Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > CRF 1000 L

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.01.2020, 11:33   #921
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,091
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 44 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mdxmd Zobacz post
nie porównujcie hydraulicznie łączonych układów hamulcowych CBS czy dual CBS do zintegrowanego układu na poziomie pompy abs:


1.hamując przodem zawsze hamuje przód i tył z takim rozdziałem sił aby żadne z kół nie traciło trakcji.
2.hamując tyłem hamuje wyłącznie tył

jest to super rozwiązanie i jedyne co może zrobić to poprawić bezpieczeństwo a nie go obniżyć... miałem taki układ w BMW i trochę mi go teraz brakuje.


Ten system w wodniaku generował bardzo szybkie zużycie tylnych okładzin , nawet jak się nie dotykało tylnego hamulca wcale. Jest to o tyle niebezpieczne ze po zmianie motocykla mózg o tym zapomina, w sytuacji awaryjnej droga hamowania się wydłuża i efekt nie zawsze miły , a noga nie przywykła do procedury hamowania tyłem wprowadza w poślizg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 12:02   #922
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 28 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Gdzie widzisz poprawę bezpieczeństwa bo ja jej nie dostrzegam. Bez podtekstów, jakbyś mógł wyjaśnić.
1. wygoda dla prawej nogi
2. w sytuacji awaryjnej nie jesteś w stanie lepiej niż elektronika rozłożyć siłę hamowanie pomiędzy przód a tył.

kiedy układ jest rozdzielny nigdy nie ma pewności, że wykorzystujesz maksymalnie oba układy... może być sytuacja, że z przodu włącza się już ABS a z tyłu masz jeszcze zapas niewykorzystanej przyczepności lub odwrotnie. Elektronika jest w stanie w ułamku [s] zmienić siły hamowania aby wykorzystać w pełni przyczepność obu kół.

3. subiektywne odczucie działania układu jest pozytywne... motocykl niemal staje w miejscu hamując dwoma palcami przedniego hamulca.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 13:12   #923
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 28 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał radiolog Zobacz post
Ten system w wodniaku generował bardzo szybkie zużycie tylnych okładzin , nawet jak się nie dotykało tylnego hamulca wcale. Jest to o tyle niebezpieczne ze po zmianie motocykla mózg o tym zapomina, w sytuacji awaryjnej droga hamowania się wydłuża i efekt nie zawsze miły , a noga nie przywykła do procedury hamowania tyłem wprowadza w poślizg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

nie zauważyłem a zrobiłem ponad 35.000 na jedynych okładzinach z tyłu... (klocki brembo)

to prawda, że system rozleniwia... w CRF musiałem od nowa nauczyć się hamować na obie dźwignie i nie widzę w tym niczego pozytywnego.... ale musicie brać poprawkę, że ja zawsze marudzę.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 13:31   #924
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,772
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 22 godz 54 min 51 s
Domyślnie

Może nie zawsze ale marudzisz . To nic złego. W każdym razie u mnie w Afri mam 40 koła i klocki z tyłu już 2 razy poszły do zmiany. Przyzwyczajenia mamy ale nie powiedziałbym, że system kombinowany ma jakieś wielkie zalety nad klasycznym. Ja się nie mogę przyzwyczaić do tego że hamuję przodem a łapie mi też za tył. Dla mnie to rozwiązanie złe ale może z racji takiej , że kompletnie nie sprawdza mi się w terenie a jak widziałem jak @Komar się wywalił to też byłem zaskoczony o co kaman. Dopiero potem wyszło że to system zadziałał jak zadziałał. Na czarnym to przestaje mieć znaczenie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 14:12   #925
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 28 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Może nie zawsze ale marudzisz . To nic złego. W każdym razie u mnie w Afri mam 40 koła i klocki z tyłu już 2 razy poszły do zmiany. Przyzwyczajenia mamy ale nie powiedziałbym, że system kombinowany ma jakieś wielkie zalety nad klasycznym. Ja się nie mogę przyzwyczaić do tego że hamuję przodem a łapie mi też za tył. Dla mnie to rozwiązanie złe ale może z racji takiej , że kompletnie nie sprawdza mi się w terenie a jak widziałem jak @Komar się wywalił to też byłem zaskoczony o co kaman. Dopiero potem wyszło że to system zadziałał jak zadziałał. Na czarnym to przestaje mieć znaczenie.
nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś pomyślał i zrobił możliwość wyłączenia układu podobnie jak wyłącza się ABS bo ten ostatni w pewnych warunkach to też nieszczęście gwarantowane.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 14:15   #926
44FG


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa
Posty: 585
Motocykl: CRF1100L AS, Husqvarna 701 Enduro, KTM 890 Adv R
44FG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 3 godz 47 min 45 s
Domyślnie

Z mojego punktu widzienia nie ma niczego złego w tym, że w CRF układy hamowania są rozłączone. Faktycznie niekoniecznie pożądane jest hamownie przodu w maszynie enduro w momencie gdy chcesz ustawić motocykl tylnym hamulcem. Nie widzę też problemu ze skutecznością hamowania - z nowoczesnym ABS-em można depnąć oba hamulce i tyle. Brak perfekcyjnego wyczucia nie spowoduje dramatu. Nawet w zakręcie. Tylko ktoś (jak ja), kto jest przyzwyczajony do C-ABS musi o tym pamiętać aby używać także nogi.
Co innego na asfalcie. Ja korzystam z tego układu non stop. Właściwie nie używam hamulca nożnego. Może to nie do końca dobre, ale nawet na torze mi to nie przeszkadzało. Zaciskasz klamkę a C-ABS dostosowuje hamowanie tyłu i przy okazji zapobiega podnoszeniu tylnego koła. Dodatkowo jak hamujesz na torze to prawidłowo powinieneś zakleszczyć się nogami zjeżdżąjąc dupą w kierunku baku aby odciążyć ręce a tym samym kierownicę. W takiej pozycji (przynajmniej mnie) nie jest specjalnie wygodnie sterować hamulcem nożnym.

