Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.01.2024, 11:31   #1
Dredd

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 300
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 12 godz 21 min 26 s
Domyślnie TET Litwa, Łotwa, Estonia

Rozważam zrobienie latem TET Litwa, Łotwa, Estonia.
Poczytałem trochę relacji i trochę też pooglądałem.
Wiem, że część trasy przebiega asfaltami, bądź równymi "szutrostradami" (szczególnie na Litwie i Łotwie).

Podpowiedzcie proszę: jakie dzienne przebiegi można osiągnąć jadąc TET-em w w/w krajach?
Powiedzmy, że jadę ciężkim sprzętem i zawodnik średnioogarniajcy.
Wiem, że na tak postawione pytanie nikt nie da mi stuprocentowej odpowiedzi, ale chciałbym mieć punkt odniesienia, żeby móc sensownie zaplanować trasę.
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 11:44   #2
jorge
Autobanned.
 
jorge's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wawa
Posty: 5,203
Motocykl: Tesco
Przebieg: 45 555
jorge jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 48 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dredd Zobacz post
Rozważam zrobienie latem TET Litwa, Łotwa, Estonia.
Poczytałem trochę relacji i trochę też pooglądałem.
Wiem, że część trasy przebiega asfaltami, bądź równymi "szutrostradami" (szczególnie na Litwie i Łotwie).

Podpowiedzcie proszę: jakie dzienne przebiegi można osiągnąć jadąc TET-em w w/w krajach?
Powiedzmy, że jadę ciężkim sprzętem i zawodnik średnioogarniajcy.
Wiem, że na tak postawione pytanie nikt nie da mi stuprocentowej odpowiedzi, ale chciałbym mieć punkt odniesienia, żeby móc sensownie zaplanować trasę.
W Estonii masz od groma radarów i płasko, 100 km/h, Łotwa i Litwa to jak PL w latach 2000. Więc dwa dni na dojazd do Talina przy założeniu max 120 km/h bym liczył. Ja byłem puszką, ale z noclegiem jednym i zwiedzaniem Rygi po drodze.
__________________
Chromolę Afrykę wolę ...Hobbysta Afrykański.
jorge jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 12:00   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

Koledze chodzi o jazdę TET a nie dojazd.

2-3 stówki są w mojej ocenie realne ( w zależności od sekcji). Przynajmniej na Litwie i Łotwie. Dużo zależeć będzie od pogody. Najgorsze warunki mieliśmy w polach. Błotniście i ślisko. Cała reszta to w zasadzie szuterki, asfalty i drogi leśne. Kilka sekcji piaszczystych, niektóre długie ale extremów tam nie pamiętam żadnych oprócz sekcji na wschodzie Łotwy przy granicy z Estonią.

Sfalowane błotniste pole z dziurami. Dużego KATa musieliśmy wyciągać. To okolice Kalnaine gdzie ze szlaku łotewskiego można się przepiąć na estoński. Dużym i ciężkim bym to ominął, szczególnie w pojedynkę i po opadach. Szutrówką się wbijesz na estoński (po prostu nie zjeżdżasz z szutru w pole). Tam już OK ale TET Estonia został mocno rozbudowany i skala trudności zależy od sekcji. Dużo błota w niektórych miejscach.

Tam można omijać trudniejsze sekcje. Nie omijałbym ścieżki za Ventspils w kierunku Kolki bo jest bardzo fajna.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 12:10   #4
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,324
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 20 godz 5 min 46 s
Domyślnie

Licz sobie 200-300 km dziennie o ile chcesz się cieszyć jazdą, zobaczyć co nieco. Więcej jeśli chcesz zapierdalać. Im dalej bym piekniej i fajniej, Uważam że najlepsza zabawa zaczyna się od wybrzeża na Łotwie. Kierunek polecam. A czym jedziesz i kiedy, bo to też rzutuje na przebiegi dzienne.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 12:28   #5
fiecia
 
fiecia's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2016
Miasto: Augustów
Posty: 185
Motocykl: RD07a + DRZ400
fiecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 godz 59 min 42 s
Domyślnie

Ja robiłem Litwe w 22', odcinek od granicy PL do Kowna to dużo piachu leśnego, potem głównie szuterki i ze 2-3 brody, jeden nawet glebokowaty, ale zależy od stanu rzeki. Cały odcinek do ogarnięcia w 2-2.5 dnia.
fiecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 13:06   #6
PietiaBBI

