Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.09.2009, 15:09   #11
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Masz całkowitą rację, ale bezpośrednia wadą jest nadmiar mocy (duże prądy), który m.in wpływa na to co piszesz (te kable sie gotują nie od błota i syfu to tylko pogarsza sprawę i przyspiesza awarię).
Inna rzecz ze jak na enduro to mogliby zauważyć takie coś jak hermetyczne wtyczki.
Nadmiar mocy? Takie coś nie występuje w Afryce Podejrzewam, że przy włączonych światłach i manetach jest raczej deficyt. Być może regulator jest skrojony "na styk". A delikatna i zaniedbana instalacja kończy dzieło.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:14   #12
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Chodzi o nadmiar mocy, jaki występuje w momencie braku odbioru prądu. Czyli grzanie sie kabli i regulatora jak chodzi silnik, a odbiorniki nie są włączone.

Tak właśnie działa prądnica asynchroniczna z regulatorem stratnym.
Jak nie potrzeba (odb. wyłączone) to wali mnóstwo prądu do masy (grzanie), a jak potrzeba to może brakować, temu nie zaprzeczam.

Walczymy z grzaniem bez odbiorników.

Zresztą to chyba właśnie jest problem projektanta przy takiej konstrukcji.
Tzn jakiej mocy dać prądnice żeby nie popaliła kabli bez odbiorników, a równocześnie dała wystarczająco prądu jak są.

I chłopaki wybrali opcje bliższą większej mocy, a my wymieniamy regulatory.

A ja bym wolał słabszą prądnice chyba i mieć spokój z elektryką.

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 24.06.2012 o 09:40
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:22   #13
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Chodzi o nadmiar mocy, jaki występuje w momencie braku odbioru prądu. Czyli grzanie sie kabli i regulatora jak chodzi silnik, a odbiorniki nie są włączone.

Tak właśnie działa prądnica asynchroniczna z regulatorem stratnym.
Jak nie potrzeba (odb. wyłączone) to wali mnóstwo prądu do masy (grzanie), a jak potrzeba to może brakować, temu nie zaprzeczam.

Walczymy z grzaniem bez odbiorników.
Wiem jak działa taka prądnica i wiem o co Ci chodzi. Jednak nie można mówić o nadmiarze mocy, bo ta jest zawsze taka sama, niezależnie od włączonego obciążenia i zależy tylko od obrotów. Więc mocy nie jest za dużo a wręcz za mało. To, że nie wyrabia regulator może oznaczać, że jest za słaby a nie że prądnica jest za mocna
Czemu sie kable grzeją i które, to nie wiem, bo nigdy nie miałem afri. W moim tramku nigdy taki problem nie istniał. Jeśli to są kable między prądnicą a regulatorem to powinny się grzać zawsze tak samo, z ociążeniem czy bez. Niech mnie ktoś oświeci...
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:28   #14
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Na starym forum po wielu dyskusjach naszych znamienitosci doszliśmy do przeciwnego wniosku - ze im wiecej dodatkowych odbiorników (halogenów, manetek itp) tym gorzej dla reglera. Teraz postawiono tezę przeciwną. Zdurnieć można. To na czym stoimy?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:28   #15
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
Czemu sie kable grzeją i które, to nie wiem, bo nigdy nie miałem afri. W moim tramku nigdy taki problem nie istniał. Jeśli to są kable między prądnicą a regulatorem to powinny się grzać zawsze tak samo, z ociążeniem czy bez. Niech mnie ktoś oświeci...
Właśnie te i tylko jak nie ma odbioru, a w trampku masz 50-60 watt mniej i może to już wystarcza.


Dlatego pytałem kilka postów wyżej czy od trampka pasuje.

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
Jednak nie można mówić o nadmiarze mocy, bo ta jest zawsze taka sama, niezależnie od włączonego obciążenia i zależy tylko od obrotów.
właśnie tak, a jak nie ma odbioru to regulator wali całość w masę.
I jak sie kończy 350Watt z plusa podłączone do minusa = grzejnik.

Proste.

Jak masz odbiór to ileś tam idzie w aku ileś w światła ileś w manetki itd.

W każdym razie prądnica jest OBCIĄŻONA i to robi jej dużą różnice.
Ciekawy jestem swoją drogą ile produkuje bez obciążenia tzn ile idzie w mase.

Panowie tak po mechanicznemu to tak jakby silnik nie miał żadnych tarć i oporów i bez obciążenia dać mu stałą dawkę paliwa. Co sie stanie - będzie przyspieszał do nieskonczoności - az go szlak trafi.

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 24.06.2012 o 09:41
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:43   #16
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Właśnie te i tylko jak nie ma odbioru, a w trampku masz 50-60 watt mniej i może to już wystarcza.


Dlatego pytałem kilka postów wyżej czy od trampka pasuje.
50 wat mniej czego? Wydajności prądnicy czy obciążenia?

Teoretycznie jest tak, że cała moc wytworzona w prądnicy, musi gdzieś się wydzielić w postaci ciepła (prawo zachowania energii). No więc grzeją się żarówki (można pominąć zamianę energii na emisje światła), pochłaniając energię. Grzeją się manetki konsumując jeszcze więcej energii. Klakson zamienia energię elektryczną w mechaniczną ale pewnie tez się trochę grzeje.
Układ zapłonowy i tak dalej też pobiera energię. Gdy teraz jakieś obciążenie odłączymy, a prądnica jak zwykle pracuje pełną parą, "zwolniona" moc wydziela się w regulatorze. Zapobiega to wzrostowi napięcia. Jak wiadomo regulator ani nie świeci ani nie trąbi więc tą energię zamienia w ciepło. Im więcej urządzeń odłączymy, tym więcej mocy przerzucamy na regulator. Aż biedny się poci. Czy to wyjaśnia co jest dla regulatora lepsze?

Co do grzania kabli, to teoretycznie, te przed regulatorem powinny się grzać zawsze tak samo. Zawsze płynie przez nie ten sam prąd, odbierany przez obciążenia i regulator. Czy regulator odbiera wiecej niz obciążenia czy odwrotnie jest bez znaczenia. Suma prądów jest zawsze taka sama.

Ale w teori wszyscy wiedzą jak powinno byc ale nic nie działa. W praktyce działa ale nikt nie wie dlaczego. A jak połączymy teorie z praktyką? Nic nie działa i nikt nie wie czemu
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:46   #17
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Na starym forum po wielu dyskusjach naszych znamienitosci doszliśmy do przeciwnego wniosku - ze im wiecej dodatkowych odbiorników (halogenów, manetek itp) tym gorzej dla reglera. Teraz postawiono tezę przeciwną. Zdurnieć można. To na czym stoimy?
o tutej:

http://archiwum.africatwin.com.pl/in...17&forum=4&p=0
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 15:56   #18
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
50 wat mniej czego? Wydajności prądnicy czy obciążenia?

Teoretycznie jest tak, że cała moc wytworzona w prądnicy, musi gdzieś się wydzielić w postaci ciepła (prawo zachowania energii). No więc grzeją się żarówki (można pominąć zamianę energii na emisje światła), pochłaniając energię. Grzeją się manetki konsumując jeszcze więcej energii. Klakson zamienia energię elektryczną w mechaniczną ale pewnie tez się trochę grzeje.
Układ zapłonowy i tak dalej też pobiera energię. Gdy teraz jakieś obciążenie odłączymy, a prądnica jak zwykle pracuje pełną parą, "zwolniona" moc wydziela się w regulatorze.
Prądnicy.
Dobrze do ostatniego zdania. Jak nie bedzie odbiorników to na prądnicy zacznie wzrastać napięcie, w regulatorze zadziała układ zabezpiecznia i przy ponad ok. 14.4V zewrze ścierwo do masy żeby nie zagotować np. aku który zawsze jest podłączony. I całośc pójdzie w mase - a prądnica dalej się rozpędza.

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
Zapobiega to wzrostowi napięcia. Jak wiadomo regulator ani nie świeci ani nie trąbi więc tą energię zamienia w ciepło. Im więcej urządzeń odłączymy, tym więcej mocy przerzucamy na regulator. Aż biedny się poci. Czy to wyjaśnia co jest dla regulatora lepsze?
Jak pisałem nieprawda - nie zamienia w ciepło tylko zwiera do masy, zobacz schemat regulatora stratnego.


Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
Co do grzania kabli, to teoretycznie, te przed regulatorem powinny się grzać zawsze tak samo. Zawsze płynie przez nie ten sam prąd, odbierany przez obciążenia i regulator. Czy regulator odbiera wiecej niz obciążenia czy odwrotnie jest bez znaczenia. Suma prądów jest zawsze taka sama.

Ale w teori wszyscy wiedzą jak powinno byc ale nic nie działa. W praktyce działa ale nikt nie wie dlaczego. A jak połączymy teorie z praktyką? Nic nie działa i nikt nie wie czemu
Nie nie - jak nie ma odbiorników zmienia sie częstotliwość, wypelnienie i napięcie na wyjsciach fazowych - poczytaj o tym.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 16:07   #19
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
właśnie tak, a jak nie ma odbioru to regulator wali całość w masę.

W każdym razie prądnica jest OBCIĄŻONA i to robi jej dużą różnice.
Ciekawy jestem swoją drogą ile produkuje bez obciążenia tzn ile idzie w mase.


Panowie tak po mechanicznemu to tak jakby silnik nie miał żadnych tarć i oporów i bez obciążenia dać mu stałą dawkę paliwa. Co sie stanie - będzie przyspieszał do nieskonczoności - az go szlak trafi.
Toż właśnie pisałem, że prądnica cały czas produkuje taką samą moc. I cały czas jest tak samo obciążona!! Przez regulator lub światła, manety....
Przy obrotach nominalnych silnika jak mówisz jest to 350W. i tyle właśnie "idzie w masę". Żaden regulator nie potrafi odprowadzić tyle ciepła. Więc przynajmniej aku musi być ok i pobierać prąd.

Piszesz o silniku bez oporu. Właśnie prądnica, bez obciążenie generowałaby nieskończenie wysokie napięcie. Sami wiecie, że na wolnych obrotach, bez reglera jest to już około 90V międzyfazowo.
I dlatego jeszcze raz powtarzam, prądnica zawsze pracuje z obciążeniem! I to jest ta strata mocy i paliwa. Nawet jak nie potrzebujemy mocy prądnicy to i tak ja mamy i zamieniamy na ciepło w reglerze.

Inaczej jest w prądnicach z regulowanym prądem wzbudzenia. W nich możemy produkować tyle mocy ile nam potrzeba w danej chwili.
Jest to nie do zrealizowania w prądnicy z magnesami stałymi!
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.09.2009, 16:14   #20
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post

Inaczej jest w prądnicach z regulowanym prądem wzbudzenia. W nich możemy produkować tyle mocy ile nam potrzeba w danej chwili.
Jest to nie do zrealizowania w prądnicy z magnesami stałymi!
Całkowicie popieram to jest właśnie ten problem.

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
Toż właśnie pisałem, że prądnica cały czas produkuje taką samą moc. I cały czas jest tak samo obciążona!! Przez regulator lub światła, manety....
A to juz nie, powtarzam zobacz schemat regulatora stratnego.

Jak prądnica za bardzo da po Voltach to jej nie obciąży tylko zewrze do masy.

Jakby obciążał to byśmy tu nie gadali bo by nie było problemu.

Grzanie jest sprawa wtórną, prądnica zwarta do masy staje sie grzejnikiem razem z kabelkami i reguatorem przez ktory to do masy płynie.


Tak na szybko to jest tam mowa o Włochu co sobie wiatraczek zrobił.
Szybko rzuciłem okiem na stronę Włocha i co znalazłem:

The SCR short-cut to ground the signal when it exceed 13-15V and so doing it produce heat

to na razie tyle.


Ostatnio edytowane przez Dzieju : 24.06.2012 o 09:44
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Regulator a moc motocykla Nonek_ Układ elektryczny i zapłonowy 0 06.05.2012 20:48
Wygotowany regulator Chomski Układ elektryczny i zapłonowy 1 22.07.2010 23:54
Regulator :) paku Układ elektryczny i zapłonowy 73 15.01.2010 21:35


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.