Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.11.2023, 11:31   #681
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 9 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
OK, widzę, że filozofia jest znowu ważniejsza od ekonomii.

Pensji żonie nie pomniejszają za ładowanie, podatków jej nie zwiększyli. Firma ma cały dach dużej hali produkcyjnej pokryty solarami...

Zadam więc bardzo proste pytanie: ile ubyło nam kasy z budżetu domowego na dojazdy żony do pracy?

Oczywiście jeżdżąc na benzynie / ropie byłoby to ok. 250 funtów miesięcznie (licząc 3000km na dojazdy do pracy w miesiącu, 1.75GBP za litr paliwa i zużycie powiedzmy 5l/100km). Rozumiem, że przy tankowaniu paliwa niczyim produktem już nie jestem...

Ale OK, od dziś więc będę używał słowa 'bezpłatnie' aby nikogo nie 'bolało'
Nabru, firma Twojej Żony zarabia poprzez odpisy, ulgi czy dotację bo jest eko. Gdyby Twoja Żona nie tankowała w firmie, ta firma by nic nie zarobiła.

Czyli twoja Żona jest produktem na którym zarabia jej firma - dziwne to zdanie ale tak jest, nie obraz się.

Gdyby Twoja Żona dostawała od firmy w postaci części ulgi która zarabia firma, przestałaby być Produkten a zarabiającym na tym czyli kapitalista.

Mi biura inżynierskie też chciały dać firmowy samochód i kartę do tankowania. Jak im powiedziałem, żeby mi dali ratę lizngu za ten samochid miesiecznie i kilometrówkę za paliwo a ja będę sam jeździć moim autem to odmowili.

Podejrzewam że spotkali kapitalistę a myśleli że przed nimi siedzi produkt.

Jako produkt nie odpiszesz dojazdów do roboty (autem firmowym) inrabna Ci na koniec roku podatek (pazerne państwo), bo nie masz odpisow.

Ten odpis kasuje firma znowu do kieszeni (lizink i paliwo) i tak oto zarabia 2 krotnie.

A produkt się cieszy , że kasy nie ubyło w budżecie domowym. Kapitalista patrzy dalej niż do własnego portfela.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2023, 11:47   #682
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 1 godz 27 min 5 s
Domyślnie

Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2023, 19:19   #683
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Muzeum frytek od razu pomyślałem o zawartości przestrzeni między fotelem kierowcy a tunelem środkowym
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2023, 00:16   #684
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Frytki to ja mogę jeść o każdej porze dnia i nocy, to nie mogłem odpuścić takiego miejsca.

https://frietmuseum.be/en/home-en/

I odkryłem nowy sposób ich jedzenia: z majonezem, keczupem i cebulką posiekaną na drobną kostkę. Belgowie z Brugii nazywają to 'special sauce'.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.11.2023, 21:07   #685
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Żeby było neutralnie i bez gównoburzy to dzisiaj się zatrzymałem w ciekawym miejscu na postój (kawowy bez ładowania) wracając z jednej z baz RAFu - kafejka zowie się Kingsley Cafe i położona jest obok warsztatu gdzie restauruje się klasyczne Range Rovery (plus inne 4 i 2 kółka ICE)

https://www.kingsleycars.co.uk/refuel-cafe/

https://www.kingsleycars.co.uk/









__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2023, 12:58   #686
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Zima idzie to i 'zimowe' pytania się pojawiają w wątku o EV i to z częstotliwością chyba raz na tydzień

Temat ogrzewania EV w zimie był na przykładzie mojego poprzedniego ID.3 dokładnie opisany poniżej:

https://africatwin.com.pl/showpost.p...&postcount=318

Wniosek: jeśli ID.3 bierze ok 1,5 kWh na ogrzewanie to przy połowie baterii (czyli 29kWh) powinno jej wystarczyć na ponad 19h ciągłego grzania

Tesla jest bardziej efektywna energetycznie od ID.3 (ma nawet coś co nazywa się Camp Mode - więc można w niej spać) więc zimy się nie obawiam (nawet na Islandii)

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2023, 23:23   #687
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Dzisiaj moja Tesla obchodzi 3-miesięczne urodziny(y). Wystarczająco dużo czasu chyba, aby wyrobić sobie o tym samochodzie jakieś własne zdanie, więc oto moje podsumowanie. Niektóre opinie odnoszę oczywiście do mojego poprzedniego EV czyli VW ID.3 Family Pro Performance 58kWh.

Na wstępie trochę statystyki bezpośrednio od Tesli i z portalu TeslaFi (przypominam chodzi o Tesla Model 3 LR RWD). TeslaFi spiąłem z samochodem 11 dni po zakupie więc dane stąd są niepełne plus portal ten niepoprawnie liczy koszta podróży więc to jest do pominięcia.

