Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.03.2017, 14:27   #121
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Jagna, może i masz rację z tym brakiem obowiązku przyłączenia. Mnie w gminie powiedzieli coś zgoła odwrotnego.. Jak widać co gmina to inna interpretacja przepisów..

Co do płyty, to faktycznie chyba ławy fundamentowe są tańsze, przynajmniej w materiale, bo w cholerę z nimi roboty.
Ja jednak nie chciałem sam stać w kaloszach w wykopie. Wziąłem sobie lokalnego "dewelopera", który parę domków w okolicy zlepił i sprzedał, żeby mi wycenił wykonanie u mnie fundamentu. Wyszło z robocizną coś ok 25 tys zł.
Mój wykonawca domku pomógł mi w zakresie dogadania się ze swoim podwykonawcą i właśnie zalewają mi płytę fundamentową. Zagęszczenie gruntu, nawiezienie piasku itd... Z wyceny wyszło 23 tys zł plus piasek. Wczoraj za piasek i transport plus koparka (plus jeszcze kruszywo na podjazd i transport) wyszło 4750zł, a więc za niecałe 28tys mam kompletną, zazbrojoną i ocieploną płytę... dla domku 11x8m w podstawie (tak w przybliżeniu).
Nie wiem czy to drogo czy nie, ale mam problem z bani.
Lada dzień siadamy do uzgadniania szczegółowego projektu ścian, okien itd... A później to już piorunem poleci
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 14:47   #122
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Jagna, jeszcze w tej chwili POS na zasadzie zbiornik sedymentacyjny 2m3 + 15 mb rury w urzędach akceptują.
Wiele gmin nawet nie sprawdza zgodności POŚ z Polską Normą, zakładając, że skoro są w sprzedaży to spełniają wymogi PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 . Niedawno był projekt zmian w Prawie Wodnym dotyczącym właśnie dopuszczalnych klas oczyszczalni. Wszystkie układy proste, miały mieć zakaz sprzedaży, a istniejące miały się dostosować do nowych wymogów. Ale projekt ustawy utknął gdzieś w biurku.

A dzisiaj cześć POS montowane są zawsze tak i wielu instalatorów ocenia poprawność jej działania na zasadzie - skoro odprowadza wodę, znaczy działa.

Niedawno męczyłem się z trudną oczyszczalnią dla przedszkola- duży ładunek zanieczyszczeń, mały przepływ hydrauliczny i stosunkowo długa przerwa letnia. Niezła zabawa - w doborze właściwego układu i znalezienia rozwiązań umożliwiających ciągła pracę.
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 14:52   #123
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 3 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ziarko Zobacz post
Jagna, jeszcze w tej chwili POS na zasadzie zbiornik sedymentacyjny 2m3 + 15 mb rury w urzędach akceptują.
Nie do końca. W nowym (z 2014) rozp. jest hasło "aglomeracja". Dla POS w aglomeracji są inne wytyczne, zwykła, tania oczyszczalnia ich nie spełnia.

Ale, jak to u nas, ważna jest interpretacja
Czy miasto jest aglomeracją, czy nie określa samo miasto (w ten sposób aglomeracją może być mieścina nawet).
W każdym razie spotykam coraz częściej odmowy zgody na zainstalowanie POS niespełniających tych wymogów.
Oczywiście są starostwa, gdzie nie mają o tym pojęcia
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 15:54   #124
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Aglomeracja - to częste określenie w KPOŚK obszaru, gdzie planowana jest budowa kanalizacji, stąd też dla Aglomeracji są inne wytyczne, wraz z zakazem całkowitym budowy POŚ na takim terenie. Szambo tak - bo to doraźne mijsce przetrzymania ścieków a gdy pojawi się kanalizacja - to jest obowiązek podłaczenia się do tejże. Gdy jest POŚ, obowiązku nie ma. Ale KPOŚK określa znacznie wyższe parametry ścieków oczyszczanych, niż dla oczyszczalni wynikają z przepisów prawa polskiego. Dlatego też, na obszarach objętych KPOŚK wymagania są dużo większe. Wielkość mieściny nie ma znaczenia w tym układzie. To zależy od gmin, jaki obszar planują skanalizować i ten obszar nazywa się "aglomeracją" - wówczas łapie się w to każda wioska, gdzie gmina widzi że rachunek ekonomiczny uzasadnia budowę kanalizacji (zwykle musi być powyżej 120osób/km sieci). Tylko na obszarach chronionych (Natura 2000, Parki Krajobrazowe itp), może być odstępstwo od tego wymogu i dofinansowane są inwestycje kanalizacji sanitarnej, dla obłożenia sieci <120osób/km
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 20:19   #125
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 5 min 56 s
Domyślnie

Proponuję wydzielić z tego wątku temat o szambach, kanalizacjach i POŚ

P.S. mam na działce studnie z kręgów (starego typu- ma pewnie lat tyle co ja wiec sporo
Zastanawiało mnie, że woda po kilku dniach stania w rurach po odkręceniu kranu zalatuje charakterystycznym zapaszkiem szamba.
Poprosiłem szwagierkę laborantkę aby mi zbadała wodę- wnioski: lepiej tej wody nie pić, mnóstwo bakterii kałowych
Woda była rzadko ze studni wyciągana wiec kilka razy ją wypompowałem i powtórzono badania- bez zmian jak były bakterie w dużych ilościach tak nadal są.
Wniosek jest taki ze wraz z napływającą do studni woda się one do niej dostają.
We wsi nie ma kanalizacji wiec wiadomo skad się to bierze.
Ja mam w papierach mieć że szambo zamontowałem szczelne i takie kupiłem- nie wiem czy ktoś to sprawdza przy odbiorze budynku (jeszcze ale się dowiem kiedyś).
Jest zakaz stosowania POS bo są gleby gliniaste i wysoki poziom wód gruntowych
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 21:02   #126
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

U nas są lepsze jaja. Niemieccy rolnicy w zachodnich okolicach Wrocławia stosowali na polach dreny. Wsie się rozrosły, dreny w wielu miejscach zostały przerwane, powstały rowy, ulice, nowy porządek...
Jednemu sąsiadowi po deszczach na działce pięknie zbiera się woda. Tworzy się piękna zlewnia z okolicznych pól i wygląda na to że resztkami tych drenów płynie wszystko co w te pola wsiąknie...
Strach pomyśleć co u tego człowieka w tej wodzie pływa, gdy na pola rolnicy wywalą te wszystkie nawozy i chemikalia... Bakterie kałowe to przy tym spierdzielają gdzie pieprz rośnie
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.04.2017, 19:14   #127
kanuj


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: LPA-LU
Posty: 134
Motocykl: nie mam AT jeszcze
kanuj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 16 godz 39 min 14 s
Domyślnie

chyba bardziej jako ciekawostka
http://www.jakzmniejszycrachunki.pl/
kanuj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 08:36   #128
Przybyłowski
 
Przybyłowski's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: W Lesie
Posty: 35
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przybyłowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 1 godz 31 min 29 s
Domyślnie

Gdybyście byli zainteresowani to zajmuję się budową domów jednorodzinnych w technologii tradycyjnej jak i szkieletowej, jakieś pytania, wyceny czy porady zapraszam
Przybyłowski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 08:45   #129
motomax
880220111
 
motomax's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Malawa k/Rzeszowa
Posty: 1,050
Motocykl: XR 250R,XR 650R
motomax jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 16 godz 38 min 55 s
Domyślnie

powiedz z czego dom będzie trwalszy,pustak szczelinowy czy tzw siporex... oraz z którego lepiej budować... obstaje za szczelinowym czy dobrze robię?

Wedle tego co sie osłuchałem wiele przemawia na korzyść szczelinowego...
doradz pan trochę
__________________
Honda XR-oholik Doświadczalny Warsztat Enduro ADV
https://www.facebook.com/Team-XR-Pol...4380265706363/
motomax jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2017, 08:54   #130
flisak

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 406
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 2 godz 35 min 11 s
Domyślnie

Z POŚ-ów to ja chyba już doktorat mógłbym robić. Od dwóch lat walczę z tworem jednego z polskich producentów. Największym problemem tych urządzeń jest fałszywy marketing i gówniana jakość produktów. Wciska się, że to takie zajebiste i bezobsługowe. A to są buble zlepione z tego co było w garażu, zrobione najtańszym kosztem a sprzedane za dużą kasę. Ze swojego doświadczenia to dzisiaj zamontowałbym szambo. Chyba, że ktoś ma bardzo dużo czasu i pieniędzy to można pójść w oczyszczalnie. Wszyscy się łapią na przewagę ekonomiczną POŚ a to tak do końca nie jest.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.