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: prawie Bielsk Podlaski
Posty: 324
Motocykl: Lc4, Lc8
PietiaBBI jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 18 godz 3 min 4 s
Domyślnie

Cześć Estonii robiliśmy w ubiegłym roku. Jechaliśmy wschodnią nitką. Startowaliśmy w okolicach Barwy. Dużo lasu, opuszczone małe miasteczka, sporo lasu, mało asfaltu. Było kilka podjazdów ale 990 bez problemu wchodziła. Trafiały się mokre odcinki które po deszczu mogą być trudne.
Fajne dróżki w lesie wysyłane drobnym tłuczniem po którym się dosyć trudno jedzie.
Polecam apke RMK . W apce zaznaczone wiaty, domki, miejsca noclegowe i jest tego tam naprawdę sporo . Moim zdaniem Estonia jest dużo fajniejsza od Łotwy i Litwy
PietiaBBI jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 13:18   #7
jorge
Autobanned.
 
jorge's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wawa
Posty: 5,203
Motocykl: Tesco
Przebieg: 45 555
jorge jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 48 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Koledze chodzi o jazdę TET a nie dojazd.

.
A nie to masz rację. Z ciekawości można tam do lasów wjeżdżać jeszcze?
__________________
Chromolę Afrykę wolę ...Hobbysta Afrykański.
jorge jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2024, 13:19   #8
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

Jak jest droga to można wszędzie. Bodaj za wyjątkiem stref chronionych i parków narodowych.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.01.2024, 09:01   #9
Dredd

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 300
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 12 godz 21 min 26 s
Domyślnie

Dzięki za rady!
Chciałbym wybrać się ze świeżakiem (na KTM 390 Adv), więc głównie o to chodzi. Ja jadę Tenerką 700.
Dlatego raczej wolałbym łatwy szlak, żeby nie zniechęcić, ale żeby też był progres w umiejętnościach. Dlatego tamte kierunki wydawały mi się idealne.

Z drugiej strony chcielibyśmy nieraz posiedzieć ze 2-3 dni, np. nad jeziorem czy morzem.
Termin wyjazdu to lato.

Te błota, o których pisaliście, to występowały latem po opadach, czy raczej w okresach bardziej wiosenno/jesiennych?
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.01.2024, 09:15   #10
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

Ja byłem latem. W zasadzie do paru lat co roku, niekiedy 2 razy w roku. Taki teren. Bywa błotniście w niektórych miejscach ale to bym olał. Świeżak może mieć większe problemy w piachach ale to też jest do ominięcia, natomiast koniecznie bym świeżaka zabrał na trip wzdłuż morza plażą. Piasek jest dość twardy i jedzie się pewnie, najgorzej wjechać lub wyjechać bo tam piach głęboki i sypki ale we dwójke bez problemu się przepchniecie jakby co.
Dobre miejsca na wbicie się na plażę są w tej okolicy.
https://maps.app.goo.gl/zAuzVQyUL1WQcRVL6
Wpada tam parę cieków wodnych do morza ale są dość płytkie i przejezdne a jakby było inaczej to od tego miejsca praktycznie nie ma już barier aż do ujścia Irbe.
https://maps.app.goo.gl/shxqQAuAeBULzqgt9
Irbe nie przejedziesz więc nie próbujcie.
Dobre miejsce na biwak jest w tym miejscu
https://maps.app.goo.gl/STDNxRrtvPfWCAcm7
ale dojazd z drugiej strony więc trzeba się wrócić. W sezonie miejsca do spania pod dachem staraj się zawczasu zabezpieczyć bo może być ciasno.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Litwa, Łotwa, Estonia 2019 CzarnyEZG Trochę dalej 8 27.09.2019 15:57
Litwa Łotwa i Estonia rambo Przygotowania do wyjazdów 27 31.05.2019 22:19
Tam, gdzie Słońce nie zachodzi (TET Litwa, Łotwa i Estonia). chemik Trochę dalej 20 23.04.2019 15:56
Białoruś, Litwa, Łotwa Estonia 11-22.07.2016 Boryss Umawianie i propozycje wyjazdów 7 26.05.2016 18:43
21.05.-29.05. b.r. Litwa, Łotwa, Estonia Kuzomen Umawianie i propozycje wyjazdów 8 25.02.2016 10:09


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.