W 3 miesiące przejechałem 3488 mil (5614km) ze średnim zużyciem 233Wh/mi (czyli ok 145Wh/km). Koszt ładowania poniżej:



280 zł (i to jest koszt, który nie uwzględnia tego, że czasami samochód ładuje się z FV) na 5614km daje koszt niecałe 5zł na 100km. Proszę mi znaleźć duży samochód o mocy ok. 300KM i przyspieszeniu do setki poniżej 6 sek., który daje tyle funu i jazda nim kosztuje tak mało

Trochę innych danych z TeslaFi (zmieniłem jednostki z imperialnych na metryczne specjalnie dla Was ):

- zużycie energii w zależności od prędkości:



- zużycie energii w zależności od temperatury:



- estymacja realnego zasięgu przy 100% SOC:



A teraz

Super-hiper, cudo i w ogóle:

- software, który działa płynnie i ma sensownie rozwiązane OTA,

- bardzo dobra i rozbudowana apka,

- super prowadzenie samochodu (dość sztywne zawieszenie pozwalające poszaleć, ale wciąż w miarę komfortowe – mowa o 18” felgach jakie mam)

- spory frunk i przestrzeń bagażowa pod bagażnikiem zasadniczym,

- lane assist który bardzo dobrze trzyma się pasa, nawet na krętych jednopasmówkach,

- Internet w samochodzie, który działa w roamingu (przy Premium Connectivity),

- samochód wcale nie jest głośniejszy w środku niż poprzedni ID.3 (mimo powszechnych narzekań na bezramkowe drzwi itp.)

- średnie zużycie, które oscyluje w granicach 233 Wh/milę (czyli ok. 145 Wh/km)

- sieć Superchargerów (szybko, bezproblemowo i taniej niż gdzie indziej, a w moim wypadku za darmo – bo wykupiłem mile za punkty z referrala),

- ładowanie z prędkością do 250kW,

- lepsze wykończenie wnętrza niż w ID.3,

- lepszy system nagłośnienia od ID.3 (nawet jeśli nie posiadam Premium Audio w RWD),
- brak przymusowych przeglądów,


Takie sobie, ujdzie, da się z tym żyć, ale Elon mógłby coś z tym zrobić:

- brak podnóżka obok pedału gazu,

- brak możliwości ustawienia poziomu rekuperacji,

- brak możliwości sparowania 2 aktywnych telefonów po BT,

- brak wbudowanego hotspota w samochodzie,

- brak informacji o fotoradarach w nawigacji, brak widoku 3D, brak sensownego zoom’u podczas manewru (rondo, skrzyżowanie)

- brak V2L,

- brak HUDa (nawet w opcji),

- brak otworu ‘na narty’ w tylnym siedzeniu,


Kicha, kaszana, cienizna, do poprawki:

- światła (brak działających matrixów, brak możliwości zmiany snopu światła dla krajów LHD i RHD, kształt snopu świata taki sobie, długie zapalają się bez sensu np. przy świecących latarniach ulicznych),

- TACC / Autopilot (brak automatycznego ustawienia bieżącego limitu prędkości jako aktywnego, szarpanie i mało płynna jazda, bardzo niekonsekwentne trzymanie odległości, brak możliwości zmiany pasa w trybie Autosteer bez wyłączenia AP, phantom braking)

- brak kamery w zderzaku przednim (jak już zdecydowano się na usunięcie czujników parkowania)

Samochód jest znacznie dłuższy niż ID.3 i ma nieciekawy promień skrętu (tu ID.3 czy Born są chyba rekordzistami) więc parkowanie i manewrowanie w ciasnych miejscach to nie jest w Tesli Model 3 nic przyjemnego.

Myślałem, że będzie mi brakować Android Auto, ale jakoś udaje mi się bez tego ficzeru funkcjonować

Podsumowując, widać sporą przewagę na ID.3, ale widać też gdzie przyoszczędzono, bo tak naprawdę Tesla Model 3 (czy Model Y) to raczej nie premium tylko masówka w świecie EV. Nie umniejsza to jednak faktu że to fantastycznie jeżdżący i bardzo oszczędny samochód
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2023, 23:57   #688
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 9 min 18 s
Domyślnie

Audi A8L w wersji S jeździłem taniej niż Ty. Mogłem używać po pracy prywatnie , bez limitu kilometrów. Piękne czasy jak pracowałem jako osobisty szofer w czasach studenckich w Berlinie.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 10:43   #689
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Audi A8L w wersji S jeździłem taniej niż Ty. Mogłem używać po pracy prywatnie , bez limitu kilometrów. Piękne czasy jak pracowałem jako osobisty szofer w czasach studenckich w Berlinie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 10:45   #690
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Fassi to Ty miałeś swój czas na darmowe jeżdżenie, teraz czas na innych na darmowe ładowania i PC
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.