Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Hyde Park

Hyde Park Poza dwoma kółkami

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.01.2020, 13:35   #1
Neo
Moderator

Neo's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Łódź
Motocykl: Junak 123ADV;) Honda XL600V
Neo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 2 godz 32 min 12 s
Domyślnie Skitouring - kusi mnie, ktoś coś napisze?

Chodzi mi po głowie spróbowanie skitouringu. Mam doświadczenie zjazdowe sprzed lat, zarzuciłem narty jakiś czas temu, częściej jeżdżę na nartorolkach (Skike w moim przypadku).

Może to kogoś hobby od lat i podzieli się wiedzą? Gdzie w Polsce czy bezpośrednich okolicach można planować przejścia, czy są sprawdzone miejsca bezpieczne i ładne widokowo?

Jak wygląda sprawa od strony sprzętu - co warto mieć na początek (bez szaleństw finansowych), a co jest bez sensu.

Tak sobie pomyślałem, że zacznę zimowo-górski wątek będąc w tej chwili w trasie do Jastrzębiej Góry. Tak, wiem, to nad morzem
Stary 03.01.2020, 13:59   #2
kudlaty

kudlaty's Avatar

Miasto: Offtock :-)
Motocykl: Quasimodo XL700
kudlaty jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 18 godz 4 min 45 s
Domyślnie

Może nie skitury, ale mnie coraz bardziej kusi telemark: https://www.youtube.com/watch?v=f67KLHt09XY
Stary 03.01.2020, 14:41   #3
bukowski
sneer

bukowski's Avatar

Miasto: Cro-magnon
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 28000
bukowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 7 godz 33 min 16 s
Domyślnie

możesz mieć dwa w jednym:

https://englishrussia.com/wp-content...9415_6.mp4?_=1
bukowski jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2020, 15:40   #4
matjas

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: NC750X, R1100GS, KTM200EXC, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 2 miesiące 1 tydzień 2 dni 18 godz 42 min 29 s
Domyślnie

od 5 lat mam stare biegówki do chodzenia na szagie kroskałntry szerokie, ze stalowymi krawędziami z wiązaniami N75 bodajże do tego skórzane piękne buty włoskiej marki jakiejś.
wrażenie jakie robię tym szpszętem kiedy dobiję gdzieś pod sronisko jest niezapomniane ocywiście trzeba pamiętać by ubrać się jak łachmaniarz i zabrać złachany dwudziestoletni plecak nataleksa.
jedyna wada taka, że narta jest dość miękka i nie da się łyżwować za bardzo na przygotowanym szlaku.
buty i narta do telemarka są właśnie o ile mi wiadomo ale spokojnie można na nich biegać bez biedy bo mam klister na odbiciu.

całość kosztowała mnie 250PLN za buty i flaszkę za narty.
m

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2020, 15:57   #5
Ludwik Perney

Ludwik Perney's Avatar

Miasto: Bielsko-Biała
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 godz 14 min 35 s
Domyślnie

Matjas, możemy podjąć współpracę - mam czołówkę petzla na baterię płaską
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2020, 16:19   #6
JarekO

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Warszawa
Motocykl: R1200GS LC, Tenere 700
JarekO jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 17 min 10 s
Domyślnie

Do nart śladowych z krawędzią mam przycięte foki, takie jak w skitourach. Idzie to jak złe :-).
W Tatrach ski-touring robi się coraz bardziej popularny - tu bym upatrywał szansy na spróbowanie. Ceny nowego sprzętu nie są zachęcające ale można pewnie wypożyczyć lub udać się na szkolenie podczas którego będzie sprzęt "w cenie".
Może Kowal coś napisze na ten temat, bo na FB widzę, że się szwęda na takim sprzęcie chyba już drugi sezon :-).
JarekO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2020, 16:34   #7
Marcin z Zakopanego

Marcin z Zakopanego's Avatar

Miasto: Zakopane
Motocykl: Nie mam AT już ;) ale miałem 2x07A, 1x07 i 1x03
Marcin z Zakopanego jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 20 godz 52 min 11 s
Domyślnie

To mój obszar zawodowy, wiec jakbyś miał konkretne pytania, chciał dobrać sprzęt czy cos w tym stylu to wal jak w dym.
Na poziomie ogólnym - bardzo fajna zabawa, żeby się nią cieszyć w pełni warto dobrze jeździć, wiec jako pierwszy krok na pewno polecam odświeżenie techniki. Miejsca na pewno bezpieczne, to są tak mało strome, że nieatrakcyjne w zjeździe. Jasne że im wieksze góry tum większa szansa na lawinę, ale nie daj się wkręcić w wiarę, że np. w Beskidach nie ma zagrożenia lawinowego. Nie ma historii wypadków - bo tam nie ma tradycji szukania stromych stoków w lesie. Teraz coraz więcej ludzi to robi i pierwsze ofiary to tylko kwestia czasu. Z grubsza można założyć że dojścia do schronisk i popularne szlaki maja szanse być zagrożone tylko w mega złych warunkach, ale myszkowanie po lesie na własna rękę naprawdę również w małych górkach wymaga oceny sytuacji.
Żeby ogarniać choć powierzchownie kwestie zagrożeń- zwłaszcza lawinowego - to jednak trzeba choć weekendowe szkolenie na początek zrobić.
Jakby co to pisz albo dzwon. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez Marcin z Zakopanego : 04.01.2020 o 00:44
Marcin z Zakopanego jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2020, 18:36   #8
Lis

