Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.03.2014, 11:10   #101
PiotrW
 
PiotrW's Avatar


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Białystok
Posty: 39
Motocykl: nie mam AT jeszcze
PiotrW jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 7 godz 25 min 13 s
Domyślnie

przy uwzględnieniu :
art 50. LP prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów.

Zatem podatnik może spać spokojnie
PiotrW jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 11:34   #102
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 51 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał PiotrW Zobacz post
przy uwzględnieniu :
art 50. LP prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów.

Zatem podatnik może spać spokojnie
Co wynika z tego zapisu? Dla mnie jest jasne ,że wszelkie inwestycje w lasach maja pochodzić z wypracowanego przez lasy zysku. Ale dalej lasy są państwowe , i zysk lasów jest zyskiem państwa. Czyli państwo nie zamierza dotowac działalności LP tylko ciągnąc z niej zyski jako właściciel co wydaje się byc rozsądne. Jeśli będzie za dużo kosztów to mało zysków odprowadzą do budżetu. Czyli nie zapłacenie zysku do wlasciciela (państwa) spowoduje ,ze my będziemy musieli zapłacić wyższe podatki lub budżet się dodatkowo zadłuży co na jedno wychodzi.
Czyli dodatkowe pieniążki dla leśników w tej czy innej formie- to wzrost obciążeń dla innych grup społecznych bo mniej jest w budzecie . Nie tylko Lasy Polskie sa w takiej sytuacji- gdyby prześledzic drogę pieniądza to sie okaże ,ze sprzedawca z budki z hotdogami w Wawie utrzymuje w jakiejś częsci pracowników LP. A niby dlaczego?
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 11:41   #103
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 51 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Elwood Zobacz post
Nie wiem, na jakim etapie legislacji jest ustawa o "opodatkowaniu" LP, ale wpłynęła do sejmu w styczniu.

Zakłada ona, że w 2014-tym i 2015-tym do budżetu państwa po 800mln zł (łącznie 1,6mld zł) i dalej od 2016-tego 2% od sprzedaży drewna. Uzyskana w ten sposób kwota (około 1,3mld zł) miała by być wykorzystana do remontu i budowy dróg lokalnych.

W sumie stykło by na zasiłki dla osób niepełnosprawnych.
Trudno tu mówić o podatku od jednostki budżetowej. Podatki sa powszechne i dotyczą wszystkich podmiotów czyli by obowiązywały i lasy prywatne a tak nie jest. To raczej wyplata z zysku i wiele przedsiębiorstw budżetowych go płaci np PKO i nikt w tym przypadku nie mówi o podatku.
Ale świete krowy ryczą....
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 11:54   #104
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 51 min 0
Domyślnie

Ta oplatę ujeto 2 procentowa oplata od obrotu , bo gdyby lasy wiedzialy ,ze zaplaca za rok od zysku to...zysku by nie było...A we wszystkich leśniczówkach, trwałby remont, wymieniano by samochody, remontowano drogi dojazdowe dostepne dla niektorych , uprzywilejowanych. W okolicach Krakowa jest duzo dróg leśnych asfaltowych , zamknietych szlabanami. na cholerę tam było lać asfalt?
Aczy to podatek..? Sam sobie odpowiedz




Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.

Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:

nieodpłatność
przymusowość
powszechność
bezzwrotność


Wcale nie trzeba być specem od podatków :-))
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 12:04   #105
PiotrW
 
PiotrW's Avatar


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Białystok
Posty: 39
Motocykl: nie mam AT jeszcze
PiotrW jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 7 godz 25 min 13 s
Domyślnie

Sięgnąłeś puszek po ustawę o lasach. Przeczytaj ją do końca proszę. Czy jest tam cokolwiek o wypracowywaniu zysku? Nie ma! Za to LP mają postawionych szereg zadań do realizacji przy założeniu samodzielności finansowej.

Cz przy rozliczaniu przez budżet byłoby lepiej? Śmiem wątpić. Przychody LP odprowadzałyby do budżetu, a na konieczne koszty zagospodarowania lasu musiałyby żebrać do budżetu. A budżet to decyzje polityczne, a nie merytoryczne.

Znaczący zysk w LP pojawił się w ostatnich 10 latach. A to dzięki efektywności zarządzania. Zmniejszono zatrudnienie z ponad 100 tys do 25 tys, leśnictwo zostało skomputeryzowane, wprowadzono rejestratory, itd, sprywatyzowano sektor usług leśnych, itd...
Powierzchnia lasów w Polsce wzrosła, średni wiek drzewostanów rośnie, zasobność m3 rośnie, powierzchnia wyłączeń (rezerwaty, inne) rośnie. To wszystko nie wzięło się znikąd. Na to pracowały pokolenia leśników.
Święte krowy? Przyjmuję do wiadomości sąsiedzką zazdrość (choć jej nie rozumiem) ale zarzynać coś co funkcjonuje?
Pamiętasz puszku lata 90te? Ile PGRów się ostało? Jak były zarządzane? Prywatyzacja się odbyła, a dziś myślimy o ochronie polskich gruntów w UE!

LP zarządzają majątkiem Skarbu Państwa. Właściciel upomniał się o 2x800 mln i 2% bo takie jest jego prawo, a LP w kondycji, że są w stanie przetrwać.