Ostatnio edytowane przez 44FG : 21.01.2020 o 14:28
44FG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 14:47   #927
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,772
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 22 godz 54 min 51 s
Domyślnie

A to czasem nie jest tak, że przód działa na przód i tył a tył tylko na tył? jeśli tak to nie powinno dojść do tego typu nieporządanej sytuacji jak opisujesz (chyba że system działa inaczej niż zakładam bo z pewnością jakieś beemwe ma takie co działają na oba koła niezależnie od tego którą klamkę/dźwignię wciśniesz).

Hamowanie z nowoczesnym ABSem jest skuteczne ale zależy od dwóch czynników - rodzaju nawierzchni oraz prędkości (ABS zostaje aktywowany po przekroczeniu pewnej prędkości bo inaczej nie działa). Miałem okazję się przekonać na Ukrainie jak na stromym i zajebiście śliskim zjeździe musiałem zjeżdżać bardzo powoli w dół stoku gdyż na dole było zwalisko drzew.

Założyłem, że w tym zabiegu pomoże mi ABS ale nie zadziałał bo ruch w dół odbywał się z mniejszą prędkością niż wymagana do aktywacji ABS i koła się blokowały. Błędnie założyłem, że to wina zabitych błotem czujników, dopiero potem doczytałem że aktywacja następuje po przekroczeniu pewnej prędkości.

Udało mi się też wywalić przy aktywowanym ABS bo było oblodzenie i mimo terkotania nie udało mi się utrzymać motocykla w pionie bo doszło nachylenie drogi i łuk ale zakładam, że to moja wina bo lepiej było hamulców wcale nie dotykać i pewnie byłoby bez kontaktu z glebą.

Tylne koło nie podniesie ci się jak najpierw naciśniesz dźwignię tyłu a potem dołożysz przód (osobiście wolę czuć motocykl niż zdawać się na działanie systemów innych niz ja). W zasadzie ma to kluczowe znaczenie dla stabilizacji moto przy jeździe torowej lub hamowaniu awaryjnym i raczej dotyczy sprzętów sportowych o krótkim rozstawie osi bo takiemu Goldasowi to raczej nie grozi.

Klasyczny system jaki mam w mojej 2016 jest w zupełności wystarczający a dołożenie fajerwerków dual coś tam to będzie tylko problem nie tylko w terenie ale pewnie i w serwisie jak cos pierdyknie w trasie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 15:02   #928
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,074
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 5 godz 14 min 0
Domyślnie

Taki układ hamowania tyłem i przodem przednią klamką, skutecznie utrudnia kontrolowany drift i szpanerskie nawrotki...
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 15:07   #929
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał MrWaski Zobacz post
Taki układ hamowania tyłem i przodem przednią klamką, skutecznie utrudnia kontrolowany drift i szpanerskie nawrotki...
I to jedyna wada jaka widze w tym ukladzie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2020, 15:08   #930
44FG


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa
Posty: 585
Motocykl: CRF1100L AS, Husqvarna 701 Enduro, KTM 890 Adv R
44FG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 3 godz 47 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
A to czasem nie jest tak, że przód działa na przód i tył a tył tylko na tył? jeśli tak to nie powinno dojść do tego typu nieporządanej sytuacji jak opisujesz (chyba że system działa inaczej niż zakładam bo z pewnością jakieś beemwe ma takie co działają na oba koła niezależnie od tego którą klamkę/dźwignię wciśniesz).
Nie nie jest tak. Jak wciśniesz nogą tylny hamulec to po jednym tłoczku w każdym zacisku przedniego hamulca jest dodawane. Tak jest w C-ABS przynajmniej.

Co do reszty - zgoda. Faktycznie przy niskich prędkościach może być problem na zjazdach (tzn. ABS nie zadziała) ale chętnie to sprawdzę w tej nowej.

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Tylne koło nie podniesie ci się jak najpierw naciśniesz dźwignię tyłu a potem dołożysz przód (osobiście wolę czuć motocykl niż zdawać się na działanie systemów innych niz ja). W zasadzie ma to kluczowe znaczenie dla stabilizacji moto przy jeździe torowej lub hamowaniu awaryjnym i raczej dotyczy sprzętów sportowych o krótkim rozstawie osi bo takiemu Goldasowi to raczej nie grozi.
To prawda, ja używam wyłącznie przodu (tył aktywowany przez C-ABS) z wygody i lenistwa. Nie przeszkadza mi to na torze. Gdzie indziej z pewnością mogę urwać więcej czasu niż na tym
44FG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rosja w 2020 bez wizy zz44 Kwestie różne, ale podróżne. 1 16.12.2018 22:42
Yamaha TTR600 vs Honda XR600R vs Honda XR650R Wolo Inne - dyskusja ogólna 84 06.02.2018 10:38


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.