Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.05.2008, 22:06   #21
kudlacz
 
kudlacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 677
Motocykl: Black Man Wheel 800 gs
kudlacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 23 godz 41 min 37 s
Domyślnie

Gdzieś chyba na stary forum było że reglery padają międzyinnymi za sprawą dużego poboru prundu (manetki, zapalniczki, itd.). I tak sobie rozmyślająć na trasie i gapiąc się raz po raz na voltomierz, czy warto zaoszczędzić/ odciążyć owej energi na wyłączeniu podświetleń zegarów przynajmniej na jazdę w dzień?
__________________
dakar noir
kudlacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.05.2008, 00:09   #22
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 7 godz 3 min 20 s
Domyślnie

Podświetlenie zegarów jest raczej marginalne, chociaż jak się zacznie wszystko zliczać, to będzie odczuwalne.

Pamiętaj, że prąd za darmo też nie jest i im więcej jest obciążenia elektrycznego tym większe opory na alternatorze a to idzie już w spalanie.

Także nie jest to glupi pomysł, chociaż te żaróweczki aż tak wiele nie biorą.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.05.2008, 09:43   #23
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,955
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 38 min 29 s
Domyślnie

Proszę o sprecyzowanie mi w końcu na jakiej zasadzie działa regulator w naszych afrykach (i innych o podobnej konstrukcji)- bo nie chce żyć w błędzie. Do tej pory byłem przekonany że regler pozbywa sie nadmiaru prądu robiąc zwarę i zamieniając go w ciepło. Alternator przy tym pracuje cały czas na maxa - nie ma szczotek na wirniku- jest magnes..... Marne połaczenia reglera z resztą instalacji - regler cały prąd zmienia w ciepło i sie jara....? Kiedy jeżdze z wyłączonymi światłami (w terenie) regler ma więcej prądu do "zmasowania" i sie bardziej grzeje niż jak jadę na światłach.......
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.05.2008, 13:48   #24
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał motormaniak Zobacz post
Proszę o sprecyzowanie mi w końcu na jakiej zasadzie działa regulator w naszych afrykach (i innych o podobnej konstrukcji)- bo nie chce żyć w błędzie. Do tej pory byłem przekonany że regler pozbywa sie nadmiaru prądu robiąc zwarę i zamieniając go w ciepło. Alternator przy tym pracuje cały czas na maxa - nie ma szczotek na wirniku- jest magnes..... Marne połaczenia reglera z resztą instalacji - regler cały prąd zmienia w ciepło i sie jara....? Kiedy jeżdze z wyłączonymi światłami (w terenie) regler ma więcej prądu do "zmasowania" i sie bardziej grzeje niż jak jadę na światłach.......
Tak jest w istocie. W poprzednim forum już o tym było i nawet linki do schematu reglera były podane i wogóle gadaniny było od ciężkiej cholery.
Dla reglera ważne jest optymalne obciązenie instalacji - nie może być za duże, jak i nie powinno być zbyt małe.
Zdrowia
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.05.2008, 00:11   #25
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 38 min 34 s
Domyślnie

Zapodaje jakby kogos interesowalo :

http://www.elektronika.enet.pl/AT/ele/regler.gif

w jezyku angielskim po krotce wytlumaczone co i jak.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.05.2008, 12:34   #26
many
 
many's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: legnica
Posty: 26
Motocykl: RD04
many jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 4 min 24 s
Domyślnie

witam serdecznie kolegów, zastanawia mnie dlaczego nikt nie sprubował przelożyć regulatora na lewą stronę pod osłonę. jest tam tyle miejsca że zmieszczą się dwa reguratory (dotyczy RD 04, nie wiem jak to wygląda w RD 07). Rozmawiałem z elektrykiem, spojżał i nie widzi problemu, przepiąć kostki i przedłużyć kable, jego zdaniem radiatory , wiatraczki i inne wynalazki na niewiele się zdadzą, ich odprowadzenie ciepła to max. 10 %, biorąc pod uwagę że kumuluje się tam ciepło płynu i tłumika to regulator pracuje w ekstremalnych warunkach a to skraca żywotnośc każdego urządzenia elektronicznego.
many jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.05.2008, 12:47   #27
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

w RD07 można dorobić z aluminiowej płytki radiator z tyłu w sposób taki aby ciepło uchodziło na ramę z układu elektronicznego. Zrobiłem sobie taki patent, posmarowałem pastą termoprzewodzącą i regulator jest ciepły ale nigdy gorący. problem jest po prostu w złym zamocowaniu regulatora - nie dochodzi do niego powietrze i przykręcony jest w sposób niezapewniający dostatecznego odprowadzenia ciepła. o kontroli styków nie wspominam.
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.05.2008, 13:03   #28
many
 
many's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: legnica
Posty: 26
Motocykl: RD04
many jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 4 min 24 s
Domyślnie

czyli małe żółte ludziki w RD 07 pomyślały i znowu coś spaprały, wygląda na to że elektronika regla jest do d...., , w RD 07 jest ten sam model regulatora co w RD 04?
many jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.07.2008, 21:52   #29
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Ale do rzeczy. Regler mi się z...epsuł. Próbowałem dziś zainstalować od VFR 800-ki (oznaczenie SH 579 A-11). I jak dla mnie to daje za małe napięcie, choć zachowuje się stabilnie. Tzn na wolnych obrotach w okolicach 14 V, ok 4000 rpm 13,6 V. Przy obciążeniu światłami wartości spadają o ok. 0,5 V. Grzeje się mocniej niż oryginał afryczański - mam możliwość porównywania na bieżąco ze sprawnym motorem - wolne obroty 15 V, 4000 rpm 14,6 V.

I teraz pytanko: choć okablowanie jest takie samo, różnią się jedynie wtyczki ( tu przykład VFR-ki - obie kostki prostokątne), a czasem się nie różnią ( np CBR 929, oznaczenie SH 678 DA), to jakieś różnice w ich działaniu są. Jakie, ja się z tego miejsca zapytowywuję?!
R2D2 napisał, że ma regler od CBR 600 RR. Jakie masz napięcia na tym reglerze i jakie, jeśli pamiętasz, jest jego oznaczenie?

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 25.06.2012 o 07:41
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.07.2008, 22:57   #30
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 38 min 34 s
Domyślnie

napiecia mam takie jak piszesz , ale one sa w granicy bledu.

Z tego co pamietam mam u siebie na wolnych 13,8V a pod pelnym obciazeniem 13,5V na nowej baterii mierzone i miernikiem z RMS.

Mam tez kilka innych reglerow ale nie mam czasu ich podlaczac.

Na reglerze od 600RR zrobilem jakies 5 tys km wiekszosc po miescie i wsio dziala ok, wiec palowac inny regler i nie brac do bani.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
regulator napięcia vinc18 Układ elektryczny i zapłonowy 36 05.11.2022 07:20
Regulator Napięcia Jaki?? darkier Układ elektryczny i zapłonowy 46 17.10.2022 12:04
Regulator napięcia fh014aa wolly Układ elektryczny i zapłonowy 2 19.07.2011 09:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.