Zanim zacznie się coś burzyć dobrze jest mieć wizję przyszłości. A w tym temacie europejskie leśnictwo nie daje przykładów godnych naśladowania. A tak na marginesie warto się zainteresować dlaczego koncepcja LP wprowadzona została w życie 90 lat temu. To by dużo wyjaśniło.
PiotrW jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 12:28   #106
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 51 min 0
Domyślnie

Nie chodzi o to by psuć to co jest dobre. To byłoby barbarzyństwo. Ale obok dobrych elementów w działalności są i złe. I o tym tu piszemy.
A co do lat dziewięćdziesiątych to wtedy wszystko było gorsze niż dziś..no może auta i motory były lepsiejsze :-))
Kiedys peggery nie byly w stanie wyprodukować żywności w ilości by sklepowe haki byly pelne..dzis sie martwimy ,ze Rosja zamyka nasze świnoujście na wschód..Czyli lepiej było za pegeerow? Ich pracownikom zapewne tak. Dzis jadac prze Beskid Niski widze ogrodzone pola, zbocza gor, pastwiska na których sie pasą owce czy krowy...za komuny stalo to odlogiem. Nikomu sie nic nie oplacało.
Prze te 20 lat zmienila sie cena drewna w Polsce podobnie jak i nosników energii . Wybudowano nowe domy- a w zasadzie zmienily się nasze miasta , nowe drogi. dlaczego więc lasy mialy by stac w stagnacji od tego czasu?
To ,ze sie zmienija to normalne bo cywilizacja posuwa sie do przodu. Kiedys ,za komuny lasy pewnie przynosily straty i ciągle byly problemem na politycznych nasiadowkach. Teraz jest inaczej. Ale tez wymagania sie zmieniają i to co bylo dobre wczoraj dzis juz jest niewystarczające. I to chyba normalne że nadleśnictwa zamienły ołówki na komputery. My ich tez używamy - nieprawdaż? I jakos nie uwazam że to moje osiągniecie...tak maja wszyscy..A jak wszyscy to wszyscy Lasy Panstwowe tez.

Edit
I jeszcze o zazdrości. Nie widze nigdzie jej w moich wypowiedziach.Ja jestem na swoim i nie patrzę tęsknie na panstwowe posadki.Co wiecej NIGDY nie pracowałem dla kogokolwiek .Tu raczej chodzi o sprawiedliwość. Dlaczego pracownik budżetowy w stosunku do innego ma byc uprzywilejowany a drugi nie? Jesli ktos chce byc lepiej oplacany niech podda sie grze rynkowej i przejdzie do biznesu. Jeśli będzie podlegal ryzyku rynkowemu i bedzie uzalezniony od sprawności swojej/ firmy niech zarabia krocie. A jak przyjdzie kryzys..to być może straci prace czy firmę. Problem w tym ze niektore branze budzetowe chca byc w części wynagrodzeń hmmm prywatne... a w kwestii bezpieczeństwa socjalnego budżetowe.

Ostatnio edytowane przez puszek : 25.03.2014 o 12:40
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 12:45   #107
PiotrW
 
PiotrW's Avatar


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Białystok
Posty: 39
Motocykl: nie mam AT jeszcze
PiotrW jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 7 godz 25 min 13 s
Domyślnie

Kolejnictwo stoi w miejscu, przemysł stoczniowy padł, floty handlowej brak, służba zdrowia niewydolna, itd ., a wszyscy mają komputery i ołówki i podlegają rozwojowi cywilizacyjnemu.
Efektywność zarządzania jest czymś innym. Zysk nie pojawia się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i powiewem nowych czasów.

Zeszło na leśnictwo ale mi w tym wątku ciągle brakuje konstruktywnych propozycji co możliwe jest do zrobienia aby endurzyć legalnie w Polsce. Inaczej pozostaje "jechanie" na wszystkich dookoła.
PiotrW jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 12:50   #108
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,423
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 49 min 28 s
Domyślnie

chcesz pojeździć? posadź 100 drzewek za 3 godziny rycia
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 18:40   #109
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 51 min 0
Domyślnie

PiotrW o tym pisał, więc to tylko odpowiedz. Piotrka zapytaj :-))
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2014, 19:27   #110
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 21 godz 24 min 49 s
Domyślnie

Czemu mnie to gryzie?

Bo Lasy Państwowe nie mają co robić z pieniędzmi.

Tak wygląda nowa siedziba otwarta kilka dni temu u nas na wiosce. Żeby nie było. Stary budynek powstał w latach 80tych i jest solidnym gmachem z betonu. Po prostu za mało w nim stylu. Nowa siedziba:



Kosztowała 4 502 472zł,12 groszy. Netto. Bez wyposażenia w meble, komputery, etc.

Mam sąsiadkę co wykryli u niej postępującą jaskrę w oku. Okulista powiedział że to ma jak najszybciej operować. Pojechała ze skierowaniem do szpitala wojewódzkiego. Najbliższy wolny termin za 2 lata!!!! NFZ nie ma pieniędzy!

Po co i na co oddawać nadwyżki z Lasów do budżetu państwa. Kto by się tam przejmował deficytem... Byle nam było wygodnie...
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jazda w terenie Ziarko Inne tematy 6 23.09.2013 21:07
Prawo a jazda po lesie. Elwood Kwestie różne, ale podróżne. 109 17.05.2013 09:41
Zrobiono zdjęcie tablic rejestracyjnych podczas jazdy po lesie. Nonek_ Inne tematy 27 03.04.2012 10:37
Motorkowa zielen czyli w lesie i w trawie.. puszek Polska 6 19.03.2012 23:00


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.