Lis's Avatar

Motocykl: -
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 23 godz 13 min 58 s
Domyślnie

Marcin, a warto iść w nowy sprzęt o jak najmniejszej masie, czy można szukać jakiś sensownych używek? Co byś polecił? Od dawna o tym myślę i chciałbym na pewno nowe buty, ale narty na początek używki.
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.01.2020, 00:43   #9
Marcin z Zakopanego

Marcin z Zakopanego's Avatar

Miasto: Zakopane
Motocykl: Nie mam AT już ;) ale miałem 2x07A, 1x07 i 1x03
Marcin z Zakopanego jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 20 godz 52 min 11 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lis Zobacz post
Marcin, a warto iść w nowy sprzęt o jak najmniejszej masie, czy można szukać jakiś sensownych używek? Co byś polecił? Od dawna o tym myślę i chciałbym na pewno nowe buty, ale narty na początek używki.
Na pewno z nartami jest identycznie jak z samochodem i motocyklem, tzn. jak do bólu dokładnie nie okreslisz czego oczekujesz/potrzebujesz to nie ma dobrych i złych. Jak masz potrzebę na goldwinga to żaden dwusuwowy wścieklak do lasu nie będzie odpowiedzią - i jak bys nie weryfikował, ktory jest najlepszy, to polegniesz.
Ultralekki sprzęt jest lekki po coś, i to musi być kosztem innych celów - czyli nie sądzę, żeby waga miała powód być dla ciebie absolutnym priorytetem. Im lżejsze tym fajniej, ale focus musisz mieć na tym co ci naprawdę potrzebne.

Jak nie masz nic - nawet butów i kijków, to inwestycja będzie zauważalna, więc warto rozważyć co chcesz robić (łazić po Beskidach do schronisk na herbatę, robić wycieczki jednodniowe dla widoków i bycia w górach, robić wyrypy wilodniowe przez kolejne schroniska, wchodzić w Tatrach, Alpach czy gdzie indziej nad fajne stoki i cieszyć się zjazdem...).

Niezleżnie od odpowiedzi na pewno buty chcesz nowe i własne, a nie używane.

Narty mogą być używane, ale jak nie jesteś wybitnym narciarzem to powinny być z rockerem z przodu, bo robi kolosalną różnice w łatwości jazdy w głębokim śniegu.

Wiązania są super ważne ze względu na bezpieczeństwo - nie wiem ile masz lat i jak to dla ciebie ważne, ale typowe pinowe wiązania jednak łamią nogi - i temu nie spełniają norm bezpieczeństwa (ani CE ani DIN) dla wiązań ski-turowych, a tym bardziej zjazdowych. Inne opcje są albo cięższe, albo bardziej kosztowne. Jeśli możesz sobie pozwolić to ideał to wiązania Shift brandowane przez Salomona, Atomica i Armadę - piny do podejścia, normalne wiązanie w zjeździe. Waga - tabelkowo porównywalna do przyzwoitych ale bardzo bazowych Markerów Tour - jest mało odczuwalna bo pieta wiązania przy podejściu leży na narcie, a nartę tylko przesuwasz po śniegu. W szynowymi wiązniu w każdym kroku podnosisz piętę wiązania i szynę, więc tą wagę się czuje wiele bardziej. najlepsze wiązania jakie są - cena ok 400 Euro.
Jeśli chcesz taniej, to albo jednak proste pinowe wiązania, lekkość podejścia i podwyższone ryzyko w zjeździe, albo szynowe wiązania, więcej wysiłku w podejściu, a w zjeździe komfort i pewność.

Jak kupisz dobre wiązania i słabe narty, to upgrade jest łatwy, bo przekręcenie wiązań w niczym im nie szkodzi.

Zależnie od budżetu to pierwszy krok pewnie wygląda tak:
- własne buty, kije i sprzet lawinowy (narty wypożyczane/ tani set kupiony uzywany/ dobre wiązania kupione nowe na tanich naratch używanych lub nie).
A kolejny w zależności od zrealizowanej opcji - zakup plecaka lawinowego + nart i wiązań/ zakup nart i przełożenie wiązań)

jakby co to napisz i pogadamy przez telefon - chętnie doradzę,
powodzenia,
M
Marcin z Zakopanego jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.01.2020, 02:25   #10
Lis

Lis's Avatar

Motocykl: -
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 23 godz 13 min 58 s
Domyślnie

Dzięki za obszerną odpowiedź. Moim celem jest amatorska turystyka górska, którą uprawiam latem i zimą. Zimą nawet w Beskidzie można dostać takiego wycisku wędrując na nogach, że marzy się o nartach...
Jestem amatorem narciarskim, więc te uwagi dotyczące rockera, czy wiązań są bardzo cenne.
Jak będę bliżej decyzji, chętnie skonsultuję wybór.
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania