Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > NAT - Warsztat

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.08.2021, 21:05   #1
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,855
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 1 tydzień 6 dni 19 godz 49 min 53 s
Domyślnie Nie dla gmoli HEED bunkier

Cytat z FB.

. Cześć,

W związku z przykrymi doświadczeniami ostatnich dni chciałbym dziś na forum poruszyć nurtujący mnie temat.

Jestem szczęśliwym użytkownikiem ATAS 2020. Od początku sprzętu używam zgodnie z przeznaczeniem - latam po wertepach, piachu, żwirze itd. W pierwszym tygodniu jazdy Moto delikatnie pacnęło na ziemię ze 20 razy. Idąc za radą bardziej doświadczonych kolegów zawczasu założyłem gmole HEED, dzięki czemu uszkodzenia w zasadzie nie istniały. Niestety kilka dni temu miałem poważniejszą wywrotkę, która skończyła się na drzewie. Prędkość nie była duża, jednak zarówno ja jak i Aryka mocno się potłukliśmy. Cała siła poszła w gmole więc plastiki prawie nie ruszone, niestety jakaś gałąź uszkodziła klosz lampy i błotnik.
Po szybkich wyliczeniach uznałem, że pojadę do ASO i zrobię wszystko jak należy korzystając z polisy AC.
Mechanik przywitał mnie słowami "o, pan też ma te "świetne" (tu wyczuwalna była potężna ironia) gmole? No to mam złe wieści".
Okazało się, że raczej niewielka siła uderzenia spowodowała uszkodzenie ramy motocykla.
Dodam, że mój motocykl był 4tym w tym sezonie z taką przykrą diagnozą. Wszystkie miały potężne gmole.

Wydaje się logiczne - sztywna konstrukcja potężnych gmoli przenosi całą siłę uderzenia prosto w ramę. Strefa zgniotu nie istnieje. Tak zamiast wymienić plastiki za 3k, do wymiany jest rama za 12k.

Nie chcę tu żadnej gównoburzy, a proszę o zdanie bardziej doświadczonych ode mnie. Jaka jest Wasza opinia?
Jakich gmoli używacie? Czy są tu użytkownicy gmoli Hondy (pytam o osoby, którym zdarza się upuścić moto) - jak się sprawują i czy chronią przy lekkich glebach?

Pozdrawiam!


Taki oto temat na FB się znalazł. Sam kupiłem Moto z bunkrami pierwsze co zrobiłem to je zdemontowalem. Honda sama się chwali że specjalnie zrobiła elastyczna ramę żeby poprawić prowadzenie.
1. Te gmole ważą 10kg
2. Są rzeczywiście pancerne i mocowane do ramy chyba w 4miejscach co usztywnia ramę i psuje cała prace inżynierów hądy.
3. Pancerna klatka przenosi całe siły na wiotka ramę powodując jej uszkodzenie bo niby co się ma stać z ta energia po wywrotce?
Żeby nie było że to przypadłość tylko crf taka sama sytuacja była w lc8 gdzie gmole przykręcone do rurowej ramy przy mocnym paciaku powodowały odkształcenie się w miejscu mocowania.
A ile razy to widziałem u komplet mechanika motocykle sportowe którym craszpady które miały chronić drogocenny lakier powodowały wyłamanie kawałka ramy w miejscu w którym były przykręcone.... Ale co tam pospawać się.
Ps.
Co starsi forumowicze pamiętają jak kolega pastor napisał poradnik gmolaża stelażysty... To było dzieło. A co młodsi znają jedynie komentarze idotow z FB...
PS2.
Kiedyś to było...
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 21:10   #2
rafput
 
rafput's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2013
Posty: 85
Motocykl: CRF1000L
rafput jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 13 godz 27 min 8 s
Domyślnie

Stanowcze „nie” dla Heeda do NAT
rafput jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 21:14   #3
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,855
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 1 tydzień 6 dni 19 godz 49 min 53 s
Domyślnie

Właśnie czytam że temat był wałkowany na forum DL ktoremu heddy też robią ziaziu w ramę...
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 22:06   #4
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Hmm, no ma to sens. A co z innymi gmolami, na przyklad OM? Tez sa mocowane do ramy, ale fakt ze dosyc miekkie. Po dwoch typowych parkingowkach na ta sama strone z predkoscia bliska zero strat nie bylo, ale gmole na tyle niebezpiecznie sie dogiely do plastikow ze musialem je odgiac za pomoca pasa i solidnego drzewa.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 22:18   #5
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,855
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 1 tydzień 6 dni 19 godz 49 min 53 s
Domyślnie

Sam sobie odpowiedziałś na pytanie, lepiej żeby się zgiął gmol niż rama... Sam zakładam środkowe outback motortek
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 22:43   #6
Gazda
 
Gazda's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Beskid
Posty: 26
Motocykl: CRF1000
Przebieg: Mały
Gazda jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 54 min 30 s
Domyślnie

Ostatnio przy okazji zabawy w elektryka, musiałem z ATAS'a zdjąć takie gmole i ...hmm kurde nie miałem pojęcia, że on tyle ważą i że są tak sztywne.
Zaliczyłem z nimi dwa paciaki w terenie kiedyś, lekkie nic groźnego choć gdyby nie one to owiewki straciłyby swój urok. Rama wygląda OK, nic się nie wybrzuszyło, pogięło itd. ale mówię, to były "paciaki" przy zerowej prędkości. Moźliwe, że przy poważniejszym uderzeniu skończyłoby się tak jak u kolegi z FB, tego nie wiem, choć energia gdzieś musi "znaleźć ujście"...i wybiera najsłabszy element.
Gazda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 22:49   #7
jabolos

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2020
Miasto: Olsztyn
Posty: 503
Motocykl: ATAS DCT 2018
jabolos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 8 godz 35 min 13 s
Domyślnie

CRF1000 ma sztywniejszą ramę od CRF1100
jabolos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.08.2021, 23:00   #8
Gazda
 
Gazda's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Beskid
Posty: 26
Motocykl: CRF1000
Przebieg: Mały
Gazda jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 54 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jabolos Zobacz post
CRF1000 ma sztywniejszą ramę od CRF1100
Tak mówią, dlatego te gmole na razie zostają na motocyklu.
Gazda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.08.2021, 04:31   #9
Detrytus
 
Detrytus's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2021
Miasto: rzgów
Posty: 65
Motocykl: CRF1000
Detrytus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 12 godz 27 min 31 s
Domyślnie

Każdy mówi co innego. Ja też założyłem heeda po czym tez mnie poinformowano ze gną ramę. Na forum opinie są różne, mi się nie mieści w głowie że zegnie się rama orzy lekkim paciaku. A jeszcze jedno, naprawdę wierzycie że przy lekkim uderzeniu pokrzywi się rama od gmoli? Ja uważam że trzeba zdrowo przypierdolić.
__________________
jutro nie będzie lepiej, będzie tak samo- tylko bardziej
Detrytus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.08.2021, 06:21   #10
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Detrytus Zobacz post
A jeszcze jedno, naprawdę wierzycie że przy lekkim uderzeniu pokrzywi się rama od gmoli? Ja uważam że trzeba zdrowo przypierdolić.
Tak wierzę ponieważ przez swoją wielkość robią długie ramię oddziaływania siły, co potęguje siłę uderzenia w punkcie mocowania.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Płyta bumot i gmole heed bunkier nocny Gadżety / wyposażenie 0 14.08.2021 12:42
Montaż gmoli Heed Rolob Gadżety / wyposażenie 7 30.05.2021 19:43
Heed Bunkier i wymiana oleju nabrU NAT - Warsztat 39 20.09.2017 22:56
Prostowanie gmoli Maks_waw Wszystko dla Afryki 25 01.05.2010 21:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.