10 i przesyłką.
Jeżeli jest około powiedzmy 2kPLN, to szukałbym jednak np.: Ryzena 3, 16GB ramu, Grafika GTX 4GB, SSD 512GB.Taki zestaw daje już swobodę i komfort pracy może nawet zapasem.


Aaa, uważaj na komunijne zestawy na all...o

Jest kilka sklepów internetowych oferujących przyzwoite zestawy w odpowiednich przedziałach cenowych.
polo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 18:29   #5
KristoF
 
KristoF's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: WKZ/LRY
Posty: 384
Motocykl: XL/XR350,KLE650,XJR1200.
Przebieg: 50+
Galeria: Zdjęcia
KristoF jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 17 godz 2 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Dysk M.2 PCIe ?
Miałem to kupować (bo mam złącze na mej biednej płycie) ale UT gadało a konkretnie Ziemniak, że się opłaca przy obrabianiu dużych plików filmowych. Skraca sporo czasu w zapisie. Poza tym niezauważalne różnice. Na UT jest wsio polskim i zagramanicznym. Jak drążyć temat kompów teraz to polecam blackwhite TV, Ziemniak, Lipton itp, kawa na ławę nawet czytać nie trzeba teraz w filmikach wsio podane.
A zasilacze niekoniecznie drogo musi być. Miałem thermalake 700W i mimo że wypaśny to za głośny był, zmieniłem na be quiet system power 9 - tanio i cichutko. Jedynie po włączeniu przedmuchuje radiatory.
Z zagramanicy cenię sobie hardware unboxed https://www.youtube.com/channel/UCI8...7oV_Z8D35vVuSg i RTings https://www.youtube.com/channel/UCAi...oYxUheIbVhnwqw bardzo pomocne mi były przy wyborze nowego monitora.
__________________
klawo jak cholera
KristoF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 19:22   #6
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,280
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 15 godz 39 min 58 s
Domyślnie

Nie myślę o "zestawie komunijnym" - ale o po leasingowym sprzęcie.
Jakoś o AMD nie myślałem...bo dawno temu (bardzo dawno) - coś w okolicy procków taktowanych 333MHz z AMD (wtedy byłem na bieżąco z hardware) miały nie najlepszą opinie i temu.... Może pora na zmianę poglądów.
Coś czuję, że łatwiej będzie kupić używane auto niż kolejego kompa....
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 19:57   #7
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Panie teraz na dzień dzisiejszy AMD górą! Osiągami do ceny!!!
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 20:50   #8
KristoF
 
KristoF's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: WKZ/LRY
Posty: 384
Motocykl: XL/XR350,KLE650,XJR1200.
Przebieg: 50+
Galeria: Zdjęcia
KristoF jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 17 godz 2 min 0
Domyślnie

Jeśli chcesz samemu to trzeba się doktoryzować jak z każdego tematu czy to remont silnika czy kopanie studni. Ale nie musisz, wystarczy pójść do dobrego sklepu i Ci to zrobią nawet za darmo albo za małą opłatą. Fachman znając cenę i przeznaczenie z pamięci wyrecytuje ze 3 zestawy. I system ze sterownikami wgrają, jeno budę starą przynieś jak jest dobra, acz zasilacz lepiej nowy.
__________________
klawo jak cholera
KristoF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 21:01   #9
polo
 
polo's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 111
Motocykl: DR650R/XRV750/R100R/T1050
polo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 11 godz 18 min 17 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wilq.bb Zobacz post
Nie myślę o "zestawie komunijnym" - ale o po leasingowym sprzęcie.
Jakoś o AMD nie myślałem...bo dawno temu (bardzo dawno) - coś w okolicy procków taktowanych 333MHz z AMD (wtedy byłem na bieżąco z hardware) miały nie najlepszą opinie i temu.... Może pora na zmianę poglądów.
Coś czuję, że łatwiej będzie kupić używane auto niż kolejego kompa....
To musi być koniecznie poleasingowy? Może być nowy?Teraz AMD chyba nawet pakują do najnowszych konsol do gier. Może określ granicę PLNów to coś się wybierze.
polo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.12.2020, 21:11   #10
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Ja jakiś czas temu dla żony składałem kompa. Kumplowi powiedziałem że ma być fest, zmieścić się w 4k i robić te jakieś grafiki w ArchiCAD.

Zrobił mi jakiś kosmiczny zasilacz, i7, 16gb ram i kartę grafiki dedykowana do takich spraw. Jak to chodziło mega, wilku, weź lepszego procka i popatrz na AMD, 5-6 lat temu to nie była opcja ale może teraz to ideał.
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
komputer do afryczki dabal Wszystko dla Afryki 17 27.09.2010 12:11
Africa - komputer? ramires Wszystko dla Afryki 8 20.07.2009 15:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.